Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
Материалдар / Ашық сабақ:Неліктен Египет «қара жер» деп аталған?
Ашық сабақ:Неліктен Египет «қара жер» деп аталған?
Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ:Неліктен Египет «қара жер» деп аталған? 5-сынып. Неліктен ежелгі египеттіктер үшін Нілдің тасуы маңызды
болғанын түсінеді;
• Ежелгі Египетте егіншіліктің қандай болғанын сипаттайды.
•Не үшін ежелгі египеттіктердің астрономиямен айналысқанын зерттейді.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:1 С бөлімі – Ежелгі
Египет
Мектеп:
Күні:
Т.Ибрагимов атындағы жалпы
орта мектебі
Мұғалімнің
аты-жөні:
Досан
М.
Сынып:5
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың
тақырыбы:
Неліктен Египет «қара жер» деп
аталған?
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
5.2.4.2 –
ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда
болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің
ықпалын сипаттау;
5.4.1.3 – ежелгі
өркениеттердің шаруашылық жүйесін
сипаттау
Сабақтың
мақсаты:
Неліктен ежелгі
египеттіктер үшін Нілдің тасуы
маңызды
болғанын
түсінеді;
•
Ежелгі Египетте
егіншіліктің қандай болғанын
сипаттайды.
•Не үшін ежелгі египеттіктердің
астрономиямен айналысқанын
зерттейді.
Бағалау
критерийі
Ежелгі Мысырдың
шаруашылық жүйесін
сипаттайды;
Шаруашылық түрлерінің
ғылымдардың пайда болуына әсерін
сипаттайды.
Сабақ
барысы:
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері:
Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Ресурстар
Сабақтың
басы:
1.Түгелдеу.
2.Сыныпты үш топқа
біріктіру.Оқушыларға суреттер таратамын
(Египет, Ніл, папирус .)
1 - топ
"Египет"
2 - топ
"Ніл"
3 - топ
"Папирус"
Топбасшыларын сайланады.
Топбасшысына бағалау парақшасын
беремін.
«Өкіл
әдісі»бойынша әр топтан бір өкіл
шақыртып тапсырма беріледі:
Топтар тапсырмаларды
орындап болғаннан кейін топтың бір адамы «елші» болып сайланады да,
зерделенген материалды түсіндіру және жинақтау, бұл туралы жаңа
топтың ойын, бір шешімге келгенін немесе жетістікке жеткенін білу
үшін басқа топқа барады. Бұдан кейін елші өз тобына қайтып оралып,
білгендерін айтып береді. Бұл – шаршататын және бір сарынды
«баяндама жасалатын», мезі қылатын сабақтардан құтылуға мүмкіндік
беретін тамаша әдіс. Сондай-ақ бұл әдіс елшінің тілді қолдану
шеберлігін көрсетеді, әрі белсенді тыңдаушылар тобын
қалыптастырады. (ақпарат көзі
http://www.at-bristol.co.uk/cz/teachers/Debate%20formats.doc)
«Ойлан,топтас,талқыла» әдісі арқылы топтық
жұмыс.
1-топ
тапсырмасы:
Суреттерді пайдалана
отырып, Ежелгі Египеттің шаруашылық жүйесін сипаттаңыз және өз
ойынызды түйіндеңіз.
2-топ
тапсырмасы:
Кестеде берілген
ғылымдарға сипаттама
беріңіз:
Ғылымдардың
атауы
Шаруашылық түрлерінің ғылымға
әсері
Математика
Геометрия
Астрономия
Медицина
3-то
тапсырмасы:Кестені толтырыңыз. Ежелгі
қоғамның әлеуметтік құрылымын
сипаттаңыз.
Әлеуметтік
топтар
Қандай қызмет
атқарған?
Қандай құқықтары
болған?
Шонжарлар
Сақшылар
Қазылар
Тау-кен
жұмысшылары
Шаруалар
Құлдар
Дескриптор:Білім
алушы
-суреттерге тақырып
қояды;
-ежелгі Египеттің
шаруашылық жүйесін сурет арқылы
анықтайды;
-Математика,
геометрия, астрономия, медицина ғылымдарының дамуына шаруашылықтың
ықпалын атайды;
-ғылымдардың
шаруашылық түрлерінің дамуына тигізген әсерін
анықтайды.
Оқушыларға Египет
туралы бейнеролик
көрсету
«Мозайка»әдісі арқылы суреттерді
біріктіііреді
Жеке жұмыс:
«Найзағай жарқылы» әдісі бойынша сұрақ
қоямын.
Найзағайдағы
сұрақтар:
1.Египеттегі қандай
шаруашылықтың түрлерін
білесіңдер?
2.Ніл өзенінің
египеттіктер үшін маңызды болғандығын дәлелдейтін кем
де-
генде 4 себепті
атаңдар.
3.Ғылыми білімдер
ежелгі египеттіктердің шаруашылығына
қандай
көмек
көрсетті?
4.Египеттіктерге
бөгеттер мен арықтар не үшін қажет
болды?
5.Папирус дегеніміз
не?
6.Нілдің тасуымен
Египеттіктер нені анықтады?
Оқушылар суреттерді
біріктіреді және не бейнеленгені туралы айтып
береді.
Бұл әдіс арқылы
білім алушылар жаңа тақырып бойынша жылдам сұрақтарға жауап
береді.
Әр топ бір- бірінің
постерлерін «ҚҚҚ» әдісімен бағалайды
Маркер, қағаз,
А4, кесте, суреттер,
АКТ
Топтар бір-бірін
тексереді.
«Жұлдызша» әдісімен
бағаланады
Сабақтың
соңы:
Кері
байланыс:Топтар бір-бірін
тексереді.
770 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Соңғы бір жылда:
45 000 000 ₸
Авторлар тапқан ақша
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған
Жүктелуде...
Жүктелуде...
Жүктелуде...
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады