Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. Ықтималдықтар теориясы. 9 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Алгебра |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Ықтималдықтар теориясының элементтері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ықтималдықтар теориясының негіздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.2.1 оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру; 9.3.2.2 элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар кездейсоқ оқиғалардың түрлерін біледі; Элементар және элементар емес оқиғаларды ажыратады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру Қызығушылықты ояту 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5-минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасады және тілектерін білдіреді. (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Сұрақтар: 1.Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлерін ажырата аласыңдар ма? 2.Биномдық үлестірім дегеніміз не? 3. Геометриялық үлестірім дегеніміз не? |
Оқушылар экрандағы өткен сабақты қайталау сұрақтарына жауап береді |
Оқушылар экрандағы көрсетілген жаттығуларды жасайды Бір-біріне алғыс сөздерін айтады. Дискриптор: Оқушылар өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді.Алдыңғы сабақты пысықтайды. Жалпы балл -2 балл
|
Интерактивті тақта, Кеспе қағаздар
https://www.educaplay.com/learning-resources/18905777-learning_resource.html |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім 5-минут
10-минут
5-минут
5-минут
Сабақты бекіту
5-минут
|
Ұжымдық жұмыс.Оқушылар ықтималдық теориясын еске түсіріп, қайталайды
2-ші тапсырма Жеке жұмыс «Саралау тапсырмалары» әдісі А-деңгей Әлемдегі ең үлкен көлдердің бірі Арал теңізі соңғы 50 жылда жартысынан артығына тартылды.Келесі 50 жылда оның толығымен тартылып қалуы ықтимал ма? Боялған текшені 125 тең шағын текшеге бөлді. Кездейсоқ алынған текшенің үш жағының боялған болу ықтималдығы қандай? В-деңгей 210 санының кездейсоқ алынған бөлгішінің жай сан болуының ықтималдығы қандай? 100 шамның 4-інің ақауы бар. Таңдап алынған 3 шамның ақаусыз болуының ықтималдығы қандай? С-деңгей 1.«Гипотенуза» сөзінің әріптерінен кездейсоқ 6 әріпті таңдап алып, қатарынан қойып шықты. Олардан «гипноз» сөзін құрауының ықтималдығы қандай? 2.Телефон нөмірін теру кезінде абонент соңғы әр түрлі екі цифрды ұмытып қалды. Оның осы цифрларды таңдап алуының ықтималдығы қандай? 3-ші тапсырма Жұптық жұмыс «Аквариум» әдісі
4-ші тапсырма Жеке жұмыс «Socrative» платформасы арқылы оқушыларға тест тапсырмалары беріледі Сұрақтарға «Дұрыс», «Бұрыс» деп жауап береді Жәшікте 5 қызыл, 10 ақ және 15 жасыл шар бар. Кездейсоқ алынған бір шардың ақ болу ықтималдығы 1/3 ге тең Д
Карточкаға 1-ден 20-ға дейін сандар жазылған. Кездейсоқ алынған бір карточкада жазылған санның 3-ке еселік болу ықтималдығы қандай?- 0,5 ге тең Б Мектеп 180 оқушы бар. 52-сі бастауыш сыпып оқушылары, 28 оқушы 5-9 сынып оқушылары, қалғаны жоғарғы сынып оқушылары. Кездейсоқ алынған бір оқушының жоғарғы сынып оқушысы болу ықтималдығы қандай? 5/9 ге тең Д
Үйлесімді оқиғалар-Тәжірибе нәтижесінде бірге көріну мүмкіндігі бар оқиғалар Д Қорапта 6 ақ, 5 қызыл, 3 көк шар бар. Кездейсоқ 2 шар алынды. Олардың кемінде біреуі ақ болу ықтималдығы?-17/91 ге тең Б Кездейсоқ шама түрлері-дискретті, жалған Б
5- ші тапсырмаТоптық жұмыс «Tarsia maker” әдісі Сұрақты жауабымен сәйкестендіру
|
Оқушылар ықтималдық теориясының негіздерін қайталайды.
Оқушылар тақтадағы үш деңгейлі А,В,С есептен біреуін таңдап, тақтаға жазып шығарады. Саралау тапсырмаларын орындайды.
