|
Қазақ тілі Зат есімнің жекеше және көпше түрі |
Мектеп: №6 Шұбақұдық негізгі орта мектебі |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : Сеилханова Ж.С |
|||||
|
Сынып: 2 Сабақ 94 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.6.1 - интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады |
||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар,видеоролик, кері байланыс, стикер. |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, математика. |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
|||||
|
Басталуы 5 минут |
Топқа бөлу 2 минут
|
1-топ: «Ұлттық тағамдар» 2-топ: «Ұлттық аспаптар» 3-топ: «Ұлттық әшекейлер» |
||||
|
Ортасы 20 минут |
Диктор:
Саламатсыздар ма теледидар көрермендері!
Бүгінгі бағдарламамен таныс
болыңыздар. 16-15 Ойлан
тап Психологилық ахуал. -Балалар, күннің шуағын көргенде сендер не сезесіңдер? - Көңілің көтеріледі. Күнге қуанамыз. Күн бізге жылу береді. Сәулесін төгеді. Күн шыққан кезде жарық болады. -Осы күннің шуағы бізге де түсіп тілек жолдапты.
Балалар - гүлім
менің, |
|
||||
|
|
||||||
|
|
ІІ. Кешегі күн бағдарламасы. Үй тапсырмасын сұрау. Өткен сабақта біз қандай сөз табын өттік?
-Мысал келтірейікші? -Жетісу-көркем өлке. Менің Ақтабан деген итім бар. -Ендеше балалар дәптерімізді ашып,бүгінгі күннің жадын жазып алайық. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Зат есімнің жекеше және көпше түрлері». Суретке назар аударайық. Әр сүреттегі заттардың санын анықта.
-Сөздерді салыстырып оқиықшы. Олардың бір-бірінен қандай айырмасы бар? (Оқушылар жауабы) Зат
есімнің жекеше
және
көпше
түрі
болады. ІІІ. « I Mektep» бағдарламасы (видеоролик көрсету) |
|
||||
|
2 минут |
ІV. Кітап-сенің досың. (Оқулықпен жұмыс) Кітап – кез - келген адамның рухани байлығы. Кез - келген адамның бітпейтін сұрағына жауапты кітап беттерінен табуға болады. Кітап бізге білім береді. Эстетикалық адамгершілік қасиет дамытады. Біз кітапты қадірлеп, күтіп ұстауымыз керек. 1-топ:45-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы. 2-топ: Жекеше түрін тап. 3-топ: Көпше түрін тап. 46- жаттығу. Дөңгелекке жасырынған құс атауларын тап.Оларды жекеше, көпше түрде жаз. 1-топ: Көпше түрін жаз. 2-топ: Жекеше түрін жаз. 3-топ: Құс атауларын тап. Сөзжұмбақ шешу V. Табиғатты
қорғайық.
VI. Синтез «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі Оқушыларға жасырын суреттер таратылады, кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар қояды. Егер жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне болады.
VII. «Ойлан тап»
|
|
||||
|
Бағалау Кері байланыс |
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржынға жабыстырады |
||||
|
Үйге тапсырма:47-жаттығу |
||||||
Қазақ тілі
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: . |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : |
|||||
|
Сынып: 2 Сабақ 94-95 |
Қатысқандар:Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Зат есімнің жекеше және көпше түрі |
|||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтемеу) |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсінік беру, сөйлем ішінен таба білуге үйрету. |
|||||
|
Жетістік критерийлері |
|
|||||
|
Сөздік қор |
Оқушылар сөздік қорларын қолдана отырып, қарапайым мәтіндер, өлеңдер құрастырады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық Еңбек және шығармашылық Жауапкершілік |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану,математика. |
|||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
4-бөлім оқушылардың 1-сыныпта және 1-бөлімде алған білімдеріне негізделіп құрылған. Оқушылар бағытталған және бірлесіп жазу әдістерімен таныс болып, әңгімені ретімен айта білуі тиіс. |
|||||
|
Сабақбарысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар Сезіммүшелерініңсуреттері |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологилық ахуал.Оқушыларды шеңберге шақыру. -Балалар, күннің шуағын көргенде сендер не сезесіңдер? - Көңілің көтеріледі. Күнге қуанамыз. Күн бізге жылу береді. Сәулесін төгеді. Күн шыққан кезде жарық болады. -ОСЫ КҮННІҢ ШУАҒЫ БІЗГЕ ДЕ ТҮСІП ТІЛЕК ЖОЛДАПТЫ. -СОНДЫҚТАН, бәрің бір-біріңіздің
қолдарыңыздан ұстап, тақтада жазылған тілекті оқып
шығыңдар. Сыныпта жақсы көңіл-күй орнатып, балалардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар жұпта тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді. Қызығушылықты ояту.Мына сурет бойынша не айтуға болады? Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Өткен сабаққа шолу жасау Өткен сабақта біз қандай сөз табын өттік?
Зат есім Жалпы Жалқы Кім? Не? -Мысал келтірейікші? -Жетісу-көркем өлке. -Ендеше балалар дәптерімізді ашып,бүгінгі күннің жадын жазып алайық.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Зат есімнің жекеше және көпше түрлері». 1
қарбыз қарбыздар
қайық қайықтар
Қоян Қояндар \ балапан балапандар -Сөздерді салыстырып оқиықшы? Олардың бір-бірінен қандай айырмасы бар? (Оқушылар жауабы) Зат
есімнің жекеше
және
көпше
түрі
болады.
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. "Зат есімнің жекеше және көпше түрі"
Ашық сабақ. "Зат есімнің жекеше және көпше түрі"
|
Қазақ тілі Зат есімнің жекеше және көпше түрі |
Мектеп: №6 Шұбақұдық негізгі орта мектебі |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : Сеилханова Ж.С |
|||||
|
Сынып: 2 Сабақ 94 |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
2.1.6.1 - интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады |
||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар,видеоролик, кері байланыс, стикер. |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, математика. |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
|||||
|
Басталуы 5 минут |
Топқа бөлу 2 минут
|
1-топ: «Ұлттық тағамдар» 2-топ: «Ұлттық аспаптар» 3-топ: «Ұлттық әшекейлер» |
||||
|
Ортасы 20 минут |
Диктор:
Саламатсыздар ма теледидар көрермендері!
Бүгінгі бағдарламамен таныс
болыңыздар. 16-15 Ойлан
тап Психологилық ахуал. -Балалар, күннің шуағын көргенде сендер не сезесіңдер? - Көңілің көтеріледі. Күнге қуанамыз. Күн бізге жылу береді. Сәулесін төгеді. Күн шыққан кезде жарық болады. -Осы күннің шуағы бізге де түсіп тілек жолдапты.
Балалар - гүлім
менің, |
|
||||
|
|
||||||
|
|
ІІ. Кешегі күн бағдарламасы. Үй тапсырмасын сұрау. Өткен сабақта біз қандай сөз табын өттік?
-Мысал келтірейікші? -Жетісу-көркем өлке. Менің Ақтабан деген итім бар. -Ендеше балалар дәптерімізді ашып,бүгінгі күннің жадын жазып алайық. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Зат есімнің жекеше және көпше түрлері». Суретке назар аударайық. Әр сүреттегі заттардың санын анықта.
-Сөздерді салыстырып оқиықшы. Олардың бір-бірінен қандай айырмасы бар? (Оқушылар жауабы) Зат
есімнің жекеше
және
көпше
түрі
болады. ІІІ. « I Mektep» бағдарламасы (видеоролик көрсету) |
|
||||
|
2 минут |
ІV. Кітап-сенің досың. (Оқулықпен жұмыс) Кітап – кез - келген адамның рухани байлығы. Кез - келген адамның бітпейтін сұрағына жауапты кітап беттерінен табуға болады. Кітап бізге білім береді. Эстетикалық адамгершілік қасиет дамытады. Біз кітапты қадірлеп, күтіп ұстауымыз керек. 1-топ:45-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы. 2-топ: Жекеше түрін тап. 3-топ: Көпше түрін тап. 46- жаттығу. Дөңгелекке жасырынған құс атауларын тап.Оларды жекеше, көпше түрде жаз. 1-топ: Көпше түрін жаз. 2-топ: Жекеше түрін жаз. 3-топ: Құс атауларын тап. Сөзжұмбақ шешу V. Табиғатты
қорғайық.
VI. Синтез «Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі Оқушыларға жасырын суреттер таратылады, кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған сұрақтар қояды. Егер жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне болады.
VII. «Ойлан тап»
|
|
||||
|
Бағалау Кері байланыс |
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржынға жабыстырады |
||||
|
Үйге тапсырма:47-жаттығу |
||||||
Қазақ тілі
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: . |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : |
|||||
|
Сынып: 2 Сабақ 94-95 |
Қатысқандар:Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Зат есімнің жекеше және көпше түрі |
|||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтемеу) |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсінік беру, сөйлем ішінен таба білуге үйрету. |
|||||
|
Жетістік критерийлері |
|
|||||
|
Сөздік қор |
Оқушылар сөздік қорларын қолдана отырып, қарапайым мәтіндер, өлеңдер құрастырады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық Еңбек және шығармашылық Жауапкершілік |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану,математика. |
|||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
4-бөлім оқушылардың 1-сыныпта және 1-бөлімде алған білімдеріне негізделіп құрылған. Оқушылар бағытталған және бірлесіп жазу әдістерімен таныс болып, әңгімені ретімен айта білуі тиіс. |
|||||
|
Сабақбарысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар Сезіммүшелерініңсуреттері |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологилық ахуал.Оқушыларды шеңберге шақыру. -Балалар, күннің шуағын көргенде сендер не сезесіңдер? - Көңілің көтеріледі. Күнге қуанамыз. Күн бізге жылу береді. Сәулесін төгеді. Күн шыққан кезде жарық болады. -ОСЫ КҮННІҢ ШУАҒЫ БІЗГЕ ДЕ ТҮСІП ТІЛЕК ЖОЛДАПТЫ. -СОНДЫҚТАН, бәрің бір-біріңіздің
қолдарыңыздан ұстап, тақтада жазылған тілекті оқып
шығыңдар. Сыныпта жақсы көңіл-күй орнатып, балалардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар жұпта тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді. Қызығушылықты ояту.Мына сурет бойынша не айтуға болады? Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Өткен сабаққа шолу жасау Өткен сабақта біз қандай сөз табын өттік?
Зат есім Жалпы Жалқы Кім? Не? -Мысал келтірейікші? -Жетісу-көркем өлке. -Ендеше балалар дәптерімізді ашып,бүгінгі күннің жадын жазып алайық.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Зат есімнің жекеше және көпше түрлері». 1
қарбыз қарбыздар
қайық қайықтар
Қоян Қояндар \ балапан балапандар -Сөздерді салыстырып оқиықшы? Олардың бір-бірінен қандай айырмасы бар? (Оқушылар жауабы) Зат
есімнің жекеше
және
көпше
түрі
болады.
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз























