|
Бөлім.: |
6.2В Алгебралық өрнектер |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Абдиева А |
||||
|
Пән/Сынып: |
6 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Күні: |
11.12.25ж. |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
\Алгебралық өрнектегі ұқсас мүшелерді анықтайды; \Ұқсас мүшелерді біріктіру ережесін қолданады; \Өрнектерді ықшамдап жаза алады |
||||
|
Ұлттық құндылықтар «Бірлік және ынтымақ» айы |
|
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру «Әлемге әйгілі мемді қайталау» Үйге берілген тапсырманы тексеру «Көмекшілер» әдісі Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Мұғалім үстелге нағыз мандарин мен алманы қояды. Сұрақ: — Ал егер мен оларды былай
жазсам: 3m +
5m? |
\Оқушылар мұғаліммен амандасады. \Сабаққа қажетті құралдарын дайындайды. \Мұғалім көрсеткен танымал мем қимылдарын/эмоциясын оқушылар бірге қайталайды. \Мандарин мен алманы көріп, назарын сабаққа аударады. \Мұғалім қойған сұрақтарға белсенді жауап береді |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Алдамұратова Т.А. Математика 6 сынып – Алматы: Атамұра,2018. Мем суреттері Мандарин Алма |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Ұқсас қосылғыштарды біріктіру
Топтық жұмыс. «Фишбоун» әдісі
Оқулықпен жұмыс
Сергіту сәті Сері жігіттеріміз математика пәніне арнап ән айтады Жеке жұмыс. «Ғимарат» әдісі
|
Білім алушы \ мұғалімнің ұқсас мүшелер туралы түсіндірмесін зейін қойып тыңдайды. \Айнымалысы бірдей, дәрежесі бірдей мүшелердің ұқсас екенін дәптерге жазады. Білім алушы \Ұқсас мүшелерді анықтайды \Нәтижесін фишбоун схемасына жазады \Біріктірілген нәтижелерді қорғайды Білім алушы \Әр өрнектегі бірдей мүшелерді анықтайды. \Бірдей мүшелерді қосу/азайту арқылы ықшамдайды. \Ортақ бөлімшені табу арқылы бөлшектерді қосады/азайтады. Білім алушы \Өрнектерді ықшамдайды \Ұқсас мүшелерді табады \Нәтижесін дәптерге жазады \Қиын жерлерде мұғалімге сұрақ қояды |
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Оқушының өзін-өзі бағалауы Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Оқушы барлық ұқсас мүшелерді дұрыс анықтайды, өрнектерді дәл және толық ықшамдайды. Күрделі мысалдарды да дұрыс шығара алады. Тақтаға шыққан әр баланың деңгейіне қарай 10 баллдық шкаламен бағаланады |
Алдамұратова Т.А. Математика 6 сынып – Алматы: Атамұра,2018. Кітап Дәптер Тақта Бор «Фишбоун» әдісі схемалары «Ғимарат» әдісі тапсырмалары жазылған карточкалар |
|
|
Сабақтың соңы |
Қорытындылау «Гексагон» әдісі
Кері байланыс «Шаршылар» әдісі |
\Оқушылар әрбір өрнектегі ұқсас мүшелерді табады. \Өрнектерді ықшамдайды \Топ ішінде қорғайды шешімін түсіндіреді. Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Алдамұратова Т.А. Математика 6 сынып – Алматы: Атамұра,2018. «Гексагон» және «Шаршылар» әдістері үшін дайын кестелер немесе фигуралар |
|
Тексерілді:



1
t−3s+5t+9s−t
5x+3x
7a−2a+4a
6m+8m−2m
Білім алушы
\Ұқсас мүшелерді анықтайды
\Нәтижесін фишбоун схемасына жазады
\Біріктірілген нәтижелерді қорғайды
2
7t−2s +3t+8s−t
4x + 7x
5m+6m−2m
9a − 3a + 2a
Білім алушы
\Ұқсас мүшелерді анықтайды
\Нәтижесін фишбоун схемасына жазады
\Біріктірілген нәтижелерді қорғайды
3
9t−4s+6t+5s−2t
6x + 2x
4m + 3m − m
8a − 5a + 7a
Білім алушы
\Ұқсас мүшелерді анықтайды
\Нәтижесін фишбоун схемасына жазады
\Біріктірілген нәтижелерді қорғайды
4
6t−2s+4t+7s−t
3x + 8x
7m+5m−3m
5a − a + 6a
Білім алушы
\Ұқсас мүшелерді анықтайды
\Нәтижесін фишбоун схемасына жазады
\Біріктірілген нәтижелерді қорғайды
Жеке жұмыс
3x+5x
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
7a+2a
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
6m−4m
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
9p+3p
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
12y−5y
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
8b+7b−3b
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
4x+6x+2x
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
10a−2a+5a
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
15m−7m
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
9p+4p−6p
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
3x+5y+2x+y
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
7a+4b−3a+6b
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
6m+2n+4m−n
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
9p+3q−2p+5q
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
8a−3a
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
6m+4m
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
7p−5p
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
9y+6y
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
3b+5b−b
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
12x−4x+2x
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
10a+3a−7a
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.






жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру.
Ашық сабақ.Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру.
|
Бөлім.: |
6.2В Алгебралық өрнектер |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Абдиева А |
||||
|
Пән/Сынып: |
6 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Күні: |
11.12.25ж. |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жақшаларды ашу. Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
\Алгебралық өрнектегі ұқсас мүшелерді анықтайды; \Ұқсас мүшелерді біріктіру ережесін қолданады; \Өрнектерді ықшамдап жаза алады |
||||
|
Ұлттық құндылықтар «Бірлік және ынтымақ» айы |
|
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру «Әлемге әйгілі мемді қайталау» Үйге берілген тапсырманы тексеру «Көмекшілер» әдісі Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Мұғалім үстелге нағыз мандарин мен алманы қояды. Сұрақ: — Ал егер мен оларды былай
жазсам: 3m +
5m? |
\Оқушылар мұғаліммен амандасады. \Сабаққа қажетті құралдарын дайындайды. \Мұғалім көрсеткен танымал мем қимылдарын/эмоциясын оқушылар бірге қайталайды. \Мандарин мен алманы көріп, назарын сабаққа аударады. \Мұғалім қойған сұрақтарға белсенді жауап береді |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Алдамұратова Т.А. Математика 6 сынып – Алматы: Атамұра,2018. Мем суреттері Мандарин Алма |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Ұқсас қосылғыштарды біріктіру
Топтық жұмыс. «Фишбоун» әдісі
Оқулықпен жұмыс
Сергіту сәті Сері жігіттеріміз математика пәніне арнап ән айтады Жеке жұмыс. «Ғимарат» әдісі
|
Білім алушы \ мұғалімнің ұқсас мүшелер туралы түсіндірмесін зейін қойып тыңдайды. \Айнымалысы бірдей, дәрежесі бірдей мүшелердің ұқсас екенін дәптерге жазады. Білім алушы \Ұқсас мүшелерді анықтайды \Нәтижесін фишбоун схемасына жазады \Біріктірілген нәтижелерді қорғайды Білім алушы \Әр өрнектегі бірдей мүшелерді анықтайды. \Бірдей мүшелерді қосу/азайту арқылы ықшамдайды. \Ортақ бөлімшені табу арқылы бөлшектерді қосады/азайтады. Білім алушы \Өрнектерді ықшамдайды \Ұқсас мүшелерді табады \Нәтижесін дәптерге жазады \Қиын жерлерде мұғалімге сұрақ қояды |
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Оқушының өзін-өзі бағалауы Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Оқушы барлық ұқсас мүшелерді дұрыс анықтайды, өрнектерді дәл және толық ықшамдайды. Күрделі мысалдарды да дұрыс шығара алады. Тақтаға шыққан әр баланың деңгейіне қарай 10 баллдық шкаламен бағаланады |
Алдамұратова Т.А. Математика 6 сынып – Алматы: Атамұра,2018. Кітап Дәптер Тақта Бор «Фишбоун» әдісі схемалары «Ғимарат» әдісі тапсырмалары жазылған карточкалар |
|
|
Сабақтың соңы |
Қорытындылау «Гексагон» әдісі
Кері байланыс «Шаршылар» әдісі |
\Оқушылар әрбір өрнектегі ұқсас мүшелерді табады. \Өрнектерді ықшамдайды \Топ ішінде қорғайды шешімін түсіндіреді. Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Алдамұратова Т.А. Математика 6 сынып – Алматы: Атамұра,2018. «Гексагон» және «Шаршылар» әдістері үшін дайын кестелер немесе фигуралар |
|
Тексерілді:



1
t−3s+5t+9s−t
5x+3x
7a−2a+4a
6m+8m−2m
Білім алушы
\Ұқсас мүшелерді анықтайды
\Нәтижесін фишбоун схемасына жазады
\Біріктірілген нәтижелерді қорғайды
2
7t−2s +3t+8s−t
4x + 7x
5m+6m−2m
9a − 3a + 2a
Білім алушы
\Ұқсас мүшелерді анықтайды
\Нәтижесін фишбоун схемасына жазады
\Біріктірілген нәтижелерді қорғайды
3
9t−4s+6t+5s−2t
6x + 2x
4m + 3m − m
8a − 5a + 7a
Білім алушы
\Ұқсас мүшелерді анықтайды
\Нәтижесін фишбоун схемасына жазады
\Біріктірілген нәтижелерді қорғайды
4
6t−2s+4t+7s−t
3x + 8x
7m+5m−3m
5a − a + 6a
Білім алушы
\Ұқсас мүшелерді анықтайды
\Нәтижесін фишбоун схемасына жазады
\Біріктірілген нәтижелерді қорғайды
Жеке жұмыс
3x+5x
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
7a+2a
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
6m−4m
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
9p+3p
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
12y−5y
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
8b+7b−3b
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
4x+6x+2x
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
10a−2a+5a
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
15m−7m
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
9p+4p−6p
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
3x+5y+2x+y
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
7a+4b−3a+6b
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
6m+2n+4m−n
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
9p+3q−2p+5q
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
8a−3a
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
6m+4m
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
7p−5p
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
9y+6y
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
3b+5b−b
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
12x−4x+2x
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.
Жеке жұмыс
10a+3a−7a
Әр жаңа формула-жаңа әлемге есік ашады.






шағым қалдыра аласыз
















