Ашық сабақ Ы.Алтынсарин Бұл кім?

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Ы.Алтынсарин Бұл кім?

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ жоспары әдебиеттік оқудан толық жазылған
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы

Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің «Ахмет Байтұрсынов атындағы №20 орта мектебі» КММ

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті ”

Педагогтің аты-жөні:

Назарбаева Манар Кайрбековна

Күні:

28.02.2024ж

Сынып:

2 «А» сынып.


Сабақтың тақырыбы:

Ұйықта, бөпем, жата ғой

Ы.Алтынсарин. «Бұл кім?».«Әлди, әлди, аппағым!» М.Жұмабаев.«Бесік жыры»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.7.1- Өлеңді дұрыс түсініп, мәнерлеп оқу арқылы

мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемсөздерді табу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Өлеңді дауыстап әрі түсініп оқиды. Бесік жырының халық ауыз әдебиеті үлгілеріне жататынын біледі.

Оқушылардың көбі: Өлеңді мәнерлеп оқиды, шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Кейбір оқушылар: Бесік жырындағы көркемсөздерді табады, кестемен жұмыс істей алады. Өз ойларын жеткізе біледі.

Бағалау критерийі:

Өлеңді дауыстап әрі түсініп оқиды. Бесік жырының халық ауыз әдебиеті үлгілеріне жататынын біледі.

Өлеңді мәнерлеп оқиды, шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді Бесік жырындағы көркемсөздерді табады, өз ойларын жеткізе біледі.

Құндылықтар

Ұлттық құндылықты, салт-дәстүрді дәріптеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы


5 минут


1.Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату

Қайырлы күн! Бүгін нешесі? Аптаның қай күні ? Бұл күнді қалай тағы айтуға болады?

Әрбір істерің тірлік тірек адамдық

Әрбір сөздерің шындық, бірлік,адамдық

Әрбір адам туысым,досым, жұрағат

Әрбір сабақ, үйрену, ұғу, ұлағат!

Бүгінгі сабаққа міндет қою!

Бүгінгі сабақта сендердің айтылым, тыңдалым дағдыларыңды, сұрақтарға толық жауап бергендеріңді, шығарманы мәнерлеп оқи алатындарыңды , өз ойларыңды жеткізе білетіндеріңді көргім келеді!

Сабақ барысындағы бағалау түрін айту.



Оқушылар сабаққа назар аударады.

Хормен

Табыс тіліп өзгеге,

Жаңа білім алуға,

Алға қадам тастаймыз!.



ҚБ.

«Сыныптың бағалау парағы»


Әр тапсырма сайын оқушылардың білімін бағалау үшін білім таяқшаларын салып отырамын, сабақ соңында санау арқылы қорытынды жасаймын

Слайд 1



Үй тапсырмасын тексеру
























Ой қозғау


















Сабақ

тың ортасы






















































Сергіту сәті



Сабақты бекіту






























Сабақты қорытындылау тапсырмалары














Сабақтың соңы







Үйге тапсырма




Рефлексия










І.Үй тапсырмасын тексеру

1-тапсырма «Сиқырлы ұяшықтар»

Ұжымдық жұмыс:

1.Біз оқып жатқан ортақ бөлім қалай аталады?

2.Ертегілер нешеге бөлінеді?

3.Атадан қалған асыл мұраға қандай шығармаларды жатқызамыз? Атап бер?

4.Наурыз мерекесі қай күні тойланады? Мереке туралы айтып бер?

5. Төрт түлікті атап бер?

6.«Сақина» ертегісі ертегінің қай түріне жатады?

7. Қандай салт дәстүрді білесің?

Білімдерін қорытындылау!

ІІ. Жаңа сабаққа болжам жасау,

1 «Суреттер сөйлейді» әдісі

Сәби, бесік, дәстүр осы үш суретті кім қалай бір ұғыммен байланыстырады? /Ана/

2. «1мин оқу» әдісі

«Ана өлеңін оқыту

Бұл кім?»

«Бала,бала,бала !» деп

Түнде шошып оянған.

Түн ұйқысын төрт бөліп,

Түнде бесік таянған».

Бесікке кімді  жатқызамыз?

-Сәбиді ұйықтату үшін аналарымыз не істейді?

ІІІ.Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын айту.

Бейнебаян тыңдату.

Сәбиді бесікке қалай бөлейді,бесік жыры қалай айтылады екен ,бейнебаянға назар аударайық.

Сабағымызды «Әлди, әлди, аппағым» өлеңімен жалғастырайық.

2-тапсырма Ұжымдық жұмыс

«Айналмалы бекет» әдісі арқылы оқушылар өлеңмен танысады.

«Эстафета» әдісі арқылы мәнерлеп оқиды .

Енді бұл бесік жырынАярудың орындауында тыңдап көрейік!

Қараңдаршы балалар бұл бесік жырының авторы бар ма? Неге ?

Ал енді 53 бетке назар аударыңдар

Бұл бесік жырының авторы бар , оны жазған М.Жұмабаев

Автор туралы түсінік беру

Мұғалімнің оқуы

Оқушылардың іштерінен оқуы

Мұғалімнің өлеңді оқушылармен бірге талдауы

1-2жолдары ұқсайды,екінші жолдары мүлде ұқсамайды. Бұндай өлең жолдары егіз ұйқас деп аталады. Бесік жыры — тұрмыс-салт жырларының көне түрінің бірі. Әлемде Бесік жырын айтпайтын халық жоқ. Әлем халықтарының бесік жырлары әр елде әр түрлі аталғанымен, атқаратын міндеті ұқсас.Бесік жырының басты қызметі — бесік тербелісіне ыңғайлап сазды әуен, ырғақты сөзбен баланы тыныштандырады.Бесік жырын мазмұнына қарай уату жыры, ұйықтату жыры деп екіге бөліп қарастыруға болады.

3-тапсырма Жұптық жұмыс

Берілген кесте бойынша екі бесік жырындағы көркемсөздерді табады.

Оқушылар әуен арқылы қасықтармен іс-қимылдар көрсетеді

Оқушылар әуен арқылы қимылдар жасайды



Топтық жұмыс

/ шығармашылдық тапсырмалар/

1-қатар «Кретивті матрица» әдісі арқылы кестені толтырады

2-қатар «Бесік» туралы постер

3-қатар Кестені толтырады



б

Тақырып

Бесік

е

Тақырыпты сипаттайтын екі сын есім

жылы, таза

с

Іс-қимылды сипаттайтын үш етістік

тербеледі,ұйықтатады,

і

Негізгі ойды сипаттайтын төрт сөзден құралған сөйлем

Бесікті алдымен аластап алады.

к

Тақырыпқа сай синоним сөзді табу

төсек



«Галлерияны шарлау» әдісі арқылы ұлттық ойындар , ұлттық әшекейлер, ұлттық тағамдармен т.б танысады.

Сонымен біз бүгінгі сабақта атадан қалған асыл мұра ауыз әдебиетінің қандай түрімен таныстық? Бесік жырлар сендерге

ұнады ма?

«Ойлаудың алты қалпағы » әдісі арқылы өлеңді талдай отырып сабаққа қорытынды жасау

Ақ-ақпарат

Қызыл- эмоция

Қара- жағымсыз

Сары- жағымды

Жасыл- креатив , балама

Көк- шолу,шешім

Сабақ мақсатына оралу, бүгінгі сабақ мақсатына жеттік пе?-


«Тұсау кесу» дәстүрі туралы жазып келу





Сұрақтармен жұмыс жасайды




















Сабақтың тақырыбын ашады


3-4оқушы өлең шумақтарын оқиды














Оқушылар бейнебаян көреді.









Өлеңді түсініп мәнерлеп оқиды, өлеңді бірлесе талдайды.











Оқушылардың ойын тыңдау



















-











Берілген кесте бойынша екі бесік жырындағы көркемсөздерді табады,салыстырады.










































Балалар ұлттық ойындар , ұлттық әшекейлер, ұлттық тағамдардың суреті мен атауын біліп танысады.

















Кері байланыс

«Домбыра әдісі» арқылы рефлексия жасайды


Бағалау оқушылар

сабақ бойы іс-әрекеттерін бағалау кретерийі бойынша бағалайды






















1-Дескриптор:

Ұяшық таңдап ал да, сұраққа толық жауап бер.

ҚБ.«Сыныптың бағалау парағы»








































2-Дескриптор:

1.Өлеңді ішіңнен түсініп оқып ,еркелету сөздеріне назар аудар


ҚБ.«Сыныптың бағалау парағы»





































3-Дескриптор:

Екі бесік жырынан ананың қолданған көркемсөздерін табу




4- Дескриптор:

Бесік туралы білімдерін анықтайды, қорытынды жасайды

-Кесте бойынша тұжырымдама айтады
















.



















-
















ҚБ.«Сыныптың бағалау парағы»

Оқушылардың

білім таяқшаларын санау арқылы білімдерін бағалау

слайд 2

















































Слайд 3















Слайд4











Слайд5









САБАҚ: «Бесік жыры »


Мектеп: 5 «А» мектеп-гимназиясы






Күні: 25.01.17 ж.

Мұғалімнің есімі: Орынбаева Г.Т.

СЫНЫП: 2 «Е»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:-

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушыларды оқуға дағдыландыру ,өлең идеясын ашу,ауыз әдебиеті үлгілерін оқи отырып, қазақ халқының тұрмыс- салт жырымен танысу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

« Бесік жыры» өлеңі арқылы салт- дәстүрді,ұлттық құндылықтарды түсінуге ,сақтауға, дәріптеуге үйренеді.

қастерлеуге ықпал ету.






Оқушылардың басым бөлігі:

Өмірмен байланыстырып, жұптасып, топтасып шығармашылықпен жұмыс жасауға дағдыландыру.

Кейбір оқушылар:

  • Ізденгіштікке  және зерттеу жұмыстарын  жүргізуге  үйренуі керек

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Мәтінді оқып, мағынасын аша алады

Негізгі сөздер мен тіркестер: бесік сарқылмас қазынамыз , ауыз әдебиетінің түрі бесік жыры


Алдыңғы оқу

«Әже» тақырыбы бойынша , білім,білік, дағдыларын толықтырып,жетілдір.Өз ойларын айтады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті.

Оқушының іс-әрекеті.

Ресурстар

Басталуы















Білу




Қызығушылықты ояту

Пазл беру арқылы жаңа тақырыпты ашқызу

Бүгінгі сабағымызда сарқылмас қазынамыз ауыз әдебиетінің түрі бесік жырымен танысамыз.3 минут

2. Шығармашылық тапсырма.10 минут

Топтастыру стратегиясы

А-тобы «Бесік»




В-тобы «Бесік » жайлы мәлімет іздеп,энциклопедиямен жұмыс жасайды

С-тобы «Синквейн» стратегиясы «Бесікті сипаттап»,5 жол өлең жазады




-Балалар , пазл құрастыру арқылы , сабақтың тақырыбын ашады.









А ғаштан жасалатын зат

А та-бабдан келе жатқан зат Сәби үшін қауіпсіз төсек

Б ала Отаны Бесік Баланы бөлейді Сәби төсегі




Талдан иіп жасайды сәби тыныш ұйықтайды Сәби тазаболады




б

Тақырып

Бесік

е

Тақырыпты сипаттайтын екі сын есім

жылы, таза

с

Іс-қимылды сипаттайтын үш етістік

тербеледі,ұйықтатады,

і

Негізгі ойды сипаттайтын төрт сөзден құралған сөйлем

Бесікті алдымен аластап алады.

к

Тақырыпқа сай синоним сөзді табу


2 оқушы айтады, сұрақ қойып, басқа топтардың қаншылықты тыңдап отырғандарын тексереді






тақтада ребісты шешуге арналған тапсырма болады















Оқулық ,

Ватман,

маркерлер,





























қосымша әдебиеттер









А-4 парақ,

қалам,маркер

Ортасы

Түсіну және қолдану







«Түртіп алу стратегиясы» Кіндігі түскен баланы бес күннен кейін бесікке салады. Нәрестені бесікке салу рәсімі көп баланы дүниеге келтірген ана, ақ жаулықты әжеге берілген. Олар бесікті алдымен аластайды. Қатты қыздырылған қышқашпен қариды./ немесе шағын видео көрсету /Аудио тыңдалым ,3 минут

Мағынаны ашу

Оқулықпен жұмыс



Мәтінді талдатады

8 минут






Сергіту кезеңі ,2мин



Бейне көрсетілімді қарайды,

аудио тыңдалым арқылы «Бесік жырын» тыңдайды, не көргендерін іңгімелеп береді.







Сөздікпен жұмыс. /

Бөлейін –бесікке жатқызайын

Тыста – сыртта,далада














Өлеңді мәнерлеп оқиды, әр топтан бірнеше бала тыңдалады

А-тобы. Өлең бойынша сұрақтар қояды.

В-тобы . «Бесік жыры қашан айтылған ? Дәлелдемесін жырдан көрсет.



С-тобы. « Пікір ағашын » толтырады

Мағжан Жұмабаев жайлы мәлімет



Интербелсенді тақта



Оқулық



Қағаз,маркер





Қанатты сөздер жазылған қима қағаздар


5 минут

Оқулықтағы «Бесік жыры » қалай түсінгендерін байқау































«Постер» жасайды.

5 минут




Қалпақтар әдісі .

2 минут

-Кері байланыс ортанады, 3 минут

Оқушылармен бірлесіп, білімдерін бағалайды,3 минут



135-136 бет,жаттау

1 минут





А тобы . Бесікке қатысты мақал- мәтел ,ұлағатты сөздер айту

В тобы Өлең жазу (өлең жолдарын толықтыр)

…………………тербетті

…………………әндетті.

…………………жылама,

………………..қинама.

С тобы. Бесікке қатысты ырымдар мен тыйым сөздер жазу. Бос бесікті тербетпе. Бесіктің бетін ашық тастама. Бесіктегі баланы шошытпа.

А тобы, «Постер» жасап,қорғайды.

В тобы , постер жасап,қорғайды Стобы«Постер» жасап,қорғайды. Бесік жырының (ақ,қара,қызылсары,көк қалпақтар киіп) пайдасы ,зияны,жалпы мәлімет айтады

Әр топтың қалай жұмыс жасағанын айтып,бірлесіп бағалайды,бағалау парақшаларын толтырады



Күнделіктеріне жазып алады





Оқулық











Парақ,маркер















Дәптер ,қалам



















Күнделік



А тобы

1 тапсырма- Топтастыру стратегиясы, «Бесік» сөзін сипаттау

2- оқулықпен жұмыс 135-136 бет

3-тапсырма- Өлең бойынша сұрақтар қояды.

Ана баласына қандай жылы сөздер айтады?

Анаң сені қалай еркелетеді?

4-тапсырма- Бесікке қатысты мақал- мәтел , ұлағатты сөздер айту

5-тапсырма- «Постер» жасап,қорғайды.




В тобы

1 тапсырма- энциклопедиямен жұмыс жасау арқылы «Бесік» жайлы мәлімет жинау

2-тапсырма- оқулықпен жұмыс 135-136 бет

3-тапсырма- «Бесік жыры қашан айтылған ? Дәлелдемесін жырдан көрсет.

4-тапсырма- үлгіні пайдалану арқылы, өлең жазу

5-тапсырма- «Постер» жасап,қорғайды.

С тобы

1 тапсырма- «Синквейн» стратегиясы «Бесікті сипаттап»,5 жол өлең жазу

2-тапсырма- оқулықпен жұмыс 135-136 бет

3-тапсырма- өлеңнің авторы Мағжан Жұмабаев жайлы мәлімет жазып, « Пікір ағашын » толтыру

4-тапсырма- Бесікке қатысты ырымдар мен тыйым сөздер айту




5-тапсырма- «Постер» жасап,қорғайды.























Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

2 сынып.


Сабақтың тақырыбы:

66 сабақ. Антоним дегеніміз не?

Екі қол. 5-8-жаттығулар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.2.1* - синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану

2.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту

Сабақтың мақсаты

Антоним сөздерді ажыратады және сөйлеуде қолданады

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут




Сабақ

тың ортасы

20 минут








































Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

6минут






















Қосымша тапсырма

2минут













Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

4-жаттығу

Жаңылтпашты жатқа жаз

Аяғым таяғыма тиді

Таяғым аяғыма тиді

Аяғым-таяғым

Т дыбысыының әсерінен сөз мағынасы өзгерді



Жаңа тақырып

5-жаттығу

Өлеңді оқы, не туралы екенін айт.

Өлең тазалық туралы. Екі қолдың тазалығы туралы айтылады

Оң,сол сөздерін салыстыр.

Оң-сол -қарама-қарсы сөздер


6-жаттығу

Мақал-мәтелдерді көшіріп жаз және мағынасын түсіндір.

Мағынасы қарама-қарсы сөздерді тап.

1.Озған-мұрат,

Қалған-ұят.

2.Ашу-дұшпан,

Ақыл-дос,

Ақылыңа ақыл қос





Ережемен жұмыс

Тілімізде мағынасы қарама-қарсы сөздер кездеседі.Мұндай сөздерді антонимдер деп атайды


ЕБҚ

Сөздердің мағынасын айт.


ЕҚБ

Мына сөздердің қарама-қарсы мағынасын тап.

Ақ, жеңіл, ұзын, кір, арзан, қараңғы.


«Нейрожаттығулар» әдісі





ФС тапсырмасы

7-жаттығу

Антоним сөздерді бір-бірімен сәйкестендір




Үй тапсырмасы

8-жаттығу

Бос торкөздерге олардың тұсындағы сөздердің мағынасына қарма-қарсы сөздер тауып жаз


Ескі-жаңа

Жақсы-жаман

Жарық-қараңғы





ҚЖ:

Жұмбақты шешіп, антоним сөздерді тап




Кері байланыс









Өз ойларын білдіреді








Өткенді пысықтайды






Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды








Тапсырманы орындайды










Ережемен танысады








Жеке жұмыс жасайды







Қимыл қозғалыс жасайды



Сәйкестенді

ру жасайды




Тапсырманы орындайды











Үй тапсырмасын алады








Жұмбақ шешеді













Кері байланыс береді












Мақтап,мадақтап отыру


ҚБ: «Лифт» әдісі


Дескриптор:

Жаңылтпашты жатқа жазады-1б

Сөз мағынасын түсінеді-1б



Дескриптор:

Өлеңді түсініп оқиды-1б

Сөздерді салыстыра алады-1б




Дескриптор

Мақал-мәтелдерді көшіріп жаз және мағынасын түсіндіреді-1б

Мағынасы қарама-қарсы сөздерді табады-1б








Жарайсың!









Керемет жұмыс!




Дескриптор :

Антоним сөздерді бір-бірімен сәйкестендіреді-1б








Дескриптор :

Бос торкөздерге олардың тұсындағы сөздердің мағынасына қарма-қарсы сөздер тауып жазады-1б




Дескриптор:

Жұмбақты шешіп, антоним сөздерді табады-1б









«Аралдар» әдісі







Жұмыс дәптері





Оқулық





Жұмыс дәптері





















Ереже жазылған плакат









Таратпа материал












Суреттер














Оқулық








Суреттер






Суреттер














Кері байланыс тақтасы
















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

2 сынып.


Сабақтың тақырыбы:

67 сабақ. Синоним дегеніміз не?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.2.1 синоним,антоним, омоним ( сөздік қолдану ) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну , сөйлеу барысында қолдану

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

Сабақтың мақсаты

Синоним сөздерді ажыратады және сөйлеуде қолданады Тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут




Сабақ

тың ортасы

20 минут







































Сергіту сәті

2 минут
















Сабақты қорыту

6минут















Қосымша тапсырма

2минут













Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

Дене мүшелері не үшін керек?

Оқушылардың пікірін тыңдау





Өткенді пысықтау

«Өйткені...» әдісі

Мағынасы қарама –қарсы сөздермен сөйлем құрап жазып кел .





Жаңа тақырып

9-жаттығу.

Жаңылтпашты жатқа жаз. Қарамен берілген сөздердің астын сыз.

Қарамен берілген сөздерді мағынасына қарай салыстыр. Бұл сөздердің мағынасы бір-біріне жуық екенін дәлелде




Ережемен жұмыс






ЕБҚ

Синоним сөздер қатарын тап.

Ақ-қара, ұзын-қысқа

Кітап-оқулық, сұлу-әдемі

Неше-қанша, қызыл-жасыл.


ЕҚБ

Синонимдерді пайдаланып, сөйлемдер жаз. Олардың синоним екенін дәлелде



Оқылым. Айтылым.

10-жаттығу.

Өлеңді мәнерлеп оқы

Өлеңнің мазмұнын айт

Өлеңнің тақырыбы бойынша айтқан ойларыңды өлең мазмұнымен салыстыр.

Қуат,Ерлік сөздерінің синонимін тап.

Қуат –күш ,қайрат

Ерлік –батырлық .



Жаттығулар жасату


11-жаттығу.

Синоним сөздерді тауып, оларды жұптап жаз.

Абайлау, қашық, байқау, ер, биік, батыр, есті, зәулім, шалғай, аяз, қорқақ, суық, үркек, ақылды.

Абайлау- байқау

Қашық-шалғай

Ер -батыр

Биік-зәулім

Есті -ақылды

Аяз -суық

Қорқақ -үркек


12-жаттығу.

Әли мен Мерей синоним деп есептейтін сөздерді оқы. Олар синоним сөздерді дұрыс таңдады ма?



Үйге тапсырма:

13-жаттығу.

Ребусты шеш. Шешуіндегі сөздің синонимін тап.

Шешуі: Алыс-қашық



ҚЖ:

Саралау тапсырмасы

1-деңгей

Мағынасы ұқсас 5-6 сөз жаз.

2-деңгей

Синоним сөздерді жұптап жаз.

Олармен сөйлем құра

3-деңгей

Синоним сөздерді пайдаланып шағын шығарма жаз.





Кері байланыс









Өз ойларын білдіреді






Сөздердің антоним екенін дәлелдейді




Жаңылтпаш

ты жазып, қарамен жазылған сөздердің астын сызады








Ережемен танысады









Синонимдерді табады




Жеке жұмыс жасайды



Мәнерлеп оқиды


Тиісті сөздердің синонимін табады




Қимыл қозғалыс жасайды







Тапсырманы орындайды









Синоним деп есептейтін сөздерді оқиды




Үй тапсырмасын алады








Саралау тапсырмасын орындайды














Кері байланыс береді











ҚБ: «Транспортир» әдісі



Дескриптор:

Сөйлем құрап жазып келеді-1б

Сөздердің антоним екенін дәлелдейді-1б





Дескриптор

Жаңылтпашты жатқа жазады-1б

Сөздердің мағынасы бір-біріне жуық екенін дәлелдейді-1б











Жарайсың!





Дескриптор :

Өлеңнің мазмұнын болжайды-1б

Қуат,Ерлік сөздерінің синонимін табады-1б









Дескриптор :

-Синоним сөздерді тауып, оларды жұптап жазады -1б

Тапсырманы талапқа сай орындайды-1б



Дескриптор:

Синоним деп есептейтін сөздерді оқиды-1б

Синоним сөздерді біледі, қолданады-1б





Дескриптор:

Ребусты шешіп, синонимді табады-1б




Дескриптор:

1-деңгей

Мағынасы ұқсас 5-6 сөз жазады-1б

2-деңгей

Синоним сөздерді жұптап жазады-1б

Олармен сөйлем құрайды-1б

3-деңгей

Синоним сөздерді пайдаланып шағын шығарма жазады-2б







«Білім сандығы» әдісі






Дене мүшелерінің суреті





Жұмыс дәптері





Оқулық





Жұмыс дәптері








Ереже жазылған плакат









Таратпа материал












Суреттер














Оқулық















Ребус жазылған плакат









Суреттер















Кері байланыс тақтасы


















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

68 сабақ. Омоним дегеніміз не?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.2.1* синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру


Сабақтың мақсаты

Омоним сөздерді ажыратады және сөйлеуде қолданады. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

22 минут
































Сергіту сәті

2 минут

















Сабақты қорыту

6минут


















Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру



Өткенді пысықтау

13-жаттығу.

Ребусты шеш.

Шешуіндегі сөздің синонимін тап.

Ребустың шешуі : алыс .

Синоним: Алыс –жақын




Жаңа тақырып

Ұжымдық жұмыс.ФС тапсырмасы

14-жаттығу. Мәтінді түсініп оқы.

Мәтінге ат қой.

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой және жауап бер.

«Қарлы кесек» әдісі

Ертай мен Алпамыс не істеді ?

Кім жеңіске жетті ?

Алпамыс неге ұялды ?

Алпамыс қандай бала ?


Мәтіннің аты –Намысқой бала



ЕБҚ

Мәтінді Алпамыстың көңіл күйіне салып оқы.


ЕҚБ

Мәтіндегі омоним сөздерді тақтаға жаз. Мағынасын түсіндір.


ФС тапсырмасы

15-жаттығу

Түс сөзінің әр мағынасына сөйлем құрап жаз.

1) Түс – заттың сипаты.

2) Түс – қимыл атауы.

Түс – заттың сипатын жазады .

Асыл түрлі түстерді жақсы ажыратады

2) Түс – қимыл атауын жазады

Айша, суға түс.



«Нейрожаттығу» әдісімен қимылдар жасайды



16-жаттығу.

Сөздердің мағынасын түсіндір. Олардың әрқайсысына екі түрлі мағынаны білдіретіндей сөйлемдер құра.

Бас, өкпе, ат, жүз.

Үлгі: Аяқпен бас- Басыңды жылы ұста

Таза ауа өкпеге ем- Досыңа өкпе артпа

Бекзат-адам аты- Атшауып келеді

Жүз-үш таңбалы сан- Суда малтып жүз.




Көркем жазу минуты

17-жаттығу. Көркем жазып, қарамен берілген сөздердің мағынасын түсіндір.





Үй тапсырмасы

18-жаттығу

Ойлан, тап. Қарамен жазылған сөздің омонимін тап.





Кері байланыс





Амандасады.Жақсы тілектер айтады







Ребусты шешеді










Мәтінді оқып ат қояды



Сұрақтар дайындайды








Жеке жұмыс жүргізеді











Сөйлем құрап жазады






Жаттығу жасайды








Сөйлем құрайды











Көркем жазады








Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс жасайды


ҚБ: «Киіз үй әдісі






Дескриптор

Ребусты шешеді-1б Шешуіндегі сөздің синонимін табады -1б






Дескриптор:

Мәтінді оқып, ат қояды-1б

Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды- 1б






Мақтау, мадақтау арқылы бағалау.




Керемет!




Дескриптор :

Заттың сипатын жазады (түс)-1б

Қимыл атауын жазады (түс)-1б









Дескриптор:

Бас, өкпе, ат, жүз.сөздеріне сөйлем құрайды-1б

Омоним сөздерді ажырата алады-1б




Дескриптор:

Көркем жазу емлесін асақтап жазады-1б Қарамен берілген сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б








Дескриптор:

Қарамен жазылған сөздің омонимін табады-1б














«Көңіл күй құмырасы» әдісі
























Көңіл күй стикерлері












Оқулық







Суреттер








Оқулық










Оқулық







Қимылдар









Оқулық











Жұмыс дәптері










Оқулық







Кері байланыс тақтасы













































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.03.2025
180
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі