Ашық сабақ:Қанайналым жүйесі қалай жұмыс істейді?

Тақырып бойынша 17 материал табылды

Ашық сабақ:Қанайналым жүйесі қалай жұмыс істейді?

Материал туралы қысқаша түсінік
Сапалы сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

  Жаратылыстану 11 -сабақ


Бөлім

Адам

Педагогтің аты-жөні

Ундаганова Ж.О

Күні:

18 .11.2025ж

Сынып:3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қанайналым жүйесі қалай жұмыс істейді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.4 қанайналым жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;

3.1.2.2. жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар жүрек, өкпе, қан тамырларының денедегі орнын модель арқылы немесе сурет бойынша табады. «Пульсті өлшеу» тәжірибесін жүргізеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы.



5 минут


Ынтымақтастық атмосферасын

Біз қандаймыз, қандаймыз?

-Шұғылалы таңдаймыз.

Бір бірімізді?

-қолдаймыз.

Пікіріміз?

-Құнды.

Қателесуден ?

-Қорықпаймыз.

«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін

Құндылық: Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Ай құндылығы: әділдік және жауапкершілік айы

Апталық дәйек сөз

Әділет-мемлекеттің негізгі күші”


Үй тапсырмасы: «Жедел жауап»

Қорытынды сұрақтарға жауап береді.

  1. Ширату жаттығуларын орындайды.

.

Сұраққа жауап береді.


Тақырыпты шығарады.


Бағалау:

Білімкласс

Әр алған балдың тұсына алған балдарын жазып отырады











Дескриптор: Сұраққа жауап береді - 1 балл




АКТ тақта,презентация,үлестірмелі парақтар.


Сабақтың ортасы

15 мин



Жаңа сабақ

Таппайтын тағат

Тығулы сағат? (Жүрек)











Жүрек сөзін қазақ,орыс тілі,ағылшын тілінде кім айта алады?


Топ атаулары:

  1. топ «Күретамыр»

  2. топ «Көктамыр»

  3. топ «Қылтамыр»

Бұл тамырлар туралы не білеміз?


Сұрақтар:

1.Жүрек не үшін керек?

2. Жүректі адам, жүрегі жылы, жүрегім тас төбеме шықты,жүрексіз адам сөздерінің мағынасы қандай?


Қоректік заттар ағзамызға қалай жетеді?

Оттек қалай кетеді?

Қалдық заттар мен көмірқышқыл газ ағзамыздан қалай шығады?


Жауабы: Қантамырлар қоректік заттарды адам ағзасына түсіріп,асқорыту жүйесіне сіңіріп,бүкіл ағзаға таратады.Оттекке қаныққан қан күре тамыр арқылы ішкі мүшелерге келеді.Одағы қалдық заттар мен көмірқышқыл газын көк тамыр бойымен сыртқа алып шығады

«Мозайк 3 Д» платформасы арқылы жаңа тақырып түсіндіріледі.

Оқулықпен жұмыс




ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма - Күретамыр,көктамыр,қылтамырды бояу.


.


-Сұрақтарға жауап береді.





- Дескриптор:

Жұмбақтың жауабын табы – 1 балл


Дескриптор:

Жүрек” сөзін

қазақ,орыс,ағылшын тілдерінде дұрыс айтады- 1 балл





Дескриптор:Сұраққа дұрыс жауап береді - 1 балл

Дескриптор:Мағынасын түсіндіреді - 1 балл

- Жүрегі тас төбесіне шықты деген тіркес, қатты уайымдады» дегенді білдіретінін айтады-1балл..






Оқулық









5 мин

Сергіту сәті


Жүрек соғысын жаттығу жасау арқылы бақылайды.

Жарайсыңдар!


15 мин

Жеке жұмыс

Қанайналым мүшелерінің атауларын жаз.



«Ойлан,жұптас,талқылы»


Нұсқау: Зертте.

Тамырдың соғуын сана. Ермексаз, ши,стикер пайдаланып, тамыр соғысын байқайтын құрал жаса.

Денеге күш түскенде тамырдың соғысы қалай өзгереді?


Қызықты факт

-Жүрек адамның жұдырығының көлеміндей ғана

-Тамырларды қоссақ, ұзындығы жерді 2-3 рет айналып өтуге болады.


Топтық жұмыс

1-топ Қантамырлар қызметі

2-топ қанайналым жүйесінің суретін салады.

3-топ Жүрек саулығын қалай сақтау қажет ереже құрастырады.




Суретпен жұмыс жасайды.

-Зерттеу жұмысын жоспарлайды.

Топпен жұмыс жасайды.

Дескриптор:

- Қан айналым мүшелері ағзамызда қайда орналасқанын табады және атауларын дұрыс жазады - 2балл.


Дескриптор:

Тыныш күйдегі және 10 рет секіргеннен кейінгі жүрек соғуын санап, нәтижені салыстырады - 1 балл




















Дескриптор:

Қантамыр қызметін айтады, суретңн салады,ереже құрастырады – 1 балл

Суреттер


Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс: Майшам арқылы


Оқу тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқу.5 сұрақты тест құрастыру.

Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойыла-ды.




















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.11.2025
53
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі