Бекітемін:
ДБІЖО: Байбулова Камажай Сагиновна
|
Білім беру ұйымының атауы |
№31 қазақ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темірбай Әлия Рысбайқызы |
|||||
|
Күні: |
10.11.2025 |
|||||
|
Сынып:4Г |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№10 сабақ. Жүйке жүйесі қалай жұмыс істейді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлінсипаттау; 4.1.1.1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізіндеанықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның жүйке жүйесі мүшелерімен танысады Жүйке жүйесінің қалай жұмыс істейтінін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік адамды адам етеді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал: Мынау менің жүрегім, Бәрі осыдан басталған. Мынау басым ақылды, Бәрін осы басқарған. Мынау менің оң қолым Мынау менің сол қолым Барлық істі атқарған. Үй тапсырмасы: Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді? (Сұрақ-жауап) Жаңа тақырыпты ашу 1-тапсырма «Жедел жауап» суреттермен жұмыс
Ж: Иісті –иіс сезу арқылы(мұрын), дәмді- дәм сезу арқылы(тіл), сипап сезуді-тері арқылы білесің. Суреттерге мұқият қара. Эврика неге тоқтады? Келесі суреттегі балалар туралы не айтасың? Қауіптен құтылу үшін олар не істейді? Үшінші суретте Эврика не сезініп отұр? Ол қарны ашқанын қайдан білді? Суреттегі балалардың іс-әрекетін не басқарады деп ойлайсың? Тақырып :Жүйке жүйесі қалай жұмыс істейді? Мақсаты мен дәйек сөзбен таныстыру.
2-тапсырма Сипатта Жүйке жүйесіне сипаттама бер
4-тапсырма «Тәжірибе алаңы» Оқушылар сезім мүшелерімен жұмыс жасайды. Көзді жұмып,сипап сезеді,мұрынмен иіс сезеді т.с.с.
Жүйке жүйесін күту үшін ереже құр. Сабақты қорытындылау
1 -топ .Бос орындарды толтыр 1.Жүйке жүйесі ми, жұлын және .............. құрайды. 2. Жүйкелер дене мүшелерін ............. және .............. байланыстырады. 3. Миды ............... қорғап тұрады 4.Жұлын мидың жалғасы болып табылады. 2 топ.Суретті сөздер мен сәйкескендір
Үй тапсырмасы: №10 сабақ. Жүйке жүйесі қалай жұмыс істейді? Мазмұндау Бағалау “Бағдаршам” |
Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Өткен сабақты сұрақ-жауап арқылы пысықтайды. Суреттерге қарап өз ойларымен бөләседі Жүйке жүйесімен танысады Жүйке жүйесінің құрылымын анықтайды Тәжірибе жасайды Жұптық жұмыс жасайды Топтық жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді-1балл Дескриптор: Сезім мүшелері туралы біледі-1балл ҚБ: жарайсың! Дескриптор: Жүйке жүйесін біледі-1б Суретке қарап жүйке жүйесі туралы әңгімелейді-1б Дескриптор: Жүйке жүйесінің құрылымын анықтайды-1б Дескриптор: Тәжірибе жасау арқылы сезім мүшелерінің жұмысын айтады-1б Тәжірибе жасайды-1балл Дескриптор Жүйке жүйесінің күтімі бойынша ереже құрастырады-1б Мадақтау Дескриптор: тапсырмаларын орындайды-2б
«Бағдаршам» әдісі |
https://wordwall.net/resource/63855143 Сезім мүшелері туралы бейнебаян
Жүйке жүйесі бойынша 3D Бейнебаян https://www.mozaweb.com/ru/lexikon.php?cmd=getlist&let=3D&active_menu=3d Макеттер Заттар,тағам дар Парақшалар Суреттер Плакаттар Кері байланыс https://teacher.gynzy.com/en/board/f6e1aa41-dfed-4fdd-927b-ab62156fbe28 |
||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Жүйке жүйесі қалай жұмыс істейді?
Ашық сабақ:Жүйке жүйесі қалай жұмыс істейді?
