|
Дүниетану |
2-сынып |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа. Ауаның қасиеті. |
|||||||||
|
Жалпы мақсаты |
Ауаның негізгі қасиетін білу.
|
|||||||||
|
Оқушлар үшін оқу нәтижелері |
Оқушылар ауаның қасиеті туралы тәжірибе жасайды және қорытындылайды. Оқушылар ауаның негізгі қасиеттерін бөліп көрсетеді және құрастырады. Оқушылар топқа бөлініп ауаның қасиеттерін сипаттайды. |
|||||||||
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар |
Ауа –тіршілік көзі. |
|||||||||
|
Дерек көздер. Көрнекілік. |
Оқулық 2- сынып, электронды оқулық, слайт .
Су, стақан, қант, доп, шар,үрленетін ойыншық. |
|||||||||
|
Тапсырмалар |
1)Оқушылар «Ауа» Сөзіне қауымдастық құрады. 2)Сұрақтар: Жануарлар, адамдар ауасыз өмір сүре ала ма? Неге? Түсіндір.
3) Ақпараттарды талдау. «Білемін, білмеймін» кестесін толтырады. Сұрақ: Ауа осы қасиеттерге ие екенін қалай біліп, дәлелдеуге болады? 4)1-тәжірибе. Кез келген заттың бойында ауа бар екенін дәлелдеу 5) 2-тәжірибе. Ауа орын алатынын дәлелдеу. 6) 3- тәжірибе. Ауада пішін жоқ. Ауа бар екенін дәлелдеу. 7.Тестік тапсырма. |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||
|
1.Ұйымдастыру 2 мин. |
Психологиялық дайындық.
|
«Кел, балалар күлейік» Өлең шумақтарын айтып, бір-біріне қарап күлімдейді. |
||||||||
|
2.Үй тапсырмасын тексеру 5 мин. |
Галереяға саяхат. Оқушылар жұмысын тақтаға ілу. |
Өзінің сұлбасымен саяхат туралы әңгімелейтін оқушылар тақтаға шығады. |
||||||||
|
Қызығушылы ғын ояту 1-2 минут. |
Тірек білімдерін өзектендіру. Балалардың ұсынылған барлық нұсқаларын қабылдап тақтаға жазу, қорытындылау. Жаңа тақырыпты хабарлау. |
1-тапсырма дәптерлеріне « Ауа» сөзіне қауымдастық құрады.
Сабақтың мақсатын анықтайды. |
||||||||
|
Мағынаны тану 12 мин.
5 минут
Сергіту сәті. 2 минут |
2.Сұрақтар: Жануарлар, адамдар ауасыз өмір сүре ала ма? Неге? Түсіндір, дәлелде. Жалпы сұрақ. Ауаның исі, дәмі, бар ма? 3. Ақпараттарды талдау. «Білемін, білмеймін» кестесін толтырады.
Топтық жұмыс.
Электронды оқулықпен жұмыс ұйымдастыру. Тәжірибе жасауды ұйымдастыру.
Оқулықпен жұмыс. Қосымша түсінік. «Ауа – тіршілік көзі». Би қимылдарын ұйымдастыру. |
Талқылайды, түсіндіреді, өз пікірлерін еркін айтады.
Дәлелдейді.
1-топ. 1-тәжірибе. Кез келген заттың бойында ауа бар екенін дәлелдеу. 2-топ. 2-тәжірибе. Ауаның орын алатынын дәлелдеу. 1,2 –топ. Шарды үрлеу. Оның пішіні қалай өзгереді? Ауаның пішіні бар ма?
Дауыстап тізбектей оқиды.
Әуенмен билейді, көңілдерін көтереді. |
||||||||
|
Ой толғаныс 10 мин. |
Шығармашылық тапсырма. Топтық жұмысты ұйымдастыру.
Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау.
|
1-топ. Бөлмеде таза ауа болу үшін не істеуге болады? Топта ментальды карта жасап талқылайды.
Тест тапсырмалары. Ауаның қасиеттерін дөңгелектеп қорша. 1Бос 5.Иіссіз 2.Көзге көрінбейтін. 6.Дәмсіз 3.Көгілдір. 7.Түссіз 4.Анықталмаған. 8.терең |
||||||||
|
Рефлексия. 5 мин. |
Бұл сабақта сіздерге не ұнады, не ұнамады? Сіз нені үйрене алмадыңыз? |
Ауа туралы не білдік? Ауаның қандай қасиеті бар? Өз ойларын тақтаға жазады. |
||||||||
|
Бағалау. 1 мин
Үйге тапсырма 2 мин. |
Мұғалімнің ортақ бағасы
Түсіндіріп беру. |
Өз бағаларын фишкаларын санайды.Топ жетекшілерінің бағасы.
36-40 – бетті оқу. Қосымша оқуға Дүниетану хрестоматиясы 22-б. |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Ауа.Ауаның қасиеті
Ашық сабақ.Ауа.Ауаның қасиеті
|
Дүниетану |
2-сынып |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа. Ауаның қасиеті. |
|||||||||
|
Жалпы мақсаты |
Ауаның негізгі қасиетін білу.
|
|||||||||
|
Оқушлар үшін оқу нәтижелері |
Оқушылар ауаның қасиеті туралы тәжірибе жасайды және қорытындылайды. Оқушылар ауаның негізгі қасиеттерін бөліп көрсетеді және құрастырады. Оқушылар топқа бөлініп ауаның қасиеттерін сипаттайды. |
|||||||||
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар |
Ауа –тіршілік көзі. |
|||||||||
|
Дерек көздер. Көрнекілік. |
Оқулық 2- сынып, электронды оқулық, слайт .
Су, стақан, қант, доп, шар,үрленетін ойыншық. |
|||||||||
|
Тапсырмалар |
1)Оқушылар «Ауа» Сөзіне қауымдастық құрады. 2)Сұрақтар: Жануарлар, адамдар ауасыз өмір сүре ала ма? Неге? Түсіндір.
3) Ақпараттарды талдау. «Білемін, білмеймін» кестесін толтырады. Сұрақ: Ауа осы қасиеттерге ие екенін қалай біліп, дәлелдеуге болады? 4)1-тәжірибе. Кез келген заттың бойында ауа бар екенін дәлелдеу 5) 2-тәжірибе. Ауа орын алатынын дәлелдеу. 6) 3- тәжірибе. Ауада пішін жоқ. Ауа бар екенін дәлелдеу. 7.Тестік тапсырма. |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||
|
1.Ұйымдастыру 2 мин. |
Психологиялық дайындық.
|
«Кел, балалар күлейік» Өлең шумақтарын айтып, бір-біріне қарап күлімдейді. |
||||||||
|
2.Үй тапсырмасын тексеру 5 мин. |
Галереяға саяхат. Оқушылар жұмысын тақтаға ілу. |
Өзінің сұлбасымен саяхат туралы әңгімелейтін оқушылар тақтаға шығады. |
||||||||
|
Қызығушылы ғын ояту 1-2 минут. |
Тірек білімдерін өзектендіру. Балалардың ұсынылған барлық нұсқаларын қабылдап тақтаға жазу, қорытындылау. Жаңа тақырыпты хабарлау. |
1-тапсырма дәптерлеріне « Ауа» сөзіне қауымдастық құрады.
Сабақтың мақсатын анықтайды. |
||||||||
|
Мағынаны тану 12 мин.
5 минут
Сергіту сәті. 2 минут |
2.Сұрақтар: Жануарлар, адамдар ауасыз өмір сүре ала ма? Неге? Түсіндір, дәлелде. Жалпы сұрақ. Ауаның исі, дәмі, бар ма? 3. Ақпараттарды талдау. «Білемін, білмеймін» кестесін толтырады.
Топтық жұмыс.
Электронды оқулықпен жұмыс ұйымдастыру. Тәжірибе жасауды ұйымдастыру.
Оқулықпен жұмыс. Қосымша түсінік. «Ауа – тіршілік көзі». Би қимылдарын ұйымдастыру. |
Талқылайды, түсіндіреді, өз пікірлерін еркін айтады.
Дәлелдейді.
1-топ. 1-тәжірибе. Кез келген заттың бойында ауа бар екенін дәлелдеу. 2-топ. 2-тәжірибе. Ауаның орын алатынын дәлелдеу. 1,2 –топ. Шарды үрлеу. Оның пішіні қалай өзгереді? Ауаның пішіні бар ма?
Дауыстап тізбектей оқиды.
Әуенмен билейді, көңілдерін көтереді. |
||||||||
|
Ой толғаныс 10 мин. |
Шығармашылық тапсырма. Топтық жұмысты ұйымдастыру.
Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау.
|
1-топ. Бөлмеде таза ауа болу үшін не істеуге болады? Топта ментальды карта жасап талқылайды.
Тест тапсырмалары. Ауаның қасиеттерін дөңгелектеп қорша. 1Бос 5.Иіссіз 2.Көзге көрінбейтін. 6.Дәмсіз 3.Көгілдір. 7.Түссіз 4.Анықталмаған. 8.терең |
||||||||
|
Рефлексия. 5 мин. |
Бұл сабақта сіздерге не ұнады, не ұнамады? Сіз нені үйрене алмадыңыз? |
Ауа туралы не білдік? Ауаның қандай қасиеті бар? Өз ойларын тақтаға жазады. |
||||||||
|
Бағалау. 1 мин
Үйге тапсырма 2 мин. |
Мұғалімнің ортақ бағасы
Түсіндіріп беру. |
Өз бағаларын фишкаларын санайды.Топ жетекшілерінің бағасы.
36-40 – бетті оқу. Қосымша оқуға Дүниетану хрестоматиясы 22-б. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













