Алматы мемлекеттік бизнес колледжі
«Математика» пәні бойынша
Ашық САБАҚТЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕМЕСІ
Тақырыбы: «Санның логарифмі және оның қасиеттері»
Мамандық: 04130100 « Менеджмент» (салалар және аумақтар бойынша қолдану)
Біліктілігі: 4S04130101 Менеджер
Курс: 1
Орындаған оқытушы:________ Әбдісана Ұ.Ә.
Алматы, 2024 ж
МАЗМҰНЫ
-
Атаулы санат
-
Сабақ жоспары:
-
Сабаққа дейін:
-
Сабақ мақсаттары.
-
Сабақ түрі және әдісі.
-
Алғышарттары-білім, ептілік және дағдылар.
-
Пәнаралық байланыс.
-
Сабақ қорытындысының талдамасы және бағасы.
-
Қажетті материалдар– студенттерге арналған әдебиет, ОТҚ,сабақты дидактикалық қамтамасыз ету.
-
Сабақтың негізгі кезеңдері және олардың уақыт бойынша ұзақтығы.
-
Оқыту үшін топтастыру.
-
Болжалды нәтижені суреттеу.
-
-
Сабақ кезінде – сабақ барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
-
-
Оқытылатын материалды тексеру.
-
Сабақ нәтижесін бағалау.
-
. Сабақтан кейін.
-
Пайдаланылған әдебиеттер.
-
Қосымшалар.
1. Атаулы санат
Мамандық: 04130100 « Менеджмент» (салалар және аумақтар бойынша қолдану)
Біліктілік: 4S04130101 Менеджер
Топ: 1 Мен «А»
Оқу пәні: Математика
Бөлім: 5 бөлім. Көрсеткіштік және логарифмдік функция.
Сабақ тақырыбы: Санның логарифмі және оның қасиеттері.
2. Сабақ жоспары
2.1. Сабаққа дейін
-
Көрсеткіштік функция анықтамасын біледі;
-
Қасиеттерін біледі және графигі сала алады;
-
Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі.
2.1.1. Сабақ мақсаттары және міндеттері:
Мақсаты: Логарифмі бар өрнектердің мәндерін есептеу.Білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға жағдай жасау және функционалдық сауаттылығының даму деңгейін критериалды бағалау арқылы өлшеу.
Міндеттері: Білімділік:
1)Санның логарифмін, ондық және натурал логарифмнің мәндерін анықтайды;
2)Логарифмдік өрнектерді түрлендіру үшін логарифмдердің қасиеттерін қолданады.
Дамытушылық:
Санның логарифмін, ондық және натурал логарифмнің мәндерін табу, логарифмдік өрнектерді түрлендіру үшін логарифмдердің қасиеттерін қолданып есептер шығарып жаттығу ,білім,білік дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
Патриоттық сезімі, ұлттық сана-сезімі, ұлттық рухы, азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиетке баулу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Белсенді оқу әдісі: «Стоп кадр» әдісі, «Тарсия ойыны», «Ойлан,жұптас,бөліс» ,«Ашық микрофон»әдісі
Сабақтың техникалық тәсілі:
Компьютер; Интерактивті тақта.
Пән аралық байланыс: физика,экономистерге арналған математика, ағылшын тілі және орыс тілі (термин сөздерді пайдаланғанда)
Сабақтың дидактикалық жабдықталуы: мультимедиялы құралдар (дербес компьютер, проекторлы тақта, ноутбук), тақырып бойынша дидактикалық материалдар, оқушылар дайындаған тақырып бойынша презентациялар, жеке тапсырмалар, топтық тапсырмалар,электронды платформалар (quizizz)
Сабақтың барысы
|
Сабақтың сатылары |
Білімділік міндеттері |
Сабақтың мазмұны |
Уақыты, мин |
|
1. Ұйымдастыру |
Білім алушыларды сабаққа психологиялық дайындау |
Саралау тәсілі. Топтастыру.Білім алушыларға фигураларды ұсыну арқылы топтарға бөлінеді. |
3 мин |
|
2. Маңыздандыру және ынталандыру |
Жаңа білімді игеруге, алған білімді терендетуге қажетті тұғырлы білімді жоспарлау. Алдында өтілген материалды қайталау. Білім алушылардың субъективті тәжірибесін анықтау |
Үй тапсырмасын тексеру. Белсенді оқу әдісі: «Сен маған, мен саған» . Үй тапсырмасын жауаптарын дәптерлерін ауыстыру арқылы дұрыс жауаппен салыстырады. Дұрыс жауапты экранға шығарады. «Ашық микрофон» әдісі бойынша білім алушылар алдыңғы сабақты пысықтауға байланысты сұраққа жауап береді. Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. Мақсаты мен міндетін анықтау |
10 мин |
|
3. Жаңа түсініктерді және әрекет әдістерін қалыптастыру. Сабақты орындау |
Жаңа материалды Білім алушылардың қабылдауын, түсінуін, есте сақтауын қамтамасыз ету. Білім алушылардың қарастырылған материалды қабылдау әдістерін игеруін қамтамасыз ету Тапсырмалар орындау |
Белсенді оқу әдісі: «Стоп кадр» әдісі арқылы тақырыпты ашу. Білім алушыларға қысқаша бейнежазба көрсетіліп, бейнежазбаны тоқтатып-қосып отыру арқылы түсінуге уақыт беріледі,жаңа тақырыптың мазмұнын ашылады. Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы білім алушыларға сұрақтар бере отырып, ұжымдық талқылау жасайды. Белсенді оқу әдісі «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы тапсырма беріледі. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп, есепті шығарады,басқа жұптармен бөліседі. Білім алушылардың субъективті тәжірибелері жаңа материалды түсіндіру кезінде қолданылады |
30 мин |
|
4. Сабақтың орындалуын талдау |
Білім алушылардың жаңа білімді түсініп, қабылдау деңгейін анықтау |
