Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
Сабақ: Сауат ашу | Мектеп: №12 І.Қабылов атындағы орта мектебі |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Найманбаева Гүлнар |
Сынып: 0 «Б» | Қатысқандар: 20 | Қатыспағандар: 0 |
Сабақтың тақырыбы: | Ю дыбысы мен әрпі |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 0.2.9.2Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну(ь,ътаңбалары мен ф,в,ц,ч дыбыстары,е,ю,я қосарлы дыбыстары)және дұрыс оқу0.2.1.2 Оқудың түрлерін(буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді оқу.түсініп оқу)қолдану0.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру0.1.6.1сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін,вербалды емес қарым-қатынас құралдарын) қолдану |
Сабақтың мақсаттары | Барлықтəрбиеленушілер:Юю дыбысы дауысты дыбыстар қатарына жататынын біледі. |
| Көпшілік тəрбиеленушілер:Берілген сөздерді тұтастай оқи алады. |
| Кейбір тəрбиеленушілер:Сипаттау сөздерін қолданып, дәлелдеулер жасай біледі. |
Бағалау критерийлері | Ю дыбысының дауысты екенін біледіЮ дыбысының баспа және жазба түрлерін ажыратады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:Суреттер бойынша сөйлем құрастырады.Ю дыбысын таниды, дауысты дыбыс екенін біледі.Пікір алмасу сұрақтары.Буындарды қайталап айт. |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ұлттық кейіпкерлер, мультфильм |
| Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Адамдық диқаншысы, Ахмет Байтұрсынұлы, «Малым-жанымның садақасы, жаным-арымның садақасы», қамыт кию, қамшы жеу, сөз маржаны. |
| Талқылауға арналған сұрақтар:Дыбыстар қандай түстермен белгіленеді? Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? |
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Алдыңғы оқу | Ю дыбысына байланысты сөздерді қолданады |
Пәнаралық байланыс |
|
Құндылықтарға баулу | Топ ішінде жұмыс жасауда топ ережесіне бағына білуге үйрету.Тапсырманы орындауда жауапкершілікті сезіне білуге тәрбиелеу. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы
| Ұйымдастыру.Амансың ба, Алтын күн,- Амансың ба, Көк аспан,- Амансың ба, достарым,- Амансыздар ма , қонақтар,Сабағымызды бастайық,Жамандықты тастайық- Жарайсыңдар, балалар, көңіл-күйіміз жасқы, қазір сабағымызды бастаймыз.І Үй тапсырмасы бойынша жүргізілетін жұмыстарІІ Жаңа тақырып бойынша жүргізілетін жұмыстарҚызығушылықты ояту: Жұмбақты шешу арқылы бүгін қандай дыбыс өтетінімізді білеміз.ЖұмбақТәтті көрсе бас саларАйнымайды баладанҮп - үлкен боп жасқанар,Кіп-кішкентай арадан (аю)«Аю»сөзіне дыбыстық талдау жасалды. Өздеріне таныс емес дыбыс аталып, оның дауысты екендігін анықтап, дыбыстың орнына ю әрпінің таңбасын қойып, ю әрпінің жазылу емлесімен таныстыру. Бас әрпі, кіші әрпі ,баспа түрі, жазба түрімен таныстырып, қызыл сандыққа салу. Ю дыбысының орнына й және у дыбыстарының естілетінін аңғарту. Жазуда й және у дыбыстарының орнына ю әрпі жазылатынын түсіндіру. Ю дыбысының артикуляциясына сай дыбыстатып, бірнеше рет қайталату керек.- Ю қандай дыбыс?- Ю дауысты дыбыс. - Оны қалай ажыраттыңдар? – Созылып айтылады. Өз алдына буын жасай алады. Мысалы: а - ю, қо - ю, құ – ю, жо-юЮ дыбысы сөз соңында кездеседі.Ю әрпінің баспаша, жазбаша түрімен таныстыру. |
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
| 1-тапсырма (ұжымдық) оқулық жұмысСюжетті суретпен жұмыс.Суретте қандай аңдарды көріп тұрсыңдар?Суретте қандай жыл мезгілі?Ауа-райы өзгерген кезде табиғатта қандай өзгеріс болады?Жан-жануарларда өзгеріс бола ма?Суреттегі кейіпкерлердің іс-әрекетіне қарап не айта аласыңдар?Бағалау: мадақтау
2 – тапсырма . (Ұжымдық ) Оқулықпен жұмыс.Кестедегі сөздерді оқу.Аю қою құю есею азаюОю қию түю үлкею көбею Хормен оқуТізбектей оқуЖекелей оқубуындық-дыбыстық талдау жасатуБағалау: жұлдызша арқылы
3-тапсырма . (ұжымдық жұмыс) оқулықпен жұмыс.-хормен қайталату-тізбектей оқытуБағалау: Жұлдызша арқылыСергіту сәті. Ормандағы аюдың, Құлпынайы көп екен Теріп-теріп алайық, Себеттерге салайық
4- тапсырма. ( Топтық жұмыс) 1-топ. Аюдың суретін бояу2-топ. Аюдың қандай екенін айтып беру.
3-топ. А ю – сөзін дыбыстық талдау.
Бағалау: әр топ бірін-бірі бағалау.Дәптермен жұмыс (жеке жұмыс)1,2,3 Бойға жинап күш, Қолға қалам аламыз, Сауатты етіп жазамыз.Юю –ды жазудың жазба үлгісін көрсетіп , Ю- дың бас және кіші әрпінің элементтерімен таныстыру. Ауада жаздыру. Дәптердегі үлгіні басшылыққа алады. Суреттерге сәйкес ю әрпін жазады. Қай жерде келетінін айтады.Бағалау смайлик арқылы .
| Слайд
|
Бағалау
| Рефлексивтік бағалау:Ештеңе түсінбедім – қызыл түспен,Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары түспен,Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – жасыл түспен.Балаларды мақтау, мадақтау. | |