|
Мұғалімнің аты жөні: |
Исмагулова Римма Мурсалимовна |
||||
|
Пән/Сынып: 4 а |
Жаратылыстану 4 сынып |
||||
|
Күні |
07.04 22 ж. |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Жер және ғарыш |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышта не бар? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
1.4.2.3 Жекеленген ғарыштық денелерді атау және сипаттау. 4.2.2.2 Ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу апараттарын сипаттау. |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар:Ғарыштағы заттарды анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: Ғарышта болып жатқан құбылыстарды өмірмен байланыстырады. Кейбір оқушылар:Әлемдегі сегіз ғаламшарға сипаттама бере алады. |
||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3минут |
Басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Арманы бар бір ғана, Талабы зор баламын. Шынығумен шыңдала, Тез-ақ өсіп,толамын. Жұлдыздарды жағалай, Айға барып қонамын. Тұңғыш Тоқтар ағадай, Мен ғарышкер боламын. «Серпілген сауалдар» әдісі қолданылады. Қолдан жасалған ұшақпен тапсырманы қайталау. Үй тапсырмасын қайталау. Ғ-10 Шарын шатқалы деген не? А-20 Қандай таулар бар? Р-30 Аласа тауларды аты қандай? Ы-40 Қыраттар мен Үстірттердің аты? Ш-50 Жазықтарды ата? Сонымен біздің сабағымыздың тақырыбы Ғарышта не бар? -Ғарыш туралы еске түсіріп кетемін. -Ал,балалар тақтада не көріп тұрсыздар? -Мына суреттерге қарап не айтуға болады? |
|
ҚБ: 1-10 балдық жуйе смайлик арқылы бағалау |
|
|
25 минут |
Ортасы |
• Балалар біз бүгінгі сабақта тақырыпқа сай, саяхатқа шығамыз. Ұшағымыз қонған әрбір ғаламшарда берілген тапсырмаларды орындау арқылы келесі ғаламшарға ұшып қонып отырамыз. Берілген тапсырмаларды орындап, кездескен кедергілерді жеңе білейік! Іске сәт! 1-тапсырма Ғарыш видео көрсету. Галактика туралы видео
көру. Оқулықпен жұмыс Оқылым Ғаламды галактикалар құрайды. Олар – орасан зор өлшемді жұлдыздар жүйесі. Ғаламның галактикалары эллипстік, спираль және бұрыс пішінді галактикалар болып ажыраты лады. Галактикалардың барлығы қозғалыс үстінде дамиды, өзгереді, өшеді, пайда болады.Біздің Галактикамыз спираль тәрізді галактикаларғажатады. Құрамына 100 миллиардтан астам жұлдыз, магнит өрісі, ғарыш сәулелері, сәулелену (фотондар), жұлдыза- ралық заттар (шаң-тозаң, газ) кіреді. Галактика ортасы дөңес диск тәріздес болады. Бұл дөңес ядро деп аталады.Галактика басқа галактикалар сияқты ғарыш кеңістігінде айнала қозғалады. Оның ядросын айнала қозғалған тар- мақтар спиральді отшашуды еске түсіреді. Күн жүйесі осы тармақтардың бірінде орналасады. Біздің Галактиканың ені 100 000 жарық жылын, ал диск қалыңдығы 3000 жарық жылын құрайды. Зерттеу. AR NIS программасы арқылы бейнежазба көру. Ендеше бәріміз ұялы телефондарымызды алып,сызбаны зерделейміз. AR NIS Мобильдік қосымшаны жүктеп,орнатып алдық. Енді бейнежазба белгісі арқылы галактиканы бақылап көруімізге әбден болады. Саралау тәсілі 4тапсырма «Ішкі шеңбер және сыртқы шеңбер әдісі» Галактика туралы ақпарат алып,қызықты деректермен бөліседі. -Бұл әдіс-тәсіл несімен ұнады? -Галактика дегеніміз не? Галактика деп аталатын жұлдыздар жүйесіне кіреді. Әлемде ондай галактикалар миллиондап саналады. Сергіту сәті. « » |
Дескрипторы:-Негеш пен Эвриканы қайда жүргенін анықтай алады; видео арқылы галактикан біледі және сипаттай алады.
Дескриптор Суреттің көмегімен Галактиканың модельін жасай алады: фотосурет арқылы Галактиканы сипаттай алады . |
ҚБ: 1-10 балдық жуйе
ҚБ: 1-10 балдық жуйе
ҚБ: 1-10 балдық жуйе
ҚБ: 1-10 балдық жуйе |
Ғаламшарлар суреті Галак тика суреті Суреттер Оқулықпен жұмыс Заттар Заттар |
|
5 минут |
Бекіту |
6 – тапсырма. Топтық тапсырма Топтарға тапсырма беріледі. 1-топ: «Оқиға картасы» (картадағы сұрақтарға жауап жазады, топта талқылайды, топ бір-бірін бағалайды))
2-топ: «Өз орнын тап» (планеталарды ретімен орналастырады, атауын жазады, сұраққа жауап береді) Кім шапшаң? |
Тапсырмаларды орындайды |
ҚБ: 1-10 балдық жуйе |
|
|
2минут |
Кері байланыс |
«Меніің жетістігім» (стикерге өз ойын жазып күнге, бұлтқа жапсыру) |
|
|
. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Ғарышта не бар?
Ашық сабақ.Ғарышта не бар?
|
Мұғалімнің аты жөні: |
Исмагулова Римма Мурсалимовна |
||||
|
Пән/Сынып: 4 а |
Жаратылыстану 4 сынып |
||||
|
Күні |
07.04 22 ж. |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Жер және ғарыш |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғарышта не бар? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
1.4.2.3 Жекеленген ғарыштық денелерді атау және сипаттау. 4.2.2.2 Ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу апараттарын сипаттау. |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар:Ғарыштағы заттарды анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: Ғарышта болып жатқан құбылыстарды өмірмен байланыстырады. Кейбір оқушылар:Әлемдегі сегіз ғаламшарға сипаттама бере алады. |
||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3минут |
Басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Арманы бар бір ғана, Талабы зор баламын. Шынығумен шыңдала, Тез-ақ өсіп,толамын. Жұлдыздарды жағалай, Айға барып қонамын. Тұңғыш Тоқтар ағадай, Мен ғарышкер боламын. «Серпілген сауалдар» әдісі қолданылады. Қолдан жасалған ұшақпен тапсырманы қайталау. Үй тапсырмасын қайталау. Ғ-10 Шарын шатқалы деген не? А-20 Қандай таулар бар? Р-30 Аласа тауларды аты қандай? Ы-40 Қыраттар мен Үстірттердің аты? Ш-50 Жазықтарды ата? Сонымен біздің сабағымыздың тақырыбы Ғарышта не бар? -Ғарыш туралы еске түсіріп кетемін. -Ал,балалар тақтада не көріп тұрсыздар? -Мына суреттерге қарап не айтуға болады? |
|
ҚБ: 1-10 балдық жуйе смайлик арқылы бағалау |
|
|
25 минут |
Ортасы |
• Балалар біз бүгінгі сабақта тақырыпқа сай, саяхатқа шығамыз. Ұшағымыз қонған әрбір ғаламшарда берілген тапсырмаларды орындау арқылы келесі ғаламшарға ұшып қонып отырамыз. Берілген тапсырмаларды орындап, кездескен кедергілерді жеңе білейік! Іске сәт! 1-тапсырма Ғарыш видео көрсету. Галактика туралы видео
көру. Оқулықпен жұмыс Оқылым Ғаламды галактикалар құрайды. Олар – орасан зор өлшемді жұлдыздар жүйесі. Ғаламның галактикалары эллипстік, спираль және бұрыс пішінді галактикалар болып ажыраты лады. Галактикалардың барлығы қозғалыс үстінде дамиды, өзгереді, өшеді, пайда болады.Біздің Галактикамыз спираль тәрізді галактикаларғажатады. Құрамына 100 миллиардтан астам жұлдыз, магнит өрісі, ғарыш сәулелері, сәулелену (фотондар), жұлдыза- ралық заттар (шаң-тозаң, газ) кіреді. Галактика ортасы дөңес диск тәріздес болады. Бұл дөңес ядро деп аталады.Галактика басқа галактикалар сияқты ғарыш кеңістігінде айнала қозғалады. Оның ядросын айнала қозғалған тар- мақтар спиральді отшашуды еске түсіреді. Күн жүйесі осы тармақтардың бірінде орналасады. Біздің Галактиканың ені 100 000 жарық жылын, ал диск қалыңдығы 3000 жарық жылын құрайды. Зерттеу. AR NIS программасы арқылы бейнежазба көру. Ендеше бәріміз ұялы телефондарымызды алып,сызбаны зерделейміз. AR NIS Мобильдік қосымшаны жүктеп,орнатып алдық. Енді бейнежазба белгісі арқылы галактиканы бақылап көруімізге әбден болады. Саралау тәсілі 4тапсырма «Ішкі шеңбер және сыртқы шеңбер әдісі» Галактика туралы ақпарат алып,қызықты деректермен бөліседі. -Бұл әдіс-тәсіл несімен ұнады? -Галактика дегеніміз не? Галактика деп аталатын жұлдыздар жүйесіне кіреді. Әлемде ондай галактикалар миллиондап саналады. Сергіту сәті. « » |
Дескрипторы:-Негеш пен Эвриканы қайда жүргенін анықтай алады; видео арқылы галактикан біледі және сипаттай алады.
Дескриптор Суреттің көмегімен Галактиканың модельін жасай алады: фотосурет арқылы Галактиканы сипаттай алады . |
ҚБ: 1-10 балдық жуйе
ҚБ: 1-10 балдық жуйе
ҚБ: 1-10 балдық жуйе
ҚБ: 1-10 балдық жуйе |
Ғаламшарлар суреті Галак тика суреті Суреттер Оқулықпен жұмыс Заттар Заттар |
|
5 минут |
Бекіту |
6 – тапсырма. Топтық тапсырма Топтарға тапсырма беріледі. 1-топ: «Оқиға картасы» (картадағы сұрақтарға жауап жазады, топта талқылайды, топ бір-бірін бағалайды))
2-топ: «Өз орнын тап» (планеталарды ретімен орналастырады, атауын жазады, сұраққа жауап береді) Кім шапшаң? |
Тапсырмаларды орындайды |
ҚБ: 1-10 балдық жуйе |
|
|
2минут |
Кері байланыс |
«Меніің жетістігім» (стикерге өз ойын жазып күнге, бұлтқа жапсыру) |
|
|
. |
шағым қалдыра аласыз













