Фан номи: Математика
|
Мактаб: |
А.Навоий |
|
Бўлими: |
Таомлар ва ичимликлар |
|
Педагогнинг исми – шарифи: |
Миркадирова З |
|
Куни: 10.10.2022 |
|
|
Синфи: 2-Б |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарс мавзуси: |
Қушишнинг урин алмаштириш ва гурухлаш хоссалари |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар (таълим дастурига ҳавола) |
2. 3. 2. 8. . Икки хонали сонларни ўнликдан ўтиб қўшиш ва айириш усули орқали билимларини 45+9 ёки 45-19 кўринишидаги ифодаларни оғзаки қўшиш ва айириш амалларида фойдаланиш 2.1.2.10 Икки хонали сонларни қўшиш ва айиришнинг ёзмача усулидан 4+ 23, 57-23; 27+34, 61-27; 47+33; 60-27 кўринишидаги ифодаларда фойдаланиш |
|
Дарснинг мақсади: |
|
Дарснинг бориши:
|
Дарс муддати/ Вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурс-лар |
|
Боши: 5 минут |
Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Ўқувчилар диққатини дарсга жалб қилиш мақсадида ўйин турларидан фойдаланиш. “Белга-белга”. Синфда мусиқа янграйди. Ўқувчилар синфда бир-бирига диққат билан қараб юришади. Мусиқа тўхтаган вақтда ўқувчилар тезлик билан жуфт ҳосил қилиб, бир-бирига қараб туришади. Галма-гал ўқувчилар шеригининг кийимини, соч, кўз рангини эслаб айтиб беришлари керак. Дарс мақсади тушунтирилади. Қўшиш ва айириш-ўзаро тескари амаллардир. Қўшилувчи, қўшилувчи, йиғиндининг қиймати- қўшиш амалининг компонент(ҳад) ларидир.Камаювчи, айрилувчи, айирманинг қиймати-айириш амалининг компонентлари. Дарснинг мақсадини тушунтириш. |
Топшириқни ўқитувчи айтганидан кейин бажаришади |
Мақтов сўзлар |
Мусиқа |
|
Ўртаси: 30минут |
1-топшириқ. Расмларни кузатинг.Берилган рақамларни фойдаланиб, 10 ва 20 сонларининг орасидаги икки хонали сонлар қаторинин ёзинг.
.
|
10 ва 20 сонларининг орасидаги икки хонали сонлар қаторинин ёзади |
Рағбатланти-риш |
Дарслик |
|
|
2-топшириқ. Икки хонали сонларнинг график моделини қаранг.
-Ҳар бир график моделга мос келадиган икки хонали сонни ёзинг. Шу сонларни ўнли қўшилувчилар кўринишида ёзинг. |
-. Ҳар бир график моделга мос келадиган икки хонали сонни ёзади. Шу сонларни ўнли қўшилувчилар кўринишида ёзади |
Жуфтини баҳолаш усули орқали |
Дарслик, иш дафтари |
|
|
Дам олиш дақиқаси Ўнг қўлимда беш бармоқ Чап қўлимда беш бормоқ Иккаласин қўшганда Келиб чиқди ўн бормоқ |
Шеърни такрорлашади |
|
|
|
|
3-топшириқ Топшириқни бажаринг. 34 сонини график моделини чизинг 47 сонини квадратлар билан график моделини чизинг
|
34 сонини график моделини чизади 47 сонини квадратлар билан график моделини чизади
|
Смайликлар орқали |
Дарслик-лар |
|
|
4-топшириқ. Тенгламаларни топинг Тенгламани ечинг
|
Тенглама ечади |
Гуллар орқали |
Дарслик-лар |
|
|
5-топшириқ. Сонларнинг ўнли қўшилувчиларини топинг.
|
Ўнли қўшилувчиларни топиб ёзади |
Ширинликлар орқали |
Расмлар, кубчалар |
|
Якуни 5минут |
6-топшириқ. Поезд ясанг.
Қайта боғланиш: Светафор усули |
Поезд ясайди. Светафор рангларидан биттасини танлайди |
|
Светафор расми |
Текширилди:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Математика.Қушишнинг урин алмаштириш ва гурухлаш хоссалари.
