|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің тәуелсіз Қазақстаным |
Мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Қажыбаева Назгүл Қайроллақызы |
||
|
Күні: . Сынып: 5 Сабақ |
Қатысқандар саны:12 Қатыспағандар саны:0 |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Уа, еркіндік! Сенсің менің ең ғажайып өлеңім. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. 5.О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Қазақ тіліндегі тілдік құрылымдар негізінде оқушыларды ақын Қ.Сариннің шығармашылығымен танысады.. Көбі: Жалпы тақырып бойынша жаңа сөздер біледі. Кейбірі: Меңгерген сөздерді қолдану арқылы өлеңнің өзекті мәселесіне көзқарасын білдіреді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): Қ.Сариннің өлеңдері жайлы ақпарат береді, қойылған сұрақтарға жауап береді. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): ақынның шығармашылығы жайында айтады, өлеңдерін сипаттай- ды, қосымша мәліметтер береді. Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құра алады, сұхбаттасады, шағын мәтін құрайды |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер. Еркіндігім, өзегімде, боданына, бұғауландық, бәйгеге, құның, боздақтарым, ғұмырымда. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға рухани-мәдени тәрбие беру. Рухани-мәдени құндылықтарға баулу бостандықты, еркіндікті сезіндіру арқылы іске асырылады. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнематериал /https://www.youtube.com/watch?v=f_gCsgK1nyQ\ |
||
|
Бастапқы білім |
«Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы кім екенін біледі. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Жылы жүрек- ізгілік тілегі» атты жүрекшелер арқылы бір-біріне тілек білдіру. Топқа бөлу.
«Пазл» әдісі арқылы мына берілген суреттер арқылы сыныпты 2
топқа бөлу. «Сиқырлы» әдісті пайдалану мақсатында мына берілген сұрақтар арқылы тақырыптың атын ашу. Мағынаны тану кезеңі
|
Суреттер АКТ |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 6 мин 8 мин 3 мин |
(Ұ) Бейнематериалды мұқият көріп шығу. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында //www.zharar.com/kz сайтынан Қалқаман Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңін ақынның өзінің орындауында (Ж) Тыңдалған бейнематериал бойынша өлеңнің негізгі мазмұнын түсініп және нақты ақпаратты анықтау үшін өлеңді оқи отыра Өлеңмен жұмыс. Еркіндігім. Уа, еркіндік! 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақы- рыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. 2. Мәтіналды жұмыс. А) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға ма- шықтандыру үшін 1-тапсырманы орындатады. Ә) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 2-тапсырманы орындатады. Б) Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 3-тапсырманы орындатады. 3. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 4-тапсырманы орындатады. Ә) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға ма- шықтандыру үшін 6-тапсырманы орындатады. 5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға ма- шықтандыру үшін 7-тапсырманы орындатады. Ә) Тыңдалым. Оқулықтағы 8-тапсырманы орындатады. 6. «Білгенге маржан» айдарымен берілген мақалды оқиды, талдатады. (Ұ) Берілген тірек-сызба бойынша өлеңдегі жаңа сөздердің мағынасын тану.
(ШТЖ) «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы бойынша ортаға 6 оқушы шығып өлең жолдары арқылы сұрақтарға жауап бере отыра, асықты жылдам табыстау.
(Ұ) «Блум» түймедағы әдісі бойынша Қарапайым сұрақ Дәлел сұрақ Интерпретациялық сұрақ Тәжірибелік сұрақ Бағалау сұрағы Шығармашылық сұрақ бағытында берілген сұрақтарға жауап бере отырып, өз көзқарасын жеткізу.
Дескриптор:
Топпен кері байланыс орнату - Сіздерге берілген сұрақтар оңай болды ма? - Қай сұрақ арқылы өз ойыңды білдіре алдың? Сергіту сәті: «Жаса Қазақстан» әнімен қимыл қозғалыстар көрсету. Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. Айтылым. Сұрақтарға жауап береді. Жазылым. Мәтін құрайды. Оқылым. Желтоқсан оқиғасы туралы қысқаша мәтін құрайды. Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді тыңдайды, өлеңді мәнерлеп оқиды, түсінгенін айтады. Айтылым. Диалог құрады |
Бейнематериал /https://www.youtube.com/watch?v=f_gCsgK1nyQ\ Оқулық Тірек-сызба Оқушылармен бірге дайындау. үнтаспа |
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Топтық жұмыс. Оқулықтағы 9-тапсырманы орындатады. Жазылым. Синквейн дайындайды. Жеке жұмыс. Оқулықтағы 10-тапсырманы орындатады. Айтылым. Жақшадағы сұраққа жау- ап береді, сөйлем Рефлексия. Кемпірқосақ суреті.
1
2
3 4 |
Рефлексия кестесі стикерлер |
|
|
Үй тапсырмасы 2 мин |
Әр топ берілген шумақты жаттап келу. |
оқулық |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Уа, еркіндік! Сенсің менің ең ғажайып өлеңім. 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің тәуелсіз Қазақстаным |
Мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Қажыбаева Назгүл Қайроллақызы |
||
|
Күні: . Сынып: 5 Сабақ |
Қатысқандар саны:12 Қатыспағандар саны:0 |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Уа, еркіндік! Сенсің менің ең ғажайып өлеңім. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. 5.О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Қазақ тіліндегі тілдік құрылымдар негізінде оқушыларды ақын Қ.Сариннің шығармашылығымен танысады.. Көбі: Жалпы тақырып бойынша жаңа сөздер біледі. Кейбірі: Меңгерген сөздерді қолдану арқылы өлеңнің өзекті мәселесіне көзқарасын білдіреді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): Қ.Сариннің өлеңдері жайлы ақпарат береді, қойылған сұрақтарға жауап береді. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): ақынның шығармашылығы жайында айтады, өлеңдерін сипаттай- ды, қосымша мәліметтер береді. Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құра алады, сұхбаттасады, шағын мәтін құрайды |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер. Еркіндігім, өзегімде, боданына, бұғауландық, бәйгеге, құның, боздақтарым, ғұмырымда. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға рухани-мәдени тәрбие беру. Рухани-мәдени құндылықтарға баулу бостандықты, еркіндікті сезіндіру арқылы іске асырылады. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнематериал /https://www.youtube.com/watch?v=f_gCsgK1nyQ\ |
||
|
Бастапқы білім |
«Алтын қалам» әдеби сыйлығының жеңімпазы кім екенін біледі. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Жылы жүрек- ізгілік тілегі» атты жүрекшелер арқылы бір-біріне тілек білдіру. Топқа бөлу.
«Пазл» әдісі арқылы мына берілген суреттер арқылы сыныпты 2
топқа бөлу. «Сиқырлы» әдісті пайдалану мақсатында мына берілген сұрақтар арқылы тақырыптың атын ашу. Мағынаны тану кезеңі
|
Суреттер АКТ |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 6 мин 8 мин 3 мин |
(Ұ) Бейнематериалды мұқият көріп шығу. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында //www.zharar.com/kz сайтынан Қалқаман Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңін ақынның өзінің орындауында (Ж) Тыңдалған бейнематериал бойынша өлеңнің негізгі мазмұнын түсініп және нақты ақпаратты анықтау үшін өлеңді оқи отыра Өлеңмен жұмыс. Еркіндігім. Уа, еркіндік! 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақы- рыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. 2. Мәтіналды жұмыс. А) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға ма- шықтандыру үшін 1-тапсырманы орындатады. Ә) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 2-тапсырманы орындатады. Б) Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 3-тапсырманы орындатады. 3. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 4-тапсырманы орындатады. Ә) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға ма- шықтандыру үшін 6-тапсырманы орындатады. 5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға ма- шықтандыру үшін 7-тапсырманы орындатады. Ә) Тыңдалым. Оқулықтағы 8-тапсырманы орындатады. 6. «Білгенге маржан» айдарымен берілген мақалды оқиды, талдатады. (Ұ) Берілген тірек-сызба бойынша өлеңдегі жаңа сөздердің мағынасын тану.
(ШТЖ) «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы бойынша ортаға 6 оқушы шығып өлең жолдары арқылы сұрақтарға жауап бере отыра, асықты жылдам табыстау.
(Ұ) «Блум» түймедағы әдісі бойынша Қарапайым сұрақ Дәлел сұрақ Интерпретациялық сұрақ Тәжірибелік сұрақ Бағалау сұрағы Шығармашылық сұрақ бағытында берілген сұрақтарға жауап бере отырып, өз көзқарасын жеткізу.
Дескриптор:
Топпен кері байланыс орнату - Сіздерге берілген сұрақтар оңай болды ма? - Қай сұрақ арқылы өз ойыңды білдіре алдың? Сергіту сәті: «Жаса Қазақстан» әнімен қимыл қозғалыстар көрсету. Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. Айтылым. Сұрақтарға жауап береді. Жазылым. Мәтін құрайды. Оқылым. Желтоқсан оқиғасы туралы қысқаша мәтін құрайды. Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді тыңдайды, өлеңді мәнерлеп оқиды, түсінгенін айтады. Айтылым. Диалог құрады |
Бейнематериал /https://www.youtube.com/watch?v=f_gCsgK1nyQ\ Оқулық Тірек-сызба Оқушылармен бірге дайындау. үнтаспа |
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Топтық жұмыс. Оқулықтағы 9-тапсырманы орындатады. Жазылым. Синквейн дайындайды. Жеке жұмыс. Оқулықтағы 10-тапсырманы орындатады. Айтылым. Жақшадағы сұраққа жау- ап береді, сөйлем Рефлексия. Кемпірқосақ суреті.
1
2
3 4 |
Рефлексия кестесі стикерлер |
|
|
Үй тапсырмасы 2 мин |
Әр топ берілген шумақты жаттап келу. |
оқулық |
|
шағым қалдыра аласыз







