|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амандықова Ақбота Білімжанқызы |
||||||
|
Күні: |
13.11.2025 |
||||||
|
Сынып: 5 Ә |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.17 Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту; 5.1.2.18 Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындау;
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Оқушылар бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбында есептер шығарамыз. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін жылы сөздермен оқушыларға ұсынады. Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою. Балалар сендер Жай бөлшек туралы не білесіңдер? Қазір экранда Wordwoll платформасы арқылы сұрақтар қойылады.Сол сұрақтарға орнымыздан тұрып, жауап береміз. |
Сәлемдесу Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу: Wordwoll программасы бойынша сұрактарға жауап береді; |
Мадақтау арқылы |
Оқу құрал жабдықтары Панель Wordwollформасы https://wordwall.net/ru/resource/29632749 |
||
|
10 мин |
|
Оқушыларға Панель экраннан көңіл-күй суреттері бейнеленген слаид ашылады.Сол арқылы 2- топқа бөлінеді. Топқа бөлінгеннен кейін оқущылардан үй тапсырмасы сұралады. Үй тапсырмасын Symbolab платформасы арқылы тексереміз.
|
Оқушылар тақтаға шығып өз көңіл күйлері бойынша суреттерді таңдайды.. Оқушылар платформа арқылы тақтаға шығып үй тапсырмасының берілгендерін жазып ,шыққан нәтижені платформа арқылы тексереді. |
|
Оқу құрал жабдықтары |
||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1) *5/21 + 11/21 = (5 + 11)/21 = 16/21* 2) *5/12 + 1/12 = (5 + 1)/12 = 6/12 = 1/2* 3) *68/77 − 52/77 = (68 − 52)/77 = 16/77* 4) *8/21 + 7/21 = (8 + 7)/21 = 15/21 = 5/7* 5) *52/77 − 43/77 = (52 − 43)/77 = 9/77* 6) *5/12 + 4/12 = (5 + 4)/12 = 9/12 = 3/4*
1) 20/21 + 2/6 → 20/21 = 40/42, 2/6 = 14/42 Жауабы: 40/42 + 14/42 = 54/42 = 1 12/42 = 1 2/7 2) 14/20 + 5/10 → 14/20 = 7/10, 5/10 — бірдей бөлім Жауабы: 7/10 + 5/10 = 12/10 = 1 2/10 = 1 1/5 3) 3/4 + 4/15 → 3/4 = 45/60, 4/15 = 16/60 Жауабы: 45/60 + 16/60 = 61/60 = 1 1/60 4) 51/64 − 1/8 → 1/8 = 8/64 Жауабы: 51/64 − 8/64 = 43/64 5) 8/18 − 4/2 → 4/2 = 2 (бүтін сан), 8/18 = 4/9 Жауабы: 4/9 − 2 = теріс сан = -14/9 = -1 5/9 6) 3/11 + 5/11 → Бірдей бөлім Жауабы: 3 + 5 = 8 → 8/11 3-тапсырма бойынша тақтада Топтық жұмыс көрсетіледі.Оқушылар топтық жұмыс жасап, тақтада есептер шығарады.Қатемен жұмыс жасалады. Есеп арасында оқушылармен қимыл-әрекет арқылы сергіту жасалады.Тақтада видео қосылады.
