Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Психологиялық ахуал Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал Жігерлендіру Құндылықтарға байланысты топ атын анықтау. «Қоржын » әдісі 1. «Адалдық» тобы 2. «Әділдік» тобы «Адал азамат» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: Қаңтар айы Заң және тәртіп айы; - Оқушыларды заң мен тәртіпті құрметтеуге, белгіленген ережелерді сақтауға тәрбиелеу. - Қоғамдық тәртіпке бағыну, өз құқығы мен міндетін білу арқылы жауапкершілік сезімін дамыту. - Тәртіптің маңызын түсіндіру, оның қоғамдағы тыныштық пен әділеттілікті қамтамасыз ететін басты құрал екенін ұғындыру. - Әділдікке, шыншылдыққа, адал әрекет етуге баулу арқылы құқықтық сауаттылықты арттыру. - Заңға бағынатын, тәртіпті, мәдениетті азамат болып өсуге бағыттау.
«Қоржын» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтап, жаңа сабақтың тақырыбын ашу Септіктерді ата. Атау септігі деген не? Ілік септік деген не? Барыс септік деген не? Табыс септік есім деген не? Шығыс септік есім деген не? |
Сәлемдеседі
Топ атауын анықтайды.
Құндылықтармен танысады
Өткен тақырыптарды қайталай отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады |
«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру
Дескриптор: Өткен тақырыптарды қайталады . 1б Қ.Б.: Киіз үй бағалау шкаласы |
Слайдтар, суреттер, дидактикалық материалдар және т.б.
Оқулық дәптер
слайд ауызша |
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 5 мин 25 минут
5 минут
3 минут |
Сабақтың тақырыбы: Жатыс септік Сабақтың мақсаты түсіндіріледі
ЖИ Ережемен тыңдау Жатыс септігіндегі зат есімдер кімде? неде? кімдерде? нелерде? деген сұрақтарға жауап береді. Жатыс септігі атау септігіндегі сөзге - да, - де, - та, - те жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды жатыс септік жалғаулары деп атайды.
Ұжымдық жұмыс 56-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап. Қарамен жазылған сөзге сұрақ қой. Оның жалғауын тап. Бұл сөз қай септікте тұр? Қыста ғана болады Ұстасаң, қолың тоңады. (қар) Дәптермен жеке жұмыс «Жылжымалы асық» 57- жаттығу. Мақал-мәтелдерді оқып, жатқа жаз. Жатыс септігіндегі сөздердің астын сыз. Оларға сұрақ қой. 1.Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі 2.Ерлік білекте емес, жүректе. Сергіту сәті 58-жаттығу. Мәтінді көшіріп жаз. Мәтінге ат қой. Жатыс септігіндегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын анықта. Арша Арша тасты жерлерде, таулы аймақтарда өседі. Дәрі жасау үшін оның жемісін пайдаланады. Құрамында эфир майлары, қант, алма қышқылдары, минералды тұздар бар. Жерлерде, аймақтарда - қайда?-пысықтауыш Құрамында - несінде? - толықтауыш Топтық жұмыс. 1-топ. «Кадр» әдісі 61-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрастырып жазыңдар. 2-топ. «Пазл» әдісі Суретке тиісті жалғау жалғап, септігін тап.
Жұптық жұмыс. 60жаттығу.Планшет әдісі. Берілген сөздерге жатыс септік жалғауын жалғап,әрқайсысымен сөйлем құрап жазыңдар Өзен, жайлау, қыс, көген*. Өзенде, жайлауда, қыста, көгенде. Көген – қой, қозы-лақтарды мойындарынан тізбектеп, желі арқанға қатарлап байлайтын бұршақтар. Өзенде көптеген балықтар бар. Жайлауда мал өріске шығады. Қыста балалар әдемі аққала жасайды. Қозы-лақтар көгенде байлаулы тұр. Саралау. Қарқыны жоғары оқушыға. «Ажырат» ойыны Асықтағы сөздерді ажыратып қоржынға сал. Саралау. Қарқыны жоғары оқушыға. Құс сөзін септеп жаз.
Сабақты қорыту мақсатында «Тайқазан» ойыны арқылы тест
1. Жатыс септік сұрақтарын
тап.
2. Жатыс септікте тұрған
сөзді белгіле.
3. Қай сөз жатыс септікте
тұр?
4. Сөйлемдегі жатыс
септіктегі сөзді тап.
5. Жатыс септік жалғауын
көрсет. |
Сабақтың мақсатынмен танысады
Ережемен танысады.
Жұмбақты шешіп, сөзге сұрақ қояды.
Мақал-мәтелдермен жұмыс жасайды.
Қимыл жаттығуларын жасайды.
Жазылым,оқылым дағдысын орындайды
Топтар мұғалімнің нұсқаулығы бойынша тапсырманы орындайды.
Жұптық жұмыс орындайды
Берілген сөздерді ажыратады.
Құс сөзін септеп жазады.
Сабақта алған білімін тексереді.
|
қб. «ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.
