Қысқамерзімді жоспар
Ашық сабақтың тақырыбы: Бала қиялы. Деректі және дерексіз зат есімдер
№5-сабақ.
|
Бөлім: |
6-бөлім. Қиял әлемі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Забихолла Назерке Кенжебекқызы |
|
Күні: |
20.01.2025 |
|
Сыныбы:5 «Г» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бала қиялы. Деректі және дерексіз зат есім |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 53.4.1 Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады. Көпшілік оқушылар үшін: Берілген мәтінге сәйкес кірімпе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құра алады. Кейбір оқушылар үшін: Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдана алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Ою” әдісімен топқа бөлу арқылы ұлттық құндылыққа баулуға жағымды ахуал қалыптастыру. Мақсаты: оқушылар бойында ұлттық құндылықтың негізін қалыптастыру, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушының, көңіл күйін көтереді, ұлтжандылығын оятады. |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Stopwatch» платформасы арқылы өткен тақырып бойынша оқушыларға бірнеше сұрақ қою. Мұғалім сұрақтар қояды. Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Платформада аты шыққан оқушы мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
https://www.online-stopwatch.com
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Деректі және дерексіз зат есімдердің ережесін жаздырып, мағынасын түсіндіреді. |
Жазылым. 2-тапсырма. Мұғалімнің көмегімен сөздердің мағынасын аныктап жазады.
Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың жазылым дағдысы қалыптасады |
Дескриптор: Жалпы - 6 балл.
- деректі және дерексіз зат есімге жататынын сөздерді анықтайды.
-Зат есімнің түрлерінің ережелерін жатқа айтады. |
5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
|
|
|
Вордвал платформасы арқылы тапсырма орындап, ақпараттың дұрыстығын тексеру керек.
«Екеуі біреуінде» әдісі арқылы оқушылардың ойлау қабілеті және жылдамдығы оянады. Арнайы жасалынған анаграмма тақтада ілулі болады. Әр топтан бір оқушы шығып 3 сөз тауып,сол тапқан сөзін қолдарындағы кестеге толтырады. Кім көп сөз табады сол топ жеңіске жетеді. |
Вордвал платформасы арқылы сабақты бекітеді.
Оқушылар кезек-кезек тақтаға шығады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -Зат есімдердің мағыналық түрін бөліп айтады. -Топта талқылайды . |
https://wordwall.net/ru/resource/65945336
Анаграммалық кесте,зат есімнің мағыналық түрлерінің кестесі |
|
|
|
4-тапсырма. Мәтінді зейін қойып тыңдатады. |
Айтылым. 5-тапсырма. Мәтіндегі ақпараттың дұрыс бұрысын анықтап, пікірталас болады. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады |
Дескриптор: Жалпы – 3балл. - Мәтіндегі ақпараттың дұрыс бұрысын анықтап, пікірталас болады. |
5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын деген сияқты сөйлемдердермен бүгінгі сабақ туралы өз ойларын ортаға салады. |
Мұғалім оқушыларды стикерлер арқылы арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Оқушылар мүғалім таратқан қағазды толтырып, «Білім почтасына»салады
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ, Зат есімнің мағыналық түрлері
Ашық сабақ, Зат есімнің мағыналық түрлері
Қысқамерзімді жоспар
Ашық сабақтың тақырыбы: Бала қиялы. Деректі және дерексіз зат есімдер
№5-сабақ.
|
Бөлім: |
6-бөлім. Қиял әлемі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Забихолла Назерке Кенжебекқызы |
|
Күні: |
20.01.2025 |
|
Сыныбы:5 «Г» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бала қиялы. Деректі және дерексіз зат есім |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 53.4.1 Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады. Көпшілік оқушылар үшін: Берілген мәтінге сәйкес кірімпе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құра алады. Кейбір оқушылар үшін: Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдана алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Ою” әдісімен топқа бөлу арқылы ұлттық құндылыққа баулуға жағымды ахуал қалыптастыру. Мақсаты: оқушылар бойында ұлттық құндылықтың негізін қалыптастыру, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушының, көңіл күйін көтереді, ұлтжандылығын оятады. |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Stopwatch» платформасы арқылы өткен тақырып бойынша оқушыларға бірнеше сұрақ қою. Мұғалім сұрақтар қояды. Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Платформада аты шыққан оқушы мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
https://www.online-stopwatch.com
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Деректі және дерексіз зат есімдердің ережесін жаздырып, мағынасын түсіндіреді. |
Жазылым. 2-тапсырма. Мұғалімнің көмегімен сөздердің мағынасын аныктап жазады.
Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың жазылым дағдысы қалыптасады |
Дескриптор: Жалпы - 6 балл.
- деректі және дерексіз зат есімге жататынын сөздерді анықтайды.
-Зат есімнің түрлерінің ережелерін жатқа айтады. |
5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
|
|
|
Вордвал платформасы арқылы тапсырма орындап, ақпараттың дұрыстығын тексеру керек.
«Екеуі біреуінде» әдісі арқылы оқушылардың ойлау қабілеті және жылдамдығы оянады. Арнайы жасалынған анаграмма тақтада ілулі болады. Әр топтан бір оқушы шығып 3 сөз тауып,сол тапқан сөзін қолдарындағы кестеге толтырады. Кім көп сөз табады сол топ жеңіске жетеді. |
Вордвал платформасы арқылы сабақты бекітеді.
Оқушылар кезек-кезек тақтаға шығады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -Зат есімдердің мағыналық түрін бөліп айтады. -Топта талқылайды . |
https://wordwall.net/ru/resource/65945336
Анаграммалық кесте,зат есімнің мағыналық түрлерінің кестесі |
|
|
|
4-тапсырма. Мәтінді зейін қойып тыңдатады. |
Айтылым. 5-тапсырма. Мәтіндегі ақпараттың дұрыс бұрысын анықтап, пікірталас болады. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады |
Дескриптор: Жалпы – 3балл. - Мәтіндегі ақпараттың дұрыс бұрысын анықтап, пікірталас болады. |
5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын деген сияқты сөйлемдердермен бүгінгі сабақ туралы өз ойларын ортаға салады. |
Мұғалім оқушыларды стикерлер арқылы арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Оқушылар мүғалім таратқан қағазды толтырып, «Білім почтасына»салады
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















