|
Тақырып: Жасушалық цикл. Митоз. |
Мектеп: Б.Соқпақбаев |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күн : |
Мұғалімнің аты – жөні: Әлкен Н |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары |
- Жасуша циклінің интерфазасында болатын процестерді түсіндіру; - Митоздың фазаларын сипаттау; - Дайын микро препараттар көмегімен митоздың фазаларын зерттеу; - Пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Жасушаның митоздық бөлінуін зерттеу; -Жасушаның өмірлік циклінің негізгі кезеңдерін көрсету; -Митоздың фазаларын анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Арнайы пәндік лексика мен терминология: Митоз, мейоз, интерфаза, редупликация (репликация), цитокинез, кроссинговер, рекомбинантты хромосома, гаплоидты, диплоидты хромосома жиынтығы, хроматидалар. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы• интерфаза - «тыныштық» кезеңі, жасуша өсіп, ДНҚ репликациясы болған кезде; • Митоз - ядро екі жаңа ядроларға бөлінеді • Цитокинез – екі жаңа жасушалар қалыптастыру үшін цитоплазма бөлініп, мембраналардың қалыптасуы • Митоз орын алған кезде, жаңа жасушалардағы хромосомалар саны бірдей болады. • Митоз- редукциялық бөліну, хромосомдардың жиынтығы екі есе азайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқу ортасында жұмыс істеу басқа адамдардың пікірлерін құрметтеуге, командамен жұмыс істеуге мүмкіндік береді. Өмір бойы оқу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия, биохимия, ART(митоздың фазаларын сызбасы) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Өсімдіктер мен жануарлардың жасушаларының құрамдас бөліктері (7.1А бөлімі) Хромосомалардағы генетикалық материал (8.4А бөлімі) Хромосомалар ДНҚ-дан тұрады (8.4А бөлімі) Соматикалық хромосомалар хромосомалардың жартысын құрайтын бірдей хромосомалар мен гаметалардан тұрады (7.1В бөлімі) Жасушалық цикл. Митоз. (9.3А бөлімі) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс. Бейнебаян көру. Бейнебаян көргеннен кейінгі топтық жұмыс Сабақтың соңы |
Шақыру: Дененің өсуінің негізі қандай? Регенерация? Көбею? 1. Оқушыларды жұптастыру, жасушалық циклдік фазалардың үлгілері бойынша үйлесуі: суреттеріңізді жасушалық циклдың қандай фазалары көрсетілген, қалай ойлайсыз? Олар туралы не айтуға болады? Жауап: жасуша циклының фазалары. Жасуша циклінің фазалары арқылы жұптарға бөлу. Тапсырма 1. Интерфазаның фазаларының аттары мен олардағы процестер арасындағы сәйкестікті табу. Бағалау критерийлері: 1. Ынтымақтастық. 2. Диаграммадағы интерфазаның сипаттамаларын, фазаларын және жасушалық циклдің фазаларын дұрыс анықтау. 3. Сұрақтарға жауаптар A) интерфаздың қандай фазасында ДНҚ-ның репликациясы орын алады? B) Митоздың бөлінуінің алдында интерфаза неге ұзақ? C) Жасушалық цикл туралы қандай тұжырым жасауға болады? Жасуша циклына қандай анықтама беруге болады? 4. Жауаптарын айту. 5. Бағалау критерийлеріне сәйкес жұптардың өзара бағалауы. Жасушалық циклдің интерфазасының фазалары Интерфазалық – жасушалның бөлу үшін дайындық кезеңі.
Y: митоз = ядроның бөлінуі + цитоплазманың бөлінуі Өсімдіктердегі митозды алғаш рет И.Д. Чистяков 1874 жылы байқаған және толығырақ үдерісті неміс ботанигі Э.Страсбургер (1877) және неміс зоологы В. Флемингпен (1882) сипатталған. 2. Келесі кезең: «Митоз - митоздың фазалары» бейнежазбасын көру (оқушыларға видео көргеннен кейін жасайтын жұмыстары туралы ескертіледі) 3. Топтағы өзіндік жұмыс кезеңі: Бейнебаянды көргеннен кейін оқушылар 2 топқа бөлініп, микрофотографиялардың сызбаларына және осы фазалардың сипаттамасына сәйкес митоздың фазаларын сәйкес келтіру тапсырмсын орындайды. (әрбір топ алдындағы үстелде бағалау критерийлері орналасады).
Оқушылардың жұмысын бағалау критерилері:
1. Бірлескен жұмыс. 2. Митоздың фазаларының суреттерін, сипаттамаларын және атауларын дұрыс сәйкестендіру . Жұмыстың нәтижелерін атап өту. Бағалау критерийлеріне сәйкес жұптарды өзара бағалау. 4. Тәжірибелік жұмыстарды орындау (тәжірибелік жұмыстың материалдары) - жұптық жұмыс / E) Оқушылар митоздық фазаларды бақылау үшін дайын микропрепараттарды пайдаланады - оқушылардың практикалық жұмысы. Интерфаза, профаза, метафаза, анафаза және телофаза хромосомалық орналасу үлгілері жасалуы керек. Оқушылар өз сызбаларын әр кезеңде орын алған үдерістерімен көрсетулері керек / оқушылар жасушалық циклдің әр фазасындағы үдерістердің толық сипаттамасымен митоз түсінігін дамытады. Бұл түсінік микроскопиялық препараттар көмегімен жасушалардың митоз кезеңдерін бақылау арқылы дамытады. Жұмыстың соңында олар митоздық индексті есептейді. Митозға арналған қалыптастырушы тапсырманы орындау ФБ. Кембридждік емтихан тапсыруға арналған сұрақтар мен тапсырмалар. ОМ бойынша қорытындылар Митоздың мәні 1. Генентикалық тұрақтылық, яғни. Жаңа жасушалар арасында генетикалық материалды нақты бөлінуі. 2. Құрылымның тұрақтылығы және ағзаның органдарының және тіндерінің қалыпты жұмыс істеуі. 3. Ағзаның өсуі және дамуы. 4.Эмбрионалдық дамудың негізі. 5.Жыныссыз көюеюдің негізі 6.Органдар мен ұлпалардың регенерациясы.
|
Презентация PPT
Пияз басының бойлық бөлігінің боялған микро препараттары осы жаттығу үшін тамаша үлгі болып табылады. Микроскоптар, микро препараттар «митоз»
Кесте
«Мит Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
| ||||||||||||||||||||||||||||||













