Ашық сабақ Зат есімнің жіктелуі 4-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Зат есімнің жіктелуі 4-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар – бұл мұғалімнің белгілі бір сабаққа немесе сабақтар тізбесіне арналған егжей-тегжейлі жоспары. Ол әдетте нақты мақсаттар мен міндеттерді, күтілетін нәтижелерді, сабақ құрылымын және қолданылатын әдіс-тәсілдер мен ресурстарды қамтиды. Бұл жоспар оқушылардың қажеттіліктерін ескеріп, сабақтарды тиімді ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Қысқа мерзімді жоспар көбіне күнделікті сабақ жоспары ретінде де қолданылады.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білі м беру ұйымының атауы

Қарақұдық мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:

Әлкеева Асыл

Күні:

20.02.2025

Сынып: 4 «Б»

Қатысушылар саны:18

Қатыспағандар саны:0

Тақырыбы

89. Зат есімнің жіктелуі. 23-27- жаттығу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру

4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау

4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету,

жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау

4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу

Сабақтың мақсаты

дереккөздерден қажетті ақпараттарды табады ,сөздерді жіктеуді біледі ,сөйлемдегі сөздерге тиісті жіктік жалғауларын қосып жазады

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

8:45-8:47

I. Ұйымдастыру

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

«Атомдар мен молекулалар» ойыны

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2. Ойын ойнау арқылы көңіл күйлерін көтеріп топқа бөлінеді.

Жарайсыңдар!





5 минут




8:47-8:52



Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді пысықтау мақсатында сұрақтарға жауап беру арқылы

«Пазл» және «Биноколь әдісімен» жаңа тақырыпты ашу.


22-жаттығу.

Жұмбақтың шешуіндегі құс туралы дереккөздерден ақпарат жина.

Тауыс-құстардың ішіндегі ең әдемі құс. Ол қырғауыл тұқымдасына жатады. Ол жәндіктермен, тұқымдармен, өсімдіктермен қоректенеді. Оның құйрығы қысқа, 40-50см болады, ал қауырсыны 2м дейін жетеді. Бұлар жаңбыр жауар алдында ерекше дыбыстайды. Олар - өте сақ құс.



Сұрақтарға жауап береді.

Жұмбақтың шешуіндегі құс атауын жіктейді.



Дескриптор:

  1. Жұмбақтың шешуіндегі құс туралы дереккөздерден ақпарат жинайды.1б

  2. Сұрақтарға жауап береді.1б


ҚБ:Жарайсыңдар! Өте жақсы!


Паспорт бағалау бетшесі


«Power point» ойындар









жаңа сабақ

10 мин


8:52-9:02









Сабақтың ортасы

10 минут



9:02-9:12























Бекіту

10 мин






9:12-9:22






Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс.

23- жаттығу.Мәтінді оқы.

Мәтіндегі құстар туралы мәлімет жина. Оны сыныптастарыңмен бөліс.





24-жаттығу.Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді жіктеп жаз.

Ребустың шешуі -сұңқар.

Ребустың шешуіндегі құс туралы бейнежазбадан ақпаратты тауып, кестені толтыр.

Құс атауы

Көлемі

Ерекше белгілері

Қасиеті

Пайдасы

Сұңқар

Ірісі -12кг

Кішісі-50г

Қырағы, көздері өткір

Жерден тез көтеріледі.Мәнерлеп, шаршамай ұшады.

Кеміргіштерден қорғайды


Сергіту сәті

"Оң қол, сол қол" әні

ЕБҚ

Сәйкес тұсына (+) таңбасын қой.

Жекеше

атыңыз

атым

атың

аты

I





II










III






25-жаттығу. Берілген жіктік жалғауларына сәйкес келетін зат есімдерді тап.

Оқушымын Наубайшымыз

Қазақпын Күйшіміз

Баласың Доспыз

Көршісің Студентпіз

Бұл сөздерге жіктік жалғауының әртүрлі жалғану себебін түсіндір.





27-жаттығу. Сызбаға қарап, дәрігер сөзіне жазылған жалғауларды ажырат. Жіктік жалғаулары мен септік жалғауларын салыстырып, олардың өзгешелігін дәлелде.

Дәрігермінж.ж, дәрігерсіңж.ж, дәрігергес.ж, дәрігерденс.ж.







Мәтінді түсініп оқиды.

QR арқылы әр топ видеомен танысады. Мәлімет жинайды. Оны сыныптастарымен бөліседі.


Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөзді жіктеп жазады. Ребустың шешуіндегі құс туралы бейнежазбадан ақпаратты тауып, кестені толтырды.



















Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.



Сәйкес келетін тұсына (+) таңбасын қояды






Берілген жіктік жалғауларына сәйкес келетінін сұқ саусақтар арқылы сәйкестендіреді.

Бұл сөздерге жіктік жалғауының әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді.



Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады.







Сызбаға қарап, дәрігер сөзіне жазылған жалғауларды ажыратады. Жіктік жалғаулары мен септік жалғауларын салыстырып, олардың өзгешелігін дәлелдейді.






Дескриптор:

  1. Мәтінді түсініп оқиды.

  2. Жинаған мәліметтерді сыныптастарымен бөліседі


Дескриптор:

1. Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөзді жіктеп жазады.1б

2. Ребустың шешуіндегі құс туралы видео материалдан ақпарат жинады. 1б

3.Кестені толтырды.1б
























Дескриптор:

1. Берілген жіктік жалғауларына сәйкес келетін зат есімдерді табады.1б

2. Бұл сөздерге жіктік жалғауының әртүрлі жалғану себебін біледі.1б


Дескриптор:

1. Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады.1б

2.Көркем ,қатесіз жазады 1б


Дескриптор:

1.Сызбаға қарап, дәрігер сөзіне жазылған жалғауларды ажыратады.1б 2.Жіктік жалғаулары мен септік жалғауларын салыстырып, олардың өзгешелігін дәлелдейді.1б


Оқулық,

құстардың суреттері, жасанды интеллект





Wordwall платформасы


Оқулық

Дәптер

Таратпа қазағаздар



Бейнежазба





















Таратпа қағаздар дәптер

Сәйкестендіру

«сұқ саусақтар»




Сабақтың соңы

3 минут


9:22-9:25

IV.Сабақты қорытындылау.

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың

Үйге тапсырма .

26-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

Мен қазақпын, мың өліп, мың тірілген

Мен Оразбай емеспін, елдің жазықсыз, қылмыссыз адамымын. Біз бейбітшілікті сүйетін елміз. Сіз талантты ақынсыз.


Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды

сабақтан алған әсерлерімен бөліседі

Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды.

Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады.

өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды.

Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді.

Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды

Кері байланыс :

Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ?

Бүгінгі сабақта не үйрендің ?

Қорытынды бағалау .

ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер

Жарайсыңдар

Балдар жиынтығын қою



































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.03.2025
108
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі