«А.Розыбакиев атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлектетік мекемесі
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы:
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Сынып 10 «Б»
Барлық оқушылар саны: 17
Пән мұғалімі Курбанова С.А
2024-2025 оқу жылы
«А.Розыбакиев атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
білім беру ұйымының атауы
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
сабақтың тақырыбы
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Курбанова Самирям Адилжановна |
|||||
|
Күні: |
12.12.2024 жыл |
|||||
|
Сынып: 10 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтайды және «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын талдайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин 7 мин 3 мин |
Амандасу; Жағымда атмосфера құру; Зейінін сабаққа аудару;
Үй тапсырмасы. «Талқыла және талда» әдісі Топтарға ауызша сұрақтар қою,оқушылар сұраққа топ арқылы ауызша жауап береді
Оқушыларға видеолар ұсынады сол бойынша болжам жауаптары арқылы сабақтың тақырыбы анықталады |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу 1-топ Хандар 2-топ Сұлтандар 3-топ Батырлар Сұрақтар:
Дескриптор: -Қазақ халқынық ру-тайпалық құрылымын атап,ерекшеліктерін анықтайды; Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ 10 баллдық жүйе Білім класс әдісі арқылы
ҚБ 10/2 балл Дескриптор: Жүздердің территориясын анықтау; Сұраққа жауап беру; |
Слайд1
Суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа білім бойынша бейнематериал көрсетіліп,қысқаша түсінік беріледі. 1-тапсырма «Нысанаға жету» әдісі.Топтық жұмыс.мәтінмен жұмыс |
Бейнематериалдағы ақпаратты бекіту мақсатында Ауызша сұрақтар: Ақсүйектер деген кімдер? Қарасүйектерге кімдер жатады? Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып, мазмұнын айту және сол мәтін негізінде құрастырылған тапсырмаларды орындау арқылы нысанаға қарай бағыт алады. Әр дұрыс жауап беру арқылы алға қарай жылжиды. 1-топ Хандар 2-топ Сұлтандар 3-топ Батырлар |
ҚБ 10/ 1 балл Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді
ҚБ 10/3 балл Дескриптор: -Берілген тақырып бойынша мазмұнын ашады, әлеуметтік топтардың 1 қызметін атайды -берілген тарихи диктанттың бос орнындағы сөзді табады |
Сілтемсесі https://youtu.be/j0NTWlhnXtQ?si=k2tRA0IrJOe-gQTm |
||
|
||||||
|
5 мин 1 мин 6 мин |
ҚР басқару жүйесін салыстыру Саралау тапсырмасы «Жарғы әдісі» (арқылы сабаққа қатысуы аз оқушыларға арналған тапсырмалар) 3-тапсырма. Сәйкесін тап жеке тапсырама wordwall платформасы арқылы |
Оқушыларды жұп бойынша бөліп, пирамилар таратылады, пирамидағы сөздердің орнын дұрыс реті бойынша жабыстырғыштармен орналастыру;
Оқушылар ақсүйек және қарасүйек тобын кілт сөздер ажыратады |
ҚБ 10/3 Дескриптор: 1. Әлеуметтік топтарды жоғарыдан төменге қарай орналастырады. 2. Қазіргі күнмен байланыстырады
ҚБ. 10/1 балл Дескриптор: Дұрыс жауабын табу; |
Пирамидалар Слайд 2 жарғылар |
||
|
Сабақтың соңы 1 мин |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері тақырыыбын оқып,мазмұндау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
|
Оқулық 10-сынып Қазақстан тарихы 104бет |
||
|
Кері байланыс 5 мин |
|
Тақырып бойынша қиналған тұстарын,түсінгенін,жаңа тағы қандай мәліметтер білгісі келетінін жазып,жабыстырады |
|
Үлестірмелі қағаздар |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері 10-сынып
Ашық сабақ.Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері 10-сынып
«А.Розыбакиев атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлектетік мекемесі
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы:
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Сынып 10 «Б»
Барлық оқушылар саны: 17
Пән мұғалімі Курбанова С.А
2024-2025 оқу жылы
«А.Розыбакиев атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
білім беру ұйымының атауы
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
сабақтың тақырыбы
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Курбанова Самирям Адилжановна |
|||||
|
Күні: |
12.12.2024 жыл |
|||||
|
Сынып: 10 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтайды және «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын талдайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин 7 мин 3 мин |
Амандасу; Жағымда атмосфера құру; Зейінін сабаққа аудару;
Үй тапсырмасы. «Талқыла және талда» әдісі Топтарға ауызша сұрақтар қою,оқушылар сұраққа топ арқылы ауызша жауап береді
Оқушыларға видеолар ұсынады сол бойынша болжам жауаптары арқылы сабақтың тақырыбы анықталады |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу 1-топ Хандар 2-топ Сұлтандар 3-топ Батырлар Сұрақтар:
Дескриптор: -Қазақ халқынық ру-тайпалық құрылымын атап,ерекшеліктерін анықтайды; Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ 10 баллдық жүйе Білім класс әдісі арқылы
ҚБ 10/2 балл Дескриптор: Жүздердің территориясын анықтау; Сұраққа жауап беру; |
Слайд1
Суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа білім бойынша бейнематериал көрсетіліп,қысқаша түсінік беріледі. 1-тапсырма «Нысанаға жету» әдісі.Топтық жұмыс.мәтінмен жұмыс |
Бейнематериалдағы ақпаратты бекіту мақсатында Ауызша сұрақтар: Ақсүйектер деген кімдер? Қарасүйектерге кімдер жатады? Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып, мазмұнын айту және сол мәтін негізінде құрастырылған тапсырмаларды орындау арқылы нысанаға қарай бағыт алады. Әр дұрыс жауап беру арқылы алға қарай жылжиды. 1-топ Хандар 2-топ Сұлтандар 3-топ Батырлар |
ҚБ 10/ 1 балл Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді
ҚБ 10/3 балл Дескриптор: -Берілген тақырып бойынша мазмұнын ашады, әлеуметтік топтардың 1 қызметін атайды -берілген тарихи диктанттың бос орнындағы сөзді табады |
Сілтемсесі https://youtu.be/j0NTWlhnXtQ?si=k2tRA0IrJOe-gQTm |
||
|
||||||
|
5 мин 1 мин 6 мин |
ҚР басқару жүйесін салыстыру Саралау тапсырмасы «Жарғы әдісі» (арқылы сабаққа қатысуы аз оқушыларға арналған тапсырмалар) 3-тапсырма. Сәйкесін тап жеке тапсырама wordwall платформасы арқылы |
Оқушыларды жұп бойынша бөліп, пирамилар таратылады, пирамидағы сөздердің орнын дұрыс реті бойынша жабыстырғыштармен орналастыру;
Оқушылар ақсүйек және қарасүйек тобын кілт сөздер ажыратады |
ҚБ 10/3 Дескриптор: 1. Әлеуметтік топтарды жоғарыдан төменге қарай орналастырады. 2. Қазіргі күнмен байланыстырады
ҚБ. 10/1 балл Дескриптор: Дұрыс жауабын табу; |
Пирамидалар Слайд 2 жарғылар |
||
|
Сабақтың соңы 1 мин |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері тақырыыбын оқып,мазмұндау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
|
Оқулық 10-сынып Қазақстан тарихы 104бет |
||
|
Кері байланыс 5 мин |
|
Тақырып бойынша қиналған тұстарын,түсінгенін,жаңа тағы қандай мәліметтер білгісі келетінін жазып,жабыстырады |
|
Үлестірмелі қағаздар |
||
шағым қалдыра аласыз
















