Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
8.2А Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Амангалиева А.М. |
|
|
Күні |
|
|
|
Сыныбы |
8 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: Қанның құрамы мен қызметі. |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың бағалау критерийі |
|
|
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 8 минут 4 минут |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Бинго» әдісі (жеке жұмыс)
- Мұғалім
сұрақты оқиды, әр оқушы сұрақтарға жеке жауап береді, 3рет қатесіз
жауап берген оқушы бірінші «Бинго» деп жар салады. Сол сәтте жұмыс
тоқтатылады.
ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтау, оқушылардың өзара қолпаштауы. С: қолдау, қарқын,
қорытынды.
«Миға шабуыл» әдісі (жалпы жұмыс) - Қан туралы бейнематериал ұcыну арқылы жаңа тақырып бойынша миға шабуыл жасап оқушыларды қан жасушалары суреттері бойынша 3 топқа бөліп, сыныптағы жағымды психологиялық ахуалды орнату: 1-топ: Лейкоциттер 2-топ: Эритроциттер 3-топ: Тромбоциттер
|
https://www.youtube.com/watch?v=pkEVupbN1UQ
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 8 минут |
«Ойлан, топтас, бөліс» әдісі (топтық жұмыс) - Әрбір топқа оқулық пен қосымша материалды ұсыну арқылы қанның қызметі мен құрылысын анықтау бойынша тапсырма беріледі. - Топ мүшелері материалды өз беттерінше меңгереді, бірлесіп ақпаратты талдайды: 1-топ: «Қан қызметі. Лейкоциттер» 2-топ: «Қан құрамы. Эритроциттер» 3-топ:«Қан плазмасы. Тромбоциттер» Дескриптор: 1-топ - ресурстармен жеке танысу, топта талдайды-1балл - Қан қызметі. Лейкоциттер туралы ақпарат ұсынады-2балл 2-топ - ресурстармен жеке танысу, топта талдайды-1балл - Қан құрамы. Эритроциттер туралы ақпарат ұсынады-2балл 3-топ - ресурстармен жеке танысу, топта талдайды-1балл - Қан плазмасы. Тромбоциттер туралы ақпарат ұсынады-2балл ҚБ: «ҚҚҚ»\құнды, қиын қызық\ әдісі арқылы өзара топтық бағалау. Мұғалімнің ауызша мадақтауы. С: қарым-қатынас, оқу ортасы, ресурс, жұмыс қарқыны, қолдау, нәтиже. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы (жеке жұмыс) 1 тапсырма. Қан жасушаларының атауын суретпен сәйкестендіріңіздер.
Жауабы: 1-С, 2-А, 3-В Дескриптор: А-1балл; В-1балл; С-1балл. 2 тапсырма. Келесі сұрақтарға жауап беру үшін «безгек» мәтінін пайдаланыңыздар. «БЕЗГЕК» Безгек (Маlаrіа - безгек) — бұл инфекциялық қан ауруы,ол адамды қалтыратып, аласұрғызады. Бұл безгекпен ауыратын адамның қанынан безгек паразиттерін сорып алатын шыбын-шіркейлер, маса-соналар инфекциясын түсіреді, бірнеше мәрте қайталатын ауру түрі. Көбінесе безгек масасының шағуынан жұғады. V ғасырдан бері белгілі, балшық маңындағы тропикалық немесе субтропикалық аумақтарда кең тараған. Паразиттің қауіптілігі XX ғасыр басында анықталды. Жыл сайын әлемде дәл осы ауруға 250 млн. адам шалдығып, оның 2 млн-ы қайтыс болады. Безгек басқа паразит түрлеріне қарағанда ауырлау, тіпті соңы өлімге әкеледі. Бұлар қанды қызыл жасуша ішінде тез тарайды. Кейін адам 4-10 сағатқа жуық тітіркеніп, қызуы 40,6-ға дейін көтеріледі және басы қатты ауырады. Безгекпен күресудің бірден бір жолы осыны таратушы масаларды жою. Сұрақ: Адам бұл мәтінді оқып, былай ойланады: «Безгек – халықтың денсаулығына қауіп-қатер болып табылады». Өз жауаптарыңызды негіздеу үшін мәтінді қолданыңыздар. Дескриптор: Иә, Жоқ (2 ұпай) Жауабы: Иә. Себебі, 1) Безгек — бұл инфекциялық қан ауруы,ол адамды қалтыратып, аласұрғызады. 2) Жыл сайын әлемде дәл осы ауруға 250 млн. адам шалдығып, оның 2 млн-ы қайтыс болады.
