Алматы облысы, Қарасай ауданы,
«Шалқар орта мектебі» КММ
Бастауыш сынып мұғалімі
Бегимбетова Асем Зарлыхановна
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Шалқар орта мектебі» КММ |
||||
|
Пәні: |
Математика |
||||
|
Бөлім: |
Спорт- денсаулық кепілі |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бегимбетова А.З |
||||
|
Күні: |
21.02.2023ж. |
||||
|
Сынып: |
2 «А» |
||||
|
Тақырыбы |
Қарапайым теңдеулер. Теңсіздіктер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.2.1 х < □ және х > □ түріндегі теңсіздіктерге сәйкес келетін сандарды анықтау. 2.5.1.8 барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығару |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар х < □ және х > □ түріндегі теңсіздіктерге сәйкес келетін санды таңдап, тура санды теңсіздік жазады. Қарапайым теңдеуді шешеді. |
||||
|
ЕБҚО |
Артық,кем таңбаларын қою арқылы теңдік пен теңсіздікті ажырата алады. |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар 1 |
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Спорт -сенің серігің Жанға дауа,қолға күш Сергітетін ойыңды Математикаға мың алғыс |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі 2. Өлең шумағын хормен айтады |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
8 минут |
Өткен сабақты пысықтау. «Мак» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. |
1.□-топ:Жалғастыр: Кез келген санды 1-ге көбейткенде .................. 2.□-топ: Қандай сандар жұп,қандай сандар тақ болады? 3.□-топ: Көбейту және бөлу таңбаларын енгізген неміс математигі ? 4.□-топ: Бөлу амалының компонеттерін ата. 5.□-топ: Көбейту амалының компоненттерін ата. |
Дескриптор 1. Кез келген санды 1-ге көбейткенде сол санның өзі шығатындығын айтады. 2.Жұп ,тақ сандарды ажырата алады. 3.Көбейту,бөлу таңбаларын енгізген математикті айтады. 4.Көбейту,бөлу амалд компонентерін айтады. Жалпы:2 балл |
«Мак» сызбасы. Әр шаршысында қағазға жазылған тапсырма лар. |
|
|
Сабақтың ортасы 2 минут Білу. 5 минут 5минут 3 минут 7 минут ЕБҚО 3 мин 10 минут 5 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. «Боулинг» әдісі. 1-топ: 45 + х = 50 2-топ:87 – х = 80 3-топ: х · 5 = 40 4-топ: х+40=90 5-топ: 35+х=40 1.Ә)тапсырма. «Математик доп» Топтық жұмыс a>5 b>6 7>b 8>R 7>k 6>5 7>6 7>6 8>7 7>6 7>5 8>6 7>5 8>6 7>5 8>5 9>6 >4 8>5 7>4 9>5 7>3 8>4 7>2 8>3 7>1 8>2 8>1 Ереже. Теңдеудің шешуіне қара және есіңе сақта. Х*3=18 40:х=8 Х=18:3 у=40:8 Х=6 у=5 6*3=18 40:5=8 18=18 8=8
Дәптермен жұмыс. 4-тапсырма. 40:х=8 у*4=28 Х=40:8 у=28:4 Х=5 у=7 40:5=8 7*4=28
Текшелерді санау.
Сергіту сәті «Кестені біз жаттаймыз» «Тышқан» ойыны Кесте жазылған шариктер Бокс қолғабы
№ 6. «Тұлғаны таны» әдісі в:5=8 х*9=45 в=5*8 х=45:9 в=40 х=5 40:5=8 5*9=45 7*а=21 35:с=5 х*7=35 а=21:7 с=35:5 х=35/7 а=3 с=7 х=5 7*3=21 35:7=5 5*7=35 |
Тура теңдіктер шығатындай х-тің орнына тиісті сандарды қой. белгісіз көбейткіші бар теңдеуді шешеді көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді шешеді Әріптің орнына 10-нан кем қажет санды таңдап, тура санды теңсіздіктер жаз. Мұғалім түсіндіреді. Ережені тыңдайды Есте сақтайды. Белгісіз бөлгіші бар теңдеуді шешеді. х < □ және х > □ Әдепті баланы мақтаймыз. Бұзық баланы даттаймыз. Неше түрлі тәсілмен Кестені біз жаттаймыз. Теңдеуді шешеді. Спортшылар туралы білетін мәліметтерімен бөліседі. Сыныпта спорт үйірмесіне баратын оқушыларды да айтып мадақтау. |
Дескриптор: 1. белгісіз қосылғышы бар теңдеуді шешеді. 2.белгісіз азайғышы бар теңдеуді шешеді 3.белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешеді. 4.Белгісіз көбейткіші бар теңдеуді ешешді. Жалпы 2 балл
Дескриптор: Әріптің орнына 10-нан кем қажет санды таңдап, тура санды теңсіздіктер жазады. Жалпы 2 балл
Дескриптор: Белгісіз бөлгіші бар теңдеуді шешеді. Жалпы:2 балл 3 балл Әр топ кестені әр түрлі тәсілмен жаттайтындығын көрсетеді Дескриптор: Берілген сан қай теңдеудің түбірі болатынын болжайды, өз болжамының дұрыстығын тексереді. Жалпы:2 балл |
Оқулық Ереже
Текшелер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты бекіту
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):
-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма : 8-тапсырма Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
Мен ... білемін. Мен ... түсінемін. Мен ... жасай аламын.
|
Оқушылар жауап береді. Жинаған ұпайларын санайды.
Үйге берілген тапсырманы жазады
«Кубок» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Мадақтау сөздерін айту
Балдар жиынтығын қою
|
Үлестірме қағаз
|
|
|
Оқушының аты-жөні: Әр теңдеудің шешімін тауып,байланыстырып сыз 8 х а ═ 24 63 : у ═ 9 с : 9 ═
|
Жалғастыр:
Кез келген санды 1-ге көбейткенде ..................
Қандай сандар жұп,қандай сандар тақ болады?
Көбейту және бөлу таңбаларын енгізген неміс математигі ?
Бөлу амалының компонеттерін ата.
21:3=7
Көбейту амалының компоненттерін ата.
4*8=32
45 + х = 50
87 – х = 80
х · 5 = 40
х+40=90
35+х=40
в : 5 = 8
х *9 = 45
7 *а = 21
35 : с = 5
с : 3 = 7
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Қарапайым теңдеулер. Теңсіздіктер. 2-сынып
Ашық сабақ.Қарапайым теңдеулер. Теңсіздіктер. 2-сынып
Алматы облысы, Қарасай ауданы,
«Шалқар орта мектебі» КММ
Бастауыш сынып мұғалімі
Бегимбетова Асем Зарлыхановна
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Шалқар орта мектебі» КММ |
||||
|
Пәні: |
Математика |
||||
|
Бөлім: |
Спорт- денсаулық кепілі |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бегимбетова А.З |
||||
|
Күні: |
21.02.2023ж. |
||||
|
Сынып: |
2 «А» |
||||
|
Тақырыбы |
Қарапайым теңдеулер. Теңсіздіктер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.2.1 х < □ және х > □ түріндегі теңсіздіктерге сәйкес келетін сандарды анықтау. 2.5.1.8 барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығару |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар х < □ және х > □ түріндегі теңсіздіктерге сәйкес келетін санды таңдап, тура санды теңсіздік жазады. Қарапайым теңдеуді шешеді. |
||||
|
ЕБҚО |
Артық,кем таңбаларын қою арқылы теңдік пен теңсіздікті ажырата алады. |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар 1 |
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Спорт -сенің серігің Жанға дауа,қолға күш Сергітетін ойыңды Математикаға мың алғыс |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі 2. Өлең шумағын хормен айтады |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
8 минут |
Өткен сабақты пысықтау. «Мак» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. |
1.□-топ:Жалғастыр: Кез келген санды 1-ге көбейткенде .................. 2.□-топ: Қандай сандар жұп,қандай сандар тақ болады? 3.□-топ: Көбейту және бөлу таңбаларын енгізген неміс математигі ? 4.□-топ: Бөлу амалының компонеттерін ата. 5.□-топ: Көбейту амалының компоненттерін ата. |
Дескриптор 1. Кез келген санды 1-ге көбейткенде сол санның өзі шығатындығын айтады. 2.Жұп ,тақ сандарды ажырата алады. 3.Көбейту,бөлу таңбаларын енгізген математикті айтады. 4.Көбейту,бөлу амалд компонентерін айтады. Жалпы:2 балл |
«Мак» сызбасы. Әр шаршысында қағазға жазылған тапсырма лар. |
|
|
Сабақтың ортасы 2 минут Білу. 5 минут 5минут 3 минут 7 минут ЕБҚО 3 мин 10 минут 5 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. «Боулинг» әдісі. 1-топ: 45 + х = 50 2-топ:87 – х = 80 3-топ: х · 5 = 40 4-топ: х+40=90 5-топ: 35+х=40 1.Ә)тапсырма. «Математик доп» Топтық жұмыс a>5 b>6 7>b 8>R 7>k 6>5 7>6 7>6 8>7 7>6 7>5 8>6 7>5 8>6 7>5 8>5 9>6 >4 8>5 7>4 9>5 7>3 8>4 7>2 8>3 7>1 8>2 8>1 Ереже. Теңдеудің шешуіне қара және есіңе сақта. Х*3=18 40:х=8 Х=18:3 у=40:8 Х=6 у=5 6*3=18 40:5=8 18=18 8=8
Дәптермен жұмыс. 4-тапсырма. 40:х=8 у*4=28 Х=40:8 у=28:4 Х=5 у=7 40:5=8 7*4=28
Текшелерді санау.
Сергіту сәті «Кестені біз жаттаймыз» «Тышқан» ойыны Кесте жазылған шариктер Бокс қолғабы
№ 6. «Тұлғаны таны» әдісі в:5=8 х*9=45 в=5*8 х=45:9 в=40 х=5 40:5=8 5*9=45 7*а=21 35:с=5 х*7=35 а=21:7 с=35:5 х=35/7 а=3 с=7 х=5 7*3=21 35:7=5 5*7=35 |
Тура теңдіктер шығатындай х-тің орнына тиісті сандарды қой. белгісіз көбейткіші бар теңдеуді шешеді көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді шешеді Әріптің орнына 10-нан кем қажет санды таңдап, тура санды теңсіздіктер жаз. Мұғалім түсіндіреді. Ережені тыңдайды Есте сақтайды. Белгісіз бөлгіші бар теңдеуді шешеді. х < □ және х > □ Әдепті баланы мақтаймыз. Бұзық баланы даттаймыз. Неше түрлі тәсілмен Кестені біз жаттаймыз. Теңдеуді шешеді. Спортшылар туралы білетін мәліметтерімен бөліседі. Сыныпта спорт үйірмесіне баратын оқушыларды да айтып мадақтау. |
Дескриптор: 1. белгісіз қосылғышы бар теңдеуді шешеді. 2.белгісіз азайғышы бар теңдеуді шешеді 3.белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешеді. 4.Белгісіз көбейткіші бар теңдеуді ешешді. Жалпы 2 балл
Дескриптор: Әріптің орнына 10-нан кем қажет санды таңдап, тура санды теңсіздіктер жазады. Жалпы 2 балл
Дескриптор: Белгісіз бөлгіші бар теңдеуді шешеді. Жалпы:2 балл 3 балл Әр топ кестені әр түрлі тәсілмен жаттайтындығын көрсетеді Дескриптор: Берілген сан қай теңдеудің түбірі болатынын болжайды, өз болжамының дұрыстығын тексереді. Жалпы:2 балл |
Оқулық Ереже
Текшелер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
IV.Сабақты бекіту
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):
-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма : 8-тапсырма Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
Мен ... білемін. Мен ... түсінемін. Мен ... жасай аламын.
|
Оқушылар жауап береді. Жинаған ұпайларын санайды.
Үйге берілген тапсырманы жазады
«Кубок» әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
Мадақтау сөздерін айту
Балдар жиынтығын қою
|
Үлестірме қағаз
|
|
|
Оқушының аты-жөні: Әр теңдеудің шешімін тауып,байланыстырып сыз 8 х а ═ 24 63 : у ═ 9 с : 9 ═
|
Жалғастыр:
Кез келген санды 1-ге көбейткенде ..................
Қандай сандар жұп,қандай сандар тақ болады?
Көбейту және бөлу таңбаларын енгізген неміс математигі ?
Бөлу амалының компонеттерін ата.
21:3=7
Көбейту амалының компоненттерін ата.
4*8=32
45 + х = 50
87 – х = 80
х · 5 = 40
х+40=90
35+х=40
в : 5 = 8
х *9 = 45
7 *а = 21
35 : с = 5
с : 3 = 7
шағым қалдыра аласыз
















