Материалдар / Ашық сабақ"Жергілікті жерді бағдарлау" 2-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ"Жергілікті жерді бағдарлау" 2-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
2-сынып мұғалімдеріне, жаңа әдіс-тәсілдер бар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Ақпан 2020
445
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні:
Сынып: 2
Пәні: Дүниетану
Сабақтың
тақырыбы
Оқу мақсаты
Сабақтың
мақсаты

Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні: Берікбаева Гүлжанат Бекболатқызы
Жергілікті жерді бағдарлау
2.2.1.1. тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау
Көкжиек бағыттарын білу, тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын
анықтау
Тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтап, дәлелдеу.
Құмырсқаның илеуін және ағаштың сақинасын табу арқылы көкжиек
тұстарын анықтау.
Білу, түсіну, қолдану

Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Көкжиек және оның бағыттары туралы біледі;
Бағалау
Тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтауды үйренеді.
критерийлері
Тілдік мақсаттар Пәнге тән лексика мен терминология:
көкжиек – горизонт – horizon
тұсбағдар – компас – compass
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер
Көкжиек – бұл айналамыздағы көрінетін жер.
Тұсбағдар-бағытты анықтайтын құрал.
Талқылау сұрақтары:
-Көкжиек дегеніміз не?
-Көкжиектің негізгі тұстарын ата
-Тұсбағдар не үшін қажет?
Құндылықтарды Ынтымақтастық-топтық жұмыс кезінде.
Құрмет-бір-бірінің жауабын тыңдау кезінде дариды.
дарыту
Көркем еңбек-жұмыс дәптерінде оқушылар үйдің айналасында
Пәнаралық
орналасқан заттардың суретін салады және бояйды.
байланыс
Менің үйім (Өз мекен-жайын атайды және орналасқан жерін
Тақырып
сипатттайды)
бойынша
алдыңғы білім:
Сабақтың барысы
Сабақтың
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың
Ширату жаттығуы.
ҰЖ. «Сәлемдеме жіберіңіз» (Оқушылар ойын арқылы
басы
жаңа сабақтың мақсатын анықтайды), (айтылым
дағдылары бойынша алдыңғы білімін еске түсіру)
Тапсырма: Оралған қағаздың ішіндегі сұрақтарға
4 мин
жауап бер.
Нұсқау: Затты бірнеше қабат қағазға ораңыз.
Оқушылар әуен ойнап жатқанда оралған затты сынып
ішінде береді;
Музыка тоқтаған кезде, оқушы бір қабатын ашады. Әр
қабатқа тақырыпқа қатысты бір сұрақ қойыңыз,
оқушылар оны тауып, одан кейін оралған затты әрі
қарай береді. Осылайша заттың орамасы біткенше

жалғасады.
-Сенің үйің қай жерде?
-Сенің тұрғылықты жерің Қазақстанның қай
аймағында орналасқан?
-Ендеше,
балалар,
бүгінгі
өтетін
жаңа
тақырыбымыздың аты қандай болмақ?
Ынталандыру: Жарайсың! Сұрақтарға дұрыс жауап
бердің.
Жергілікті жерді бағдарлау
СБ хабарлау: сен тұсбағдар құралымен және
жергілікті белгілерге қарап, тұстарды анықтауды
үйренесің!
Топқа бөлу.«Белсенді әріптер». Балалар көкжиек
тұстары белгіленген әріпті таңдау арқылы топтасады.
1 топ – оңтүстік
2 топ – солтүстік
3 топ – батыс
4 топ – шығыс

Көкжиек
тұстарының
белгілері
жазылған
кеспе қағаздар

Сабақтың
ортасы

ТЖ «Көзбен көру айғағы» тәсілі (Жаңа тұжырымды
қалыптастыру, зерттеу дағдысы, ынтымақтастық
құндылықты дарыту)
Тапсырма: Көкжиектің негізгі төрт тұсын ата
Нұсқау: Мұғалімнің нұсқауымен оқушылар ісқимылдар жасау арқылы көкжиек тұстарын
анықтайды.
Бақылау: Мұғалімнің бағыт-бағдарын тыңдайды.

Оқулықпен
жұмыс

8 мин

6 мин

Зерттеуді жоспарлау:
- Көкжиектің тұстарын қалай анықтауға болады?
Дереккөз жинау: (Оқушылар нұсқау бойынша мәлімет
жинайды)
Нәтиже: Нұсқау бойынша солтүстікті, оңтүстікті,
батысты, шығысты анықтайды. Көкжиектің тұстарын
қалай анықтау керек екенін түсінеді.
ҚБ. Көкжиек тұстарын анықтай алады.
тұсбағдар
ҰЖ. «Зерттеушілік жоба» әдісі. (Зерттеу дағдысын
қалыптасытру мақсатында)
Тапсырма: Сызбаны зертте.
Нұсқау:Мұғалім білім алушыларға тұсбағарды
үлестіреді.
Бақылау:

6 мин

Зерттеуді жоспарлау: Көкжиектің аралық тұстарын
қалай белгілейді?
Дереккөз жинау: Тұсбағдар көмегімен көкжиектің
аралық тұстарын анықтайды.
Нәтиже: Солтүстік-шығыс - СШ, оңтүстік-шығыс ОШ, оңтүстік-батыс - ОБ, солтүстік-батыс - СБ. Бұлар
көкжиектің аралық тұстары
Дескриптор:
-Көкжиектің аралық тұстарын анықтайды.
ҚБ.Көкжиектің аралық тұстарын дұрыс таптың!
(ЖЖ) ҚБ тапсырмасы «Ойлан тап» әдісі (бақылау
дағдысын қалыптастыру)
Көкжиектің тұстарын анықтайтын құралды белгіле (+)
және атауын жаз.

Сабақтың
соңы
5 мин

Кері байланыс. «Стикер» арқылы
Сабақты түсінген болса күннің суретін, түсініксіздеу
болса бұлтты күннің суретін, түсінбесе бұлттың
суретін салып береді.

Саралау – оқушыларға
Бағалау – оқушылардың материалды
Денсаулық
қалай көбірек қолдау
меңгеру деңгейін қалай тексеруді
және
көрсетуді жоспарлайсыз?
жоспарлайсыз?
қауіпсіздік
Қабілеті жоғары
техникасыны
оқушыларға қандай
ң сақталуы
міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Ынталандыру: Жарайсың! Сұрақтарға
Қауіпсіздік
Барлық оқушылар:
көкжиектің бағыттарын
дұрыс жауап бердің.
ережелерін
біледі, тұсбағдар көмегімен ҚБ. Көкжиек тұстарын анықтай алады.
сақтау
көкжиек бағыттарын
ҚБ.Көкжиектің аралық тұстарын дұрыс
анықтайды
таптың!
Өзіндік жұмыс: Графикалық бағалау.
Көпшілік оқушылар:
тұсбағдар көмегімен
«жұлдызша» арқылы
көкжиек бағыттарын
Топаралық бағалау: «Жарайсыңдар!»
анықтап, дәлелдейді.
Кесілген ағаш сақинасының жылдық
шеңберлері нені білдіретінін білдіңдер!
Кейбір оқушылар:
Құмырсқаның илеуін және Құмырсқаның илеуіне қарау арқылы
ағаштың сақинасын табу
көкжиек тұстарын анықтадыңдар!
арқылы көкжиек тұстарын
анықтайды.
Оқу мақсаты мен сабақтың мақсаты шынайы, қолжетімді
Сабақ бойынша
болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді.
рефлексия
Оқу мақсаты мен сабақтың
Белсенді оқу тапсырмалары сәтті өтті. Сабақта саралап оқу
мақсаттары орындалды ма?
тапсырмалары дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақыт
Бүгін оқушылар не
тиімді пайдаланылды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған
үйренді? Сабақ қалай өтті?
жоқ.
Қандай кедергілер болды?
Не сәтті өтті?
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды
ма?) уақытты қалай
пайдаландым? Жоспарыма
қандай өзгерістер енгіздім
және неге?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Топтық жұмыста «Көзбен көру айғағы» тәсілі бойынша берілген тапсырма

бойынша әрбір оқушы өз ойын қорытып, топ болып пікірлерімен бөлісуі;
2. Ұжымдық жұмыста «Зерттеушілік жоба» тәсілі бойынша тақырыпты түсіну
деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамыту.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1. Тиімді әдіс-тәсілдер көбірек қолданса.
2. Ақпаратттық-коммуникациялық технология қолданса.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар
аудару қажет?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!