Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп |
||||||
|
Бөлім |
Адам |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байбулова К.С |
|||||
|
Сынып: 3 «Д» |
Қатысқандар саны: 27 Қатыспағандар саны:0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ас қайда қорытылады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 - адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.2 - асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Асқорыту жүйесінің қалай жұмыс істейтіні туралы білімді меңгереді. -Адам тіршілігіне қажетті энергияны тамақ ішу арқылы алатынын түсінеді. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
-Адамның ішкі ағзасының қалай орналасқанын анықтайды. - Асқорыту жүйесінің қалай жұмыс істейтінін сипаттайды. |
|||||
|
Құндылықтар |
-зерттеушілік дағдыларын жетілдіру; -тамақтану және өз денсаулығын күтуге дұрыс көзқарас қалыптастыру. |
|||||
|
АКТ қолдану |
--Word Wall --https://www.youtube.com/watch?v=k7x5OS-BusU -- https://www.youtube.com/watch?v=vIbThHjfa2M |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
|
|
|
|
|
||
|
Сабақың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақ тың басы 1 минут
4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ынтымақтастық ахуал орнату. Оқушылар өз көңіл –күйлеріне сәйкес смайликті таңдайды.
«Сұрақ шеңбері» ойыны арқылы өткенді материалдарды пысықтау. |
Оқушылар өз қалауымен таңдауын түсіндіреді.
Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау Жарайсың! Керемет! Жақсы! Дескриптор: -Оқушы нақты жауапты тауып айтады-1б |
Смайлик тер Word Wall |
||
|
Сабақ тың ортасы 2 минут 2 минут 2 минут 8 минут 2 минут 2 минут 2 минут |
Ой қозғау. Адам суреті -Суретте кім бейнеленген? -Біздің бастайтын бөліміміз қалай аталады деп ойлайсыңдар? - «Адам» бөлімінде нені оқып,білеміз деп ойлайсыңдар?
«Ассоциация» стратегиясы - Балалар, «Ас қорыту» дегенде сендердің көз алдарыңа не елестейді?
Топ аттары арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Мақсатын хабарлау. I-топ - Ауыз қуысы II-топ - Өңеш III-топ - Асқазан IV-топ - Ащы ішек V-топ - Тоқ ішек
Мағынаны тану: Бейнематериал арқылы ас қорыту жүйесімен танысады.Оқушыларға бейнематериал сілтемесі таратылады:https://www.youtube.com/watch?v=k7x5OS-BusU
1-тапсырма Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп оқиды, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: 1. Біздің ішкен тамағымыз не арқылы өтеді? 2. Ас қорыту қай жерден басталады? 3. Ас жұтқыншаққа қалай итеріледі? 2-топ: 1. Асқазанда ас қалай қорытылады? 2. Қай жерде ас қорыту аяқталады? 3. Ащы ішек не бөледі? 3-топ: 1. Қорытылған заттар қайда өтеді? 2. Қорытылмаған қалдықтар сыртқа қалай шығады? 3. Асты тіс не істейді? 4-топ: 1. Ас қорыту жүйесі жақсы жұмыс істеу үшін не қажет? 2. Тамақты қалай ішкен жөн? 3. Көкөністер мен жемістерді жер алдында не істеу керек? 5-топ 1.Ішкен тамақ асқазанға қалай түседі? 2. Бауырдан не бөлінеді? 3. Қай кезде ас қорыту нашарлайды?
Сергіту сәті «Бас,иық,тізе,аяқ»
2-тапсырма «Жедел жауап» әдісі 1.Күніне неше рет тамақтану керек? 2.Таңғы асты қай уақытта ішкен дұрыс? 3.Кешкі асты ше? 4.Тамақты шамадан артық ішкен адам өзін қалай сезінеді? 5. Пайдалы тағамдарды ата 6. Қандай зиянды тағамдарды білесің? 3-тапсырма Энергияны жұмсау және толтыру «Сенің сүйікті ісің» -Қайсысы көбірек тамақ ішеді? -Неге? |
Сұрақтарға жауап береді
Сабақтың тақырыбын болжайды
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Оқушылар бейнематериал арқылы адамның ас қорыту мүшелерімен танысады.
Ас қорыту жүйесінің қызметін туралы оқулық бетіндегі мәтіндерді оқиды, тірек-схема арқылы тапсырмалар ды орындайды.
Музыкамен жаттығулар жасайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Гір көтеру,суда жүзу,жүгіру, қағаз қию сияқты жұмыстардың қайсысына энергияны көп жұмсайтынын тауып айтады. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Дескриптор: - Адамның ішкі ағзасының қалай орналасқанын біледі-1б -Асқорыту жүйесінің қалай жұмыс істейтінін түсінеді-1б Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Дескриптор: -Ас ішу туралы дұрыс жауап тауып айтады-1б Дескриптор: -Жұмсалған энергияны толықтыру үшін қайсысы көбірек тамақтанаты нын анықтайды -1б |
Слайд1 Слайд 2 Слайд 3
https://www.youtube.com/watch?v=k7x5OS-BusU Оқулық 38,39-бет Тірек-схема
А3, маркер https://www.youtube.com/watch?v=vIbThHjfa2M Суреттер |
||
|
5 минут |
4-тапсырма «Мен зерттеушімін» Авторлық бағдарламамды басшылыққа алып, оқушылардың математикалық есептеу дағдыларын жетілдіру мақсатында топтық зерттеу жұмысы ұсынылады. Зерттеу сұрағы:Тамақтың құрамы мен энергетикалық құнарлылығын қалай білуге болады? Зерттеу мақсаты: Азық- түліктің құрамында нәруыз, май, көмірсулар болатынын түсіну, олардың энергетикалық құндылығын анықтау |
1-топ шырын, 2-топ шоколад, 3- топ айран, 4- топ печенье 5-топ сүт құрамын зерттейді |
Дескриптор: - Азық- түліктің құрамын табады (1б) - мәліметтерді талдайды (1б) - қорытынды жасайды (1б) |
А3, маркер лер, кестелер |
||
|
5 минут |
3- тапсырма «Модель жаса» әдісі. Оқушыларда функционалдық сауаттылықты қалыптастыру мақсатында адамның ас қорыту жүйесінің моделін құру ұсынылады. Жұптық жұмыс
|
Адамның ас қорыту жүйесінің моделін құрады |
Дескриптор: - Адамның ішкі ағзасының атауларын біледі -(1б) - Адамның ас қорыту жүйесін ретімен орналастырады.(1б) - (1б) |
Ауыз қуысы Асқазан Өңеш Ас ішек Тоқ ішек Бауыр |
||
|
Сабақ тың соңы 5 минут |
Бағалау. Бағалау парағын тапсырмаларды орындау нәтижесіне қарай толтырады. Үйге тапсырма: I топ - Ауыз қуысы бес жолды өлең жазып келеді. II топ -Өңеш бес жолды өлең жазып келеді. III топ -Асқазан бес жолды өлең жазып келеді. IV топ -Ащы ішек бес жолды өлең жазып келеді. V топ -Тоқ ішек бес жолды өлең жазып келеді. Рефлексия. «Бас,дене,аяқ» әдісі |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасы ның нәтижесіне қарай анықтайды Бас-толық түсіндім. Дене-сұрағым бар. Аяқ-мүлдем түсінбедім |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Бағалау парағы
Адам макеті |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Жаратылыстану пәні.Ас қайда қорытылады?
Ашық сабақ.Жаратылыстану пәні.Ас қайда қорытылады?
Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп |
||||||
|
Бөлім |
Адам |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байбулова К.С |
|||||
|
Сынып: 3 «Д» |
Қатысқандар саны: 27 Қатыспағандар саны:0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ас қайда қорытылады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 - адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.2 - асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Асқорыту жүйесінің қалай жұмыс істейтіні туралы білімді меңгереді. -Адам тіршілігіне қажетті энергияны тамақ ішу арқылы алатынын түсінеді. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
-Адамның ішкі ағзасының қалай орналасқанын анықтайды. - Асқорыту жүйесінің қалай жұмыс істейтінін сипаттайды. |
|||||
|
Құндылықтар |
-зерттеушілік дағдыларын жетілдіру; -тамақтану және өз денсаулығын күтуге дұрыс көзқарас қалыптастыру. |
|||||
|
АКТ қолдану |
--Word Wall --https://www.youtube.com/watch?v=k7x5OS-BusU -- https://www.youtube.com/watch?v=vIbThHjfa2M |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
|
|
|
|
|
||
|
Сабақың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақ тың басы 1 минут
4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ынтымақтастық ахуал орнату. Оқушылар өз көңіл –күйлеріне сәйкес смайликті таңдайды.
«Сұрақ шеңбері» ойыны арқылы өткенді материалдарды пысықтау. |
Оқушылар өз қалауымен таңдауын түсіндіреді.
Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау Жарайсың! Керемет! Жақсы! Дескриптор: -Оқушы нақты жауапты тауып айтады-1б |
Смайлик тер Word Wall |
||
|
Сабақ тың ортасы 2 минут 2 минут 2 минут 8 минут 2 минут 2 минут 2 минут |
Ой қозғау. Адам суреті -Суретте кім бейнеленген? -Біздің бастайтын бөліміміз қалай аталады деп ойлайсыңдар? - «Адам» бөлімінде нені оқып,білеміз деп ойлайсыңдар?
«Ассоциация» стратегиясы - Балалар, «Ас қорыту» дегенде сендердің көз алдарыңа не елестейді?
Топ аттары арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Мақсатын хабарлау. I-топ - Ауыз қуысы II-топ - Өңеш III-топ - Асқазан IV-топ - Ащы ішек V-топ - Тоқ ішек
Мағынаны тану: Бейнематериал арқылы ас қорыту жүйесімен танысады.Оқушыларға бейнематериал сілтемесі таратылады:https://www.youtube.com/watch?v=k7x5OS-BusU
1-тапсырма Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп оқиды, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: 1. Біздің ішкен тамағымыз не арқылы өтеді? 2. Ас қорыту қай жерден басталады? 3. Ас жұтқыншаққа қалай итеріледі? 2-топ: 1. Асқазанда ас қалай қорытылады? 2. Қай жерде ас қорыту аяқталады? 3. Ащы ішек не бөледі? 3-топ: 1. Қорытылған заттар қайда өтеді? 2. Қорытылмаған қалдықтар сыртқа қалай шығады? 3. Асты тіс не істейді? 4-топ: 1. Ас қорыту жүйесі жақсы жұмыс істеу үшін не қажет? 2. Тамақты қалай ішкен жөн? 3. Көкөністер мен жемістерді жер алдында не істеу керек? 5-топ 1.Ішкен тамақ асқазанға қалай түседі? 2. Бауырдан не бөлінеді? 3. Қай кезде ас қорыту нашарлайды?
Сергіту сәті «Бас,иық,тізе,аяқ»
2-тапсырма «Жедел жауап» әдісі 1.Күніне неше рет тамақтану керек? 2.Таңғы асты қай уақытта ішкен дұрыс? 3.Кешкі асты ше? 4.Тамақты шамадан артық ішкен адам өзін қалай сезінеді? 5. Пайдалы тағамдарды ата 6. Қандай зиянды тағамдарды білесің? 3-тапсырма Энергияны жұмсау және толтыру «Сенің сүйікті ісің» -Қайсысы көбірек тамақ ішеді? -Неге? |
Сұрақтарға жауап береді
Сабақтың тақырыбын болжайды
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. Оқушылар бейнематериал арқылы адамның ас қорыту мүшелерімен танысады.
Ас қорыту жүйесінің қызметін туралы оқулық бетіндегі мәтіндерді оқиды, тірек-схема арқылы тапсырмалар ды орындайды.
Музыкамен жаттығулар жасайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Гір көтеру,суда жүзу,жүгіру, қағаз қию сияқты жұмыстардың қайсысына энергияны көп жұмсайтынын тауып айтады. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Дескриптор: - Адамның ішкі ағзасының қалай орналасқанын біледі-1б -Асқорыту жүйесінің қалай жұмыс істейтінін түсінеді-1б Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Дескриптор: -Ас ішу туралы дұрыс жауап тауып айтады-1б Дескриптор: -Жұмсалған энергияны толықтыру үшін қайсысы көбірек тамақтанаты нын анықтайды -1б |
Слайд1 Слайд 2 Слайд 3
https://www.youtube.com/watch?v=k7x5OS-BusU Оқулық 38,39-бет Тірек-схема
А3, маркер https://www.youtube.com/watch?v=vIbThHjfa2M Суреттер |
||
|
5 минут |
4-тапсырма «Мен зерттеушімін» Авторлық бағдарламамды басшылыққа алып, оқушылардың математикалық есептеу дағдыларын жетілдіру мақсатында топтық зерттеу жұмысы ұсынылады. Зерттеу сұрағы:Тамақтың құрамы мен энергетикалық құнарлылығын қалай білуге болады? Зерттеу мақсаты: Азық- түліктің құрамында нәруыз, май, көмірсулар болатынын түсіну, олардың энергетикалық құндылығын анықтау |
1-топ шырын, 2-топ шоколад, 3- топ айран, 4- топ печенье 5-топ сүт құрамын зерттейді |
Дескриптор: - Азық- түліктің құрамын табады (1б) - мәліметтерді талдайды (1б) - қорытынды жасайды (1б) |
А3, маркер лер, кестелер |
||
|
5 минут |
3- тапсырма «Модель жаса» әдісі. Оқушыларда функционалдық сауаттылықты қалыптастыру мақсатында адамның ас қорыту жүйесінің моделін құру ұсынылады. Жұптық жұмыс
|
Адамның ас қорыту жүйесінің моделін құрады |
Дескриптор: - Адамның ішкі ағзасының атауларын біледі -(1б) - Адамның ас қорыту жүйесін ретімен орналастырады.(1б) - (1б) |
Ауыз қуысы Асқазан Өңеш Ас ішек Тоқ ішек Бауыр |
||
|
Сабақ тың соңы 5 минут |
Бағалау. Бағалау парағын тапсырмаларды орындау нәтижесіне қарай толтырады. Үйге тапсырма: I топ - Ауыз қуысы бес жолды өлең жазып келеді. II топ -Өңеш бес жолды өлең жазып келеді. III топ -Асқазан бес жолды өлең жазып келеді. IV топ -Ащы ішек бес жолды өлең жазып келеді. V топ -Тоқ ішек бес жолды өлең жазып келеді. Рефлексия. «Бас,дене,аяқ» әдісі |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасы ның нәтижесіне қарай анықтайды Бас-толық түсіндім. Дене-сұрағым бар. Аяқ-мүлдем түсінбедім |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Бағалау парағы
Адам макеті |
||
шағым қалдыра аласыз
