ҚБ: Дескриптор арқылы «+,-» белгісімен өзара жұпта бағалау. С: жеке қолдау көрсету, оқушының дербестігі, жұмыс қарқыны, нәтиже, бағалау. |
Биология. Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық / А.Соловьева, Б.Ибраимова, Алматы: «Атамұра», 2018. 76-79 б. Уикипедия – ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет. https://kk.wikipedia.org/wiki/%D2%9A%D0%B0%D0%BD PISA тапсырмасына сілтеме https://infourok.ru/biologiya-pninen-sinipa-arnalan-piza-tapsirmalari-548572.html
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «3:2:1» әдісі Сабақтан есімде қалған 3 факті: 1. ____________________________________________ 2. ____________________________________________ 3. ____________________________________________ Сабақтан үйренген 2 қызық нәрсе: 1. ____________________________________________ 2. ____________________________________________ Сабақ бойынша 1 сұрақ:
Үйге тапсырма: Қанның құрамының суретін дәптерге салу, құрылысы бойынша кластер жазу. §17 Қанның құрамы мен қызметі.Қанның формалы элементтері:эритроциттер, лейкоциттер, тромбо циттер.Қан плазмасы. |
Активатор әдісі: «3:2:1» кері байланыс парағы |
|||||||||
Батыс Қазақстан облысы
Орал қаласы
М.Мәметова атындағы №27 мектеп-лицейінің
химия-биология пәнінің мұғалімі
Амангалиева Айсулу Муханбедьяровна

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Сабақтың тақырыбы Қанның құрамы мен қызметі.
Ашық сабақ.Сабақтың тақырыбы Қанның құрамы мен қызметі.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
8.2А Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Амангалиева А.М. |
|
|
Күні |
|
|
|
Сыныбы |
8 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: Қанның құрамы мен қызметі. |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың бағалау критерийі |
|
|
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 8 минут 4 минут |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу. «Бинго» әдісі (жеке жұмыс)
- Мұғалім
сұрақты оқиды, әр оқушы сұрақтарға жеке жауап береді, 3рет қатесіз
жауап берген оқушы бірінші «Бинго» деп жар салады. Сол сәтте жұмыс
тоқтатылады.
ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтау, оқушылардың өзара қолпаштауы. С: қолдау, қарқын,
қорытынды.
«Миға шабуыл» әдісі (жалпы жұмыс) - Қан туралы бейнематериал ұcыну арқылы жаңа тақырып бойынша миға шабуыл жасап оқушыларды қан жасушалары суреттері бойынша 3 топқа бөліп, сыныптағы жағымды психологиялық ахуалды орнату: 1-топ: Лейкоциттер 2-топ: Эритроциттер 3-топ: Тромбоциттер
|
https://www.youtube.com/watch?v=pkEVupbN1UQ
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 8 минут |
«Ойлан, топтас, бөліс» әдісі (топтық жұмыс) - Әрбір топқа оқулық пен қосымша материалды ұсыну арқылы қанның қызметі мен құрылысын анықтау бойынша тапсырма беріледі. - Топ мүшелері материалды өз беттерінше меңгереді, бірлесіп ақпаратты талдайды: 1-топ: «Қан қызметі. Лейкоциттер» 2-топ: «Қан құрамы. Эритроциттер» 3-топ:«Қан плазмасы. Тромбоциттер» Дескриптор: 1-топ - ресурстармен жеке танысу, топта талдайды-1балл - Қан қызметі. Лейкоциттер туралы ақпарат ұсынады-2балл 2-топ - ресурстармен жеке танысу, топта талдайды-1балл - Қан құрамы. Эритроциттер туралы ақпарат ұсынады-2балл 3-топ - ресурстармен жеке танысу, топта талдайды-1балл - Қан плазмасы. Тромбоциттер туралы ақпарат ұсынады-2балл ҚБ: «ҚҚҚ»\құнды, қиын қызық\ әдісі арқылы өзара топтық бағалау. Мұғалімнің ауызша мадақтауы. С: қарым-қатынас, оқу ортасы, ресурс, жұмыс қарқыны, қолдау, нәтиже. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы (жеке жұмыс) 1 тапсырма. Қан жасушаларының атауын суретпен сәйкестендіріңіздер.
Жауабы: 1-С, 2-А, 3-В Дескриптор: А-1балл; В-1балл; С-1балл. 2 тапсырма. Келесі сұрақтарға жауап беру үшін «безгек» мәтінін пайдаланыңыздар. «БЕЗГЕК» Безгек (Маlаrіа - безгек) — бұл инфекциялық қан ауруы,ол адамды қалтыратып, аласұрғызады. Бұл безгекпен ауыратын адамның қанынан безгек паразиттерін сорып алатын шыбын-шіркейлер, маса-соналар инфекциясын түсіреді, бірнеше мәрте қайталатын ауру түрі. Көбінесе безгек масасының шағуынан жұғады. V ғасырдан бері белгілі, балшық маңындағы тропикалық немесе субтропикалық аумақтарда кең тараған. Паразиттің қауіптілігі XX ғасыр басында анықталды. Жыл сайын әлемде дәл осы ауруға 250 млн. адам шалдығып, оның 2 млн-ы қайтыс болады. Безгек басқа паразит түрлеріне қарағанда ауырлау, тіпті соңы өлімге әкеледі. Бұлар қанды қызыл жасуша ішінде тез тарайды. Кейін адам 4-10 сағатқа жуық тітіркеніп, қызуы 40,6-ға дейін көтеріледі және басы қатты ауырады. Безгекпен күресудің бірден бір жолы осыны таратушы масаларды жою. Сұрақ: Адам бұл мәтінді оқып, былай ойланады: «Безгек – халықтың денсаулығына қауіп-қатер болып табылады». Өз жауаптарыңызды негіздеу үшін мәтінді қолданыңыздар. Дескриптор: Иә, Жоқ (2 ұпай) Жауабы: Иә. Себебі, 1) Безгек — бұл инфекциялық қан ауруы,ол адамды қалтыратып, аласұрғызады. 2) Жыл сайын әлемде дәл осы ауруға 250 млн. адам шалдығып, оның 2 млн-ы қайтыс болады.
ҚБ: Дескриптор арқылы «+,-» белгісімен өзара жұпта бағалау. С: жеке қолдау көрсету, оқушының дербестігі, жұмыс қарқыны, нәтиже, бағалау. |
Биология. Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық / А.Соловьева, Б.Ибраимова, Алматы: «Атамұра», 2018. 76-79 б. Уикипедия – ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет. https://kk.wikipedia.org/wiki/%D2%9A%D0%B0%D0%BD PISA тапсырмасына сілтеме https://infourok.ru/biologiya-pninen-sinipa-arnalan-piza-tapsirmalari-548572.html
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «3:2:1» әдісі Сабақтан есімде қалған 3 факті: 1. ____________________________________________ 2. ____________________________________________ 3. ____________________________________________ Сабақтан үйренген 2 қызық нәрсе: 1. ____________________________________________ 2. ____________________________________________ Сабақ бойынша 1 сұрақ:
Үйге тапсырма: Қанның құрамының суретін дәптерге салу, құрылысы бойынша кластер жазу. §17 Қанның құрамы мен қызметі.Қанның формалы элементтері:эритроциттер, лейкоциттер, тромбо циттер.Қан плазмасы. |
Активатор әдісі: «3:2:1» кері байланыс парағы |
|||||||||
Батыс Қазақстан облысы
Орал қаласы
М.Мәметова атындағы №27 мектеп-лицейінің
химия-биология пәнінің мұғалімі
Амангалиева Айсулу Муханбедьяровна

шағым қалдыра аласыз
