Ашық сабақ.Математика.Қушишнинг урин алмаштириш ва гурухлаш хоссалари.
Фан номи: Математика
|
Мактаб: |
А.Навоий |
|
Бўлими: |
Таомлар ва ичимликлар |
|
Педагогнинг исми – шарифи: |
Миркадирова З |
|
Куни: 10.10.2022 |
|
|
Синфи: 2-Б |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарс мавзуси: |
Қушишнинг урин алмаштириш ва гурухлаш хоссалари |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар (таълим дастурига ҳавола) |
2. 3. 2. 8. . Икки хонали сонларни ўнликдан ўтиб қўшиш ва айириш усули орқали билимларини 45+9 ёки 45-19 кўринишидаги ифодаларни оғзаки қўшиш ва айириш амалларида фойдаланиш 2.1.2.10 Икки хонали сонларни қўшиш ва айиришнинг ёзмача усулидан 4+ 23, 57-23; 27+34, 61-27; 47+33; 60-27 кўринишидаги ифодаларда фойдаланиш |
|
Дарснинг мақсади: |
|
Дарснинг бориши:
|
Дарс муддати/ Вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурс-лар |
|
Боши: 5 минут |
Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Ўқувчилар диққатини дарсга жалб қилиш мақсадида ўйин турларидан фойдаланиш. “Белга-белга”. Синфда мусиқа янграйди. Ўқувчилар синфда бир-бирига диққат билан қараб юришади. Мусиқа тўхтаган вақтда ўқувчилар тезлик билан жуфт ҳосил қилиб, бир-бирига қараб туришади. Галма-гал ўқувчилар шеригининг кийимини, соч, кўз рангини эслаб айтиб беришлари керак. Дарс мақсади тушунтирилади. Қўшиш ва айириш-ўзаро тескари амаллардир. Қўшилувчи, қўшилувчи, йиғиндининг қиймати- қўшиш амалининг компонент(ҳад) ларидир.Камаювчи, айрилувчи, айирманинг қиймати-айириш амалининг компонентлари. Дарснинг мақсадини тушунтириш. |
Топшириқни ўқитувчи айтганидан кейин бажаришади |
Мақтов сўзлар |
Мусиқа |
|
Ўртаси: 30минут |
1-топшириқ. Расмларни кузатинг.Берилган рақамларни фойдаланиб, 10 ва 20 сонларининг орасидаги икки хонали сонлар қаторинин ёзинг.
.
|
10 ва 20 сонларининг орасидаги икки хонали сонлар қаторинин ёзади |
Рағбатланти-риш |
Дарслик |
|
|
2-топшириқ. Икки хонали сонларнинг график моделини қаранг.
-Ҳар бир график моделга мос келадиган икки хонали сонни ёзинг. Шу сонларни ўнли қўшилувчилар кўринишида ёзинг. |
-. Ҳар бир график моделга мос келадиган икки хонали сонни ёзади. Шу сонларни ўнли қўшилувчилар кўринишида ёзади |
Жуфтини баҳолаш усули орқали |
Дарслик, иш дафтари |
|
|
Дам олиш дақиқаси Ўнг қўлимда беш бармоқ Чап қўлимда беш бормоқ Иккаласин қўшганда Келиб чиқди ўн бормоқ |
Шеърни такрорлашади |
|
|
|
|
3-топшириқ Топшириқни бажаринг. 34 сонини график моделини чизинг 47 сонини квадратлар билан график моделини чизинг
|
34 сонини график моделини чизади 47 сонини квадратлар билан график моделини чизади
|
Смайликлар орқали |
Дарслик-лар |
|
|
4-топшириқ. Тенгламаларни топинг Тенгламани ечинг
|
Тенглама ечади |
Гуллар орқали |
Дарслик-лар |
|
|
5-топшириқ. Сонларнинг ўнли қўшилувчиларини топинг.
|
Ўнли қўшилувчиларни топиб ёзади |
Ширинликлар орқали |
Расмлар, кубчалар |
|
Якуни 5минут |
6-топшириқ. Поезд ясанг.
Қайта боғланиш: Светафор усули |
Поезд ясайди. Светафор рангларидан биттасини танлайди |
|
Светафор расми |
Текширилди:
шағым қалдыра аласыз

















