Оқу ісінің меңгерушісі: Ермекова.С
|
Пәні:әдебиеттік оқу |
Мектеп: Шоғы Мұңалұлы атындағы №5 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:21.01.2020 ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Мұханбет Айдана Ержанқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:2«И» |
Қатысқандар саны:23 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Дені саудың – жаны сау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тазалықты сүйемін . Мәтін: Ы.Алтынсарин Салақтық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.1.3.1 - шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау; 2.2.9.1 - сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мәтінді оқиды, түсінеді, бағалауға қатысады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыпты болжайды, нақыл сөзді табады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша дерек көздеріне сүйеніп әңгімелейді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне сүйеніп, оқиғаның соңын болжайды; 2.Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табады және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Салақтық- небрежность-carelessness Тазалық-чистота-cleanliness |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті......деп ойлайсыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Көп ұйықтаған жаман- ау ! |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара |
Жасыл-түсіндім;
қызыл-сыныптасымның көмегімен түсіндім; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың ортасы 17 минут
Сергіту сәті 3 минут
Сабақтың соңы 10 минут
|
Жоспарланған жаттығу түрлері Ұйымдастыру кезеңі. -Оқушылар сабаққа деген көңіл-күйлеріңіз қандай? -Ғажап,керемет,......... Олай болса, бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйлеріңді білдіріп, «Күн шуағы» әдісі бойынша күннің шуақтарын құрастырасыңдар..... Қол ұстасып бәріміз Жылылықты сезейік Күндей болып әрқашан Күлімсіреп жүрейік- - деп оқушылар сіздерді күннің көзіндей қуаныш,күн шуағындай көңілмен сабағымызды бастауға шақырамын. (стикер алып,түсіне қарай топқа бөліну) В) Топқа бөліну Топқа бөліну. Оқушылар бірлесе жұмыс жасау үшін топтарға бөлінеді. (Оқушылар түсті қима қағаздарда жазылған сөздерді таңдайды, сөйтіп әр топқа бөлінеді). 1-топ –Тазалық 2-топ – Денсаулық 3-топ – Байлық Өткенге шолу Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті......деп ойлайсыз 2.Проблемалық ой тастау -Қандай халық ауыз әдебиеті үлгілері білесіңдер? -Ертегілер,жұмбақтар,жаңылтпаштар. Халық ауыз әдебиетінің үлгілері: мақал-мәтелдер,өтірік өлеңдер,аңыз әңгімелер. -Олай болса,мақал-мәтел сөзжұмбағын шешеміз? Қызығушылықты ояту 1-топқа
2-топқа
-Осы мақал-мәтелдер қай тақырыпқа қатысты айтылып тұр деп ойлайсыңдар? (саусақтарыңыздың саны арқылы көрсету) «Саусақ» әдісі бойынша а)туған жер ә)Еңбек туралы б)жақсы,жаман істер туралы в)ерлік,батырлық туралы -Олай болса жақсы,жаман істер туралы Ыбырай атамыз әңгімесін ұсынады. -Ыбырай атамыз туралы не білеміз? «Мен білетін бір дерек» стратегиясы Біз Ыбырай атамыздың өлеңдерімен,әңгімелерімен таныстып едік қой,ендеше атамыз туралы білетіндеріңізді мына «Пікір ағашына» жинақтап,әр топ қорғайды. жазушы ұстаз Мектеп ашқан
Бейнекөрсетілім «Ыбырай Алтынсарин» Оза оқыту әдісімен -Осы бейнекөрсетілімнен бұдан да толығырақ Ыбырай атамыз туралы мағлұмат аласыңдар. І.Мағынаны тану Қазақ халқының аса көрнекті ағартушысы, жаңашыл педагог, жазушы, қоғам қайраткері Ы. Алтынсарин – балалар әдебиетінің атасы.Бүкіл өмірін қазақ балаларын оқытуға арнаған. Сол мақсатпен алғаш рет балаларға арнап мектеп ашып, оқулық жазған. Ағартушы оқулықты жазудағы мақсатын хрестоматияның алғы сөзінде: «Бұл кітапты құрастырғанда мен, біріншіден, осы біздің ана тілімізде тұңғыш рет шыққалы отырған жалғыз кітаптың орыс-қазақ мектептерінде тәрбиеленіп жүрген қазақ балаларына оқу кітабы бола алу жағын, сонымен қабат, жалпы халықтың оқуына жарайтын кітап бола алу жағын көздедім…» деп тұжырымдаған. Өйткені хрестоматияға Ыбырай өзінің педагогтық мақсатына лайықтай жазған тәрбиелік мәні жоғары көптеген шағын әңгімелерін, өлеңдері мен ауыз әдебиеті үлгілерін, сондай – ақ, орыс педагогтері мен айтулы орыс қаламгерлерінен аударған шығармаларды енгізген болатын.Бұл шығармалардың тақырыптық – идеялық мазмұнынан біз Ыбырайды ұстаз-тәрбиеші ретінде алдына мақсат етіп қойған адамгершілік мәселелерін көреміз. Ыбырай шығармалары:«Кел,балалар,оқылық»,«Өрмекші,құмырсқа, қарлығаш», «Жан-жануарлар айтысы», «Бай баласы мен жарлы баласы»,«Әке мен бала», «Асыл шөп», «Бақша ағаштары» «Қарға мен құрт», «Сауысқан мен қарға», «Бір уыс мақта», «Аурудан аяған күштірек», «Мейірімді бала», «Таза бұлақ». Атамыздың шығармалары : адамгершілік,достыққа,бауырмалдыққа,өнер-білімге,еңбекті сүюге тәрбиелейді.
