Мұғалімі:Жолдас.Ж
Пәні:Жаратылыстану
Сынып:3 «А»
Сабақтың тақырыбы:Жабайы және мәдени өсімдіктер
Сабақтың мақсаты:Оқушылар жабайы және мәдени өсімдіктерді анықтайды,олардың айырмашылығын түсіндіреді.Өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын түсінеді.
Күтілетін нәтиже: Жабайы және мәдени өсімдіктерді ажыратады;
Өсімдіктерді екі топқа дұрыс бөле алады;
Мәдени өсімдіктердің адамға пайдасын түсіндіреді;
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу,оқушыларды түгелдеу.
Психологиялық дайындық
Біз қандаймыз?
-Біз қандаймыз?
-Әдемісің,әдептісің
-Біз қандаймыз?
-Сенімдісің,талаптысың
Біз қандаймыз?
-Ақылдысың,тәртіптісің
Біз қандаймыз,қандаймыз?
-Көңілдісің,көріктісің
Біз бәріміз қандаймыз?
-Тәп-тәтті балдаймыз.
Оқушыларды топқа бөлу:
1-топ «Жабайы өсімдіктер» тобы
2-топ «Мәдени өсімдіктер» тобы
3-топ «Өсімдіктерді қорғаушылар» тобы
ІІ. «Ой қозғау» әдісі
Жұмбақ
1.Тiгiп алып көк шатыр,
Қызыл-күрең доп жатыр.(қызылша)
2.Қалың киімді ұнатады,
Шешіндірсең жылатады. (пияз)
3.Жер астында жез қазық,
Жеуге болар ас қазық.(сәбіз)
Қысқа бейнежазба/суреттер көрсету (орман өсімдіктер,бау-бақша өсімдіктері)
ІІІ.Миға шабуыл
Тақтада суреттер:
Құлпынай,адыраспан,жалбыз,жусан,дермене,сәбіз,қияр, қызанақ,алма,жолжеткен,сәлбен,адыраспан.
Сұрақ:
-Бұл өсімдіктердің қайсысы жабайы,қайсысы мәдени?Неге?
Оқушылар өз ойын айтады.
Слайдпен түсіндірме жұмысы.


Дәптермен жұмыс
Жабайы және мәдени өсімдіктер
Есіңе сақта!
Бөлме өсімдігі өзі өсіп тұрған жердің ауасын тазартады.Оны бапта,қған күтім жаса.
Топтық жұмыс
1-топ «Жабайы өсімдіктер» тобы
Жабайы,мәдени өсімдіктердің 5-6 суретін таңдап,постер жасайды.
2-топ «Мәдени өсімдіктер» тобы «Қайсысы қайда өседі?» әдісі
Мәдени өсімдіктердің түрлерін топтастырып,постер қорғайды.
1.Дәнді дақылдар
2.Көкөністер
3.Жеміс-жидектер
4.Сәндік гүлдер.
3-топ «Өсімдіктерді қорғаушылар» тобы
1.Өсімдіктерді қорғау не үшін қажет?
2.Адам өсімдіктерге қандай күтім жасайды?
3.Өсімдіктерді қорғау жолдары.
Жеке жұмыс
Оқушы жеке орындайды.
Тәжірибе жасау.
1.Тәжірибе: «Тұқымның өнуі»
Оқушылардың зерттеу жұмыстарын көрсету.Күнделікті күнделік жазу.
2.Тәжірибе: «Өсімдіктердің бөліктерін анықтау.
Гүл немесе жасыл өсімдікті бақылап,бөліктерін атайды: тамыр,сабақ,жапырақ,гүл,жеміс.
Қорытындылау:«Wordwall» ойыны
Кері байланыс
Мадақтау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Жабайы және мәдени өсімдіктер
Ашық сабақ:Жабайы және мәдени өсімдіктер
Мұғалімі:Жолдас.Ж
Пәні:Жаратылыстану
Сынып:3 «А»
Сабақтың тақырыбы:Жабайы және мәдени өсімдіктер
Сабақтың мақсаты:Оқушылар жабайы және мәдени өсімдіктерді анықтайды,олардың айырмашылығын түсіндіреді.Өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызын түсінеді.
Күтілетін нәтиже: Жабайы және мәдени өсімдіктерді ажыратады;
Өсімдіктерді екі топқа дұрыс бөле алады;
Мәдени өсімдіктердің адамға пайдасын түсіндіреді;
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу,оқушыларды түгелдеу.
Психологиялық дайындық
Біз қандаймыз?
-Біз қандаймыз?
-Әдемісің,әдептісің
-Біз қандаймыз?
-Сенімдісің,талаптысың
Біз қандаймыз?
-Ақылдысың,тәртіптісің
Біз қандаймыз,қандаймыз?
-Көңілдісің,көріктісің
Біз бәріміз қандаймыз?
-Тәп-тәтті балдаймыз.
Оқушыларды топқа бөлу:
1-топ «Жабайы өсімдіктер» тобы
2-топ «Мәдени өсімдіктер» тобы
3-топ «Өсімдіктерді қорғаушылар» тобы
ІІ. «Ой қозғау» әдісі
Жұмбақ
1.Тiгiп алып көк шатыр,
Қызыл-күрең доп жатыр.(қызылша)
2.Қалың киімді ұнатады,
Шешіндірсең жылатады. (пияз)
3.Жер астында жез қазық,
Жеуге болар ас қазық.(сәбіз)
Қысқа бейнежазба/суреттер көрсету (орман өсімдіктер,бау-бақша өсімдіктері)
ІІІ.Миға шабуыл
Тақтада суреттер:
Құлпынай,адыраспан,жалбыз,жусан,дермене,сәбіз,қияр, қызанақ,алма,жолжеткен,сәлбен,адыраспан.
Сұрақ:
-Бұл өсімдіктердің қайсысы жабайы,қайсысы мәдени?Неге?
Оқушылар өз ойын айтады.
Слайдпен түсіндірме жұмысы.


Дәптермен жұмыс
Жабайы және мәдени өсімдіктер
Есіңе сақта!
Бөлме өсімдігі өзі өсіп тұрған жердің ауасын тазартады.Оны бапта,қған күтім жаса.
Топтық жұмыс
1-топ «Жабайы өсімдіктер» тобы
Жабайы,мәдени өсімдіктердің 5-6 суретін таңдап,постер жасайды.
2-топ «Мәдени өсімдіктер» тобы «Қайсысы қайда өседі?» әдісі
Мәдени өсімдіктердің түрлерін топтастырып,постер қорғайды.
1.Дәнді дақылдар
2.Көкөністер
3.Жеміс-жидектер
4.Сәндік гүлдер.
3-топ «Өсімдіктерді қорғаушылар» тобы
1.Өсімдіктерді қорғау не үшін қажет?
2.Адам өсімдіктерге қандай күтім жасайды?
3.Өсімдіктерді қорғау жолдары.
Жеке жұмыс
Оқушы жеке орындайды.
Тәжірибе жасау.
1.Тәжірибе: «Тұқымның өнуі»
Оқушылардың зерттеу жұмыстарын көрсету.Күнделікті күнделік жазу.
2.Тәжірибе: «Өсімдіктердің бөліктерін анықтау.
Гүл немесе жасыл өсімдікті бақылап,бөліктерін атайды: тамыр,сабақ,жапырақ,гүл,жеміс.
Қорытындылау:«Wordwall» ойыны
Кері байланыс
Мадақтау
шағым қалдыра аласыз













