|
Мектеп |
|
|||||
|
Бөлім |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Құрманаева Д |
|||||
|
Күні: |
20.11.2024ж |
|||||
|
Сынып:3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Уақыт әлеміне саяхат 46- сабақ «Түбір мен қосымшаның жазылуы» |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: әділдік және жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 мин Сабақтың ортасы 15 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.
Топқа бөліну
Әр топ ережені кезектесе айтады. Мысалы:1 оқушы: жалғау, 2-оқушы:сөз , 3оқушы: бен, 4-оқушы .сөзді , 5-оқушы:байланыстырады. Топ ережесімен таныстыру
Бағалау әдісімен таныстыру. Әр дұрыс жауапқа сағат беріледі
Үй тапсырмасын тексеру
Суретке қарап әңгіме құрау “Сиқырлы сөз” әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашу -Алғашқы сөзі оқу озаты ,өзі ақылды,өзі тиянақты,өзі пысық оқушының сөмкесінде -Екінші сөзі сыныптың ең өнерлі оқушысы.Ол ән айтқанды жақсы көреді.Ән айтудан конкурстарға қатысып,орын алып жүрген оқушы -Үшінші оқушы минутқа оқудан алдына жан салмайды,ол кім деп ойлайсыңдар? -Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Түбір мен қосымшаның жазылуы» Сабақтың мақсатымен таныстырамын.
Түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазуды үйренесіңдер
-Мәтіннің не туралы болатынын болжа. -Отбасында кім ылғи кешігіп жүреді? -Талғаттың әдеттегі жауабы қандай? -Мектепте қандай жарыс өтті? -Талғат жарыста нешінші орын алды? -Талғат нені түсінді? ЕББҚ оқушы өз жауап нұсқаларын ұсынады.
“Киім ілгіш” әдісі Топтаса отырып, уақыт бірліктерін ретімен қойып, мақалды табу Әр топ өз мақалдарын көщіріп жазу QR CODE әділісі арқылы сөздерге +ы; і- әріптерін қосып жазады,ережелерді қайталайды
Ережемен жұмыс “Ақиқат-жалған” ойыны
5 минуттық диктант
34--жаттығу “Қазақ тілі ” футболы
ЕББҚ оқушы жұбымен бірге түбір сөздердегі өзгерістерді байқап, жауап береді. |
Оқушылар жатқа айтады Оқушылар сөздерді таңдайды , тиісті тобын табады Ережені кезектесе айтадыСұрақтарға жауап береді. Оқушылар топ ережесімен танысады Оқушылар ұғып алады,түсінеді Оқушылар құрап келген әңгімелерін оқиды, пікір білдіреді Жасырын оқушыны табады,сөздерді тақтаға іледі Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Мәтін мазмұнын айтады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар уақыт бірліктерін ретімен қойып шығып, мақалды табады, мағынасын түсінеді Оқушылар жауабын жазады, смартфонмен жауабын тексереді Оқушылар ережемен танысады Диктантты өз бетімен жазады. Дескриптор арқылы әр оқушы бағаланады. Оқушылар ойынды ойнайды |
ҚБ:Мұғалімнің ауызша бағалауы үздіксіз жүріп отырады. Жарайсыңдар! Жақсы Жарайсыңдар Дескриптор: -әңгіме құрай алады; -пікірін анық, нақты білдіре алады. ФБ -2 балл Тамаша Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -нақыл сөзге өз пікірін білдіреді; -қосымшаның жуан жалғану себебін анықтайды; -қосымшаның жіңішке жалғану себебін анықтайды. ФБ -2 балл Дескриптор:; -қосымшаның жуан, жіңішке жалғану себебін анықтайды ФБ-1 балл Жарайсыңдар Дескриптор: -түбірлерін табады; - жұрнақты анықтайды; -жалғауды анықтайды. ФБ -2 балл Дескриптор: -сөздерді қатесіз жазады; -сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны анықтайды. ФБ -1 ; - Дескриптор: -сөздерге қосымша жалғайды; -ойын қорытып айтады. ФБ -2 балл |
Интерактивті тақта Әртүрлі сөздер слайд сағаттар Жұмыс дәптері слайд Оқулық 88-89 беттер Киім ілгіш парақтар
слайд Вордвалл жасанды интелекті Жұмыс дәптер Жасанды интелект |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау “Кім миллионер болады ” әдісі арқылы сабақты қорытындылау Дайын жасанды интелекттен жасалған ойынды кезектесе ойнайды ,табады және өз ойын дәлеледейді
Балалар, бүгінгі сабақта түбір мен қосымшаның жазылуына тоқталдық.Мәтіндегі негізгі ойды анықтауды үйрендік.Түбір сөзге қосымша жалғанғанда кейбір сөздердің жазылуы өзгеретінін түсіндік. Рефлексия: «Бас бармақ» әдісі -Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма? -Сабақты толық түсіндік деп айта аламыз ба? -Егер толық түсінсек бас бармақ арқылы көрсетейікші
Үйге тапсырма: ереже жаттау,35-жаттығу
|
Оқушылар ойынды ойнайды Оқушы сабақтан не түсінгенін, нені түсінбегенін, неден қиналғанын айтады |
Жарайсыңдар! |
Жасанды интелект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Қазақ тілі.3сынып."Түбір мен қосымшаның жазылуы"
Ашық сабақ.Қазақ тілі.3сынып."Түбір мен қосымшаның жазылуы"
|
Мектеп |
|
|||||
|
Бөлім |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Құрманаева Д |
|||||
|
Күні: |
20.11.2024ж |
|||||
|
Сынып:3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Уақыт әлеміне саяхат 46- сабақ «Түбір мен қосымшаның жазылуы» |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: әділдік және жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 мин Сабақтың ортасы 15 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.
