Материалдар / Ашық сабақ Векторлық кескіндерді құру

Ашық сабақ Векторлық кескіндерді құру

Материал туралы қысқаша түсінік
Пәні: Информатика _________________________ Бөлім: 2А. Компьютерлік графика Педагогтіңаты-жөні Әбдіжаппарова Жансұлу Күні: Сынып: 5 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Векторлық кескіндерді құру Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.2.2.3 Вектрлық кескіндерді құру және өңдеу Сабақтың мақсаты • Векторлық кескін ұғымын түсіну; • Векторлық кескіндерді құруды және өңдеуді қолданудағы тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру. Бағалау критерийлері • Векторлық кескіндер құруды меңгереді. • Inkscape программасында векторлық кескіндерді құрады. • Құрал-саймандар тақтасы мен түстер палитрасын қолдана алады. Құндылықтарға баулу • Оқушыларды жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, қарым-қатынас жасауға баулу. Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Пәні:

Информатика

_________________________

Бөлім:

2А. Компьютерлік графика

Педагогтіңаты-жөні

Әбдіжаппарова Жансұлу

Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Векторлық кескіндерді құру

Оқу бағдарламасына сәйкес

оқыту мақсаттары

5.2.2.3 Вектрлық кескіндерді құру және өңдеу

Сабақтың мақсаты


        • Векторлық кескін ұғымын түсіну;

        • Векторлық кескіндерді құруды және өңдеуді қолданудағы тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру.



Бағалау критерийлері

  • Векторлық кескіндер құруды меңгереді.

  • Inkscape программасында векторлық кескіндерді құрады.

  • Құрал-саймандар тақтасы мен түстер палитрасын қолдана алады.

Құндылықтарға баулу

  • Оқушыларды жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, қарым-қатынас жасауға баулу. Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Сабақ барысы:

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

EБҚ әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе бөлім

0-5 мин


Ұйымдастыру кезеңі.
































I.Білу

Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен амандасу.

  • Оқушыларды түгендеу.bilimclass.kz

Жағымды ахуал қалыптастыру:

Оқушылардың зейінін бір жерге шоғырландыру және жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында «Шапалақ» әдісі қолданылады.

Егер де бүгін белсенді боламыз десек, 1 рет

Егер де бүгін сабақта ойымызды еркін білдіреміз десек, 2 рет

Жауапкершілік танытамыз десек 3 рет


Топқа бөлу.Интерактивті программа арқылы 3 топқа бөлінеді.












Өткен тақырыпты еске түсіру

арқылы сұрақтарға жауап береді.

1.Растрлық суреттерді өңдеуге бола ма?(иә)

2.Paint программасында қандай фигуралар бар?( (үшбұрыш,төртбұрыш, дөңгелек) және ерекше фигуралар бар.)

3.Paint программасында суретті қанша градусқа бұруға болады(Кескінді тек 90 және 180 градус бұрыштарға бұруға болады)

4.Суретті қағазға қалай басып шығарамыз (Суретті қағазға басып шығару үшін «Файл-печать» командасын орындаймыз.)

5. Суретке мәтінді қалай енгізуге болады("Кірістіру" қойындысына өтіп, "жазу" түймесін басып, пайда болған мәзірден "қарапайым жазу"опциясын таңдаңыз.)

6.Графика деген не?( бейнелеу өнерінің бір жанры)

7. Компьютерлік графика нешеге бөлінеді?( Компьютерлік графика үш түрге: растрлық, векторлық және фракталдық болып бөлінеді.)

)


Сабақ тақырыбын «Галереяны шарлау» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты суреттерді аралап, талқылау арқылы ашамын.




Сабақтың тақырыбы:

Векторлық кескіндерді құру

Оқу мақсаты: 5.2.2.3 векторлық кескіндерді құру және өңдеу;



Тапсырма: Жаңа сөздермен танысу.Оқулықтағы жаңа сөздермен танысамыз


























































Тапсырманы орындау үшін қосымша уақыт беру



























































Бақылау тапсырмаларының санын азайту






























Оқушылармен сәлемдесу.





Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында «Шапалақ» әдісін орындайды.












1 топ Түстер

2 топ Палитралар



AutoShape 1









Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді, талқылайды.






























Суреттерді аралау арқылы сабақ тақырыбын болжайды.




Сабақтың тақырыбын, сабақтың мақсаттары / міндеттерін қарастырады, жазады













Жаңа сөздерді жазып алады


Өзін-өзі және сабақты түсінгенін бағалау үшін

«Смартфон тақтасы» арқылы бағалайды.

Өзін-өзі бағалау парағын толтырады

Топтарды бағалау үшін

«


Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін «Комментарий» арқылы әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын.

Жарайсың Жақсы, Талпын

Дескриптор:

  1. Сұрақтарға толық жауап береді

  2. Мысалдар келтіреді








Презентация3D

Түрлі-түсті қағаздар

с тикерлер




https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/


Интербелсенді тақта

Үлестірмелі қағаз



«Қоңырау» әдісі арқылы оқушылардың және топтың дайындығын білдіреді.





https://console.myquiz.ru/Quizzes?type=0











Суреттер

















мольберт















Жұмыс дәптері ,оқулық









Негізгі бөлім

6-25 мин


II.Түсіну.



































































III.Қолдану.


Мағынаны тану.Көзбен көретін айғақтар негізінде танымдық ойлау қабілеттерін дамыту мақсатында тақырыпқа байланысты Animaker флатформасымен ЭО ұсынылады.ЭО тан көрген айғақтары арқылы баланың iшкi түйсiгiне сүйене отырып, жұптық, ұжымдық талқылау арқылы көркем - бейнелі ақпарат мазмұнымен өз бетiнше жұмыс жасауына бағыттап, мағынаны тануға жетелеу үшін сыныппен талқылау жүргізіледі.








Мұғалім төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интербелсенді

тақтадан көрсетеді. Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендері бойынша өз ойларын

айтып, жауап береді

1. Векторлы графика деген не?

2. Inkscape ре дак то ры туралы қандай түсінік алдың?

3. Inkscape ре дак то рын да қан дай құ рал -саймандар бар?

4. Градиентті бояу деген не?

5. Файлды қалай сақтаймыз?

Бүгінгі сабақтың тақырыбы не?



Глоссарийлік оқыту аясында жаңа сабақты меңгеру. (Мұғалім оқушыларға презентация арқылы түсіндіреді).Өмірмен байланысты мысал келтіру







Командаларды компьютерде орында.

1) Inkscape программасын іске қос.

2) Құрал-сай ман дар тақтасының қызметтерімен таныс.

3) Фигураларды пайдаланып, үйдің суретін сал.

4) Салған суретіңді Түстер палитрасын пайдаланып боя.

5) Суретке тақырып қой, оны суреттің астына Мәтінді

енгізу батырмасын пайдаланып жаз.

2. «Векторлық кескіндерді құру» тақырыбы бойынша дискідегі тапсырманы орында.























































Тапсырманы тек жазбаша орындауға мүмкіндік беру


Видеосабақты көру, түсіну

Дәптерге түртіп алу

Өмірмен байланысты мысалдар келтіру



Мағынаны тану, пысықтау


Оқушылар өзін-өзі бағалайды







Жаңа сабақ терминдерін жазып алады.






Тақырыпқа назар аударады, талқылау сұрақтарына жауап береді.











Мұғалімнің түсіндіруі бойынша жаңа тақырыпқа байланысты мәліметтермен танысып, мысалдар келтіреді, қосыша сұрақтарға жауап береді.
























Оқушылар компьютерде практикалық жұмысты орындайды, оларға онлайн таймер арқылы уақыт беріледі




Inkscape программасында жұмыс жасайды.








