Сыныбы: 9
алгебра
|
Мұғалімнің аты жөні:Макишева
М.К.
|
Күні:25.11
|
Қатысқандар
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Арифметикалық прогрессияның
алғашқы п мүшесінің қосындысы тақырыбына есептер
шығару.
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу
мақсаттары:
|
9. 2. 3. 5 Арифметикалық
прогрессиялардың n - ші мүшесін, алғашқы мүшелерінің қосындысын
есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және
қолдану.
|
Сабақ
мақсаты:
|
Арифметикалық прогрессияның
алғашқы n мүшесінің қосындысына есептер шығара
алады.
|
Бағалау
критерийлері:
|
1.
а 1, d, n - мүшесін анықтайды.
2. Арифметикалық прогрессияның кез - келген n - мүшесінің
қосындысын табады.
3. Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының
формуласының теоремасын сипаттай
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: арифметикалық прогрессия,
арифметикалық прогрессияның мүшелері, айырымы, арифметикалық
прогрессияның п - ші мүшесінің формуласы
|
Сыныптағы диолог/жазылым үшін
тілдік бірліктер:
1) Неліктен екі жақ шетінен бірдей қашықтықта орналасқан
арифметикалық прогрессияның екі мүшесінің қосындылары бірдей
болады?
2) Неліктен арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің
қосындысы шеткі мүшелерінің қосындысының жартысын барлық мүшелер
санына көбейткенге тең болады?
|
Ойлау
деңгейі
|
Қолдану,
талдау
|
Құндылықтарға
баулу
|
Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген экономикалық өсу (Еліміздің өндіріс,
білім мен ғылым прогрессиялы өсуде)
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология - бактериялардың
көбеюі.
Физика – еркін құлаған дене.
Экономика - кредит, дипозит.
|
Алдыңғы
білім
|
Арифметикалық прогрессияның
алғашқы п мүшесінің формуласы
|
|
|
|
|
|
|
Мұалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Сабақтың
Басы
7мин
|
2мин
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі. Салемдесу.
Оқушыларды түгелдеу.
|
Оқушылар ізденіп келген тарихи
мәліметтермен бөліседі және басқада оқушылар мәліметті толықтыруына
болады.
|
3мин
|
2.Топқа
бөлу: «Адасқан
әріптер» арқылы 2 топқа бөлу(оқушылар
әріптер жазылған қағаз қиындыларын алады) қиынды қағаздардың басқа
бетінде сандарға қарап, өз тобына барады. Әріптерден ғалымның
есімдерін құрастырады. Алдыңғы сабақтағы тапсырма бойынша оқушылар
әр ғалымның прогрессия мен қандай байланысы бар екенін бір екі
сөйлеммен айтады. Архимед, Леонардо.Мұғалім «Бұл - жақсы жауап»,
«Сен жетістіктерге жетудесін» сөздерін қолдана отырып оқушымен кері
байланыс жасап отырады.
- Жаңа тақырыптың оқу мақсатымен
таныстырылады.
|
2мин
|
3.Үй тапсырмасын
тексеру.
№14.4,№14.8
А) топта сағат тілімен дәптерлерін бір - біріне беріп,
тексереді.
Ә) Экранға қарап отырып қатесін тектереді. Мұғалім толықтыру
сұрақтарын қоя отырып кері байланыс
жасайды.
|
Сабақтың ортасы
25мин
|
5мин
|
4.Оқыту әдісі : «Ойлар
ағыны»
1.Сан тізбегі дегенеміз
не?
2.Сан тізбегінің берулуінің
кандай тәсілдерін білесіздер?
3.Арифметикалық прогрессия
дегенеміз не?
4.Айырымы табу формуласы
кандай?
5.Арифметикалық прогрессияның
п – ші мүшесін табу формуласы?
5.Топтық жұмыс.
Сәйкестендіру кестесі. Тапсырма Топпен
орындалады.
