«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айна
|
Бөлім |
8.4 А Жарық құбылыстары |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Қауымбай Назерке Нуртасқызы |
|||
|
Күні |
05.04.2023 ж |
|||
|
Сынып: 8 б |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.5.1.3 Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру; 8.5.1.4 Жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық білім алушылар айналық және шашыранды шағылуға мысалдар келтіреді және түсіндіреді және жазық айнада дененің кескінін алады және оны сипаттайды |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Топқа бөлу. «Қағаздар» арқылы топқа бөлінеді 1 топ-Түсу бұрышы 2 топ- Шағылу бұрышы 3 топ- Дұрыс (айналық) шағылу 4 топ- Шашыранды шағылу Психологиялық ахуал қалыптастыру. Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз Ұйымшыл боламыз десек 2 рет шапалақтаймыз Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз «Learningapps.org» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Сұрақтар: 1.Дұрыс (айналық) шағылу дегеніміз не? 2.Күннің тұтылуы дегеніміз не? 3.Айдың тұтылуы дегеніміз не? 4.Шашыранды шағылу дегеніміз не? 5. Шағылудың қанша түрі бар? 6.Түсу бұрышы неге тең? |
Оқу құралдарын түгендейді |
Дескриптор: - сұраққа жауап береді Жалпы балл-1 |
Слайд |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин 5 минут 5 минут 8 минут |
№1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Тәжірибе жасау» Мақсаты: жарықтың шағылуын зерттеу Құрал-жабдықтар: Айна, жарық көзі, оптикалық диск
Айнаны қойып, Жарық көзін жағып, оптикалық дисктің көмегімен жарықтың түсу бұрыштарын анықтаңдар. ҚБ: Мадақтау сөздері!Жарайсың!Керемет!Тамаша! №2 тапсырма. Жұппен жұмыс. «Есептер шығару». Алынған мәндер арқылы жарықтың шағылу бұрышын анықтау. Сергіту сәті. «Ойлан» әдісі 4 топқа Жазық айна,фольга қағазы, беті жылтыр қағаз, қара қағаз беріледі. Аталған заттардың қайсысы жарықты шағылдырады,неліктен? № 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Есептер шығару».Тақтамен жұмыс №1-тапсырма.Суретке қарап,айнадан кескінге дейінгі, айнадан нәрсеге дейінгі қашықтықты тауып,кескінін салыңдар.
№2-тапсырма Егер екі жазық айнаның арасындағы екі жақты бұрыш 15º, 72º болса, қанша кескін алуға болады?
|
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады. Қауіпсіздік ережелерін сақтайды Топпен бірлесе отырып Жарықтың түсу бұрышын анықтайды Шағылу бұрышын есептейді Топқа түскен қағазды алып ,қайсы парақ жарықты шағылдыратыны жайлы түсіндіреді және шағылудың қайсы түріне жататыны туралы айтады |
Дескриптор: Шағылу бұрышының формуласын қолданады; -Шағылу бұрышының мәнін анықтайды Жалпы балл-2 Оқушылар бірін-бірі тексереді Дескриптор: -Айнадан кескінге дейінгі,айнадан нәрсеге дейінгі қашықтықты анықтайды,кескінін салады Жалпы балл-1 Дескриптор: - Жазық айнаның кескін санын анықтауға байланысты формуланы қолданады - Кескін санын анықтайды Жалпы балл-2 |
Слайд 8 сыныптың физика оқулығы |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
«Quizziz» тәсілі арқылы сабақты бекіту Кері байланыс: «3Қ» әдісі
Оқушының аты-жөні:
|
Сабаққа байланысты сұрақтар қойылады,қойылған сұрақтарға жауап береді Сабақта нені түсінді,қай жері түсініксіз болды,сол сұрақтарға жауап береді Берілген кесетні толтырады |
4 балл Жалпы балл-10 |
https://quizizz.com/pro/join?gc=658185 |
||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
§37 оқу. Таныстырылым бойынша 4 есепті шығару |
|
|
|
«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бейімделген оқу бағдарламасы
Бөлекбай Жаналы
сынып
Физика пәні
Пән мұғалімі: Қауымбай Назерке Нуртасқызы
2022-2023 оқу жылы
|
Оқушының аты-жөні |
Үй тапсырмасы 1 балл |
Жұптық жұмыс №2 (2 балл) |
Жеке жұмыс №3 (3 балл) |
«Quizziz» тәсілі 4 балл |
Алған Жалпы балы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Жарықтың шағылуы.Шағылу заңдары.Жазық айна 8 сынып
Ашық сабақ.Жарықтың шағылуы.Шағылу заңдары.Жазық айна 8 сынып
«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айна
|
Бөлім |
8.4 А Жарық құбылыстары |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Қауымбай Назерке Нуртасқызы |
|||
|
Күні |
05.04.2023 ж |
|||
|
Сынып: 8 б |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.5.1.3 Айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру; 8.5.1.4 Жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық білім алушылар айналық және шашыранды шағылуға мысалдар келтіреді және түсіндіреді және жазық айнада дененің кескінін алады және оны сипаттайды |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Топқа бөлу. «Қағаздар» арқылы топқа бөлінеді 1 топ-Түсу бұрышы 2 топ- Шағылу бұрышы 3 топ- Дұрыс (айналық) шағылу 4 топ- Шашыранды шағылу Психологиялық ахуал қалыптастыру. Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз Ұйымшыл боламыз десек 2 рет шапалақтаймыз Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз «Learningapps.org» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Сұрақтар: 1.Дұрыс (айналық) шағылу дегеніміз не? 2.Күннің тұтылуы дегеніміз не? 3.Айдың тұтылуы дегеніміз не? 4.Шашыранды шағылу дегеніміз не? 5. Шағылудың қанша түрі бар? 6.Түсу бұрышы неге тең? |
Оқу құралдарын түгендейді |
Дескриптор: - сұраққа жауап береді Жалпы балл-1 |
Слайд |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин 5 минут 5 минут 8 минут |
№1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Тәжірибе жасау» Мақсаты: жарықтың шағылуын зерттеу Құрал-жабдықтар: Айна, жарық көзі, оптикалық диск
Айнаны қойып, Жарық көзін жағып, оптикалық дисктің көмегімен жарықтың түсу бұрыштарын анықтаңдар. ҚБ: Мадақтау сөздері!Жарайсың!Керемет!Тамаша! №2 тапсырма. Жұппен жұмыс. «Есептер шығару». Алынған мәндер арқылы жарықтың шағылу бұрышын анықтау. Сергіту сәті. «Ойлан» әдісі 4 топқа Жазық айна,фольга қағазы, беті жылтыр қағаз, қара қағаз беріледі. Аталған заттардың қайсысы жарықты шағылдырады,неліктен? № 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Есептер шығару».Тақтамен жұмыс №1-тапсырма.Суретке қарап,айнадан кескінге дейінгі, айнадан нәрсеге дейінгі қашықтықты тауып,кескінін салыңдар.
№2-тапсырма Егер екі жазық айнаның арасындағы екі жақты бұрыш 15º, 72º болса, қанша кескін алуға болады?
|
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады. Қауіпсіздік ережелерін сақтайды Топпен бірлесе отырып Жарықтың түсу бұрышын анықтайды Шағылу бұрышын есептейді Топқа түскен қағазды алып ,қайсы парақ жарықты шағылдыратыны жайлы түсіндіреді және шағылудың қайсы түріне жататыны туралы айтады |
Дескриптор: Шағылу бұрышының формуласын қолданады; -Шағылу бұрышының мәнін анықтайды Жалпы балл-2 Оқушылар бірін-бірі тексереді Дескриптор: -Айнадан кескінге дейінгі,айнадан нәрсеге дейінгі қашықтықты анықтайды,кескінін салады Жалпы балл-1 Дескриптор: - Жазық айнаның кескін санын анықтауға байланысты формуланы қолданады - Кескін санын анықтайды Жалпы балл-2 |
Слайд 8 сыныптың физика оқулығы |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
«Quizziz» тәсілі арқылы сабақты бекіту Кері байланыс: «3Қ» әдісі
Оқушының аты-жөні:
|
Сабаққа байланысты сұрақтар қойылады,қойылған сұрақтарға жауап береді Сабақта нені түсінді,қай жері түсініксіз болды,сол сұрақтарға жауап береді Берілген кесетні толтырады |
4 балл Жалпы балл-10 |
https://quizizz.com/pro/join?gc=658185 |
||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
§37 оқу. Таныстырылым бойынша 4 есепті шығару |
|
|
|
«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бейімделген оқу бағдарламасы
Бөлекбай Жаналы
сынып
Физика пәні
Пән мұғалімі: Қауымбай Назерке Нуртасқызы
2022-2023 оқу жылы
|
Оқушының аты-жөні |
Үй тапсырмасы 1 балл |
Жұптық жұмыс №2 (2 балл) |
Жеке жұмыс №3 (3 балл) |
«Quizziz» тәсілі 4 балл |
Алған Жалпы балы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