Оқушылар балық артында жасырылған кестені толтыр тапсырмасын орындап, басқа топтармен бөліседі
Оқушылар ұялы телефондары арқылы берілген тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға «Дұрыс», «Бұрыс» деп жауап береді
Оқушылар үшбұрыш тәріздес қиылған қағаз қиындыларындағы сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді
|
Дискриптор Оқушылар ықтималдықтың қасиеттерін қайталайды. Кез-келген оқиғаның ықтималдығын еске түсіреді
Дескриптор Арал теңізінің тартылу ықтималдығын табады. Кездейсоқ оқиғаларды анықтайды
Жалпы балл: 2 балл
Дескриптор Мүмкін емес, мүмкіндігі төмен оқиғаларды анықтайды. Тең мүмкіндікті және ақиқат оқиғаларды анықтайды Жалпы балл: 2 балл
Дескриптор Кездейсоқ шамалардың түрлерін табады. Үйлесімді оқиғаларды анықтайды Жалпы балл: 2балл
Дескриптор Оқиға ықтималдығының формуласын жазады. Кездейсоқ оқиғаларды анықтайды Жалпы балл: 2балл |
Интерактивті тақта,
Үлестірмелі қағаздар
Оқулық
Үлестірмелі қағаздар
оқулық
Кеспе қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту 2-минут
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Үй тапсырмасын жазып алу |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс 3-минут |
Оқушылардан «Whatsapp» әдісі арқылы кері байланыс алынады. Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар өз-өздерін «Транспортир» әдісі арқылы бағалайды |
Жауап парағы,
|
№ |
Оқушылар аты-жөні |
Үй тапсырмасы Educaplay 1 балл |
Саралау тапсырмалары 3 балл |
Жұптық жұмыс Аквариум әдісі 2 балл |
Жеке жұмыс Socrative әдісі 2-балл |
Tarsia maker Топтық жұмыс 2 балл |
Жинаған балл саны |
Бағасы |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
0-5 балл бағасы «3»
6-8 балл бағасы «4»
9-10 балл бағасы «5
Саралау тапсырмалары
А-деңгей
Әлемдегі ең үлкен көлдердің бірі Арал теңізі соңғы 50 жылда жартысынан артығына тартылды.Келесі 50 жылда оның толығымен тартылып қалуы ықтимал ма?
Боялған текшені 125 тең шағын текшеге бөлді. Кездейсоқ алынған текшенің үш жағының боялған болу ықтималдығы қандай?
В-деңгей
210 санының кездейсоқ алынған бөлгішінің жай сан болуының ықтималдығы қандай?
100 шамның 4-інің ақауы бар. Таңдап алынған 3 шамның ақаусыз болуының ықтималдығы қандай?
С-деңгей
1.«Гипотенуза» сөзінің әріптерінен кездейсоқ 6 әріпті таңдап алып, қатарынан қойып шықты. Олардан «гипноз» сөзін құрауының ықтималдығы қандай?
2.Телефон нөмірін теру кезінде абонент соңғы әр түрлі екі цифрды ұмытып қалды. Оның осы цифрларды таңдап алуының ықтималдығы қандай?
Жұптық жұмыс. «Аквариум» әдісі
Тапсырма :Берілген оқиғаларды пайда болу сипатына қарай кестеге орналастыру ұсынылады .
|
Мүмкін емес |
Мүмкіндігі төмен |
Тең мүмкіндікті |
Ақиқат |
Адам жарты ғасыр өмір сүреді |
|
|
|
|
Тиынды лақтырғанда елтаңба жағы түседі. |
|
|
|
|
Шілде айында Оралда қар жауады |
|
|
|
|
Осы аптада мен тамақ ішемін |
|
|
|
|
Ойын сүйегін лақтырғанда 5 саны түседі |
|
|
|
|
Ойын сүйегін лақтырғанда жұп саны түседі |
|
|
|
|
|
Мүмкін емес |
Мүмкіндігі төмен |
Тең мүмкіндікті |
Ақиқат |
Адам жарты ғасыр өмір сүреді |
+ |
|
|
|
Тиынды лақтырғанда елтаңба жағы түседі. |
|
|
+ |
|
Шілде айында Оралда қар жауады |
|
+ |
|
|
Осы аптада мен тамақ ішемін |
|
|
|
+ |
Ойын сүйегін лақтырғанда 5 саны түседі |
|
|
+ |
|
Ойын сүйегін лақтырғанда жұп саны түседі |
|
|
+ |
|