Топқа бөліну
Әр топ ережені кезектесе айтады. Мысалы:1 оқушы: жалғау, 2-оқушы:сөз , 3оқушы: бен, 4-оқушы .сөзді , 5-оқушы:байланыстырады. Топ ережесімен таныстыру
Бағалау әдісімен таныстыру. Әр дұрыс жауапқа сағат беріледі
Үй тапсырмасын тексеру
Суретке қарап әңгіме құрау “Сиқырлы сөз” әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашу -Алғашқы сөзі оқу озаты ,өзі ақылды,өзі тиянақты,өзі пысық оқушының сөмкесінде -Екінші сөзі сыныптың ең өнерлі оқушысы.Ол ән айтқанды жақсы көреді.Ән айтудан конкурстарға қатысып,орын алып жүрген оқушы -Үшінші оқушы минутқа оқудан алдына жан салмайды,ол кім деп ойлайсыңдар? -Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Түбір мен қосымшаның жазылуы» Сабақтың мақсатымен таныстырамын.
Түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазуды үйренесіңдер
-Мәтіннің не туралы болатынын болжа. -Отбасында кім ылғи кешігіп жүреді? -Талғаттың әдеттегі жауабы қандай? -Мектепте қандай жарыс өтті? -Талғат жарыста нешінші орын алды? -Талғат нені түсінді? ЕББҚ оқушы өз жауап нұсқаларын ұсынады.
“Киім ілгіш” әдісі Топтаса отырып, уақыт бірліктерін ретімен қойып, мақалды табу Әр топ өз мақалдарын көщіріп жазу QR CODE әділісі арқылы сөздерге +ы; і- әріптерін қосып жазады,ережелерді қайталайды
Ережемен жұмыс “Ақиқат-жалған” ойыны
5 минуттық диктант
34--жаттығу “Қазақ тілі ” футболы
ЕББҚ оқушы жұбымен бірге түбір сөздердегі өзгерістерді байқап, жауап береді. |
Оқушылар жатқа айтады Оқушылар сөздерді таңдайды , тиісті тобын табады Ережені кезектесе айтадыСұрақтарға жауап береді. Оқушылар топ ережесімен танысады Оқушылар ұғып алады,түсінеді Оқушылар құрап келген әңгімелерін оқиды, пікір білдіреді Жасырын оқушыны табады,сөздерді тақтаға іледі Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Мәтін мазмұнын айтады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар уақыт бірліктерін ретімен қойып шығып, мақалды табады, мағынасын түсінеді Оқушылар жауабын жазады, смартфонмен жауабын тексереді Оқушылар ережемен танысады Диктантты өз бетімен жазады. Дескриптор арқылы әр оқушы бағаланады. Оқушылар ойынды ойнайды |
ҚБ:Мұғалімнің ауызша бағалауы үздіксіз жүріп отырады. Жарайсыңдар! Жақсы Жарайсыңдар Дескриптор: -әңгіме құрай алады; -пікірін анық, нақты білдіре алады. ФБ -2 балл Тамаша Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -нақыл сөзге өз пікірін білдіреді; -қосымшаның жуан жалғану себебін анықтайды; -қосымшаның жіңішке жалғану себебін анықтайды. ФБ -2 балл Дескриптор:; -қосымшаның жуан, жіңішке жалғану себебін анықтайды ФБ-1 балл Жарайсыңдар Дескриптор: -түбірлерін табады; - жұрнақты анықтайды; -жалғауды анықтайды. ФБ -2 балл Дескриптор: -сөздерді қатесіз жазады; -сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны анықтайды. ФБ -1 ; - Дескриптор: -сөздерге қосымша жалғайды; -ойын қорытып айтады. ФБ -2 балл |
Интерактивті тақта Әртүрлі сөздер слайд сағаттар Жұмыс дәптері слайд Оқулық 88-89 беттер Киім ілгіш парақтар
слайд Вордвалл жасанды интелекті Жұмыс дәптер Жасанды интелект |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау “Кім миллионер болады ” әдісі арқылы сабақты қорытындылау Дайын жасанды интелекттен жасалған ойынды кезектесе ойнайды ,табады және өз ойын дәлеледейді
Балалар, бүгінгі сабақта түбір мен қосымшаның жазылуына тоқталдық.Мәтіндегі негізгі ойды анықтауды үйрендік.Түбір сөзге қосымша жалғанғанда кейбір сөздердің жазылуы өзгеретінін түсіндік. Рефлексия: «Бас бармақ» әдісі -Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма? -Сабақты толық түсіндік деп айта аламыз ба? -Егер толық түсінсек бас бармақ арқылы көрсетейікші
Үйге тапсырма: ереже жаттау,35-жаттығу
|
Оқушылар ойынды ойнайды Оқушы сабақтан не түсінгенін, нені түсінбегенін, неден қиналғанын айтады |
Жарайсыңдар! |
Жасанды интелект |
||
шағым қалдыра аласыз




















