Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 143 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Адранова Жұлдыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.12.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау; 9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды; Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Бірлік және ынтымақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
І.Ұйымдастыру. ІІ. Психологялық ахуал туғызу ІІ. Үй тапсырмасы: «Тұлғаны таны» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Мақсаты: оқушылардың белгілі бір тұлғаны танып, еңбектерімен анықтап, өз көзқарасын қалыптастыруына мүмкіндік беру. 1.Суреттте көрсетілген тұлғаларды анықтаңыздар. 2.Ғалымдардың ғылым мен білімге қосқан үлесін анықтаңыздар
Жаңа тақырыппен және оқу мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар сәлемдеседі. 1.Суреттер берілген тұлғаларды анықтайды. 2. Ғалымдардың ғылымдағы жетістіктерін анықтайды. |
Мадақт ау.
|
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мәдениет салалары қалай дамыды? Кеңестік жүйе елдің рухани-мәдени дамуын жіті бақылауда ұстады. Бұл саланың еркін дамуына шектеу қойып отырды. 1951 ж. 31 маусымда «бірқатар жат ұғымдарды баяндайтын Қазақ әдебиеті оқулықтарының барлық басылымдарын алып тастауға...» бұйрық берілді. Әдебиеттің дамуы: 1947 ж. М.Әуезов өзінің «Абай» роман-эпопеясының екінші кітабын аяқтады. 1949 ж. оған КСРО Мемлекеттік сыйлығы берілді. 1974 ж. Ә.Нұрпейісовтың «Қан мен тер» трилогиясына КСРО Мемлекеттік сыйлығы берілді.
Өнердің дамуы: Қазақстан киносының «Қыз Жібек», «Атаманның ақыры», «Транссібір экспресі» атты көркем фильмдері экранға шықты.
Тапсырма Жұппен жұмыс «Жұптас-бөліс» әдісі Мақсаты: «Жұптас – Бөліс» Берілген тапсырма бойынша әр оқушы ойланады → жұппен талқылайды → бүкіл сыныпқа ортақ қорытынды айтады. XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтап, негізгі идеяны талдаңыздар
|
Дескриптор 1.XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтайды; 2.Негізгі идеяларды талдайды;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Кітап көрме сі
Слайд
Қосымша дерек
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Тапсырма Жеке жұмыс «Садақ ату» әдісі Мақсаты: Оқушы «дәл тигізу» арқылы сәйкестігін табады.
Өнер тұлғалардың шығармаларымен сәйкестендіріңіз.
|
Дескриптор: 1-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 2-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 3-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 4-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 5-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 6-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 7-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 8-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; |
«Ең үздік жауап» |
Үлестірме қағаз дар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып мазмұндау. |
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушының аты-жөні
Тапсырма
Өнер тұлғалардың шығармаларымен сәйкестендіріңіз.
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
|
Шығармалары |
|
1 |
С. Мұқанов |
|
«Алдар көсе», «Тақиялы періште» |
|
2 |
Ғ.Мұстафин |
|
«Абай жолы» |
|
3 |
М.Иманжанов |
|
«Біржан – Сара» |
|
4 |
Ш.Айманов |
|
«Миллионер» |
|
5 |
А.Қарсақбаев |
|
«Алғашқы айлар» |
|
6 |
М.Төлебаев |
|
«Менің атым Қожа» |
|
7 |
Ә.Нұрпейісов |
|
«Қан мен тер» |
|
8 |
М.Әуезов |
|
«Сырдария» |
Оқушының аты-жөні
Тапсырма
Өнер тұлғалардың шығармаларымен сәйкестендіріңіз.
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
|
Шығармалары |
|
1 |
С. Мұқанов |
|
«Алдар көсе», «Тақиялы періште» |
|
2 |
Ғ.Мұстафин |
|
«Абай жолы» |
|
3 |
М.Иманжанов |
|
«Біржан – Сара» |
|
4 |
Ш.Айманов |
|
«Миллионер» |
|
5 |
А.Қарсақбаев |
|
«Алғашқы айлар» |
|
6 |
М.Төлебаев |
|
«Менің атым Қожа» |
|
7 |
Ә.Нұрпейісов |
|
«Қан мен тер» |
|
8 |
М.Әуезов |
|
«Сырдария» |
Оқушының аты-жөні
Тапсырма
Өнер тұлғалардың шығармаларымен сәйкестендіріңіз.
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
|
Шығармалары |
|
1 |
С. Мұқанов |
|
«Алдар көсе», «Тақиялы періште» |
|
2 |
Ғ.Мұстафин |
|
«Абай жолы» |
|
3 |
М.Иманжанов |
|
«Біржан – Сара» |
|
4 |
Ш.Айманов |
|
«Миллионер» |
|
5 |
А.Қарсақбаев |
|
«Алғашқы айлар» |
|
6 |
М.Төлебаев |
|
«Менің атым Қожа» |
|
7 |
Ә.Нұрпейісов |
|
«Қан мен тер» |
|
8 |
М.Әуезов |
|
«Сырдария» |
Оқушының аты-жөні
Тапсырма: Жұппен жұмыс
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтап, негізгі идеяны талдаңыздар
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
Негізгі идеясы |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
Оқушының аты-жөні
Тапсырма: Жұппен жұмыс
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтап, негізгі идеяны талдаңыздар
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
Негізгі идеясы |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
Оқушының аты-жөні
Тапсырма: Жұппен жұмыс
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтап, негізгі идеяны талдаңыздар
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
Негізгі идеясы |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы.
Ашық сабақ: XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы.
Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 143 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Адранова Жұлдыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.12.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау; 9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды; Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Бірлік және ынтымақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
І.Ұйымдастыру. ІІ. Психологялық ахуал туғызу ІІ. Үй тапсырмасы: «Тұлғаны таны» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Мақсаты: оқушылардың белгілі бір тұлғаны танып, еңбектерімен анықтап, өз көзқарасын қалыптастыруына мүмкіндік беру. 1.Суреттте көрсетілген тұлғаларды анықтаңыздар. 2.Ғалымдардың ғылым мен білімге қосқан үлесін анықтаңыздар
Жаңа тақырыппен және оқу мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар сәлемдеседі. 1.Суреттер берілген тұлғаларды анықтайды. 2. Ғалымдардың ғылымдағы жетістіктерін анықтайды. |
Мадақт ау.
|
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Мәдениет салалары қалай дамыды? Кеңестік жүйе елдің рухани-мәдени дамуын жіті бақылауда ұстады. Бұл саланың еркін дамуына шектеу қойып отырды. 1951 ж. 31 маусымда «бірқатар жат ұғымдарды баяндайтын Қазақ әдебиеті оқулықтарының барлық басылымдарын алып тастауға...» бұйрық берілді. Әдебиеттің дамуы: 1947 ж. М.Әуезов өзінің «Абай» роман-эпопеясының екінші кітабын аяқтады. 1949 ж. оған КСРО Мемлекеттік сыйлығы берілді. 1974 ж. Ә.Нұрпейісовтың «Қан мен тер» трилогиясына КСРО Мемлекеттік сыйлығы берілді.
Өнердің дамуы: Қазақстан киносының «Қыз Жібек», «Атаманның ақыры», «Транссібір экспресі» атты көркем фильмдері экранға шықты.
Тапсырма Жұппен жұмыс «Жұптас-бөліс» әдісі Мақсаты: «Жұптас – Бөліс» Берілген тапсырма бойынша әр оқушы ойланады → жұппен талқылайды → бүкіл сыныпқа ортақ қорытынды айтады. XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтап, негізгі идеяны талдаңыздар
|
Дескриптор 1.XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтайды; 2.Негізгі идеяларды талдайды;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Кітап көрме сі
Слайд
Қосымша дерек
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Тапсырма Жеке жұмыс «Садақ ату» әдісі Мақсаты: Оқушы «дәл тигізу» арқылы сәйкестігін табады.
Өнер тұлғалардың шығармаларымен сәйкестендіріңіз.
|
Дескриптор: 1-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 2-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 3-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 4-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 5-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 6-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 7-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; 8-ші тұлғаның шығармасымен сәйкестендіреді; |
«Ең үздік жауап» |
Үлестірме қағаз дар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып мазмұндау. |
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушының аты-жөні
Тапсырма
Өнер тұлғалардың шығармаларымен сәйкестендіріңіз.
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
|
Шығармалары |
|
1 |
С. Мұқанов |
|
«Алдар көсе», «Тақиялы періште» |
|
2 |
Ғ.Мұстафин |
|
«Абай жолы» |
|
3 |
М.Иманжанов |
|
«Біржан – Сара» |
|
4 |
Ш.Айманов |
|
«Миллионер» |
|
5 |
А.Қарсақбаев |
|
«Алғашқы айлар» |
|
6 |
М.Төлебаев |
|
«Менің атым Қожа» |
|
7 |
Ә.Нұрпейісов |
|
«Қан мен тер» |
|
8 |
М.Әуезов |
|
«Сырдария» |
Оқушының аты-жөні
Тапсырма
Өнер тұлғалардың шығармаларымен сәйкестендіріңіз.
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
|
Шығармалары |
|
1 |
С. Мұқанов |
|
«Алдар көсе», «Тақиялы періште» |
|
2 |
Ғ.Мұстафин |
|
«Абай жолы» |
|
3 |
М.Иманжанов |
|
«Біржан – Сара» |
|
4 |
Ш.Айманов |
|
«Миллионер» |
|
5 |
А.Қарсақбаев |
|
«Алғашқы айлар» |
|
6 |
М.Төлебаев |
|
«Менің атым Қожа» |
|
7 |
Ә.Нұрпейісов |
|
«Қан мен тер» |
|
8 |
М.Әуезов |
|
«Сырдария» |
Оқушының аты-жөні
Тапсырма
Өнер тұлғалардың шығармаларымен сәйкестендіріңіз.
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
|
Шығармалары |
|
1 |
С. Мұқанов |
|
«Алдар көсе», «Тақиялы періште» |
|
2 |
Ғ.Мұстафин |
|
«Абай жолы» |
|
3 |
М.Иманжанов |
|
«Біржан – Сара» |
|
4 |
Ш.Айманов |
|
«Миллионер» |
|
5 |
А.Қарсақбаев |
|
«Алғашқы айлар» |
|
6 |
М.Төлебаев |
|
«Менің атым Қожа» |
|
7 |
Ә.Нұрпейісов |
|
«Қан мен тер» |
|
8 |
М.Әуезов |
|
«Сырдария» |
Оқушының аты-жөні
Тапсырма: Жұппен жұмыс
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтап, негізгі идеяны талдаңыздар
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
Негізгі идеясы |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
Оқушының аты-жөні
Тапсырма: Жұппен жұмыс
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтап, негізгі идеяны талдаңыздар
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
Негізгі идеясы |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
Оқушының аты-жөні
Тапсырма: Жұппен жұмыс
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы өнер салаларына үлес қосқан тарландарды анықтап, негізгі идеяны талдаңыздар
|
№ |
Тұлғалардың аты-жөні |
Негізгі идеясы |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
4 |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















