|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 Шұбарқұдық мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұманбек Айгерім Батырбекқызы |
|||||
|
Күні: |
17.02.2026 жыл |
|||||
|
Сынып: 4 «Б» |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№88 сабақ. Зат есімнің жіктелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.2 – жіктік жалғауларының қолданысын білу. 4.4.2.2 – жіктік жалғауларының қолданысын білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Зат есімді жіктеуді біліп алады, жіктік жалғауларын ажыратуды үйренеді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Жаңашылдыққа ұмтылған ел ғана дамиды» Ш.Уәлиханов |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Жаңа білім Сабақтың ортасы Бекіту Кері байланыс |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. Қолымызды ұстап, жаймен жылу жіберейік. Бүгінгі күнімізге сәттілік тілейік. ІІ. Алдыңғы білім «Спинер» әдісі
ІІІ.Мотивациялық-қызығушылық кезеңі Мақсаты:Жұмбақтарды шешу арқылы сабақтың тақырыбын анықтау. «Жылжымалы перде»
1.Тұмсығымен ояды,
2.Су бетін сызып,
3.Биікте ұшып жүреді, (Бүркіт)
4.Бейбіт құсы аталады, (Ақ көгершін) -Балалар, бұларды бір сөзбен қалай айтуға болады? -Сабағымыз не жайлы болмақ деп ойлайсыңдар? Оқылым. 17-жаттығу. Мақсаты:Өлеңдерді оқу. Құс сұлуы - аққумын, Табиғат көркін сыйлаған. Мылтығын кезеп еш мерген Атуға көзі қимаған. Мен торғаймын, торғаймын, Суықта да тоңбаймын. Құрт-құмырсқа, шіркейден Бау-бақшаны қорғаймын. Мұрат Қуанышбеков
Зат есім. Аққу – түбір, -мын-жалғау. Торғай – түбір,- мын – жалғау.
Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Жазылым. 18-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Мен оқушымын. Сен оқушысың. Ол – оқушы.
Ереже түсіндіру. Бейнежазба «Зат есімнің жіктелуі» ЕБҚ Мақсаты: зат есімді жіктеуді үйрету Мектеп, асхана сөздерін жікте Тақтамен жұмыс. 19 –жаттығу
М
м
қорғаушылар. Сіздер атақты
к
Сөйлем мүшелеріне талда. Баяндауыштар қай сөз табынан болып тұр? /Зат есім/ Жұптық жұмыс Мақсаты: көптік жалғауларын меңгерту 20-жаттығу Ақынбыз,студентпіз,аспазбын,әншісіңдер, күйшіміз,ұстасыңдар,баласың. Топтық жұмыс 21-жаттығу Мен жұмысшымын Біз жұмысшымыз Сен жұысшысың. Сендер жұмысшысыңдар Ол жұмысшы Олар жұмысшылар Мен інімін. Біз ініміз Сен інісің Сендер інісіңдер Ол іні Олар інілер Үй тапсырмасы 22-жаттығу Жұмбақтың шешуі:Тауыс Тауыс- ең әдемі құстардың бірі. Ол қырғауыл тұқымдасына жатады Мен тауыспын Біз тауыспыз Сен тауыссың Сендер тауыссыңдар Ол тауыс Олар тауыстар Тақырыпты қорытындылау «Wordwoll»
|
Шаттық шеңберін жасайды
Сұрақтарға жауап береді
Жұмбақтарды шешеді
Жаттығуды жазып, сөз құрамына талдайды
Тапсырма бірдей беріледі, нәтиже әртүрлі болуы мүмкін Көшіріп жазады
Бейнежазбаны қарайды
Жеке жұмыс жасайды
Сөйлем мүшелеріне талдайды
Сәйкестендіру жұмысын жасайды
Сөздерді көпше, жекеше түрде жіктейді.