дескриптор: жұмбақты шешеді. сөзге сұрақ қоя алады. 1б жатыс септіктің жалғауын табады. 1б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы. дескриптор: мақал-мәтелдерді оқып, жатқа жазады. 1б жатыс септігіндегі сөздердің астын сызады. оларға сұрақ қояды. 1б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы.
дескриптор: жатыс септіктің жалғауларын біледі; жатыс септігіндегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын анықтайды. 1б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы.
дескриптор: сурет бойынша әңгіме құрастырып жазады суретке тиісті жалғау жалғап, септігін табады 1б
дескриптор: берілген сөздерге жатыс септік жалғауын жалғап,әрқайсысымен сөйлем құрап жазады 1б
дескриптор: асықтағы сөздерден жатыс септік жалғаулы сөзді таба алады.1б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы.
дескриптор: сұрақтың дұрыс нұсқасын тауып, белгілейді. 1 б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы. |
оқулық дәптер
слайд
оқулық дәптер
дидактикалық материал-дар.
слайдтар, плакат және маркерлер
дидактикалық материалдар
слайд
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2 мин |
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: 59-жаттығу. 29 бет. |
Кері байланыс бағдаршамның көздерін басу арқылы жүреді. |
ҚБ қойылады.
«Жарайсың!» «Тамаша!» «Жақсы!» «Талпын!» Тамаша жұмыс жасадың!
|
слайд |
|
Септіктер |
Сұрақтары |
Құс |
|
Атау септік |
Кім? Не? |
|
|
Ілік септік |
Кімнің? Ненің? |
|
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? |
|
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? |
|
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? |
|
|
Септіктер |
Сұрақтары |
Құс |
|
Атау септік |
Кім? Не? |
|
|
Ілік септік |
Кімнің? Ненің? |
|
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? |
|
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? |
|
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? |
|
|
Септіктер |
Сұрақтары |
Құс |
|
Атау септік |
Кім? Не? |
|
|
Ілік септік |
Кімнің? Ненің? |
|
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? |
|
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? |
|
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? |
|
|
Септіктер |
Сұрақтары |
Құс |
|
Атау септік |
Кім? Не? |
|
|
Ілік септік |
Кімнің? Ненің? |
|
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? |
|
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? |
|
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Қазақ тілі .4 сынып Жатыс септік
Ашық сабақ.Қазақ тілі .4 сынып Жатыс септік
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Психологиялық ахуал Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал Жігерлендіру Құндылықтарға байланысты топ атын анықтау. «Қоржын » әдісі 1. «Адалдық» тобы 2. «Әділдік» тобы «Адал азамат» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: Қаңтар айы Заң және тәртіп айы; - Оқушыларды заң мен тәртіпті құрметтеуге, белгіленген ережелерді сақтауға тәрбиелеу. - Қоғамдық тәртіпке бағыну, өз құқығы мен міндетін білу арқылы жауапкершілік сезімін дамыту. - Тәртіптің маңызын түсіндіру, оның қоғамдағы тыныштық пен әділеттілікті қамтамасыз ететін басты құрал екенін ұғындыру. - Әділдікке, шыншылдыққа, адал әрекет етуге баулу арқылы құқықтық сауаттылықты арттыру. - Заңға бағынатын, тәртіпті, мәдениетті азамат болып өсуге бағыттау.
«Қоржын» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтап, жаңа сабақтың тақырыбын ашу Септіктерді ата. Атау септігі деген не? Ілік септік деген не? Барыс септік деген не? Табыс септік есім деген не? Шығыс септік есім деген не? |
Сәлемдеседі
Топ атауын анықтайды.
Құндылықтармен танысады
Өткен тақырыптарды қайталай отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады |
«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру
Дескриптор: Өткен тақырыптарды қайталады . 1б Қ.Б.: Киіз үй бағалау шкаласы |
Слайдтар, суреттер, дидактикалық материалдар және т.б.
Оқулық дәптер
слайд ауызша |
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 5 мин 25 минут
5 минут
3 минут |
Сабақтың тақырыбы: Жатыс септік Сабақтың мақсаты түсіндіріледі
ЖИ Ережемен тыңдау Жатыс септігіндегі зат есімдер кімде? неде? кімдерде? нелерде? деген сұрақтарға жауап береді. Жатыс септігі атау септігіндегі сөзге - да, - де, - та, - те жалғаулары жалғану арқылы жасалады. Бұл жалғауларды жатыс септік жалғаулары деп атайды.
Ұжымдық жұмыс 56-жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап. Қарамен жазылған сөзге сұрақ қой. Оның жалғауын тап. Бұл сөз қай септікте тұр? Қыста ғана болады Ұстасаң, қолың тоңады. (қар) Дәптермен жеке жұмыс «Жылжымалы асық» 57- жаттығу. Мақал-мәтелдерді оқып, жатқа жаз. Жатыс септігіндегі сөздердің астын сыз. Оларға сұрақ қой. 1.Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі 2.Ерлік білекте емес, жүректе. Сергіту сәті 58-жаттығу. Мәтінді көшіріп жаз. Мәтінге ат қой. Жатыс септігіндегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын анықта. Арша Арша тасты жерлерде, таулы аймақтарда өседі. Дәрі жасау үшін оның жемісін пайдаланады. Құрамында эфир майлары, қант, алма қышқылдары, минералды тұздар бар. Жерлерде, аймақтарда - қайда?-пысықтауыш Құрамында - несінде? - толықтауыш Топтық жұмыс. 1-топ. «Кадр» әдісі 61-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрастырып жазыңдар. 2-топ. «Пазл» әдісі Суретке тиісті жалғау жалғап, септігін тап.
Жұптық жұмыс. 60жаттығу.Планшет әдісі. Берілген сөздерге жатыс септік жалғауын жалғап,әрқайсысымен сөйлем құрап жазыңдар Өзен, жайлау, қыс, көген*. Өзенде, жайлауда, қыста, көгенде. Көген – қой, қозы-лақтарды мойындарынан тізбектеп, желі арқанға қатарлап байлайтын бұршақтар. Өзенде көптеген балықтар бар. Жайлауда мал өріске шығады. Қыста балалар әдемі аққала жасайды. Қозы-лақтар көгенде байлаулы тұр. Саралау. Қарқыны жоғары оқушыға. «Ажырат» ойыны Асықтағы сөздерді ажыратып қоржынға сал. Саралау. Қарқыны жоғары оқушыға. Құс сөзін септеп жаз.
Сабақты қорыту мақсатында «Тайқазан» ойыны арқылы тест
1. Жатыс септік сұрақтарын
тап.
2. Жатыс септікте тұрған
сөзді белгіле.
3. Қай сөз жатыс септікте
тұр?
4. Сөйлемдегі жатыс
септіктегі сөзді тап.
5. Жатыс септік жалғауын
көрсет. |
Сабақтың мақсатынмен танысады
Ережемен танысады.
Жұмбақты шешіп, сөзге сұрақ қояды.
Мақал-мәтелдермен жұмыс жасайды.
Қимыл жаттығуларын жасайды.
Жазылым,оқылым дағдысын орындайды
Топтар мұғалімнің нұсқаулығы бойынша тапсырманы орындайды.
Жұптық жұмыс орындайды
Берілген сөздерді ажыратады.
Құс сөзін септеп жазады.
Сабақта алған білімін тексереді.
|
қб. «ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.
дескриптор: жұмбақты шешеді. сөзге сұрақ қоя алады. 1б жатыс септіктің жалғауын табады. 1б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы. дескриптор: мақал-мәтелдерді оқып, жатқа жазады. 1б жатыс септігіндегі сөздердің астын сызады. оларға сұрақ қояды. 1б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы.
дескриптор: жатыс септіктің жалғауларын біледі; жатыс септігіндегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын анықтайды. 1б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы.
дескриптор: сурет бойынша әңгіме құрастырып жазады суретке тиісті жалғау жалғап, септігін табады 1б
дескриптор: берілген сөздерге жатыс септік жалғауын жалғап,әрқайсысымен сөйлем құрап жазады 1б
дескриптор: асықтағы сөздерден жатыс септік жалғаулы сөзді таба алады.1б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы.
дескриптор: сұрақтың дұрыс нұсқасын тауып, белгілейді. 1 б қ.б.: киіз үй бағалау шкаласы. |
оқулық дәптер
слайд
оқулық дәптер
дидактикалық материал-дар.
слайдтар, плакат және маркерлер
дидактикалық материалдар
слайд
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2 мин |
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: 59-жаттығу. 29 бет. |
Кері байланыс бағдаршамның көздерін басу арқылы жүреді. |
ҚБ қойылады.
«Жарайсың!» «Тамаша!» «Жақсы!» «Талпын!» Тамаша жұмыс жасадың!
|
слайд |
|
Септіктер |
Сұрақтары |
Құс |
|
Атау септік |
Кім? Не? |
|
|
Ілік септік |
Кімнің? Ненің? |
|
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? |
|
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? |
|
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? |
|
|
Септіктер |
Сұрақтары |
Құс |
|
Атау септік |
Кім? Не? |
|
|
Ілік септік |
Кімнің? Ненің? |
|
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? |
|
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? |
|
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? |
|
|
Септіктер |
Сұрақтары |
Құс |
|
Атау септік |
Кім? Не? |
|
|
Ілік септік |
Кімнің? Ненің? |
|
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? |
|
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? |
|
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? |
|
|
Септіктер |
Сұрақтары |
Құс |
|
Атау септік |
Кім? Не? |
|
|
Ілік септік |
Кімнің? Ненің? |
|
|
Барыс септік |
Кімге? Неге? |
|
|
Табыс септік |
Кімді? Нені? |
|
|
Жатыс септік |
Кімде? Неде? |
|
шағым қалдыра аласыз














