![]()
Ф-УЧ-22.2
Қарағанды «Bolashaq» жоғарғы колледжі
Қысқа мерзімді жоспар
2 (IIА) топ элементтері Кальций және оның қосылыстары
|
Бөлім: |
4 бөлім.Химия және қоршаған орта. Жер химиясы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жаркимбекова Алтынай Темиржановна |
|
|
Күні: |
19.11.2020 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
2 (IIА) топ элементтері Кальций және оның қосылыстары
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1) 2 (ІІ А) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру; 2) Судың кермектігін жою тәсілдері үшін реакция теңдеулерін жазу; 3) Сілтілік жер металдарының маңызды қосылыстарын қолдануды ашу; 4) Кальций мен магний қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру; 5) Кальций, магний және олардың маңызды қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакциялар теңдеулерін құрау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1. Периодтық жүйенің 2 (ІІА) тобының элементтеріне сипаттама беру. |
|
|
Сабақтың мазмұны |
2 (IIА) топ элементтері. 2 (II) топ элементтерінің физикалық қасиеті. 2 (II) топ элементтерінің химиялық қасиеті. Табиғи карбонаттар. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт (45мин. есеппен) |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 2м |
Студенттерді химиялық формулалар бойынша үш топқа бөлдім. |
СаО, Са(ОН)2, СаСО3 болып 3 топқа бөлінеді. |
|
|
||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 10м |
Өтілген тақырыптарды қайталауда студенттер Химиялық диктантпен жұмыс жасайды.жинақтау. |
Топпен Химиялық диктант сұрақтарына жауап береді |
|
|
||||||
|
Жаңа сабақ 20м |
«Мен кіммін?» Студенттерге элементті жасыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. «Кальций және оның қосылыстарына» сипаттама беріледі. «Ассоциация» әдісі бойынша студенттер тапсырмалар беріледі. Са(ОН) тобына: Кальцийдің физикалық қасиеттері. Кальций қосылыстарына ассоциация құру. СаО тобына: Кальций және оның қосылыстарының химиялық қасиеттеріне ассоциация құру. СаСО3 тобына: Кальций тіршілік элементі. Топта жұмыс істеуге сондай ақ сөйлеуге және тындауға мүмкіндік береді. Барлық топқа жалпы 3 тапсырма беремін. Студенттерге топтық тапсырма бере отырып ынтымақтастыққа дағдыландырамын. |
Элементтің физикалық қасиетін, қосылыстарын тану арқылы жасырылған элемент кальций екенін анықтайды. Тапсырмаларды топ болып орындайды. Әр топтағы студенттер өздеріне берілген тапсырмаларды жеке, жұптасып, мәтінді оқып, талқылайды. Постерге ассоциация құрайды. |
1) 2 (ІІ А) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді; 2) Судың кермектігін жою тәсілдері үшін реакция теңдеулерін жазады; 3) Сілтілік жер металдарының маңызды қосылыстарын қолдануды ашады;
|
https://www.youtube.com/watch?v=_5fYPGWjQpo&feature=emb_err_woyt
Д.И.Менделеевтың периодтық кестесі
|
||||||
|
Сабақты бекіту 7м |
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолданамын. І.Білу.Тапсырма Оқулықтағы 134 -беттегі §35 , 136 -беттегі §36 тақырыппен таныса отырып,
1
С
ІІ.Түсіну. «Кальцийдің маңызды қосылыстары» коллекциясымен таныстыру Тапсырма. Кальцийдің маңызды қосылыстары туралы мәліметтерді кестеге жаз.
. «Білімімізді жинактайық » Ү.Жинақтау. Кальций және оның қосылыстары жайлы білімдерінді жинақтай отырып ,төмендегі өзгерістерді жүзеге асырыңдар. Ca → CaO → Ca(OH)2 → CaCO3 → Ca(HCO 3)2 → CO2 ф |
Тірек сызбамен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. Сұрақтарға жауап береді.
