|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі. Мектеп: №22 жом Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Байдрахманова. Сынып: 7 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.10 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Масса, салмақ,тартылыс құбылысы және ауырлық күші не екенін біледі . Көптеген оқушылар істей алады: Масса, салмақ,ауырлық күшінің формуласына сандық мәнді қойып есептей алады . Кейбір оқушылар істей алады: Масса,салмақ пен ауырлық күшінің физикалық мағынасын аша алады және өмірде қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1Ссалмақ және ауырлық күшінің физикалық мағынасын есінде сақтайды. 2.Ссалмақ және ауырлық күші формуласын есептеп көрсете алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Масса , салмақ және ауырлық күші , еркін түсу үдеуі g терминдеріне сипаттама береді . Масса- weight, mass Салмақ- weight Ауырлық күші-the force of gravity Еркін түсу үдеуі- acceleration of gravity |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бұл сабақта ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, өмiр бойы білім алу құндылықтарына баулу, топтық жұмыс, сапалық және эксперименттік тапсырмалар арқылы іске асыруға бағытталған. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Ауырлық күші, салмақты есептегенде математика пәнінің арифметикалық амалдарын қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнеролик, слайд көрсету арқылы AKT қолдану дағдысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Күш. Күнделікті өмірде күштердің әрекет етіне мысалдар келтіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уақы ты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
Оқушы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Үй жұмысын тексеру Үй жұмысын қорытындылау |
3 мин 7мин |
Сәлемдесу, түгелдеу. Түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлу. 1.Ауырлық күші. 2.Тартылыс күші. 3.Үйкеліс күші 4.Салмақ. 1-тапсырма Жеке жұмыс Оқушы таңдаған түс қағаздарында сұрақтар жазылған : 1.Күшті қандай аспабпен өлшейміз? 2.Күш қандай шама? Белгіленуі. 3.1кН-да қанша ньютон бар? 4.Дененің массасын қандай аспаппен өлшейміз ? 5.Инерция деп нені айтады? 6.Денеге еш нәрсе әрекет етпесе, ол қандай күйде болады? 7.Инерция сөзі латын тілінен аударғанда қандай мағынаны білдіреді? 8. Инерция құбылысын ашқан кім? 9.Денелердің өзара әрекеттесуі деген не? 10. Күш дегеніміз не? 11.SI жүйесінде күштің өлшем бірлігі?(ньютон) 12.Күштің үлестік бірліктерін ата (мН, мкН) 13.Күштің еселенетін бірліктерін ата (кН, МН, гН) ҚБ: керемет, жақсы, талпын 2-тапсырма «Кілт сөзін табу»
ҚБ: керемет, жақсы, талпын |
Қағаз түсі бойынша топқа бөлінеді.
Оқушылар өдері таңдаған түс қағаз арқылы бөлініп және қағазға жазылған сұрақтарға жауап беріп отырады.
Оқушылар суретке қарап өтілген тақырып бойынша кілт сөздердін атайды |
түрлі-түсті қағаздар
Слайдта дайындалған суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы «Миға шабуыл» Болжау стратегиясы Жаңа тақырып (Оқылым білу, түсіну ) Пікір алмаус әдісі «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Есептер шығару |
25мин
10мин
7мин
5 мин |
Мына суреттер арқылы жаңа сабаққа ой тасталады. ҚБ: керемет, жақсы , талпын 3-тапсырма. Топтық жұмыс : Мұғалім әр топқа жеке тапсырма береді. Әр тот өз тақырыптарына дайындалып, түсініктерін басқа топқа жеткізеді. Тақтаға шығып тақырып қорғалады
4- тапсырма: Жұптық жұмыс есептер шығару Негізгі формуланы айтады және есептер шығаруға сілтеме жасайды.
1.Салмағы 250г үнді шәйының массасын ХБЖ-не айналдыр. 2.Әрбір оқулықтың массасы 1кг болса,3кітаптың үстелге түсіретін күшінің мәні? 3.Массасы 1кг дененің полюстегі және экватордағы салмағын анықтаңдар. 4.Массасы 2,5 кг кірпішке қандай ауырлық күші әрекет етеді? 5.Массасы 2кг денеге Ай бетінде әрекет ететін ауырлық күшін табыңдар. 6.Жүктің массасы 10кг. Оған қандай ауырлық күші әрекет етедәі. 7.Дене тірекке 200Н күшпен әсер етеді. Дененің массасы неге тең? 8. Өз массаңды ала отырып Айдағы өзіңе арекет ету ауырлық күшін анықта. 9.Массасы 25 г бақаға әсер ететін ауырлық күші қаншаға тең? 10. Массасы 40кг баланың Айдағы салмағын анықтаңдар. Айдағы g=1,6Н/кг 11.Өзіңнің массаңды білесің, сенің Айдағы салмағың қанша. Айдағы g=1,6Н/кг 5-тапсырма Жеке жұмыс.ТЕСТ 1.Қандай күш ауырлық күші деп аталады? А. Жерге тартылу күшін. Б. Тірекке әрекет ететін. С. Аспаға әрекет ететін. 2.Ауырлық күшінің өрнегі?
А.P=mg Б. m=F/g С. < Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
бөлімі: Денелердің өзара
әрекеттесуі.
Мектеп: №22
жом
Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Ш.Байдрахманова.
Сынып: 7
«А» Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Тартылыс құбылысы және ауырлық
күші. Салмақ.
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 7.2.2.10 масса, салмақ және
ауырлық күші ұғымдарын ажырату Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар істей
алады: Масса, салмақ,тартылыс
құбылысы және ауырлық күші не екенін біледі
. Көптеген оқушылар істей
алады: Масса, салмақ,ауырлық
күшінің формуласына сандық мәнді қойып есептей алады
.
Кейбір оқушылар істей
алады: Масса,салмақ пен ауырлық
күшінің физикалық мағынасын аша алады және өмірде
қолданады Бағалау критерийі 1Ссалмақ және
ауырлық күшінің физикалық мағынасын есінде
сақтайды.
2.Ссалмақ және
ауырлық күші формуласын есептеп
көрсете
алады. Тілдік мақсаттар Масса ,
салмақ және
ауырлық күші ,
еркін түсу үдеуі g терминдеріне
сипаттама береді . Масса- weight,
mass Салмақ- weight Ауырлық күші-the force of
gravity
Еркін
түсу үдеуі- acceleration of
gravity Құндылықтарға баулу Бұл сабақта
ынтымақтастық, еңбек пен
шығармашылық, өмiр бойы білім алу құндылықтарына баулу, топтық
жұмыс, сапалық және эксперименттік тапсырмалар арқылы іске
асыруға бағытталған. Пəнаралық байланыс Ауырлық күші, салмақты
есептегенде математика пәнінің арифметикалық амалдарын
қолданады АКТ қолдану дағдылары Бейнеролик, слайд көрсету
арқылы AKT қолдану дағдысы Алдыңғы білім Күш. Күнделікті өмірде
күштердің әрекет етіне мысалдар
келтіру Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Уақы ты Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурс тар Мұғалім Оқушы Сабақтың басы Үй
жұмысын тексеру Үй жұмысын қорытындылау 3
мин
7мин Сәлемдесу, түгелдеу.
Түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлу. 1.Ауырлық
күші. 2.Тартылыс күші. 3.Үйкеліс күші 4.Салмақ. 1-тапсырма Жеке
жұмыс Оқушы таңдаған түс
қағаздарында сұрақтар жазылған : 1.Күшті қандай
аспабпен өлшейміз? 2.Күш қандай шама?
Белгіленуі. 3.1кН-да қанша ньютон
бар? 4.Дененің массасын қандай
аспаппен өлшейміз ? 5.Инерция деп нені
айтады? 6.Денеге еш нәрсе әрекет
етпесе, ол қандай күйде болады? 7.Инерция сөзі латын
тілінен аударғанда қандай мағынаны
білдіреді? 8. Инерция құбылысын ашқан
кім? 9.Денелердің өзара
әрекеттесуі деген не? 10. Күш дегеніміз не? 11.SI жүйесінде күштің
өлшем бірлігі?(ньютон)
12.Күштің үлестік
бірліктерін ата (мН, мкН) 13.Күштің еселенетін бірліктерін ата (кН, МН,
гН) ҚБ: керемет, жақсы,
талпын 2-тапсырма «Кілт сөзін
табу» ҚБ: керемет, жақсы,
талпын Қағаз түсі бойынша топқа
бөлінеді. Оқушылар өдері таңдаған түс
қағаз арқылы бөлініп және қағазға жазылған сұрақтарға жауап беріп
отырады. Оқушылар суретке қарап өтілген
тақырып бойынша кілт сөздердін атайды түрлі-түсті
қағаздар
Слайдта дайындалған
суреттер Сабақ ортасы
«Миға
шабуыл» Болжау стратегиясы Жаңа
тақырып (Оқылым білу,
түсіну )
Пікір алмаус әдісі «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
Есептер
шығару 25мин 10мин 7мин 5 мин Мына суреттер арқылы жаңа сабаққа ой
тасталады. ҚБ: керемет, жақсы ,
талпын 3-тапсырма. Топтық
жұмыс : Мұғалім әр топқа жеке
тапсырма береді. Әр тот өз тақырыптарына дайындалып, түсініктерін
басқа топқа жеткізеді. Тақтаға шығып тақырып
қорғалады
4- тапсырма: Жұптық жұмыс есептер
шығару Негізгі формуланы айтады және есептер шығаруға
сілтеме жасайды.
1.Салмағы 250г үнді шәйының массасын ХБЖ-не
айналдыр.
2.Әрбір оқулықтың массасы 1кг болса,3кітаптың
үстелге түсіретін күшінің мәні?
3.Массасы 1кг дененің полюстегі және экватордағы
салмағын анықтаңдар.
4.Массасы 2,5 кг кірпішке
қандай ауырлық күші әрекет етеді?
5.Массасы 2кг денеге Ай бетінде әрекет ететін
ауырлық күшін табыңдар.
6.Жүктің массасы 10кг. Оған қандай ауырлық күші
әрекет етедәі.
7.Дене тірекке 200Н күшпен
әсер етеді. Дененің массасы неге
тең?
8. Өз массаңды ала отырып
Айдағы өзіңе арекет ету ауырлық күшін
анықта.
9.Массасы 25 г бақаға әсер
ететін ауырлық күші қаншаға тең?
10. Массасы 40кг баланың Айдағы салмағын
анықтаңдар. Айдағы g=1,6Н/кг
11.Өзіңнің массаңды білесің,
сенің Айдағы салмағың қанша. Айдағы
g=1,6Н/кг
5-тапсырма Жеке
жұмыс.ТЕСТ
1.Қандай күш ауырлық күші деп
аталады?
А. Жерге тартылу
күшін. Б. Тірекке әрекет
ететін. С. Аспаға әрекет
ететін.
2.Ауырлық күшінің
өрнегі?
А.P=mg Б. m=F/g С. < | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