Үй тапсырмасын алады
|
Мадақтау арқылы бағалау
Дескриптор: Зат есімнің баяндауыштан болып тұрғанын табады-1Б Сөз құрамына талдайды-1Б
Дескриптор: Баяндауыштың зат есімнен жасалғанын табады-1Б Көркем жазу емлесін сақтап,жазып алады-1Б
Дескриптор: Сөйлемдерді қатесіз көшіреді-1Б Сөйлем мүшелеріне талдайды-1Б
Дескриптор: Сәйкестендіру жасайды-1Б Сөздерге жалғау жалғап сөзжасам құрайды-1Б
Дескриптор -Сөздерді жекеше түрде жіктейді-1 б -Сөздерді көпше түрде жіктейді-1б
|
Құстар туралы суреттер
Бейнематериал «Imektep» Қима қағаз
Қима қағаз
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Зат есімнің жіктелуі
Ашық сабақ Зат есімнің жіктелуі
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 Шұбарқұдық мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұманбек Айгерім Батырбекқызы |
|||||
|
Күні: |
17.02.2026 жыл |
|||||
|
Сынып: 4 «Б» |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№88 сабақ. Зат есімнің жіктелуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.4.2.2 – жіктік жалғауларының қолданысын білу. 4.4.2.2 – жіктік жалғауларының қолданысын білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Зат есімді жіктеуді біліп алады, жіктік жалғауларын ажыратуды үйренеді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Жаңашылдыққа ұмтылған ел ғана дамиды» Ш.Уәлиханов |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Жаңа білім Сабақтың ортасы Бекіту Кері байланыс |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. Қолымызды ұстап, жаймен жылу жіберейік. Бүгінгі күнімізге сәттілік тілейік. ІІ. Алдыңғы білім «Спинер» әдісі
ІІІ.Мотивациялық-қызығушылық кезеңі Мақсаты:Жұмбақтарды шешу арқылы сабақтың тақырыбын анықтау. «Жылжымалы перде»
1.Тұмсығымен ояды,
2.Су бетін сызып,
3.Биікте ұшып жүреді, (Бүркіт)
4.Бейбіт құсы аталады, (Ақ көгершін) -Балалар, бұларды бір сөзбен қалай айтуға болады? -Сабағымыз не жайлы болмақ деп ойлайсыңдар? Оқылым. 17-жаттығу. Мақсаты:Өлеңдерді оқу. Құс сұлуы - аққумын, Табиғат көркін сыйлаған. Мылтығын кезеп еш мерген Атуға көзі қимаған. Мен торғаймын, торғаймын, Суықта да тоңбаймын. Құрт-құмырсқа, шіркейден Бау-бақшаны қорғаймын. Мұрат Қуанышбеков
Зат есім. Аққу – түбір, -мын-жалғау. Торғай – түбір,- мын – жалғау.
Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Жазылым. 18-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Мен оқушымын. Сен оқушысың. Ол – оқушы.
Ереже түсіндіру. Бейнежазба «Зат есімнің жіктелуі» ЕБҚ Мақсаты: зат есімді жіктеуді үйрету Мектеп, асхана сөздерін жікте Тақтамен жұмыс. 19 –жаттығу
М
м
қорғаушылар. Сіздер атақты
к
Сөйлем мүшелеріне талда. Баяндауыштар қай сөз табынан болып тұр? /Зат есім/ Жұптық жұмыс Мақсаты: көптік жалғауларын меңгерту 20-жаттығу Ақынбыз,студентпіз,аспазбын,әншісіңдер, күйшіміз,ұстасыңдар,баласың. Топтық жұмыс 21-жаттығу Мен жұмысшымын Біз жұмысшымыз Сен жұысшысың. Сендер жұмысшысыңдар Ол жұмысшы Олар жұмысшылар Мен інімін. Біз ініміз Сен інісің Сендер інісіңдер Ол іні Олар інілер Үй тапсырмасы 22-жаттығу Жұмбақтың шешуі:Тауыс Тауыс- ең әдемі құстардың бірі. Ол қырғауыл тұқымдасына жатады Мен тауыспын Біз тауыспыз Сен тауыссың Сендер тауыссыңдар Ол тауыс Олар тауыстар Тақырыпты қорытындылау «Wordwoll»
|
Шаттық шеңберін жасайды
Сұрақтарға жауап береді
Жұмбақтарды шешеді
Жаттығуды жазып, сөз құрамына талдайды
Тапсырма бірдей беріледі, нәтиже әртүрлі болуы мүмкін Көшіріп жазады
Бейнежазбаны қарайды
Жеке жұмыс жасайды
Сөйлем мүшелеріне талдайды
Сәйкестендіру жұмысын жасайды
Сөздерді көпше, жекеше түрде жіктейді.
Үй тапсырмасын алады
|
Мадақтау арқылы бағалау
Дескриптор: Зат есімнің баяндауыштан болып тұрғанын табады-1Б Сөз құрамына талдайды-1Б
Дескриптор: Баяндауыштың зат есімнен жасалғанын табады-1Б Көркем жазу емлесін сақтап,жазып алады-1Б
Дескриптор: Сөйлемдерді қатесіз көшіреді-1Б Сөйлем мүшелеріне талдайды-1Б
Дескриптор: Сәйкестендіру жасайды-1Б Сөздерге жалғау жалғап сөзжасам құрайды-1Б
Дескриптор -Сөздерді жекеше түрде жіктейді-1 б -Сөздерді көпше түрде жіктейді-1б
|
Құстар туралы суреттер
Бейнематериал «Imektep» Қима қағаз
Қима қағаз
|
||
шағым қалдыра аласыз




















