Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна
№252 Г.Н.Ковтунов атындағы мектеп-гимназиясы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қызылорда облысы, Шиелі ауданы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: VII.Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда (Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?») |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна |
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар: 11 Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 7. Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» өлеңі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау 10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағынмақала жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдайды және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалай алады; публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жаза алды. |
|||||
|
Құндылықтары және оның мақсаты |
құқық жүйесі мен адам құқықтарының негіздерін білу; тәртіп пен әділдікті, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Атомдар мен молекулалар» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Шарты: әуен қойылып, оқушылар оған билейді, әр тоқтатқан сайын «Атомдар мен молекулалар1» деп әр түрлі сан айтылып, топтасады, қайта жалғасады. Мұғалім «4» деген санды айтқан кезде, бөлінген құрамы ұнаса, солай бөлуді ұсынады болмаса қалауынша жалғастырып барып, топқа бөледі. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне тілек айт Үй жұмысын тексеру «Стикердегі диалог» тәсілі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. |
«Стикерлер» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта Стикерлер |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. 1-тапсырма Айтылым Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс 7-тапсырма Оқылым Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Топтық жұмыс Жеке оқуды қажет ететін оқушыларға үшінші деңгейдегі тапсырма береді. Мәтін ішіндегі көптік жалғаулары бар сөздерді теріп жазу тапсырылады. Оқылым Айтылым 2-тапсырма Жұптық жұмыс Қосымша тапсырмалар Жеке жұмыс Жазылым Айтылым 3-тапсырма Жеке жұмыс 4-тапсырма Тыңдалым 5-тапсырма Жазылым Айтылым Айтылым Қосымша тапсырма тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Ажырамас-неразрывный Бөлік-часть Тіршілік-жизнь Асыраушы-кормильец Тынығу-отдых Жетілу-развиваться қайнар көз-источник Айтылым Ойтүрткі Суреттерден қандай болжам жасауға болады?Сұрақтарға жауап бер.
Айтайық Берілген сөздерді оқып, екі бағандағы мағынасы ұқсас синоним сөздерді тауып, сәйкестендіреді. 1 Тіршілік А жұрт 2 Адам Ә өмір 3 тынығу Б даму 4 жетілу В демалу 5 қажет Г қоршаған орта 6. табиғат Ғ керек Оқылым Айтылым Мәтінді оқыңыздар. Қандай ақпараттар естеріңізде қалды? Тезис жазыңыздар. Жоспар құрып, мазмұнын өз сөздеріңізбен жеткізіңіздер. Айтылым «Оймоншақ». Мәтін мазмұнын бір- бір сөйлемнен айтып шығыңдар. Алдыңғы айтқан баланың ойын келесі сөйлеуші үзбей жалғастырсын. Айтылым Топқа бірігіңіздер. Сурет пен мәтінді пайдаланып, сахналық қойылымның сценарийін жазыңыздар. Оны топ болып көрсетіңіздер. 15- 18 үнқатымнан тұратын қойылымда мәтіндегі негізгі ақпаратты қамтыңыздар. Амандасу, танысу әдебіне байланысты сөздерді қолданыңыздар. Айтылым Хатты оқы. Мінездеме бер. Айтылым «Сауда» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) дайындаңдар. Айтылым Рөлдік ойын. Тыңдалым Мәтінді тыңда. Көзқарасыңды білдіріп, ойыңды айт. Жазылым Аудиомәтіннің мазмұны бойынша төмендегі сөз тіркестерін екі топқа бөліп жаз. Айтылым
Жазылым Ойтаразы. 3-2-1 критреийі бойынша анықтаңыздар. |
«Смайликтер» Дескриптор
-Сәйкестендіреді «Бас бармақ» Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «Топ басшысының бағалауы» Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Баспалдақ» Дескриптор -Қорытындылайды «БББ» |
Оқулық сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : Ойтолғау, Кластер |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» өлеңі
Ашық сабақ. Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» өлеңі
Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна
№252 Г.Н.Ковтунов атындағы мектеп-гимназиясы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қызылорда облысы, Шиелі ауданы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: VII.Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда (Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?») |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Дуйсенбекова Нургуль Кадырбековна |
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар: 11 Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 7. Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» өлеңі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау 10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағынмақала жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдайды және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалай алады; публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жаза алды. |
|||||
|
Құндылықтары және оның мақсаты |
құқық жүйесі мен адам құқықтарының негіздерін білу; тәртіп пен әділдікті, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Атомдар мен молекулалар» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Шарты: әуен қойылып, оқушылар оған билейді, әр тоқтатқан сайын «Атомдар мен молекулалар1» деп әр түрлі сан айтылып, топтасады, қайта жалғасады. Мұғалім «4» деген санды айтқан кезде, бөлінген құрамы ұнаса, солай бөлуді ұсынады болмаса қалауынша жалғастырып барып, топқа бөледі. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне тілек айт Үй жұмысын тексеру «Стикердегі диалог» тәсілі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. |
«Стикерлер» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта Стикерлер |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. 1-тапсырма Айтылым Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс 7-тапсырма Оқылым Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Айтылым Қосымша тапсырма Топтық жұмыс Жеке оқуды қажет ететін оқушыларға үшінші деңгейдегі тапсырма береді. Мәтін ішіндегі көптік жалғаулары бар сөздерді теріп жазу тапсырылады. Оқылым Айтылым 2-тапсырма Жұптық жұмыс Қосымша тапсырмалар Жеке жұмыс Жазылым Айтылым 3-тапсырма Жеке жұмыс 4-тапсырма Тыңдалым 5-тапсырма Жазылым Айтылым Айтылым Қосымша тапсырма тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Ажырамас-неразрывный Бөлік-часть Тіршілік-жизнь Асыраушы-кормильец Тынығу-отдых Жетілу-развиваться қайнар көз-источник Айтылым Ойтүрткі Суреттерден қандай болжам жасауға болады?Сұрақтарға жауап бер.
Айтайық Берілген сөздерді оқып, екі бағандағы мағынасы ұқсас синоним сөздерді тауып, сәйкестендіреді. 1 Тіршілік А жұрт 2 Адам Ә өмір 3 тынығу Б даму 4 жетілу В демалу 5 қажет Г қоршаған орта 6. табиғат Ғ керек Оқылым Айтылым Мәтінді оқыңыздар. Қандай ақпараттар естеріңізде қалды? Тезис жазыңыздар. Жоспар құрып, мазмұнын өз сөздеріңізбен жеткізіңіздер. Айтылым «Оймоншақ». Мәтін мазмұнын бір- бір сөйлемнен айтып шығыңдар. Алдыңғы айтқан баланың ойын келесі сөйлеуші үзбей жалғастырсын. Айтылым Топқа бірігіңіздер. Сурет пен мәтінді пайдаланып, сахналық қойылымның сценарийін жазыңыздар. Оны топ болып көрсетіңіздер. 15- 18 үнқатымнан тұратын қойылымда мәтіндегі негізгі ақпаратты қамтыңыздар. Амандасу, танысу әдебіне байланысты сөздерді қолданыңыздар. Айтылым Хатты оқы. Мінездеме бер. Айтылым «Сауда» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) дайындаңдар. Айтылым Рөлдік ойын. Тыңдалым Мәтінді тыңда. Көзқарасыңды білдіріп, ойыңды айт. Жазылым Аудиомәтіннің мазмұны бойынша төмендегі сөз тіркестерін екі топқа бөліп жаз. Айтылым
Жазылым Ойтаразы. 3-2-1 критреийі бойынша анықтаңыздар. |
«Смайликтер» Дескриптор
-Сәйкестендіреді «Бас бармақ» Дескриптор 5 балл -Мәтін жазады -Топтастырады. «Топ басшысының бағалауы» Дескриптор 3 балл -Түсіндіреді -Талдайды «Баспалдақ» Дескриптор -Қорытындылайды «БББ» |
Оқулық сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : Ойтолғау, Кластер |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері Сабақтағы жетістіктерім Оның себептері |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
шағым қалдыра аласыз















