Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Желілер және қауіпсіздік |
Мектеп: «ЖББНМ А.Оразбаева» КММ |
|||||||||||||||
|
Күні:30.06.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Рамазанова Г.К |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 0 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік |
|
|
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.2.1-компьютерді зиянды программалардан қорғау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ақпаратты зиянды программалардан қорғау әдістерін біледі Көпшілігі: Вирусқа қарсы программалардың түрлері мен оларды пайдалану туралы біледі Кейбіреулері: Вирусқа қарсы программаларды қолданып, ақпаратты қорғауды, программаны жаңартуды біледі. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Вирус, антивирус, компьютердің вирус жұқтыру белгілері, антивирустық қауіпсіздік белгілері Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» идеясының төмендегідей құндылығы арқылы жүзеге асырылады
|
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология – биологиялық вирустар тақырыбы. |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі туралы «Ыстық орындық» сұрақтары |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі 1.Оқушылар жұптасып, қарама-қарсы тұрып әр елдің салты бойынша амандасады. 2. Оқушыларды антивирустық программалардың атымен (Doctor Web, Каspersky) атауымен екі топқа бөлу. 3. Ой шақыру 1. Вирус, компьютерлік вирус не екенін анықтау 2. Компьютерлік вирустан қорғану үшін қандай әрекеттер жасау керек деген сұраққа жауап береді |
Топқа бөлуге арналған карточкалар Антивирус логотиптері салынған суреттер |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып «Вирусқа қарсы қауіпсіздік»
Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау. Бейнеролик (вирустардың зиянды әрекеті жайында) Оқушылардан видео туралы ойларын білу Топтық (оқулықпен) жұмыс: Екі топта «Биологиялық вирустармен компьютерлік вирустар: ұқсастықтары мен айырмашылықтары » туралы «Венн диаграммасын» тұрғызады. Топтық жұмыс кезінде алған тапсырмаларын салыстырып,ортақ тұжырым жасауға бағыттап отырамын. Дескриптор: биологиялық және компьютерлік вирустарды ажырата алады Саралау: Тапсырма
ҚБ «От шашу» (Топтық бағалау) Жеке жұмыс:Тапсырма №1Қалыптастырушы тапсырма А)Суретте берілген бағдарлама атауын жазыңыз ________________________ В)Антивирустік бағдарламаның қызметін жазыңыз.
________________________________ Дескриптор:
Саралау: Дереккөздер
ҚБ: «Мадақтау» Тапсырма№2(Компьютерде орындайды) Дербес компьютерде қандай антивирустық программа орнатылғанын анықтап, компьютерді вирустардан тазалау,жаңарту әрекеттерін орындау; Дескриптор: Антивирус программасын анықтай алады және тазалап, жаңарта алады Саралау: Қарқын
ҚБ: «Бағдаршам» ( Оқушылар өзін-өзі бағалайды және тапсырманы орындау кезінде түсінгендігін анықтау мақсатында қолданамын) |
watch?v=jIZsX5uUlcQ Оқулық «Алматыкітап» 7 сынып 36 бет (smk.edu.kz ) Үлестірме қағаздар Жасыл, Сары, Қызыл түсті стикерлер |
||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Әуен аясында жаттығу жасау
|
https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU&spfreload=10 |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Дескриптор: Вирусқа қарсы қауіпсіздікті және терминдерді меңгере алады Саралау: Қорытынды Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. ҚБ: «Тәтті тарату» әдісі (мұғалім оқушыға тапсырма орындау деңгейіне қарай тәттілер таратады) |
https://learningapps.org/display?v=pmhx7mg3j17 |
||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тақырыпты оқып, компьютердегі және ұялы телефондағы антивирустардың ұқсастықтарымен айырмашылықтарын зерттеп келу |
Оқулық |
||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
Оқушыларға өткен тақырып бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін.Берілген тапсырмалар топтық және жеке орындауға арналғандықтан деңгейлері әр түрлі болуына мән беремін. «Ыстық орындық» «Ребус» «Венн диаграммасы» |
Өзін-өзі және топтық бағалау әдістерін қолданамын. «От шашу» әдісі «Мадақтау» әдісі «Бағдаршам» әдісі «Тәтті тарату» әдісі |
Сабақта сергіту жаттығулары арқылы саусақтарына, мойындарына би қимылдары арқылы жасалып,шаршамауларына мүмкіндік жасалады. Оқушыларға сабақ барысында қауіпсіздік ережесін сақтау керектігін ескертіп отырамын |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Оқушылар «INSERT- түртіп алу» әдісін негізге ала отырып айтылған ақпараттармен бөліседі. «INSERT- түртіп алу» әдісімен жұмыс
|
|||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Вирусқа қарсы қауіпсіздік" 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Желілер және қауіпсіздік |
Мектеп: «ЖББНМ А.Оразбаева» КММ |
|||||||||||||||
|
Күні:30.06.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Рамазанова Г.К |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 0 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік |
|
|
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.2.1-компьютерді зиянды программалардан қорғау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ақпаратты зиянды программалардан қорғау әдістерін біледі Көпшілігі: Вирусқа қарсы программалардың түрлері мен оларды пайдалану туралы біледі Кейбіреулері: Вирусқа қарсы программаларды қолданып, ақпаратты қорғауды, программаны жаңартуды біледі. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Вирус, антивирус, компьютердің вирус жұқтыру белгілері, антивирустық қауіпсіздік белгілері Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» идеясының төмендегідей құндылығы арқылы жүзеге асырылады
|
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология – биологиялық вирустар тақырыбы. |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі туралы «Ыстық орындық» сұрақтары |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі 1.Оқушылар жұптасып, қарама-қарсы тұрып әр елдің салты бойынша амандасады. 2. Оқушыларды антивирустық программалардың атымен (Doctor Web, Каspersky) атауымен екі топқа бөлу. 3. Ой шақыру 1. Вирус, компьютерлік вирус не екенін анықтау 2. Компьютерлік вирустан қорғану үшін қандай әрекеттер жасау керек деген сұраққа жауап береді |
Топқа бөлуге арналған карточкалар Антивирус логотиптері салынған суреттер |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып «Вирусқа қарсы қауіпсіздік»
Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау. Бейнеролик (вирустардың зиянды әрекеті жайында) Оқушылардан видео туралы ойларын білу Топтық (оқулықпен) жұмыс: Екі топта «Биологиялық вирустармен компьютерлік вирустар: ұқсастықтары мен айырмашылықтары » туралы «Венн диаграммасын» тұрғызады. Топтық жұмыс кезінде алған тапсырмаларын салыстырып,ортақ тұжырым жасауға бағыттап отырамын. Дескриптор: биологиялық және компьютерлік вирустарды ажырата алады Саралау: Тапсырма
ҚБ «От шашу» (Топтық бағалау) Жеке жұмыс:Тапсырма №1Қалыптастырушы тапсырма А)Суретте берілген бағдарлама атауын жазыңыз ________________________ В)Антивирустік бағдарламаның қызметін жазыңыз.
________________________________ Дескриптор:
Саралау: Дереккөздер
ҚБ: «Мадақтау» Тапсырма№2(Компьютерде орындайды) Дербес компьютерде қандай антивирустық программа орнатылғанын анықтап, компьютерді вирустардан тазалау,жаңарту әрекеттерін орындау; Дескриптор: Антивирус программасын анықтай алады және тазалап, жаңарта алады Саралау: Қарқын
ҚБ: «Бағдаршам» ( Оқушылар өзін-өзі бағалайды және тапсырманы орындау кезінде түсінгендігін анықтау мақсатында қолданамын) |
watch?v=jIZsX5uUlcQ Оқулық «Алматыкітап» 7 сынып 36 бет (smk.edu.kz ) Үлестірме қағаздар Жасыл, Сары, Қызыл түсті стикерлер |
||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Әуен аясында жаттығу жасау
|
https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU&spfreload=10 |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Дескриптор: Вирусқа қарсы қауіпсіздікті және терминдерді меңгере алады Саралау: Қорытынды Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. ҚБ: «Тәтті тарату» әдісі (мұғалім оқушыға тапсырма орындау деңгейіне қарай тәттілер таратады) |
https://learningapps.org/display?v=pmhx7mg3j17 |
||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тақырыпты оқып, компьютердегі және ұялы телефондағы антивирустардың ұқсастықтарымен айырмашылықтарын зерттеп келу |
Оқулық |
||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
Оқушыларға өткен тақырып бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін.Берілген тапсырмалар топтық және жеке орындауға арналғандықтан деңгейлері әр түрлі болуына мән беремін. «Ыстық орындық» «Ребус» «Венн диаграммасы» |
Өзін-өзі және топтық бағалау әдістерін қолданамын. «От шашу» әдісі «Мадақтау» әдісі «Бағдаршам» әдісі «Тәтті тарату» әдісі |
Сабақта сергіту жаттығулары арқылы саусақтарына, мойындарына би қимылдары арқылы жасалып,шаршамауларына мүмкіндік жасалады. Оқушыларға сабақ барысында қауіпсіздік ережесін сақтау керектігін ескертіп отырамын |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Оқушылар «INSERT- түртіп алу» әдісін негізге ала отырып айтылған ақпараттармен бөліседі. «INSERT- түртіп алу» әдісімен жұмыс
|
|||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