→ 4/24 − 3/24 = 1/24 2. 1/6 + 3/10 → 5/30 + 9/30 = 14/30 = 7/15 3. 5/6 − 2/9 → 15/18 − 4/18 = 11/18 4. 25/34 − 4/17 4/17 = 8/34 → 25/34 − 8/34 = *17/34 = 1/2* 5. 3/8 + 1/6 → 9/24 + 4/24 = 13/24 6. 7/15 + 3/12 → 28/60 + 15/60 = 43/60 |
Оқушылар тақтадағы сәйкестендіруді орындайды.Және оларды дұрыс жауаптарымен сәйкестендіреді. Әр дұрыс жауапқа 1 баллдан беріледі. 2- тапсырмада оқушылар Жұптаса отырып, жай бөлшектерді есептейді.Дұрыс жауапты айтады. Бөлінген топ бойынша оқушылар топтаса отырып, топтық жұмысты орындайды. Оқушылар видеодағы іс-әрекет қимылды қайталайды.Сергіту жасайды. Оқушылар тақтадағы жай бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды. Дұрыс жауаптарын тақтаға жазады. Қатемен жұмыс жасайды Оқушылар топтаса отырып,топтық жұмыс жасайды..есептерді шығарады. Дұрыс жауаптарын тақтада тексереді. Оқушылар орындарынан тұрып, видеодағы қимылдарды қайталап, сергіту жасайды. Дескриптор: -оқушылар бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп ,есепті шығарады. -есепті дұрыс шығарады. |
Дескриптор: 1. Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі. 2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі. Жұптық жұмыста арқылы бір-бірін бағалайды. 3-тапсырмада топтар бір-бірін бағалайды. Дескриптор: -Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосып ,азайтады, -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді. -Нәтижені қысқартады. -Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосып ,азайтады, -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді. -Нәтижені қысқартады |
Оқу құрал жабдықтары Панель |
||
|
10 мин |
Сабақ соңы |
Оқулықтан үй тапсырмасы беріледі. Оқушылармен кері байланыс жасалады.
|
Тапсырманы орындайды Дескриптор: -Оқушылар сұрақтарға дұрыс жауап береді. Оқушылар спиннер әдісі бойынша Спиннерді бұрау арқылы,сұрақтарға жауап береді. Әр дұрыс жауап үшін 1 баллдан беріледі. Оқушылар кері байланыс жасайды. -Түсіндім -Сұрағым бар -Түсінбедім |
|
Оқу құрал жабдықтары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабаққа қмж
Ашық сабаққа қмж
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амандықова Ақбота Білімжанқызы |
||||||
|
Күні: |
13.11.2025 |
||||||
|
Сынып: 5 Ә |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.17 Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту; 5.1.2.18 Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындау;
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Оқушылар бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбында есептер шығарамыз. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін жылы сөздермен оқушыларға ұсынады. Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою. Балалар сендер Жай бөлшек туралы не білесіңдер? Қазір экранда Wordwoll платформасы арқылы сұрақтар қойылады.Сол сұрақтарға орнымыздан тұрып, жауап береміз. |
Сәлемдесу Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу: Wordwoll программасы бойынша сұрактарға жауап береді; |
Мадақтау арқылы |
Оқу құрал жабдықтары Панель Wordwollформасы https://wordwall.net/ru/resource/29632749 |
||
|
10 мин |
|
Оқушыларға Панель экраннан көңіл-күй суреттері бейнеленген слаид ашылады.Сол арқылы 2- топқа бөлінеді. Топқа бөлінгеннен кейін оқущылардан үй тапсырмасы сұралады. Үй тапсырмасын Symbolab платформасы арқылы тексереміз.