Бекітемін:
ДБІЖО: Байбулова Камажай Сагиновна
|
Білім беру ұйымының атауы |
№31 қазақ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Темірбай Әлия Рысбайқызы |
|||||
|
Күні: |
10.11.2025 |
|||||
|
Сынып:4Г |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№10 сабақ. Жүйке жүйесі қалай жұмыс істейді? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлінсипаттау; 4.1.1.1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізіндеанықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның жүйке жүйесі мүшелерімен танысады Жүйке жүйесінің қалай жұмыс істейтінін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік адамды адам етеді» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сабақтың соңы 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал: Мынау менің жүрегім, Бәрі осыдан басталған. Мынау басым ақылды, Бәрін осы басқарған. Мынау менің оң қолым Мынау менің сол қолым Барлық істі атқарған. Үй тапсырмасы: Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді? (Сұрақ-жауап) Жаңа тақырыпты ашу 1-тапсырма «Жедел жауап» суреттермен жұмыс
Ж: Иісті –иіс сезу арқылы(мұрын), дәмді- дәм сезу арқылы(тіл), сипап сезуді-тері арқылы білесің. Суреттерге мұқият қара. Эврика неге тоқтады? Келесі суреттегі балалар туралы не айтасың? Қауіптен құтылу үшін олар не істейді? Үшінші суретте Эврика не сезініп отұр? Ол қарны ашқанын қайдан білді? Суреттегі балалардың іс-әрекетін не басқарады деп ойлайсың? Тақырып :Жүйке жүйесі қалай жұмыс істейді? Мақсаты мен дәйек сөзбен таныстыру.
2-тапсырма Сипатта Жүйке жүйесіне сипаттама бер
4-тапсырма «Тәжірибе алаңы» Оқушылар сезім мүшелерімен жұмыс жасайды. Көзді жұмып,сипап сезеді,мұрынмен иіс сезеді т.с.с.
Жүйке жүйесін күту үшін ереже құр. Сабақты қорытындылау
1 -топ .Бос орындарды толтыр 1.Жүйке жүйесі ми, жұлын және .............. құрайды. 2. Жүйкелер дене мүшелерін ............. және .............. байланыстырады. 3. Миды ............... қорғап тұрады 4.Жұлын мидың жалғасы болып табылады. 2 топ.Суретті сөздер мен сәйкескендір
Үй тапсырмасы: №10 сабақ. Жүйке жүйесі қалай жұмыс істейді? Мазмұндау Бағалау “Бағдаршам” |
Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Өткен сабақты сұрақ-жауап арқылы пысықтайды. Суреттерге қарап өз ойларымен бөләседі Жүйке жүйесімен танысады Жүйке жүйесінің құрылымын анықтайды Тәжірибе жасайды Жұптық жұмыс жасайды Топтық жұмыс жасайды Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді-1балл Дескриптор: Сезім мүшелері туралы біледі-1балл ҚБ: жарайсың! Дескриптор: Жүйке жүйесін біледі-1б Суретке қарап жүйке жүйесі туралы әңгімелейді-1б Дескриптор: Жүйке жүйесінің құрылымын анықтайды-1б Дескриптор: Тәжірибе жасау арқылы сезім мүшелерінің жұмысын айтады-1б Тәжірибе жасайды-1балл Дескриптор Жүйке жүйесінің күтімі бойынша ереже құрастырады-1б Мадақтау Дескриптор: тапсырмаларын орындайды-2б
«Бағдаршам» әдісі |
https://wordwall.net/resource/63855143 Сезім мүшелері туралы бейнебаян
Жүйке жүйесі бойынша 3D Бейнебаян https://www.mozaweb.com/ru/lexikon.php?cmd=getlist&let=3D&active_menu=3d Макеттер Заттар,тағам дар Парақшалар Суреттер Плакаттар Кері байланыс https://teacher.gynzy.com/en/board/f6e1aa41-dfed-4fdd-927b-ab62156fbe28 |
||


шағым қалдыра аласыз