Арифметикалық прогрессияның
өзіне тән қасиеті
|
|
an=
an-1+
an+1
/ 2
|
Арифметикалық прогрессияның
қасиеті
|
an꞊a1+(n - 1)
d
|
Арифметикалық прогрессияның
айырымының формуласы
|
an+1꞊an+d
|
Арифметикалық прогрессияның n
- ші мүшесінің формуласы
|
|
d꞊an+1 -
an
|
Оқушылар топтасып
орындайды. Бағалау: тапсырманы топтар сағат
тілімен алмасып, тексереді.
|
|
9мин
|
6.
«Джигсо
әдісі» бойынша оқулықпен жұмыс топта
талқылап тапсырманы орындайды.Арифметикалық прогрессияның айырымын
табыңдар.
1-топ - №14.5 -1, 2- топ - №
14.5-2
7.
Эстафета әдісі:
«Конверттегі есеп» деңгейлік есептер
Кызыл -күрделі; Сары – орташа;
Жасыл – жеңіл.
Оқушылар талқылау барысында
кері байланыыс жасайды. Бағалау: Оқушылар келесі жұппен
бірге талқылап, жұптар келесі жұптың жұмысын
бағалайды.
|
7мин
|
8.Оқулықпен жұмыс: №14.12
,124 бет
1) d=3, a n =
59, S
n
=603. Болса,онда
a 1
және n -ді табыңдар. 2) d= 2,
a n =
49, S
n
= 702. Болса,онда
a 1
және n -ді
табыңдар. Бағалау: Оқушылар бірін - бірі
бағалайды.
9.Өздік
жұмыс: Әр оқушы тақырыпты қалай
меңгергенін тексеру үшін тапсырма беріледі.Әр оқушы тапсырмаларды
орындап жауаптарын тексереді.
Тапсырма:2,9,16,23,30 ....
тзбегі берілген.
а) берілген тізбек
арифметикалық болатындығын көрсетіңіз (1)
б) n – ші мүшесінің формуласын
табыңыз (2)
в) 100-ші мүшесін табыңыз
(2)
Жауабы:
а) 9-2=7, 16-9=7, 23-16=7,
30-23=7,... тізбектің көршілес мүшелерінің айырмасы тұрақты
Сондықтан берілген тізбек арифметикалық прогрессия болып
табылады.
б)
an꞊a1+(n - 1)
d
an꞊2 +(n - 1)
7
an꞊ 2+7n – 7
=7n-5
в) a
100
꞊
7* 100-5= 700-5=
695
|
Сабақтың
Соңы
8мин
|
3мин
|
Үй тапсырмасы.п.14,№
14.18,№14.22
Іздену тақырыбы: Өмірдегі прогрессия
|
|
5мин
|
Рефлексия: Бүгінгі сабақтан
түйген ойлары мен тұжырымдамаларына байланысты сұрақтар қойып кері
байланыс жасайды.
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық пен қауыпсіздік техникасын
сақтау
|
1. Топқа бөлу кезінде оқушылар
арифметикалық прогрессия тарихы жайлы мәлімет алады.
2.«Ойлан, жұртас, бөліс» тәсілі арқылы оқушылар арифметикалық
прогрессияның айырымын, бірінші мүшесін, кез - келген мүшесін,
бірнеше мүшелерінің қосындысын анықталуы үшін таңдалды. Бұл
оқушылардың оқушылардың туындаған сұрақтары мен түсінбеген
мәселелерін бір - бірінен сұрайға мүмкіндік береді.
3. «Оқулықпен жұмыс»үздік оқушыларға арнайы есептер
берілді.
|
1. Үй тапсырмасын оқушы - лар
бір - бірін тексеріп, бағалайды.
2.«Ойлан, жұртас, бөліс»тәсілі Топтар бір - бірін бағалайды.
3. «Оқулықпен жұмыс»Бір жұптың жұмысын келесі жұп
тексереді.
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Жалпы
бағалау
Сабақта өткен ең жақсы өткен екі
нәрсе(оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы
немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы
нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|