|
Бөлім |
Заттар және олардың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты - жөні |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.1.1 заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру; 4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: заттардың қасиеттері туралы зерттеу жасайды, қолдану аясын анықтап, өздері алынған нәтижені белгілі бір формада ұсына біледі ; Көпшілігі: бірнеше қасиеті болатын заттарды өз бақылаулары негізінде анықтап, зерттеу нәтижелерін заттардың қасиеттерін анықтауда қолданады; Кейбіреуі: затты қолдану аясын анықтауда эскперимент нәтижесіне сүйенеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- зерттеу арқылы заттардың қасиеттерін анықтайды; -затты қолдану аясы туралы нәтижеге сүйеніп, пікір айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сынып топқа бөлінеді 3 мин 7 минут |
1.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасып, көңіл - күй жаттығуын өткізу. — Қанекей балалар көңіл-күйлерің қалай?
-
Керемет! (қолдарын көтереді)
-Тамаша! (алақандарын шапалақтайды) - О-О-О (бас бармақтарын көрсетеді). Қазір бізде жаратылыстану сабағы, құралдарымызды түгелдеп, дұрыс отырып алайық. 2.Ширату. Байқау мен эксперименттерге негізделген тұжырымдар алу үшін сауаттылыққа берілген тапсырма. Миға шабуыл “Кім тапқыр, кім зерек?” Мақсаты: тақырыпты ашуға ұсынылған заттардың қолдану аясын ашу. -Балалар, мына слайдқа назар аударайық. Тапсырма: -Бірінші топтағы суреттерге не ортақ? ”Қара жәшік” Мына жұмбақты шешсек, жәшіктің ішіндегі денелерді табасыңдар. Аузы біреу, бес
құдық, -Қайсысын қай кезде қолданады? Неге сол кезде қолданады? Ол неге байланысты деп ойлайсыңдар? -Бір денені неге әртүрлі заттан жасайды? Оқушыларды заттардың әрқайсысының қолдану аясына байланысты қасиеттері болады деген қорытындыға алып келу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашамыз. -Бүгінгі өтетін тақырыбымыз не туралы деп ойлайсыңдар? -Заттардың қасиеттері. Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар хормен қайталап, берілген қимылдарды орындайды. Орындарына отырады. Оқушылар ағаштың зат екенін одан денелер жасалатынын ажыратады. Яғни ағаштан ағаш сүрегі, қағаз, сүректен жұмыртқа қорабы жасалғанын айтады. -Барлығы ағаштан жасалған. Қорытынды: Бір заттан бірнеше дене жасауға болады. -Барлығы қолғап, яғни барлығы бір дене бірақ әртүрлі заттан жасалған. Жұқа полимерден жасалған қолғаптар қолды әртүрлі бактериядан сақтауға арналған. Қолғаптарды қолдану аясына қарай жүннен, теріден, полимерден жасайды. |
Барлығы бас бармағын көтеріп, қуаныш білдіреді. Дұрыс жауап берген оқушыға “Шапалақ” арқылы кері байланыс беріледі. |
Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты ортасы 15 минут 14 минут |
Жаратылыстану сауаттылығы.
4-топ: Анар, лимон,апелсин, су,стақан Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулықпен таныстыру:
Нәтижесі:
Қорытынды: Оқушылар әр заттың қасиеті болатынын және дене жасауда сол қасиеттің қажет екендігін айтады. -Адам бойында да қасиеттер болады. Сол қасиеттеріне қарай адамдармен қарым - қатынас жасайды. Адам бойында неғұрлым жақсы қасиет болса, соғұрлым сыйлы болады, достары көп болады т.с.с.
-Сендер заттардың қасиеті туралы білдіңдер. Енді сол қасиетті дене жасауда қалай қолдануға болатыны туралы қорытынды жасайсыңдар. Мысалы: машина, қайшы, кітаптың суреттері. Әр қатарға беріледі.
Оқушылар неден жасалғанын жазып, ол заттың қасиетін айтады және қолдану аясын анықтайды.
-Қазіргі кезде өндірісте неге пластикті көп қолданады?
-Оқулықта осы біздің зерттеген жұмыстарымыз туралы не бар екен? Өздерің жасаған жұмысқа қосатындарың бар ма? Ол үшін мәтінді әркім өз оқып, осы сұраққа жауап іздейді.
-Заттардың қасиетін өзгертуге бола ма? -Мысал келтір. Мысалы, қантты шайға салсақ, ериді, суға марганцовка құйсақ, түсін өзгертеді, т.с.с. |
Оқушыларға шегелер, целлофан қалта, балға, стақан, файл, тұз, қант беріледі. Топта отырып, әр заттың қасиетін талдап, картаға толтырады. Нәтижесін біреуі жазып отырады. Болған соң әрі топтан біреуі оқиды, қалғандары тексереді де, дұрыс болса, “+” белгісін қойып отырады.
ЕБҚ оқушыға топтағы басқа оқушылар қолдау көрсетеді.
Оқушыларға жетекші сұрақтар қоя отырып, осындай қорытынды жасауға жетелеу арқылы қасиет құндылығы туралы айтқызу керек.