Өзін-өзі және сабақты түсінгенін бағалау үшін

«Смартфон тақтасы» арқылы бағалайды.

Өзін-өзі бағалау парағын толтырады


Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін «Комментарий» арқылы әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын.

Жарайсың Жақсы, Талпын

























Өзін-өзі және сабақты түсінгенін бағалау үшін

«Смартфон тақтасы» арқылы бағалайды.

Өзін-өзі бағалау парағын толтырады








Дескриптор:

1Inkscape бағдарламасын іске қосады,

2. Құрал-сай ман дар тақтасының қызметтерімен танысады.

3. Фигураларды пайдаланып, үйдің суретін салады.

4. Салған суретіңді Түстер палитрасын пайдаланып боя.

https://app.animaker.com/editproject/QvmflMqtj4CdnoqD





слайд







Дәптер



Оқулық, жұмыс дәптері, компьютер


https://www.youtube.com/watch?v=hDaBD-XnXLc



http://30-taraz.mektebi.kz/

«Қоңырау» әдісі арқылы оқушылардың және топтың дайындығын білдіреді.


Polycam


Браузер



Суреттер




Комикстік кітапша
















Интерактивті тақта










Онлайн таймер



https://onlinetimer.ru/#!/timer/2024-04-25T13:00:08.106Z/2024-04-25T13:00:08.106Z/forward/0/2/100/t/run/


IV.Талдау





























V.Жинақтау






















Кері байланыс




















Үй тапсырмасы



«Жасырын стикер» әдісі


  1. 3D панорама дегеніміз не?

  2. 3D панораманың қандай түрлері бар?

  3. Виртуалды турды жасаудың қанша кезеңі бар?




Educaplay платформасында қорытынды сұрақтар















Үйге тапсырма: 11 тақырыпты оқу







Сурет бойынша шағын әңгіме жаз.

Қандай салт-дәстүр көрсетілген?

Сен басқа салт-дәс түрлер туралы не білесің?



Берілген тақырыптарды Classtools арқылы салыстырады, топпен жұмыс










Оқушылар өздеріне жасырылған стикерлер бойынша қорытынды сұрақтарға жауап береді















Тақырып бойынша қорытынды сұрақтарға жауап береді




























Кері байланыс парағын толтырады


















Күнделікке үй тапсырмасын жазады

Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін «Комментарий» арқылы әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын.

Жарайсың Жақсы, Талпын

Дескриптор:

  1. Тақырыпқа байланысты сөздерді тауып, дұрыс орналастырады.


Өзін-өзі және сабақты түсінгенін бағалау үшін

«Смартфон тақтасы» арқылы бағалайды.

Өзін-өзі бағалау парағын толтырады



Суреттер, плакат, стикерлер


https://www.classtools.net/Venn/







https://experts3.e-oqulyq.kz/review/14D2FE3A-0493-4565-91FF-978154295A81/df85bed5-2263-4060-be64-1b464c62c74a/37.html







https://www.educaplay.com/learning-resources/21333073-learning_resource.html



















Стикерлер

маркерлер






Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тескересіз?


Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)




Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын дұрыс нұсқамен салыстыра отырып бағалайды

Дағдылар: Білу және түсіну,қолдану сыни ойлау


Компьютермен жұмыс жасау барысында, оқушылар практикалық жұмыс жасайды



Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?

Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?







Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?


Shape2


































Кері байланыс. «Падлет тақтасы»



Падлетте берілген кері байланысқа компьютер арқылы жауап жазады, нәтижесі экраннан шығады






































Абзелбекқызы Айша,


Асанов Мухаммед,


Ахметов Зауал,


Әлімбай Айару,


Газиев Анвар,


Ибрагимов Самир,


Караосман-оглы Сабина,


Качканакова Жаныл,


Тұрсынәлі Ажар,


Хасанов Амир,


Юсупов Акылбек,


Юсупов Адилбек,









Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі