Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мектеп
Мерзiмі: № 3 сабақ
Тақырып: Халықтың мәдени мұрасы
Құндылық:
Қасиеттер:
Мұғалiм:
Сынып 3
|
Сабақ мақсаты: Әр оқушының тарихи мәдени ескерткіштерді танып, оларды қорғауға жағдай туғызу Міндеті: Білімділік :Оқушыларға мәдени мұра туралы түсінік беру: Дамытушылық :Әр оқушының өз мтанып,дамытуына ықпал ету: Тәрбиелік :тарихи ескерткіштерді қорғай білуге,сақтауға тәрбиелеу |
|
|
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. 2 мин. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 2.Тыныштық сәтi. 3 мин. Әрқайсымыз оң қолымызбен жүрегімізді ұстап көрейік.Өз жүрегіміздің жылылығын сезініп.жүрек жылуымызды адамдарға, айналамызға жекізу үшін іштей оларға жақсы тілектер тілейік. 3.Үй тапсырмасын тексеру. 5 мин. Құрманбай Толыбаевтың «Күн кімдікі» әңгімесімен бөлісу . Күннің жақсылықтарын топтастырып жазыңдар. |
Сабақ барысын талқылау: |
|
4.Дәйексөз. Мәдени мұра –халық игілігі. |
|
|
5.Әңгiмелеу (сұхбат). 3мин. Оқулықтағы Қожа Ахмед Йассауи кесенесінің салынуы туралы аңызды таныстыру.Оқушыларға сұрақтар қойылып,жауаптары тыңдалады
|
|
|
Жаңа ақпарат Қазақ даласы тарихи мәдени ескерткіштерге өте бай. Елімізде тарихи мәдени ескерткіштердің түрі көп.Адам өміріндегі оқиғаларды , бір елдің ,халықтың басынан кешкен тарихи кезеңін еске түсіретін құндылықтарды қастерлі мұраларды ескерткіш деп атайды. Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау мемлекет қамқорлығына алынған. Тарихи және мәдени ескерткіштерді зерттеу арқылы еліміздің тарихын терең білеміз.Рухани нәр,үлгі –өнеге аламыз.Ескерткіштерді сақтау, қастерлеу ұрпаққа парыз болып саналады. 6.Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс. 12 мин. Оқулықта берілген отандық және әлемдік мәдени мұраларға салыстырмалы түрде сипаттама беру үшін мынадай сұрақтар қойылады: 1-тапсырма Тарихи және мәдени ескерткіштерді мұқит қараңдар, ондағы ұлы тұлғалар туралы әңгімелеп айтып беріңдер. 2-тапсырма Халқымыздың тарихи мұрасымен таныс болыңдар. «Алтын адамның »бас киімін, бешпентінің белдігінің суреттерін дәптерлеріңе әшекейлеп салып көрсетіңдер. 3-тапсырма Өздерің тұратын аймақтағы (ауылдағы, қаладағы )тарихи және мәдени ескерткіштердің атын жазып, олар туралы білетіндеріңді ортаға салып айтыңдар. Ә. Табылды «Атамның өсиеті» өлеңімен танысу. Оқушылардың жауаптары тыңдалады 7.Дәптермен жұмыс Тыйым сөздерді оқып, естеріңе сақтап, оларды дәптерлеріңе жазыңдар. |
|
|
8.Топпен ән айту. 3 мин. «Анамның тілі –аулы үні » Сөзі: Ш.Смаханұлы , әні: Ә.Тінәлиев |
|
|
9.Үй тапсырмасы. 2 мин. Серік Нұғыман «Бәсіре »повесінен үзінді оқу |
|
|
10.Қорытындылау, соңғы тыныштық сәтi. 3 мин.
. Балалар денелерін түзу ұстап, бастарын жоғары көтеріп, ыңғайланып отырады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныстайды, айналадағы барлық тіршілік иесі оларды аялап, қоршап, қамқор болып жатқанын сезінеді. Тұла бойлары жақсылыққа, махаббатқа толғанын сезінуге ұмтылады. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің мен жақсы ойларыңды естеріңе түсіріп көріңдерші... Оны өздеріңмен бірге қалу үшін жүректеріңе салып, бір-бірлеріңе жылы лебіздеріңді білдіріңдер.Аңсаған армандарларыңа жетулеріңізге тілектеспін. Бүгін сендер өте көп жақсы істер жасадыңдар, ойларыңды жеткізе білдіңдер. жақсы ойлар айттыңдар сол үшін сендерге рахмет айтамын! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Халықтың мәдени мұрасы
Ашық сабақ:Халықтың мәдени мұрасы
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мектеп
Мерзiмі: № 3 сабақ
Тақырып: Халықтың мәдени мұрасы
Құндылық:
Қасиеттер:
Мұғалiм:
Сынып 3
|
Сабақ мақсаты: Әр оқушының тарихи мәдени ескерткіштерді танып, оларды қорғауға жағдай туғызу Міндеті: Білімділік :Оқушыларға мәдени мұра туралы түсінік беру: Дамытушылық :Әр оқушының өз мтанып,дамытуына ықпал ету: Тәрбиелік :тарихи ескерткіштерді қорғай білуге,сақтауға тәрбиелеу |
|
|
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi. 2 мин. Сәлемдесу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуды тексеру. 2.Тыныштық сәтi. 3 мин. Әрқайсымыз оң қолымызбен жүрегімізді ұстап көрейік.Өз жүрегіміздің жылылығын сезініп.жүрек жылуымызды адамдарға, айналамызға жекізу үшін іштей оларға жақсы тілектер тілейік. 3.Үй тапсырмасын тексеру. 5 мин. Құрманбай Толыбаевтың «Күн кімдікі» әңгімесімен бөлісу . Күннің жақсылықтарын топтастырып жазыңдар. |
Сабақ барысын талқылау: |
|
4.Дәйексөз. Мәдени мұра –халық игілігі. |
|
|
5.Әңгiмелеу (сұхбат). 3мин. Оқулықтағы Қожа Ахмед Йассауи кесенесінің салынуы туралы аңызды таныстыру.Оқушыларға сұрақтар қойылып,жауаптары тыңдалады
|
|
|
Жаңа ақпарат Қазақ даласы тарихи мәдени ескерткіштерге өте бай. Елімізде тарихи мәдени ескерткіштердің түрі көп.Адам өміріндегі оқиғаларды , бір елдің ,халықтың басынан кешкен тарихи кезеңін еске түсіретін құндылықтарды қастерлі мұраларды ескерткіш деп атайды. Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау мемлекет қамқорлығына алынған. Тарихи және мәдени ескерткіштерді зерттеу арқылы еліміздің тарихын терең білеміз.Рухани нәр,үлгі –өнеге аламыз.Ескерткіштерді сақтау, қастерлеу ұрпаққа парыз болып саналады. 6.Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс. 12 мин. Оқулықта берілген отандық және әлемдік мәдени мұраларға салыстырмалы түрде сипаттама беру үшін мынадай сұрақтар қойылады: 1-тапсырма Тарихи және мәдени ескерткіштерді мұқит қараңдар, ондағы ұлы тұлғалар туралы әңгімелеп айтып беріңдер. 2-тапсырма Халқымыздың тарихи мұрасымен таныс болыңдар. «Алтын адамның »бас киімін, бешпентінің белдігінің суреттерін дәптерлеріңе әшекейлеп салып көрсетіңдер. 3-тапсырма Өздерің тұратын аймақтағы (ауылдағы, қаладағы )тарихи және мәдени ескерткіштердің атын жазып, олар туралы білетіндеріңді ортаға салып айтыңдар. Ә. Табылды «Атамның өсиеті» өлеңімен танысу. Оқушылардың жауаптары тыңдалады 7.Дәптермен жұмыс Тыйым сөздерді оқып, естеріңе сақтап, оларды дәптерлеріңе жазыңдар. |
|
|
8.Топпен ән айту. 3 мин. «Анамның тілі –аулы үні » Сөзі: Ш.Смаханұлы , әні: Ә.Тінәлиев |
|
|
9.Үй тапсырмасы. 2 мин. Серік Нұғыман «Бәсіре »повесінен үзінді оқу |
|
|
10.Қорытындылау, соңғы тыныштық сәтi. 3 мин.
. Балалар денелерін түзу ұстап, бастарын жоғары көтеріп, ыңғайланып отырады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныстайды, айналадағы барлық тіршілік иесі оларды аялап, қоршап, қамқор болып жатқанын сезінеді. Тұла бойлары жақсылыққа, махаббатқа толғанын сезінуге ұмтылады. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің мен жақсы ойларыңды естеріңе түсіріп көріңдерші... Оны өздеріңмен бірге қалу үшін жүректеріңе салып, бір-бірлеріңе жылы лебіздеріңді білдіріңдер.Аңсаған армандарларыңа жетулеріңізге тілектеспін. Бүгін сендер өте көп жақсы істер жасадыңдар, ойларыңды жеткізе білдіңдер. жақсы ойлар айттыңдар сол үшін сендерге рахмет айтамын! |
|
шағым қалдыра аласыз













