Мектеп: Қызылорда қаласы, Ы.Алтынсарин атындағы №10 мектеп-лицейі
Мұғалімнің аты-жөні: Досмағанбетова Гулсара Калдыбаевна
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан |
||
|
Күні: |
|
|
|
Пән |
Геометрия |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Үшбұрыш, параллелограмның, ромб, трапецияның ауданы формулаларын есеп шығаруда қолдану. Үшбұрыш, параллелограмның, ромб, трапецияның ауданы формулаларын тұжырымдау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру. Әлеуметтік желілер логотиптері және геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу. Сабақ барысында оқушылар өз- өздеріне лайк қою арқылы бағалап отыратындығы түсіндіріледі Психологиялық ахуал орнату. «Әр елдің амандасу салтын» жасайды. Қазақтар – қол алысады; Жапондықтар – бірін-бірі көргенде иіледі. Қытайлықтар – қолдарын бүгіп иіледі. Бразилиялықтар – бір-бірінің иығын қағады. Тай елі – алақандарын біріктіріп, бастарына қояды Кенияның Масаи тайпасы – билейді. Ү В АВ=ВС=6см ∠ВСД=1350 А Е Д Т/к: S- Шешуі: АD=AE+ED ∠ЕСД=1350-900=450 ; ∠СДЕ=450 =>ΔСЕД тең бүйірлі=> СЕ=ЕД; СЕ=АВ, ЕД=6см, АД=6+6=12(см)
Интерактивті тақтадан жауабын сәйкестендіріп өзін өзі тексереді |
топтасады Үй тапсырмасын тексереді |
Оқушылардың белсенділіген байланысты мадақтау әдісімен бағаланады. Лайк қою |
Презентация 1-5 слайд Ғаламтор желілерінің логотиптері суреттері Видеоролик
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортвсы 35 мин |
І.«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі. /2мин/Өтілген тақырып бойынша сұрақтар топтар арасында бір-біріне қойылады. ІІ. Топтық жұмыс/10мин/ берілген геометриялық фигуралардан құрақтар құрастыру. Құрақтың ауданын табу/ І топ/үшбұрыш/ ІІ топ/параллелограмм/ ІІІ топ /ромб/ ІҮ топ /трапеция/ ІІІ. Оқулықпен жұмыс:/8мин/ №3.34 №3.46
Берілгені: АВСD трапеция S=594 cм2 BH=22м2 АD - BC=6 м Т/к: ВС,АД ІV. Сергіту/1мин/ 1)Үш таңбалы сандар төменде берілген заңдылық нәтижесінде құрастырылады. Сол заңдылықты анықтап, келесі өрнектің мәнін табыңыз 404-232=172
2) Шаршының қандай бөлігі боялған?
V. Жұптық жұмыс. /7мин/ «Ойлан – жұптас – бөліс» Практикалық жұмыс. Қыз балалар юбка тігуге қанша мата керектігін, ер балалар үйдің шатырына қанша материал кететінін есептейді.
VІ. Жеке жұмыс/7мин/ тест 1. Үшбұрыштың қабырғалары 12 см және 9 см, арасындағы бұрышы 30º. Ауданын табыңдар. А) 30 В) 40 С) 27 D) 50 Е) 51. 2. Ромбының диагональдары 8см және 7 см. Ауданын табыңдар. А) 27 В) 26 с)29 D) 25 Е) 28 3. Параллелограмның қабырғалары 6 см және 10 см , ал кіші қабырғасына түсірілген биіктігі 8 см . Екінші биіктігін табыңдар. А) 4 В) 5 С) 4,8 D) 4,7 Е) 6 4. Тікбұрышты трапецияның табандары 5см және 17см, үлкен бүйір қабырғасы 13 см. Ауданын табыңдар. А) 50 В) 51 С) 55 D) 60 Е) 70 5. Квадраттың қабырғасы 8 см болса, диагоналі неге тең ? А) 8 В)
8 Жауаптары: 1) С 2) Е 3) С 4) С 5) В |
Мысал келтіре отырып, сұрақтарға жауап береді. Мақсатым, оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін артыру. 1. Төртбұрыш дегеніміз не? 2. Төртбұрыштың қандай түрлері бар? 3. Тік төртбұрыш ауданын табу формуласын айтыңыз Параллелограмм, ромб, үшбұрыш, трапеция аудандары есептеу формулалары... Дескриптор -берілген фигуралардан құрақты құрайды - құрақтың құрамындағы фигуралардың аудандарын табады - фигураның ауданы бөліктер аудандарының қосындысына тең болатынын қолданып құрақтың ауданын табады Тең қабырғалы үшбұрыштың ауданын есептеу формуласын қорытып шығарады Шешуі:
2AD=60 AD=30 BC=54-30=24(м2 ) Жауабы: 24м және 30м Ойланып жауап береді қыздар, ұлдар
Дескриптор:
Трапеция/үшбұрыш/ ауданын есептейді. |
Өзін –өзі бағалау Мадақтау |
6-слайд Флипчарттар маркерлер түрлі -түсті фигуралар қималары
Оқулық
8-9 слайд
10-слайд Үй макеті
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектеп: Қызылорда қаласы,
Ы.Алтынсарин атындағы №10 мектеп-лицейі
Мұғалімнің аты-жөні:
Досмағанбетова Гулсара Калдыбаевна Сабақ
жоспары Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: Аудан Күні: Пән Геометрия Сынып:
8 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың
аудандары Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 8.1.3.11 параллелограммның,
ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және
қолдану; 8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы
формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.13 трапецияның
ауданы формулаларын қорытып шығару және
қолдану Сабақтың мақсаты Үшбұрыш, параллелограмның,
ромб, трапецияның ауданы формулаларын есеп шығаруда
қолдану. Үшбұрыш, параллелограмның,
ромб, трапецияның ауданы формулаларын
тұжырымдау.
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі
Педагогтың
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
5мин Ұйымдастыру. Әлеуметтік желілер логотиптері
және геометриялық фигуралар арқылы топқа
бөлу. Сабақ барысында оқушылар өз-
өздеріне лайк қою арқылы бағалап отыратындығы
түсіндіріледі Психологиялық ахуал
орнату. «Әр елдің амандасу салтын»
жасайды. Қазақтар – қол
алысады; Жапондықтар – бірін-бірі
көргенде иіледі. Қытайлықтар – қолдарын бүгіп
иіледі. Бразилиялықтар – бір-бірінің
иығын қағады. Тай елі – алақандарын
біріктіріп, бастарына қояды Кенияның Масаи тайпасы –
билейді. Ү В АВ=ВС=6см ∠ВСД=1350 А Е Д
Т/к: S- Шешуі: АD=AE+ED ∠ЕСД=1350-900=450
;
∠СДЕ=450
=>ΔСЕД тең
бүйірлі=>
СЕ=ЕД; СЕ=АВ, ЕД=6см,
АД=6+6=12(см) Интерактивті тақтадан жауабын
сәйкестендіріп өзін өзі
тексереді топтасады Үй тапсырмасын
тексереді Оқушылардың белсенділіген
байланысты мадақтау әдісімен
бағаланады.
Лайк
қою
Презентация
1-5
слайд
Ғаламтор
желілерінің
логотиптері
суреттері
Видеоролик
Сабақтың ортвсы
35 мин
І.«Өзіңізді тексеріңіз»
әдісі. /2мин/Өтілген тақырып бойынша
сұрақтар топтар арасында бір-біріне
қойылады.
ІІ. Топтық жұмыс/10мин/ берілген геометриялық фигуралардан құрақтар
құрастыру. Құрақтың ауданын
табу/
І
топ/үшбұрыш/
ІІ
топ/параллелограмм/
ІІІ топ
/ромб/
ІҮ топ
/трапеция/ ІІІ. Оқулықпен
жұмыс:/8мин/ №3.34 №3.46 Берілгені: АВСD
трапеция S=594
cм2 BH=22м2 АD - BC=6
м Т/к:
ВС,АД ІV. Сергіту/1мин/ 1)Үш таңбалы
сандар төменде берілген заңдылық нәтижесінде құрастырылады. Сол
заңдылықты анықтап, келесі өрнектің мәнін
табыңыз 404-232=172 2) Шаршының қандай бөлігі
боялған? V. Жұптық жұмыс.
/7мин/ «Ойлан – жұптас –
бөліс» Практикалық жұмыс. Қыз балалар
юбка тігуге қанша мата керектігін, ер балалар үйдің шатырына қанша
материал кететінін
есептейді. VІ. Жеке
жұмыс/7мин/ тест 1. Үшбұрыштың қабырғалары 12
см және 9 см, арасындағы бұрышы 30º. Ауданын
табыңдар.
А) 30 В) 40 С) 27 D)
50 Е) 51. 2. Ромбының диагональдары 8см
және 7 см. Ауданын табыңдар. А) 27 В) 26 с)29 D) 25 Е)
28 3. Параллелограмның
қабырғалары 6 см және 10 см , ал кіші қабырғасына түсірілген
биіктігі 8 см . Екінші биіктігін
табыңдар. А) 4 В) 5 С) 4,8 D) 4,7 Е)
6 4. Тікбұрышты трапецияның
табандары 5см және 17см, үлкен бүйір қабырғасы 13 см. Ауданын
табыңдар. А) 50 В) 51 С) 55 D) 60 Е)
70 5. Квадраттың қабырғасы 8 см
болса, диагоналі неге тең ? А) 8 В)
8
Жауаптары: 1) С 2) Е
3) С 4) С 5) В Мысал келтіре отырып, сұрақтарға жауап
береді. Мақсатым, оқушылардың ойлау, есте сақтау
қабілеттерін артыру. 1. Төртбұрыш дегеніміз
не? 2. Төртбұрыштың қандай түрлері
бар? 3. Тік төртбұрыш ауданын табу
формуласын айтыңыз Параллелограмм, ромб, үшбұрыш,
трапеция аудандары есептеу
формулалары... Дескриптор -берілген фигуралардан құрақты
құрайды - құрақтың құрамындағы
фигуралардың аудандарын
табады - фигураның ауданы бөліктер
аудандарының қосындысына тең болатынын қолданып құрақтың ауданын
табады Тең қабырғалы үшбұрыштың
ауданын есептеу формуласын қорытып
шығарады Шешуі: 2AD=60 AD=30 BC=54-30=24(м2
) Жауабы: 24м және
30м Ойланып жауап
береді қыздар,
ұлдар Дескриптор: Юбка/белдемше/ (шатыр)
өлшемдерін өлшейді. кіші табан,үлкен табан және
биіктігін анықтайды.
Трапеция/үшбұрыш/
ауданын есептейді. Өзін –өзі
бағалау
Мадақтау
6-слайд
Флипчарттар
маркерлер түрлі
-түсті
фигуралар
қималары
Оқулық
8-9
слайд
10-слайд
Үй
макеті
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
й
тапсырмасын тексеру. №3.38






















