Материалдар / Ашық сабақ,Ислам тарихы,6-сынып

Ашық сабақ,Ислам тарихы,6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүние жүзі тарихы мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Желтоқсан 2020
1677
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

1С бөлімі Ислам тарихы




ОҚО, Қазығұрт ауданы, Қақпақ а/ә

«Қызылтаң» жоббм

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:

Қурбанбаева Жанар Полатовна

Сынып: 6


Қатысқандар:


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен YIII-ХII ғасырларды ислам мәдениетінің «алтын ғасыры» деп атайды


Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.2.1- тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау;

6.2.2.4- Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау;

6.2.3.1- Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау

Ойлау дағдыларының деңгейі

Түсіну, қолдану, талдау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • ислам дінінің әлемдік мәдениетке тигізген ықпалын, Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттайды;

  • Шығыс ойшылдарына берілген сипаттаманы сәйкестендіреді;

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалайды;

Кейбір оқушылар:

  • YIII-ХII ғасырлар ислам мәдениетінің «алтын ғасыры» деп аталғандығын тұжырымдайды

Бағалау критерийлері

  • Ислам дінінің әлемдік мәдениетке тигізген ықпалын, Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттайды;

  • Шығыс ойшылдары- Әбу Райхан әл-Бируни, Ибн Сина, әл-Масуди Ибн Рушд, Әбу Насыр әл-Фараби жетістіктерін талдайды, маңызын бағалайды;

  • YIII-ХII ғасырлар ислам мәдениетінің «алтын ғасыры» деп аталғандығын тұжырымдайды

Тілдік мақсаттар


Терминдер: обсерватория, Кордова, мозаика, арабески

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Ислам дінінің әлемдік мәдениетке тигізген ықпалы қандай?

  2. Шығыс ойшылдарының жетістіктерінің маңыздылығы неде?

  3. Не себепті YIII-ХII ғасырлар ислам мәдениетінің «алтын ғасыры» деп аталды?

Оқылым-жазылым: мәтінді өз бетінше оқиды, терминдерді дәптеріне жазады, кесте, тірек сызбаны толтырады

Айтылым-тыңдалым: тапсырмаларды орындау барысында топпен ақылдасады, берілген тапсырманы қорғайды, сұрақтарға жауап береді

Құндылықтарға баулу




Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы,қазақ тілі, әдебиет

Алдыңғы білім


Қазақстан тарихы 6- сынып.

«Ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау»

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

3 мин.













5мин.




































2мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Зейінді шоғырландыру, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

Оқушылар «Адасқан әріптер» бойынша екі топқа бөлініп, топ атын анықтайды.

I топ «Кордова» тобы

II топ «Әбу Райхан әл-Бируни» тобы



Үй тапсырмасын сұрау



«Жұбыңды тап» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұраймын.Оқушылар кеспе қағаз алады.Кеспе қағаздың жарты бөлігінде мағлұматтың басы, екінші жартысында мағлұматтың жалғасы беріледі.Оқушы мағлұматтың басын айтады, сол кеспе қағаздың жартысын алған оқушы мағлұматтың жалғасын айтады.



Мақсатым:

оқушыларды сыни ойлануға, сұрақтардың жауабын табу дағдысын пысықтауға, жылдам шешім қабылдауға үйрету

Қойылатын сұрақтар

1. Араб тайпаларының бірігуіне жаңа дін-.........

....... ислам діні жәрдемін тигізді.

2. Ислам дінінің негізін қалаушы-............

.......Мұхаммед (с.ғ.с.) пайғамбар

3. Мұхаммед (с.ғ.с.) пайғамбар 610 жылдан бастап......

......арабтарды өзара жауласуды қойып, ислам дініне енуге уағыздады.

4. 630 жылы араб тайпаларының көпшілігі......

......ислам дінін қабылдап, Мұхаммед билігін мойындады.

5. Жер алғаны үшін оның иесі......

....... «ұшыр» салығын төлеуге міндетті.

6. 711-718 жылдары .......

....... Пиреней түбегіндегі Испанияны жаулап алды.

7. YIII-Х ғасырларда......

.......Халифат бірнеше тәуелсіз мемлекеттерге ыдырап кетті.

8. 1258 жылы ........

.......Шыңғыс ханның немересі Хулагу хан басқарған монғол әскері Бағдадты басып алды.

Қ.б. «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың түсіну дәрежесін анықтау мақсатында кері байланыс ретінде қолданамын.

Әр оқушыда бағдаршамның үш түсті үлестірмелі дөңгелекшелері болады.Әр тапсырмадан соң дөңгелекшелер арқылы кері байланыс жасайды.

Жасыл- түсінікті

Сары- толық түсінбедім

Қызыл- түсінбедім

Оқушылардан не үшін ол түсті көтергендігін сұраймын.











А 4 парақтары

















Кеспе қағаздар





















































Үлестірмелі дөңгелекшелер

Сабақтың ортасы


15 мин.













































2 мин.





























































4 мин.




















2 мин.



Жаңа сабақ

1-тапсырма (топтық жұмыс ) «Кордова» тобына

«Денотатты граф» әдісінде жаңа сабақ мәтінінің түйін сөздерін жазып қоямын.Оқушылар түйін сөздердің етістігін мәтіннен тауып, оған сипаттама береді.

Мақсатым:

-оқушылардың ақпаратпен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру;

-әр деңгейдегі оқушылардың бірігіп жұмыс жасауына ықпал жасау

DrawObject1

DrawObject2

DrawObject3

DrawObject4 DrawObject6 DrawObject5

DrawObject10 DrawObject9 DrawObject8 DrawObject7



DrawObject11

DrawObject12 DrawObject13

DrawObject14 DrawObject15

DrawObject17 DrawObject16



DrawObject19 DrawObject18

DrawObject21 DrawObject20 DrawObject22

DrawObject23

DrawObject27 DrawObject25 770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