|
Оқушылар тақтаға шығып өз көңіл күйлері бойынша суреттерді таңдайды.. Оқушылар платформа арқылы тақтаға шығып үй тапсырмасының берілгендерін жазып ,шыққан нәтижені платформа арқылы тексереді. |
|
Оқу құрал жабдықтары |
||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1) *5/21 + 11/21 = (5 + 11)/21 = 16/21* 2) *5/12 + 1/12 = (5 + 1)/12 = 6/12 = 1/2* 3) *68/77 − 52/77 = (68 − 52)/77 = 16/77* 4) *8/21 + 7/21 = (8 + 7)/21 = 15/21 = 5/7* 5) *52/77 − 43/77 = (52 − 43)/77 = 9/77* 6) *5/12 + 4/12 = (5 + 4)/12 = 9/12 = 3/4*
1) 20/21 + 2/6 → 20/21 = 40/42, 2/6 = 14/42 Жауабы: 40/42 + 14/42 = 54/42 = 1 12/42 = 1 2/7 2) 14/20 + 5/10 → 14/20 = 7/10, 5/10 — бірдей бөлім Жауабы: 7/10 + 5/10 = 12/10 = 1 2/10 = 1 1/5 3) 3/4 + 4/15 → 3/4 = 45/60, 4/15 = 16/60 Жауабы: 45/60 + 16/60 = 61/60 = 1 1/60 4) 51/64 − 1/8 → 1/8 = 8/64 Жауабы: 51/64 − 8/64 = 43/64 5) 8/18 − 4/2 → 4/2 = 2 (бүтін сан), 8/18 = 4/9 Жауабы: 4/9 − 2 = теріс сан = -14/9 = -1 5/9 6) 3/11 + 5/11 → Бірдей бөлім Жауабы: 3 + 5 = 8 → 8/11 3-тапсырма бойынша тақтада Топтық жұмыс көрсетіледі.Оқушылар топтық жұмыс жасап, тақтада есептер шығарады.Қатемен жұмыс жасалады. Есеп арасында оқушылармен қимыл-әрекет арқылы сергіту жасалады.Тақтада видео қосылады.
→ 4/24 − 3/24 = 1/24 2. 1/6 + 3/10 → 5/30 + 9/30 = 14/30 = 7/15 3. 5/6 − 2/9 → 15/18 − 4/18 = 11/18 4. 25/34 − 4/17 4/17 = 8/34 → 25/34 − 8/34 = *17/34 = 1/2* 5. 3/8 + 1/6 → 9/24 + 4/24 = 13/24 6. 7/15 + 3/12 → 28/60 + 15/60 = 43/60 |
Оқушылар тақтадағы сәйкестендіруді орындайды.Және оларды дұрыс жауаптарымен сәйкестендіреді. Әр дұрыс жауапқа 1 баллдан беріледі. 2- тапсырмада оқушылар Жұптаса отырып, жай бөлшектерді есептейді.Дұрыс жауапты айтады. Бөлінген топ бойынша оқушылар топтаса отырып, топтық жұмысты орындайды. Оқушылар видеодағы іс-әрекет қимылды қайталайды.Сергіту жасайды. Оқушылар тақтадағы жай бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды. Дұрыс жауаптарын тақтаға жазады. Қатемен жұмыс жасайды Оқушылар топтаса отырып,топтық жұмыс жасайды..есептерді шығарады. Дұрыс жауаптарын тақтада тексереді. Оқушылар орындарынан тұрып, видеодағы қимылдарды қайталап, сергіту жасайды. Дескриптор: -оқушылар бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп ,есепті шығарады. -есепті дұрыс шығарады. |
Дескриптор: 1. Жай бөлшектің негізгі қасиетін біледі. 2.Жай бөлшекті қысқартуды біледі. Жұптық жұмыста арқылы бір-бірін бағалайды. 3-тапсырмада топтар бір-бірін бағалайды. Дескриптор: -Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосып ,азайтады, -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді. -Нәтижені қысқартады. -Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосып ,азайтады, -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді. -Нәтижені қысқартады |
Оқу құрал жабдықтары Панель |
||
|
10 мин |
Сабақ соңы |
Оқулықтан үй тапсырмасы беріледі. Оқушылармен кері байланыс жасалады.
|
Тапсырманы орындайды Дескриптор: -Оқушылар сұрақтарға дұрыс жауап береді. Оқушылар спиннер әдісі бойынша Спиннерді бұрау арқылы,сұрақтарға жауап береді. Әр дұрыс жауап үшін 1 баллдан беріледі. Оқушылар кері байланыс жасайды. -Түсіндім -Сұрағым бар -Түсінбедім |
|
Оқу құрал жабдықтары |
||
шағым қалдыра аласыз

