І қатар оқушыларына машина суреті, ІІ қатар оқушыларына қайшы, ІІІ қатар оқушыларына кітап суреттері беріледі. Оқушылар заттардың суреттері берілген параққа “Кластер” арқылы қасиеттерін жазып, неге екенін айтады. ЕҚБ оқушыға мен қолдау көрсетіп, жұппен отырамын, жетекші сұрақтар қойып, бірге талдаймын.
Осы сызба бойынша қалған екі қатар да бұлар дене екенін және неден, неге сол заттардан жасалғанын айтып береді.
Оқушылар жауап бере алмаса, мәтінді оқиды.
Оқушылар машина, қайшы жасауда неге пластикті қолданатынын осы мәтіннен кейін айтады.
Оқушылар өз алдарындағы заттардың затбелгісіне қарай отырып, қасиеті мен құрамын анықтайды. |
Дескриптор: -заттардың атауларын табады; -целлофан қалтаның; -балғаның; -стақанның; -файлдың; -тұздың; -қанттың қасиеттерін белгілейді. Топтар бірін-бірі тексеріп, “Смайл” арқылы кері байланыс береді.
Отшашу арқылы кері байланыс беріледі
Дескриптор: -дене жасалған заттарды айтады; -қасиетін атайды; -неге сол затты жасауда қолданғанын дәлелдейді. Жұптар келесі жұппен салыстырып, қажет болса, толықтырады. Қатар бойынша бір оқушы қорғайды. “Бағдаршам” кері байланысы.
Жауап берген оқушыға “Отшашу” арқылы кері байланыс беріледі.
Өздерін - өздері тексеріп, не үйренгендерін айтады. |
Әр топқа шегелер, целлофан қалта, балға, стақан, файл, тұз, қант және семантикалық карта сызылған парақтар
Әр қатардағы жұпқа аталған заттардың суреттері беріледі.
Оқулық
Тіс пастасы, тағы басқа заттар қораптары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут |
8.Рефлексия. Не үйрендік? Не білдік? 9.Кері байланыс. “Жетістік баспалдағы” арқылы
ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы. Бүгін сендер керемет зерттеуші болдыңдар. |
Оқушылар бүгінгі сабақ туралы сұрақтарға жауап беріп, қорытындылайды. ЕҚБ қорытынды жасауға ықпал ету. “Жетістік баспалдағына” өздерін қояды. |
Бірнеше оқушыдан өз ойларын сұрау.
|
“Жетістік баспалдағы” сызбасы, смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. "Заттар және олардың қасиеттері". Жаратылыстану 4 сынып
Ашық сабақ. "Заттар және олардың қасиеттері". Жаратылыстану 4 сынып
|
Бөлім |
Заттар және олардың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты - жөні |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.1.1 заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру; 4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: заттардың қасиеттері туралы зерттеу жасайды, қолдану аясын анықтап, өздері алынған нәтижені белгілі бір формада ұсына біледі ; Көпшілігі: бірнеше қасиеті болатын заттарды өз бақылаулары негізінде анықтап, зерттеу нәтижелерін заттардың қасиеттерін анықтауда қолданады; Кейбіреуі: затты қолдану аясын анықтауда эскперимент нәтижесіне сүйенеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- зерттеу арқылы заттардың қасиеттерін анықтайды; -затты қолдану аясы туралы нәтижеге сүйеніп, пікір айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сынып топқа бөлінеді 3 мин 7 минут |
1.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасып, көңіл - күй жаттығуын өткізу. — Қанекей балалар көңіл-күйлерің қалай?
-
Керемет! (қолдарын көтереді)
-Тамаша! (алақандарын шапалақтайды) - О-О-О (бас бармақтарын көрсетеді). Қазір бізде жаратылыстану сабағы, құралдарымызды түгелдеп, дұрыс отырып алайық. 2.Ширату. Байқау мен эксперименттерге негізделген тұжырымдар алу үшін сауаттылыққа берілген тапсырма. Миға шабуыл “Кім тапқыр, кім зерек?” Мақсаты: тақырыпты ашуға ұсынылған заттардың қолдану аясын ашу. -Балалар, мына слайдқа назар аударайық. Тапсырма: -Бірінші топтағы суреттерге не ортақ? ”Қара жәшік” Мына жұмбақты шешсек, жәшіктің ішіндегі денелерді табасыңдар. Аузы біреу, бес
құдық, -Қайсысын қай кезде қолданады? Неге сол кезде қолданады? Ол неге байланысты деп ойлайсыңдар? -Бір денені неге әртүрлі заттан жасайды? Оқушыларды заттардың әрқайсысының қолдану аясына байланысты қасиеттері болады деген қорытындыға алып келу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашамыз. -Бүгінгі өтетін тақырыбымыз не туралы деп ойлайсыңдар? -Заттардың қасиеттері. Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар хормен қайталап, берілген қимылдарды орындайды. Орындарына отырады. Оқушылар ағаштың зат екенін одан денелер жасалатынын ажыратады. Яғни ағаштан ағаш сүрегі, қағаз, сүректен жұмыртқа қорабы жасалғанын айтады. -Барлығы ағаштан жасалған. Қорытынды: Бір заттан бірнеше дене жасауға болады. -Барлығы қолғап, яғни барлығы бір дене бірақ әртүрлі заттан жасалған. Жұқа полимерден жасалған қолғаптар қолды әртүрлі бактериядан сақтауға арналған. Қолғаптарды қолдану аясына қарай жүннен, теріден, полимерден жасайды. |
Барлығы бас бармағын көтеріп, қуаныш білдіреді. Дұрыс жауап берген оқушыға “Шапалақ” арқылы кері байланыс беріледі. |
Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты ортасы 15 минут 14 минут |
Жаратылыстану сауаттылығы.
4-топ: Анар, лимон,апелсин, су,стақан Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулықпен таныстыру:
Нәтижесі:
Қорытынды: Оқушылар әр заттың қасиеті болатынын және дене жасауда сол қасиеттің қажет екендігін айтады. -Адам бойында да қасиеттер болады. Сол қасиеттеріне қарай адамдармен қарым - қатынас жасайды. Адам бойында неғұрлым жақсы қасиет болса, соғұрлым сыйлы болады, достары көп болады т.с.с.
-Сендер заттардың қасиеті туралы білдіңдер. Енді сол қасиетті дене жасауда қалай қолдануға болатыны туралы қорытынды жасайсыңдар. Мысалы: машина, қайшы, кітаптың суреттері. Әр қатарға беріледі.
Оқушылар неден жасалғанын жазып, ол заттың қасиетін айтады және қолдану аясын анықтайды.
-Қазіргі кезде өндірісте неге пластикті көп қолданады?
-Оқулықта осы біздің зерттеген жұмыстарымыз туралы не бар екен? Өздерің жасаған жұмысқа қосатындарың бар ма? Ол үшін мәтінді әркім өз оқып, осы сұраққа жауап іздейді.
-Заттардың қасиетін өзгертуге бола ма? -Мысал келтір. Мысалы, қантты шайға салсақ, ериді, суға марганцовка құйсақ, түсін өзгертеді, т.с.с. |
Оқушыларға шегелер, целлофан қалта, балға, стақан, файл, тұз, қант беріледі. Топта отырып, әр заттың қасиетін талдап, картаға толтырады. Нәтижесін біреуі жазып отырады. Болған соң әрі топтан біреуі оқиды, қалғандары тексереді де, дұрыс болса, “+” белгісін қойып отырады.
ЕБҚ оқушыға топтағы басқа оқушылар қолдау көрсетеді.
Оқушыларға жетекші сұрақтар қоя отырып, осындай қорытынды жасауға жетелеу арқылы қасиет құндылығы туралы айтқызу керек.
І қатар оқушыларына машина суреті, ІІ қатар оқушыларына қайшы, ІІІ қатар оқушыларына кітап суреттері беріледі. Оқушылар заттардың суреттері берілген параққа “Кластер” арқылы қасиеттерін жазып, неге екенін айтады. ЕҚБ оқушыға мен қолдау көрсетіп, жұппен отырамын, жетекші сұрақтар қойып, бірге талдаймын.
Осы сызба бойынша қалған екі қатар да бұлар дене екенін және неден, неге сол заттардан жасалғанын айтып береді.
Оқушылар жауап бере алмаса, мәтінді оқиды.
Оқушылар машина, қайшы жасауда неге пластикті қолданатынын осы мәтіннен кейін айтады.
Оқушылар өз алдарындағы заттардың затбелгісіне қарай отырып, қасиеті мен құрамын анықтайды. |
Дескриптор: -заттардың атауларын табады; -целлофан қалтаның; -балғаның; -стақанның; -файлдың; -тұздың; -қанттың қасиеттерін белгілейді. Топтар бірін-бірі тексеріп, “Смайл” арқылы кері байланыс береді.
Отшашу арқылы кері байланыс беріледі
Дескриптор: -дене жасалған заттарды айтады; -қасиетін атайды; -неге сол затты жасауда қолданғанын дәлелдейді. Жұптар келесі жұппен салыстырып, қажет болса, толықтырады. Қатар бойынша бір оқушы қорғайды. “Бағдаршам” кері байланысы.
Жауап берген оқушыға “Отшашу” арқылы кері байланыс беріледі.
Өздерін - өздері тексеріп, не үйренгендерін айтады. |
Әр топқа шегелер, целлофан қалта, балға, стақан, файл, тұз, қант және семантикалық карта сызылған парақтар
Әр қатардағы жұпқа аталған заттардың суреттері беріледі.
Оқулық
Тіс пастасы, тағы басқа заттар қораптары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут |
8.Рефлексия. Не үйрендік? Не білдік? 9.Кері байланыс. “Жетістік баспалдағы” арқылы
ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы. Бүгін сендер керемет зерттеуші болдыңдар. |
Оқушылар бүгінгі сабақ туралы сұрақтарға жауап беріп, қорытындылайды. ЕҚБ қорытынды жасауға ықпал ету. “Жетістік баспалдағына” өздерін қояды. |
Бірнеше оқушыдан өз ойларын сұрау.
|
“Жетістік баспалдағы” сызбасы, смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















