Бердигожина Аягоз Елемесовна Әдебиеттік оқу Ы.Алтынсарин «Таза бұлақ»
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин «Таза бұлақ» |
Мектеп: №15ОМ КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалім: Бердигожина Аягоз Елемесовна |
||
|
Сыныбы: 3 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: 31 Қатыспаған оқушылар саны:- |
||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
«Таза бұлақ» мәтінін терең түсіндіру. Бұлақ туралы толық мағұлмат беру. Жас ұрпаққа жаңа технологияны пайдалана отырып, оқытудың тиімділігін арттыру арқылы сапалы білім мен саналы тәрбие беріп, ой-өрісін дамыту. Оқушылардың білімге деген қызығушылығын дамыту,өз бетімен білім алуға дағдыландыру. Судың адам өміріндегі маңыздылығын ұғындыру,суды үнемдеуге, қорғауға үйрету. |
||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Мәтінді түсініп оқу, түсінігін жеткізе білу. |
||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Алған білімдерін өмірде тиімді қолдану |
|||
|
Кейбір оқушылар: Алған білімдерін тиімді қолдану және талдау жасай алу. |
|||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Сөздіктерді қатесіз жазу, шағын әңгіме жазу (жазылым) Мәтінді түсініп, түсінік айту (айтылым) Мәтінді мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Мәтін ішінен мақал-мәтелдерді, тәрбиелік мәні бар сөздерді тауып оқу (оқылым) |
||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||
|
Сыныптағы диаолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||
|
Сіз неліктен екенін айта аласыз ба ? |
|||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Баланың айласы |
||
|
Жоспар: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқыту ресурстары |
|
|
Жоспарланған уақыт 3 минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі. Балалар біз бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын өзіміздің бойымыздағы жағымсыз, ұнамсыз қасиеттерімізді жазып, ұсақтап жыртып, қара қобдишаға салып жауып тастаймыз. Сөйтіп жақсы көңіл- күймен сабағымызды бастаймыз |
Қара қобдишаға салады |
|
|
II. Үй тапсырмасын сұрау. 2 топ: Зерттеу. «Баланың айласы» кезектесіп мазмұндау, түсінік беру, кейіпкерлерді атау. 3 топ: Эссе. « Жақсылыққа жамандық бар ма?» 4 топ: Сұхбат. Осы әңгіме туралы қосымша ақпарат алу. «Жақсылыққа тек жақсылық бар» дәлел арқылы түсіндіру 5 топ: Қойылым. Қойылым кейіпкерлері: Ғалым, қобдиша, жылан, түйе, жеміс ағашы, ит, бала.
|
Оқулық, жылан, түйе, жеміс ағашы, ит , т.б.
|
||
|
Негізгі бөлімі: 25 минут
|
III. Жаңа сабақ Үнтаспадан бұлақтың сылдыраған дауысын тыңдату. -Ненің дауысы естіледі? -Судың (бұлақтың) -Бұл не? -Бұлақ (су) -Бұлақтың суы қандай деп ойлайсыңдар? -Тап-таза,мөлдір,салқын. -Бұлақ суының пайдасы бар ма? -Емдік қасиеті бар бұлақтар
бар. Таза бұлақ Ыбырай
Алтынсарин Оқулық жазды Ұстаз
Алғаш мектеп ашты
Оқулықпен жұмыс. Бейнежазба көрсету. (Таза бұлақ) «Дауыстап ойлау» әдісі арқылы оқылым, тыңдалым дағдыларын қалыптастыру. Тізбектеп оқу -Мәтінді оқу.
Слайд (Бұлақ басындағы үш жолаушының
суреті) «Түйін сөзді» табамыз. 1.«Адал қызмет қыл, жалқауланып тоқтап қалма» 2.«Біреуге жақсылық етсең, міндет етпе» 3.«Көңіліңді, бойыңды осы бұлақтай таза сақта» «Қызықты бұлақтар әлемі» бейнежазба көрсету. |
АКТ
Кітаппен жұмыс
|
|
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Ақ бұлақ» әнін орындату |
Оқушылар сергіп алады |
|
|
Ортасы: |
IV. Ой толғаныс: Топтық жұмыс 1 топ: Сауалнама. Су туралы мақал-мәтел жазу 2 топ: Зерттеу. Судың адам өміріндегі маңызы, емдік қасиетіне тоқталу. 3 топ: Эссе.
«5 жол өлең»
әдісі
4 топ: Сұхбат.
ӘҢГІМЕ
КЕСТЕСІ 5 топ: Қойылым. Бұлақтың сурет салу, қорғау. |
Плакат, маркер.
Постер қорғау
|
|
|
Сабақтың соңы:
|
«Менің де айтарым
бар» -Адам бойындағы жақсы қасиеттер (топтастыру) (Әр
топтан топ басшылары шығып жазып, постер
қорғайды) Тақтада Қазақстанның картасы ілінеді. Оқушылар картадан Қазақстандағы білетін теңіз, көл, өзен, бұлақтарды тауып, стикерге жазып, жабыстырады |
Түйін сөзді параққа жазады
Постер қорғайды
Смайликтер
Стикерге жазып жабыстыру |
|
|
Үйге тапсырма: |
«Таза бұлақ» мазмұндау, «Су-тіршілік көзі» (шығарма) |
Күнделіктеріне жазып алады |
|
|
Қосымша ақпарат |
Су туралы мақал-мәтелдер. |
Бейнежазбадан көрсету |
|
|
Кері байланыс |
«Жетістік баспалдағы» сабақтан алған әсерлерін жетістіктің баспаладғына жабыстырады.
|
Стикерге жазып,жабыстыру |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Таза бұлақ" 3 сынып
Бердигожина Аягоз Елемесовна Әдебиеттік оқу Ы.Алтынсарин «Таза бұлақ»
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин «Таза бұлақ» |
Мектеп: №15ОМ КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалім: Бердигожина Аягоз Елемесовна |
||
|
Сыныбы: 3 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: 31 Қатыспаған оқушылар саны:- |
||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
«Таза бұлақ» мәтінін терең түсіндіру. Бұлақ туралы толық мағұлмат беру. Жас ұрпаққа жаңа технологияны пайдалана отырып, оқытудың тиімділігін арттыру арқылы сапалы білім мен саналы тәрбие беріп, ой-өрісін дамыту. Оқушылардың білімге деген қызығушылығын дамыту,өз бетімен білім алуға дағдыландыру. Судың адам өміріндегі маңыздылығын ұғындыру,суды үнемдеуге, қорғауға үйрету. |
||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Мәтінді түсініп оқу, түсінігін жеткізе білу. |
||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Алған білімдерін өмірде тиімді қолдану |
|||
|
Кейбір оқушылар: Алған білімдерін тиімді қолдану және талдау жасай алу. |
|||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Сөздіктерді қатесіз жазу, шағын әңгіме жазу (жазылым) Мәтінді түсініп, түсінік айту (айтылым) Мәтінді мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Мәтін ішінен мақал-мәтелдерді, тәрбиелік мәні бар сөздерді тауып оқу (оқылым) |
||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||
|
Сыныптағы диаолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||
|
Сіз неліктен екенін айта аласыз ба ? |
|||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Баланың айласы |
||
|
Жоспар: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқыту ресурстары |
|
|
Жоспарланған уақыт 3 минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі. Балалар біз бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын өзіміздің бойымыздағы жағымсыз, ұнамсыз қасиеттерімізді жазып, ұсақтап жыртып, қара қобдишаға салып жауып тастаймыз. Сөйтіп жақсы көңіл- күймен сабағымызды бастаймыз |
Қара қобдишаға салады |
|
|
II. Үй тапсырмасын сұрау. 2 топ: Зерттеу. «Баланың айласы» кезектесіп мазмұндау, түсінік беру, кейіпкерлерді атау. 3 топ: Эссе. « Жақсылыққа жамандық бар ма?» 4 топ: Сұхбат. Осы әңгіме туралы қосымша ақпарат алу. «Жақсылыққа тек жақсылық бар» дәлел арқылы түсіндіру 5 топ: Қойылым. Қойылым кейіпкерлері: Ғалым, қобдиша, жылан, түйе, жеміс ағашы, ит, бала.
|
Оқулық, жылан, түйе, жеміс ағашы, ит , т.б.
|
||
|
Негізгі бөлімі: 25 минут
|
III. Жаңа сабақ Үнтаспадан бұлақтың сылдыраған дауысын тыңдату. -Ненің дауысы естіледі? -Судың (бұлақтың) -Бұл не? -Бұлақ (су) -Бұлақтың суы қандай деп ойлайсыңдар? -Тап-таза,мөлдір,салқын. -Бұлақ суының пайдасы бар ма? -Емдік қасиеті бар бұлақтар
бар. Таза бұлақ Ыбырай
Алтынсарин Оқулық жазды Ұстаз
Алғаш мектеп ашты
Оқулықпен жұмыс. Бейнежазба көрсету. (Таза бұлақ) «Дауыстап ойлау» әдісі арқылы оқылым, тыңдалым дағдыларын қалыптастыру. Тізбектеп оқу -Мәтінді оқу.
Слайд (Бұлақ басындағы үш жолаушының
суреті) «Түйін сөзді» табамыз. 1.«Адал қызмет қыл, жалқауланып тоқтап қалма» 2.«Біреуге жақсылық етсең, міндет етпе» 3.«Көңіліңді, бойыңды осы бұлақтай таза сақта» «Қызықты бұлақтар әлемі» бейнежазба көрсету. |
АКТ
Кітаппен жұмыс
|
|
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Ақ бұлақ» әнін орындату |
Оқушылар сергіп алады |
|
|
Ортасы: |
IV. Ой толғаныс: Топтық жұмыс 1 топ: Сауалнама. Су туралы мақал-мәтел жазу 2 топ: Зерттеу. Судың адам өміріндегі маңызы, емдік қасиетіне тоқталу. 3 топ: Эссе.
«5 жол өлең»
әдісі
4 топ: Сұхбат.
ӘҢГІМЕ
КЕСТЕСІ 5 топ: Қойылым. Бұлақтың сурет салу, қорғау. |
Плакат, маркер.
Постер қорғау
|
|
|
Сабақтың соңы:
|
«Менің де айтарым
бар» -Адам бойындағы жақсы қасиеттер (топтастыру) (Әр
топтан топ басшылары шығып жазып, постер
қорғайды) Тақтада Қазақстанның картасы ілінеді. Оқушылар картадан Қазақстандағы білетін теңіз, көл, өзен, бұлақтарды тауып, стикерге жазып, жабыстырады |
Түйін сөзді параққа жазады
Постер қорғайды
Смайликтер
Стикерге жазып жабыстыру |
|
|
Үйге тапсырма: |
«Таза бұлақ» мазмұндау, «Су-тіршілік көзі» (шығарма) |
Күнделіктеріне жазып алады |
|
|
Қосымша ақпарат |
Су туралы мақал-мәтелдер. |
Бейнежазбадан көрсету |
|
|
Кері байланыс |
«Жетістік баспалдағы» сабақтан алған әсерлерін жетістіктің баспаладғына жабыстырады.
|
Стикерге жазып,жабыстыру |
|
шағым қалдыра аласыз







