Материалдар / Ашық сабақ.Қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытуға қосқан үлесі

Ашық сабақ.Қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытуға қосқан үлесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытуға қосқан үлесі тақырыбында өткізілген ашық сабағымның барысында оқушылар ХХ ғасырдың ортасы мен аяғындағы қазақ ғылымының дамуы жайлы құнды мәліметтер ала алады.Жаңа ғылымның салалары және оған қазақстандық ғалымдардың үлес қосуы ,т.б деректер келтірілген .
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.

Әбсаттар Қалдыгүл Сансызбайқызы


202 З.Жарқынбаев атындағы орта мектептің тарих пәнінің мұғалімі

Қызылорда облысы Жалағаш ауданы


Қысқа мерзімді жоспар

Қазақстан тарихы

Бөлім:

9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)


Педагогтің аты-жөні:

Әбсаттар Қалдыгүл Сансызбайқызы

Күні:

10.12.2024

Сынып: 9

Қатысушылар саны: 18

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.

Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың екінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру

Сабақтың мақсаты

ХХ ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері және білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру

Құндылықтар

Бірлік және ынтымақ айы;

Апта дәйексөзі:

Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Амандасу. Психологиялық ахуал орнату.

Оқушыларды Ғылыми орталыққа орналастыру

3 аймаққа орналастыру

1 ші Академиктер

2-ші Аспиранттар

3-ші Профессорлар

Әр аймақ өз аттарына анықтама беріп,өздерін сипаттап,таныстырып шығады

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың жанына орналастыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Слайд материалда

ры

Жаңа білім




Зейін шоғырландыру

«Кинометафора» әдісі

«Қазақстандық ғылымның дамуы» атты бейнесюжетті көрсету

арқылы оқушылардың мотивациясын туғызу және өз ойын, ой

-пікірлерін білу мен оқу мақсатын айқындау.

Келесі кезеңде оқушыларға тақырыпқа байланысты академик,ғалымдардың суреттері жасырылған «Мен кіммін?» атты тапсырма беріледі.Бұл тапсырма бойынша оқушылар суреттегі тұлғаны тауып,оның өмір жолы мен жетістіктеріне тоқталады.

Тапсырма «Сәйкестендір» әдісі

Ғалымдардың ғылымның қандай саласын зерттегенін, ашқан

жаңалықтарын және оның құндылығы туралы ақпарат

жазыңыз.

А)


В)


С)


Д)


Е)


ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.


Сәйкестендіру кестесіҒалымдар: Д.В.Сокольский, У.М.Ахметсафин, М.А.Айтхожин,

Ә.Х.Марғұлан, Қ.И.Сәтпаев-қызметіне қарай кестеге орналастыр

Қызметі

А

В

С

Д

Е

Гидрогеология,гидрофизика ғылымына үлес қосқан






Генетика мен микробиология саласына қомақты үлес қосқан






Қола дәуірін түбегейлі зерттеген






Жезқазған мыс кен орнын зерттеген,ҚКСР Ғылым Академиясын құрған






Катализаторды электрохимиялық әдіспен зерттеген






«Тірек мәтін» әдісі.

Тапсырма.Мәтінді оқып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз.

Е.Б.Бекмаханов-көрнекті ғалым,тарих ғылымдарының докторы.Оның алғаш рет 1944жылы «Қазақ КСР тарихындағы»

Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы тараудың авторы ретінде әділетсіз сынға ұшырады. «ХІХ ғ 20-40жж Қазақстан» атты кітабында Кенесары Қасымұлының көтерілісін (1837-1847жж)

қазақ халқының ұлт-азаттық қозғалысы ретінде бағалағаны үшінсаяси қуғын-сүргінге душар болды.1952ж бас бостандығынанайырылып,жер аударылып,1954ж ақталып шықты.40-50жж басында Қазақстанда бір ғана «Бекмаханов ісі» орыналған жоқ. Биология,медицина, және экология саласындағы біраз ғалымдарға «космополит» деген айыптар тағылып,олар

республиканың ғылыми-зерттеу мекемелері мен жоғары оқу көрнекті қоғамтанушы ғалымдар Қ.Сәтбаев,М.Әуезов орындарынан қуылды. Қазақстаннан Мәскеуге кетуге мәжбүр болса,А.Жұбанов,Б.Сүлейменов,Қ.Жұмағалиевтер

ге саяси айыптар тағылды.

Сұрақтар:

1. «Бекмаханов ісінің» мәні неде?

2. Қудаланған ғалымдарды ата?

3. Е. Б.Бекмахановты кім ретінде танисыз?

4.Бекмахановтың қандай еңбегі сынға ұшырады?

5. «космополит» ұғымының мәні...

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.


Жаңа ұғымдармен жұмыс


  • Космополит-өз Отанының мүдделерінен алыстап,патриоттық сезімнен айырылған адам

  • Партия цензурасы-партия тарапынан баспасөзді,басқа да ақпарат құралдарын мемлекеттік қатаң бақылау,қадағалау

  • Ұлттық Ғылым академиясы-Қазақстандағы ғылыми-зерттеу жұмыстарының үйлестірушісі,1946 ж 1 маусымда құрылды



Көрсетілген бейнемате

риалмен жұмыс




Мәтінмен жұмыс

Суреттермен жұмыс






























Дескриптор:

Сәйкестенді

ру кестесін толтыру арқылы оқушылар

1.Ғалымдардың есімдерін анықтайды

2.Олардың ғылымға қосқан үлестерін айқындайды

3.кестені сәйкестенді

реді









Дескриптор:

«Бекмахановқа ісі» мәнін айқындайды

Қудаланған ғалымдардың есімдерін анықтайды.

Саясаттың мәнін сипаттайды















ҚБ Мұғалім оқушы

лар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»








«Алақан-жұдырық»






«Стикер»


















«Екі жұлдыз,бір тілек»


















«+,-,керемет»

Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.















Ә. Марғұлан. https://www.youtube.com/watch?v=i2Nacf08aVc







Сәйкестендіру кестесі



















Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010. 11 тарау.

Padlet

Бекіту






Сабақты қорытындылау XX ғасырдыңекінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды?

«Қазақстан ғылымы» тақырыбына СВОТ талдау тапсырмасы беріледі

Схема 2


Қазақстан ғылымының мықты жақтары

Қазақстан ғылымының әлсіз жақтары

Қазақстан ғылымының мүмкіндіктері

Қазақстан ғылымының қауіпті тұстары

Үйге тапсырма XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Сабақтың тақырыбын қорытынды

лау

Оқушылар тақырыпқа байланысты мықты,әлсізтұстарын және мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлі тұстарын ашып жазады.

«Ең үздік жауап»

Оқушылар өзара бағалау жүргізеді

Ақпараттық карточка


Тақта





Кері байланыс

Ғалымдар сөйлейді

ЖИ арқылы оқушылар ғалымдарға пікірлерін айтқызады

Үш «Қ» әдісі

1.Құнды

2.Қызық

3.Қиын

Тақырып бойынша не құнды болғанын , не қызық болғанын, не қиын болғанын жазады


Оқушы

лар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалай

ды



А4, конспект





































Рефлексия


Мен өткізген ашық сабағыма талдау жасай отырып, бірнеше маңызды аспектілерді атап өткім келеді. Сабақтың мақсаты — оқушылардың тақырыпқа қатысты білімдерін тереңдетіп, өз ойларын жүйелі түрде жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру болды. Сабақ барысында түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалану арқылы мен оқушылардың белсенділігін арттыруға тырыстым. Оқушыларға сұрақтар қойып, оларды топтық жұмысқа тарту арқылы сабақтың қызықты әрі тиімді болуын қамтамасыз еттім.

Бірінші кезеңде, сабақтың кіріспесі мен тақырыпты таныстыру кезеңінде, мен тақырыпты түсіндіру үшін визуалды құралдарды қолдандым. Бұл оқушылардың назарын аударып, жаңа ақпаратты жақсы қабылдауға мүмкіндік берді. Сабақтың құрылымы оқушыларға түсінікті болды. Тақырып бойынша диалог жүргізу, талқылау ұйымдастыру арқылы оқушылардың қызығушылығы артты. Бұл, өз кезегінде, оқушылардың сабаққа белсенді қатысуына ықпал етті.

Сабақ барысында қолданған әдіс-тәсілдердің тиімділігі байқалды. Оқушылар өз пікірлерін ашық білдіріп, топта жұмыс жасау барысында бір-біріне көмек көрсетті. Мұндай топтық жұмыс арқылы оқушылардың қарым-қатынас дағдылары да дамыды.

Сабақтың қорытынды кезеңінде оқушылардың алған білімдерін тексеру үшін тапсырмалар бердім. Бұл тапсырмалардың нәтижелері сабақтың мақсаттарына қаншалықты қол жеткізгенімізді көрсетті. Оқушылардың көпшілігі тапсырманы дұрыс орындады.

Сонымен қатар, сабақ барысында мен өз жұмысымды да бағалай отырып, әріптестерімнен кері байланыс алу маңызды екенін сезіндім. Олар менің сабағыма қатысты жақсы пікірлері мен ұсыныстарын білдірді.

Ашық сабақта жасанды интеллектіні қолдану менің педагогикалық тәжірибем үшін жаңа әрі қызықты тәжірибе болды. Жасанды интеллектінің мүмкіндіктерін сабақ барысында пайдалану оқушылардың қызығушылығын арттырды және олардың тақырыпқа деген терең түсінігін қалыптастыруға көмектесті.

Жоғары класс оқушылары болғандықтан заманауи әдіс-тәсілдер,сабақ барысында ЖИ-ды қолдану өте қызықты кезеңдердің бірі болды.Әсіресе сабақтың қорытынды кезеңінде әр аймақтың өкілдері өз арасынан ғалым,зерттеуші,аспиранттарды ЖИ арқылы сабаққа кері байланыс беріп,бағалау жүргізу сәті өте сапалы шықты.

Сонымен қатар, мен оқушылардың өз бетінше жұмыс істеуіне және үй тапсырмасын орындауға арналған интерактивті құралдарды пайдаландым. Жасанды интеллектіні қолдану арқылы оқушылар тапсырмаларды орындаған кезде, оларға әрқашан кері байланыс беріліп отырды, бұл олардың дұрыс әрі дәл жұмыс істеуіне әсер етті.

Жалпы алғанда, ашық сабақта жасанды интеллектіні қолдану менің оқыту әдісімді жаңартуға мүмкіндік берді. Бұл технологияның оқу процесін тиімді әрі қызықты етуге қаншалықты әсер ететінін көрдім. Алдағы уақытта жасанды интеллектіні пайдалануды одан әрі жетілдіріп, оқушылардың білімін бағалауда және олардың өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамытуда қолдануға тырысатын боламын.

Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі