Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
Т/А5.3.Тыңдалған мәтіннің
мазмұнын түсіну,негізгі және қосымша ақпаратты
анықтау.
Ж5.3.Сюжетті суреттердің желісі
бойынша әңгіме құрастыру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Тыңдалған мәтін мазмұнын
түсінеді,суретке қарап әңгіме құрастыра
алады.
|
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:
Тыңдалған мәтін мазмұнын
түсінеді, қосымша ақпаратты анықтайды, сурет желісі бойынша әңгіме
құрастыра алады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: Тыңдалған мәтін мазмұнын
түсінеді,қосымша ақпаратты анықтайды,сурет желісіне әңгіме
құрастыра алып,өз ойын жеткізе алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады:
1 Зат есім түрлерін
біледі.
2 Әңгіме құрастыра
алады.
3 Тыңдалым бойынша сұрақтарға
жауап береді.
|
Пәнге қатысты сөздік
қор мен терминдер:партия, стратегия, тактика,
дебют
|
Диалог құруға \ шығарма
жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Салауатты
өмір,шахматшы,Мәңгілік Ел.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
А) Бос уақытыңда не
істейсің?
2 Әйгілі шахматшылар
туралы не білесіңдер
Б) ПОПС формуласы
бойынша: 1 Менің
ойымша...
2 Себебі, мен оны ...
деп түсіндіремін
3 Оны мен ... деген
фактлермен, мысалдармен дәлелдей
аламын
|
Ишара:
|
бас изеу, ымдап көрсету, бас
бармақ, бас шайқау т.б
|
Алдыңғы
оқу:
|
Білемін.Білдім.Білгім
келеді.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Елбасымыз «Мәңгілік Ел»
болу үшін Салауатты өмір салтын ұстанған жас ұрпақ тәрбиелеуіміз
керек деген.
|
Бағалау
критерийі Бағалау критерийлерін
анықтаңыз
№
|
Критерий
|
жоғары
|
Орташа
|
төмен
|
1
|
Мәтін мазмұнын
түсінеді,қосымша ақпаратты
анықтайды.
|
Мәтін мазмұнын толық
түсініп,қосымша ақпаратты анықтай алады. Сұрақтарға жауап беріп
ойын жеткізе алады.
|
Мәтін мазмұнын түсініп,қосымша
ақпаратты анықтай алады.
|
Мәтін мазмұнын
түсінеді.
|
2
|
Мәтін ішінен зат
есім түрлерін ажырата
біледі
|
Мәтін ішінен зат
есім түрлерін толық таба
алады.
|
Мәтін ішінен зат
есімдер түрлерін таба алады.
|
Мәтін ішінен зат
есім
түрлерін ажырата
алмайды.
|
3
|
Сюжеттік сурет
желісі бойынша әңгіме құрай
алады.
|
Сюжеттік сурет
желісі бойынша әңгіме құрай алады,өз
ойын
толық
жаза
алады.
|
Сюжеттік сурет
желісі бойынша әңгіме құрай
алады.
|
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Ресурстар
|
Басы
2
мин
3
мин
|
Сыныпта ынтымақтастық
атмосферасын ұйымдастыру
1.«шаттық
шеңбері»
2.Топқа
бөлу
3. «Қазына іздеу
жолында»тәсілі(сабақ тақырыбына
қатысты жасырылған ақпаратты суреттер бойынша табу керек)арқылы
сабақтың
тақырыбы мен мақсатын
болжату
|
Болжайды,
айтады
Мақсаттарды ауызша
айтады
|
Суреттер
Слайд
|
Ортасы
10
мин
10
мин.
3
мин.
|
Топтық
жұмыс:
Т/А 1-тапсырма
«Кімнің жады мықты?»
Топқа бірігіп
«Апта-уақыт өлшемі»мәтінін «Кемпірқосақ»әдісімен(оқушылар қызыл,
сары, күлгін түстер бойынша топтарға бірігіп, оқып,әр топ өз
оқығаны бойынша түсінгендерін жаңа топқа бірігіп, бір-біріне
түсіндіреді) оқиды.
1-топ.Зат есімнің
деректі,дерексіз түрлерін ата
2-топ. Жалпы ,жалқы
есімнің жалғаулармен түрленін ата
3-топ. Зат есімдердің
мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп
қолдануын ата
Т/А.
2-Тапсырма:
А.Темірбай. «Уақыттан
асқан билік жоқ» өлеңін тыңдайды.Сұрақтарға жауап
береді:
1. “Уақытты пайдаға жарату”
дегенді қалай түсінесіңдер?
2. Уақытты босқа жеп жатқан
нәрселерге нелер жатады?
4. Адамға күнделік жазу керек
пе, қалай ойлайсыңдар?
5. Өлеңге қандай ат қояр едіңдер?
Бағалау:
смайликтер
Сергіту
сәті: Тоқтар мен Бейбіттің «Уақыт»
әнін тыңдайды.
Топтар бірін-бірін смайликтер
арқылы бағалайды.
|
Өздеріне берілген бөлімдерді
орындайды
Оқып шығып, мазмұнын
түсінеді.
Зат есімнің мағыналық
түрлерінің жалғаулар арқылы түрленуін
ажыратады.
Уақытты ақшаға сатып ала
алмайтын,өзін сыйлату үшін басқаның уақытын сыйлау керектігін
түсінеді.
|
Маркер
Смайликтер
|
Соңы
|
Рефлексия
«Бағдаршам»
Жасыл-түсіндім.
Сары-жартылай
түсіндім
Қызыл-түсінген
жоқпын.
|
|
Стикер
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау оқушыға мейлінше
қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
1.Тапсырма берген кезде әр
оқушының деңгейіне сай беремін.
Қанатты сөздер мен
мақал-мәтелдерді қолданып,шағын мәтін
құрайды.
Қанатты сөздер мен
мақал-мәтелдерді қолданып,ойтолғау жазады.
|
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау
парағы
Бағалау
критерий
|
Дескрипторлар
|
Тыңдаған мәтінді
қаншалықты түсінгенін қимыл мен қысқа жауап беру арқылы білдіру
және сұрақ қою.
|
тақырыпты ұғынып, ойын
айту
|
сурет , тірек сөз бойынша
сұрақтарға жауап бере алу
|
|
Оқылым мәтінімен жұмыс, дәлел
арқылы сөйлеу
|
Тақырыпқа байланысты жалғау
түрлерін дұрыс ажырату
|
Зат есімнің мағыналық түрлерін
ажырату
|
Сөйлем, мәтін құрастыра
алу
|
|
Пәнаралық
байланыс:
География,
астрономия,
әдебиет
АКТмен байланыс.
аудиожазба.
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті қандай
деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы
іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс
енгіздім және неге?
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|