|
4) Кальций мен магний қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіреді; 5) Кальций, магний және олардың маңызды қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакциялар теңдеулерін құрайды. |
|
||||||
|
Кері байланыс (бағалау) 3м |
«Смайликтер» «Критерий бойынша бағалау». |
Студенттер критерийлер бойынша балдық жүйе арқылы өзін-өзі бағалайды. |
|
|
||||||
|
Үйге тапсырма 1м |
1.Есеп №9 2.Тақырыптың соңындағы 5 сұраққа жауап жазу 3.Тақырып бойынша реферат жазу. 2 слайдтан тұратын презентация дайындау. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Көміртек оның қосылыстары. 1-курс
Ашық сабақ:Көміртек оның қосылыстары. 1-курс
![]()
Ф-УЧ-22.2
Қарағанды «Bolashaq» жоғарғы колледжі
Қысқа мерзімді жоспар
2 (IIА) топ элементтері Кальций және оның қосылыстары
|
Бөлім: |
4 бөлім.Химия және қоршаған орта. Жер химиясы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жаркимбекова Алтынай Темиржановна |
|
|
Күні: |
19.11.2020 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
2 (IIА) топ элементтері Кальций және оның қосылыстары
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1) 2 (ІІ А) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру; 2) Судың кермектігін жою тәсілдері үшін реакция теңдеулерін жазу; 3) Сілтілік жер металдарының маңызды қосылыстарын қолдануды ашу; 4) Кальций мен магний қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру; 5) Кальций, магний және олардың маңызды қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакциялар теңдеулерін құрау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1. Периодтық жүйенің 2 (ІІА) тобының элементтеріне сипаттама беру. |
|
|
Сабақтың мазмұны |
2 (IIА) топ элементтері. 2 (II) топ элементтерінің физикалық қасиеті. 2 (II) топ элементтерінің химиялық қасиеті. Табиғи карбонаттар. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт (45мин. есеппен) |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 2м |
Студенттерді химиялық формулалар бойынша үш топқа бөлдім. |
СаО, Са(ОН)2, СаСО3 болып 3 топқа бөлінеді. |
|
|
||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 10м |
Өтілген тақырыптарды қайталауда студенттер Химиялық диктантпен жұмыс жасайды.жинақтау. |
Топпен Химиялық диктант сұрақтарына жауап береді |
|
|
||||||
|
Жаңа сабақ 20м |
«Мен кіммін?» Студенттерге элементті жасыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. «Кальций және оның қосылыстарына» сипаттама беріледі. «Ассоциация» әдісі бойынша студенттер тапсырмалар беріледі. Са(ОН) тобына: Кальцийдің физикалық қасиеттері. Кальций қосылыстарына ассоциация құру. СаО тобына: Кальций және оның қосылыстарының химиялық қасиеттеріне ассоциация құру. СаСО3 тобына: Кальций тіршілік элементі. Топта жұмыс істеуге сондай ақ сөйлеуге және тындауға мүмкіндік береді. Барлық топқа жалпы 3 тапсырма беремін. Студенттерге топтық тапсырма бере отырып ынтымақтастыққа дағдыландырамын. |
Элементтің физикалық қасиетін, қосылыстарын тану арқылы жасырылған элемент кальций екенін анықтайды. Тапсырмаларды топ болып орындайды. Әр топтағы студенттер өздеріне берілген тапсырмаларды жеке, жұптасып, мәтінді оқып, талқылайды. Постерге ассоциация құрайды. |
1) 2 (ІІ А) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіреді; 2) Судың кермектігін жою тәсілдері үшін реакция теңдеулерін жазады; 3) Сілтілік жер металдарының маңызды қосылыстарын қолдануды ашады;
|
https://www.youtube.com/watch?v=_5fYPGWjQpo&feature=emb_err_woyt
Д.И.Менделеевтың периодтық кестесі
|
||||||
|
Сабақты бекіту 7м |
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолданамын. І.Білу.Тапсырма Оқулықтағы 134 -беттегі §35 , 136 -беттегі §36 тақырыппен таныса отырып,
1
С
ІІ.Түсіну. «Кальцийдің маңызды қосылыстары» коллекциясымен таныстыру Тапсырма. Кальцийдің маңызды қосылыстары туралы мәліметтерді кестеге жаз.
. «Білімімізді жинактайық » Ү.Жинақтау. Кальций және оның қосылыстары жайлы білімдерінді жинақтай отырып ,төмендегі өзгерістерді жүзеге асырыңдар. Ca → CaO → Ca(OH)2 → CaCO3 → Ca(HCO 3)2 → CO2 ф |
Тірек сызбамен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. Сұрақтарға жауап береді.
|
4) Кальций мен магний қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіреді; 5) Кальций, магний және олардың маңызды қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакциялар теңдеулерін құрайды. |
|
||||||
|
Кері байланыс (бағалау) 3м |
«Смайликтер» «Критерий бойынша бағалау». |
Студенттер критерийлер бойынша балдық жүйе арқылы өзін-өзі бағалайды. |
|
|
||||||
|
Үйге тапсырма 1м |
1.Есеп №9 2.Тақырыптың соңындағы 5 сұраққа жауап жазу 3.Тақырып бойынша реферат жазу. 2 слайдтан тұратын презентация дайындау. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