Жаңа сабақ Ы.Алтынсарин «Салақтық» Сабақтың мақсаты: Мәтіннің мазмұнын терең ұғына отырып, спорпен айналысуға, тазалықты сақтай білуге үйрену.
1- тапсырма: ҰЖ «Түсініп оқы» Дескриптор: 2.Нақыл сөздің дұрыстығына өз ойларымен дәлелдер келтіреді; 3. Бір-бірін тыңдап,
толықтырады
Сөздік жұмыс Салақтық- небрежность-carelessness Тазалық-чистота-cleanliness
Оқулықпен жұмыс. «ДЖИКСО» «Болжау» стратегиясы Мәтін 3 бөлімге бөлініп, 3 топқа таратылады. Әр топқа түскен бөлігін оқушылар топтасып талдайды.Түскен бөлігіне дейін және кейін не болғанын болжайды. (Кейін 4 бөліктің бір-бірімен байланысқынын ұғып, ретімен орналастырады).
Тазалық сақтамаушылық,ұқыпсыздық.Түп тамыры еріншектіктен бастау алады. Адамның өзіне емес,қасындағыларға да кесірін тигізеді. -Салақтық адам бойындағы қандай істерден туындайды?
№ 4 –тапсырма Сызбаны пайдаланып,Ыбырай Алтынсарин туралы әңгімеле.
Ыбырай Алтынсарин
Тұңғыш қазақ оқулықтарын жазған Қостанай облысында туған
Ұстаз
Дескриптор:
1.Сызбаны пайдаланып автор туралы әңгімелейді; 2. Білетін мағлұмат бойынша айтады; 3. Әр топ өз ойларын ортаға жариялайды; 4.Бір-бірін тыңдап бағалайды;
«Қолшатыр» тренингі Шарты: музыка жүріп тұрады,адам бойындағы жақсы, жаман қылықтар айтылады.Жаман қылықтардан аулақ болу үщін қолшатырға тығыламыз. (әдепті, өтірікші, ұқыпты, кір-қожалақ, білімді, ақымақ, ибалы, мақтаншақ, таз-п-таза, айтқанды ұқпайды, ақымақ, сымбатты, тырнағы өскен,т.б) «Тақтамен жұмыс» № 6 тапсырма,13-бет
Кәрімнің тазалықты сақтамауы
«Идеялар себеті»әдісі Жұптық жұмыс (Жұптасып ситуациялардан шығу) А)Сен Кәрімнің орнында болсаң қайтер едің? Ә)Кәрімнің бойындағы әдет ұнайды ма,ұнамай ма?Неге? Б)Сыныпта Кәрімдей оқушы бар ма?Егер болса........... «Топпен жұмыс» ТЖ 1-топ:Керімге мінездеме беру(кластер құру); 2-топ: «Тазалық,денсаулық» туралы мақал мәтелдер жазу; 3-топ: «Тазалықты сақтау» жайлы эссе жазу. Бағалау: «Жұлдызша»арқылы
Сабақты бекіту «Интервью» әдісі -Бүгінігі сабағымыз не жайында? -«Салақтық» сөзінің қарама-қарсы мағынасындағы сөзді ата. - «Денсаулыққа» байланысты қандай мақалдар білесің? - Тазалықты сақтау дегенді қалай түсінесің? - Кәрім өз қателігін түсініп,
өзгереді деп ойлайсың б Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Оқу ісінің меңгерушісі:
Ермекова.С Пәні:әдебиеттік
оқу Мектеп: Шоғы Мұңалұлы
атындағы №5 орта
мектеп Күні:21.01.2020
ж Мұғалімнің аты-жөні:Мұханбет
Айдана Ержанқызы Сынып:2«И» Қатысқандар
саны:23 Қатыспағандар
саны: Дені саудың – жаны
сау Сабақтың
тақырыбы: Тазалықты сүйемін . Мәтін:
Ы.Алтынсарин Салақтық Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары 2.1.3.1 - шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы
бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын
болжау; 2.2.9.1 - сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан,
жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге
салу Сабақ
мақсаттары Барлық оқушылар: Мәтінді оқиды, түсінеді,
бағалауға қатысады; Оқушылардың басым
бөлігі: Тақырыпты болжайды, нақыл
сөзді табады; Кейбір
оқушылар: Қосымша дерек көздеріне
сүйеніп әңгімелейді; Бағалау
критерийлері 1. Шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне сүйеніп, оқиғаның
соңын болжайды; 2.Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан,
сөздіктерден табады және ақпаратты берілген үлгі кестеге
салады; Салақтық-
небрежность-carelessness Тазалық-чистота-cleanliness Түйінді сөздер мен сөз
тіркестері: Тірек сөздердің айтылуын ,есте
сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында
қайталату. Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті......деп ойлайсыз Алдыңғы
оқу Көп ұйықтаған жаман- ау
! Ишара Жасыл-түсіндім;
қызыл-сыныптасымның көмегімен түсіндім; Жоспар Жоспарланған уақыт
есебі Сабақтың
басы 10
минут
Сабақтың
ортасы 17
минут
Сергіту
сәті 3
минут
Сабақтың
соңы 10
минут
Жоспарланған жаттығу
түрлері Ұйымдастыру кезеңі. -Оқушылар сабаққа деген көңіл-күйлеріңіз
қандай? -Ғажап,керемет,......... Олай
болса, бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйлеріңді білдіріп, «Күн шуағы»
әдісі бойынша күннің шуақтарын
құрастырасыңдар..... Қол
ұстасып бәріміз Жылылықты сезейік Күндей
болып әрқашан Күлімсіреп жүрейік- - деп
оқушылар сіздерді күннің көзіндей қуаныш,күн шуағындай көңілмен
сабағымызды бастауға шақырамын. (стикер алып,түсіне қарай топқа
бөліну) В) Топқа
бөліну Топқа
бөліну. Оқушылар бірлесе жұмыс жасау
үшін топтарға бөлінеді. (Оқушылар түсті қима қағаздарда жазылған
сөздерді таңдайды, сөйтіп әр топқа
бөлінеді). 1-топ
–Тазалық 2-топ –
Денсаулық 3-топ –
Байлық Өткенге
шолу Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті......деп ойлайсыз 2.Проблемалық ой
тастау -Қандай
халық ауыз әдебиеті үлгілері
білесіңдер? -Ертегілер,жұмбақтар,жаңылтпаштар. Халық
ауыз әдебиетінің үлгілері: мақал-мәтелдер,өтірік өлеңдер,аңыз
әңгімелер. -Олай
болса,мақал-мәтел сөзжұмбағын шешеміз? Қызығушылықты
ояту 1-топқа 2-топқа -Осы мақал-мәтелдер қай тақырыпқа қатысты айтылып тұр деп
ойлайсыңдар? (саусақтарыңыздың саны арқылы
көрсету) «Саусақ» әдісі
бойынша а)туған
жер ә)Еңбек
туралы б)жақсы,жаман істер
туралы в)ерлік,батырлық
туралы -Олай болса жақсы,жаман
істер туралы Ыбырай атамыз әңгімесін
ұсынады. -Ыбырай атамыз туралы не
білеміз? «Мен білетін бір дерек»
стратегиясы Біз Ыбырай атамыздың
өлеңдерімен,әңгімелерімен таныстып едік қой,ендеше атамыз туралы
білетіндеріңізді мына «Пікір ағашына» жинақтап,әр топ
қорғайды. жазушы ұстаз Мектеп
ашқан
Бейнекөрсетілім «Ыбырай Алтынсарин» Оза оқыту
әдісімен -Осы
бейнекөрсетілімнен бұдан да толығырақ Ыбырай атамыз туралы мағлұмат
аласыңдар. І.Мағынаны тану Қазақ
халқының аса көрнекті ағартушысы, жаңашыл педагог, жазушы, қоғам
қайраткері Ы. Алтынсарин – балалар әдебиетінің атасы.Бүкіл өмірін
қазақ балаларын оқытуға арнаған. Сол мақсатпен алғаш рет балаларға
арнап мектеп ашып, оқулық жазған. Ағартушы оқулықты жазудағы
мақсатын хрестоматияның алғы сөзінде: «Бұл кітапты құрастырғанда
мен, біріншіден, осы біздің ана тілімізде тұңғыш рет шыққалы
отырған жалғыз кітаптың орыс-қазақ мектептерінде тәрбиеленіп жүрген
қазақ балаларына оқу кітабы бола алу жағын, сонымен қабат, жалпы
халықтың оқуына жарайтын кітап бола алу жағын көздедім…» деп
тұжырымдаған. Өйткені хрестоматияға Ыбырай өзінің педагогтық
мақсатына лайықтай жазған тәрбиелік мәні жоғары көптеген шағын
әңгімелерін, өлеңдері мен ауыз әдебиеті үлгілерін, сондай – ақ,
орыс педагогтері мен айтулы орыс қаламгерлерінен аударған
шығармаларды енгізген болатын.Бұл шығармалардың тақырыптық –
идеялық мазмұнынан біз Ыбырайды ұстаз-тәрбиеші ретінде алдына
мақсат етіп қойған адамгершілік мәселелерін
көреміз. Ыбырай шығармалары:«Кел,балалар,оқылық»,«Өрмекші,құмырсқа, қарлығаш»,
«Жан-жануарлар айтысы», «Бай баласы мен жарлы баласы»,«Әке мен
бала», «Асыл шөп», «Бақша ағаштары» «Қарға мен құрт», «Сауысқан мен
қарға», «Бір уыс мақта», «Аурудан аяған күштірек», «Мейірімді
бала», «Таза бұлақ». Атамыздың шығармалары :
адамгершілік,достыққа,бауырмалдыққа,өнер-білімге,еңбекті сүюге
тәрбиелейді. Жаңа
сабақ Ы.Алтынсарин
«Салақтық» Сабақтың
мақсаты: Мәтіннің мазмұнын терең ұғына
отырып, спорпен айналысуға, тазалықты сақтай білуге
үйрену. 1- тапсырма:
ҰЖ «Түсініп
оқы» Дескриптор: 2.Нақыл сөздің дұрыстығына өз
ойларымен дәлелдер келтіреді; 3. Бір-бірін тыңдап,
толықтырады Сөздік
жұмыс Салақтық-
небрежность-carelessness Тазалық-чистота-cleanliness Оқулықпен жұмыс.
«ДЖИКСО» «Болжау»
стратегиясы Мәтін 3 бөлімге бөлініп, 3
топқа таратылады. Әр топқа түскен бөлігін оқушылар топтасып
талдайды.Түскен бөлігіне дейін және кейін не болғанын
болжайды. (Кейін 4 бөліктің
бір-бірімен байланысқынын ұғып, ретімен
орналастырады). Тазалық
сақтамаушылық,ұқыпсыздық.Түп тамыры еріншектіктен бастау
алады. Адамның
өзіне емес,қасындағыларға да кесірін
тигізеді. -Салақтық адам бойындағы қандай істерден
туындайды?
№ 4
–тапсырма Сызбаны пайдаланып,Ыбырай Алтынсарин туралы
әңгімеле.
Ыбырай
Алтынсарин
Тұңғыш қазақ оқулықтарын
жазған
Қостанай облысында
туған
Ұстаз
Дескриптор: 1.Сызбаны пайдаланып автор
туралы әңгімелейді; 2. Білетін мағлұмат бойынша
айтады; 3. Әр топ өз ойларын ортаға
жариялайды; 4.Бір-бірін тыңдап
бағалайды;
«Қолшатыр»
тренингі Шарты:
музыка жүріп тұрады,адам бойындағы жақсы, жаман қылықтар
айтылады.Жаман қылықтардан аулақ болу үщін қолшатырға
тығыламыз. (әдепті, өтірікші, ұқыпты, кір-қожалақ, білімді, ақымақ,
ибалы, мақтаншақ, таз-п-таза, айтқанды ұқпайды, ақымақ, сымбатты,
тырнағы өскен,т.б) «Тақтамен
жұмыс» №
6
тапсырма,13-бет
Кәрімнің тазалықты
сақтамауы
«Идеялар себеті»әдісі Жұптық
жұмыс (Жұптасып ситуациялардан
шығу) А)Сен
Кәрімнің орнында болсаң қайтер
едің? Ә)Кәрімнің бойындағы әдет ұнайды ма,ұнамай
ма?Неге? Б)Сыныпта Кәрімдей оқушы бар ма?Егер
болса........... «Топпен жұмыс»
ТЖ 1-топ:Керімге мінездеме
беру(кластер құру); 2-топ: «Тазалық,денсаулық»
туралы мақал мәтелдер жазу; 3-топ: «Тазалықты сақтау»
жайлы эссе жазу. Бағалау: «Жұлдызша»арқылы Сабақты
бекіту «Интервью»
әдісі -Бүгінігі сабағымыз не
жайында? -«Салақтық» сөзінің
қарама-қарсы мағынасындағы сөзді
ата. - «Денсаулыққа» байланысты
қандай мақалдар білесің? - Тазалықты сақтау дегенді
қалай түсінесің? - Кәрім өз қателігін түсініп,
өзгереді деп ойлайсың б | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||