Жеке жұмыс орындау. Саралау тәсілі: Тапсырма беріледі. Білім алушылар алған білімін есеп шығаруда қолданады, жинақтайды ,өздеріне талап қоя біледі, жауапты болуға үйренеді. Орындалған тапсырма нәтижелерін Padlet онлайн платформасы арқылы тексеру. |
20 мин |
|
5. Жаңа тақырып бойынша білім алушылардың алғашқы түсініктерін тексеру, бекіту және жүйелеу |
Білім алушылардың жаңа білімді және іс әрекет әдістерінің негізгі мазмұнының мәнін түсінгенін тексеру білім алушыларға өздігімен жұмыс істеуге қажетті білім мен іс әрекет әдістерін бекітуді қамтамасыз ету. Білім алушылардың пән ішілік және пән аралық байланыстарды қалыптастыра білуін қамтамасыз ету |
Белсенді оқу әдісі: «Тарсия ойыны» әдісі– мaтемaтикa пәнiн oқыту үшiн әp түpлi бacқaтыpғыштap құpacтыpуғa apнaлғaн бaғдapлaмa. Білім алушыларға пазлдарға тапсырмалар жазылып беру.Пазлдарды құрастыру арқылы есептің жауабын табады. Осы бағдарламаны қолдану арқылы білім алушылардың іс-әрекетіне қарай «SWOT» талдау жүргізіледі. Оқытушыға тез тексеруге керемет мүмкіндік. Орындалған жұмыс нәтижелері бойынша білім алушылар жасаған қорытындылармен танысу; Кемшіліктеріне түзетулер жасау; Толықтыру; Объективті баға беру |
15 мин |
|
6. Рефлексия |
Білім алушылардың өз іс әрекеттерін өзінің психоэмоциялық күйі бойынша рефлексиялауға мүмкіншілік беру |
«Табыс баспалдағы» әдісі бойынша |
5 мин |
|
7. Үйге тапсырма беру |
Білім алушылардың үй жұмысын орындау әдістерін, мақсатын түсінуін қамтамасыз ету |
11 сынып, Алгебра және анализ бастамалары,13.19. А.Әбілқасымова,З.Жұмағұлова |
3 мин |
|
8. Сабақты қорытындылау |
Топтық және жеке білім алушылардың сабаққа қатысуына объективті және сапалы баға беру |
Сабақтың қорытындысын жасау |
4 мин |
|
Барлығы 90 мин |
|||
1. Ұйымдастыру сәті - 3 мин.
- білім алушылармен сәлемдесу;
- тізім бойынша оқушыларды тексеру; зейінін шоғырландыру
- аудиторияның сабаққа дайындығын тексеру.
2. Маңыздандыру және ынталандыру- 10 мин.
- жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру;
- мақсаты мен міндетін анықтау;
- өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын тексеру;
- білім алушылар алдыңғы сабақты пысықтауға байланысты сұраққа жауап береді.
3. Жаңа түсініктерді және әрекет әдістерін қалыптастыру - 30 мин
Білім алушыларға қысқаша бейнежазба көрсетіледі, бейнежазбаны тоқтатып-қосып отыру арқылы түсінуге уақыт беріледі,жаңа тақырыптың мазмұнын ашылады.
- білім алушылар үш топқа бөлініп, тапсырмалар алады, топтық жұмыс орындайды;
- берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды
- орындалған жұмыстың сапасын бағалау критериін анықтау.
Үш команда да тапсырмаларлы орындауды бір мезгілде бастайды және тапсырманы орындауға бірдей уақыт мөлшері беріледі.
Оқытушы кеңесші- бақылаушының ролін атқарады.
-
Сабақтың орындалуын талдау. 20 мин.
а) Жеке тапсырма орындау.
б) Сабақтың орындалуын талдау кезінде келесі факторлар ескеріледі:
- Орындау қадамын пайдаланады;
- тапсырманың дұрыс орындалуы;
- тапсырманы орындау жылдамдығы ;
5. Жаңа тақырып бойынша білім алушылардың алғашқы түсініктерін тексеру, бекіту және жүйелеу. 15 мин
- Пазлдарды құрастыру арқылы есептің жауабын табады.
- Осы бағдарламаны қолдану арқылы білім алушылардың іс-әрекетіне қарай «SWOT» талдау жүргізуге болады
Оқытушыға тез тексеруге керемет мүмкіндік.
|
S- «күшті жақтары» |
W- «әлсіз тұстары» |
|
Топтық жұмыста шығармашылық, танымдық, білу, түсіну процестері жақсы дамиды, сыни ойлауға үйретеді. |
Пайда болған фигуралардың тек үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш немесе домино болуында |
|
O- «мүмкіндіктері» |
T- «қатерлі тұстары» |
|
Оқытушыға тез тексеруге керемет мүмкіндік. |
жоқ. |
6. Рефлексия 5 мин
«Табыс баспалдағы» әдісі бойынша.
7. Үйге тапсырма беру. 3 мин
11 сынып, Алгебра және анализ бастамалары, А.Әбілқасымова,З.Жұмағұлова.
8. Сабақты қорытындылау. 4 мин
Әр топтың сабаққа қатысу белсенділігін, тапсырмаларды орындау сапасын ескере отырып, топтық және жеке білім алушылардың көрсеткен нәтижелер бойынша білімдерін бағалау және «Мадақтау сөз» айту.
Білім алушылардың өздерін және бір-бірлерін бағалауға мүмкіндік беру.Білім алушыларға сабақта көрсетілген белсенділіктері үшін алғыс білдіру.
Трек конспектісі
Логарифм. Ондық және натурал логарифм логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеу
, мұндағы
көрсеткіштік теңдеуін шешу тәсілін беру үшін жаңа ұғым ˗
логарифм ұғымы қарастырылады.
Логарифмнің белгіленуі: log
Логарифмнің жалпы
түрі:
а-логарифмнің
негізі,
b-логарифм таңбасының ішіндегі өрнек.
Логарифмнің жалпы түрінің оқылуы: негізі а болатын b санының логарифмі.
Анықтама: Негізі а болатын оң b санының логарифмі деп - b санына тең болатын негіздің дәреже көрсеткішін айтамыз.
Анықтама
бойынша:
яғни
. (1)

.
формуланы
теңдігіне қойып, келесі тепе – теңдікті алуға
болады:
(2)
(2) теңдік негізгі логарифмдік тепе – теңдік деп аталады.
(2 ) теңдік
бойынша
Логарифмнің негізгі қасиеттеріне тоқталайық:
-
бір санының логарифмі нөлге тең, яғни
;
-
негізі а болатын а сaнының логарифмі бірге тең, яғни
;
-
көбейтіндінің логарифмі көбейткіштердің логарифмдерінің қосындысына тең, яғни
;
-
бөлшектің логарифмі алымының логарифмі мен бөлімінің логарифмінің айырымына тең, яғни
;
-
дәреженің логарифмі дәреженің көрсеткішін негіздің логарифміне көбейткенге тең, яғни

-
жаңа негізге көшу:

-

-
түбірдің логарифмі түбір астындағы өрнектің логарифмін түбір көрсеткішіне бөлгенге тең, яғни

Логарифм түрлері:
1.Негізі 10 болатын
логарифм ондық логарифм деп аталып ,былай
өрнектелінеді.
,
2.Негізі е саны болатын
логариф натулал логарифм дер аталып, былай
өрнектелінеді
.
e
Қосымша 2
«Тарсия » әдісі
-3
![]()


0


b



1
2

Қосымша 3
-
нұсқа
1. Есептеңдер:



3 нұсқа
1. Есептеңдер:



-
нұсқа
Есептеңдер:

2. 
3.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ«Санның логарифмі және оның қасиеттері»
Ашық сабақ«Санның логарифмі және оның қасиеттері»
Алматы мемлекеттік бизнес колледжі
«Математика» пәні бойынша
Ашық САБАҚТЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕМЕСІ
Тақырыбы: «Санның логарифмі және оның қасиеттері»
Мамандық: 04130100 « Менеджмент» (салалар және аумақтар бойынша қолдану)
Біліктілігі: 4S04130101 Менеджер
Курс: 1
Орындаған оқытушы:________ Әбдісана Ұ.Ә.
Алматы, 2024 ж
МАЗМҰНЫ
-
Атаулы санат
-
Сабақ жоспары:
-
Сабаққа дейін:
-
Сабақ мақсаттары.
-
Сабақ түрі және әдісі.
-
Алғышарттары-білім, ептілік және дағдылар.
-
Пәнаралық байланыс.
-
Сабақ қорытындысының талдамасы және бағасы.
-
Қажетті материалдар– студенттерге арналған әдебиет, ОТҚ,сабақты дидактикалық қамтамасыз ету.
-
Сабақтың негізгі кезеңдері және олардың уақыт бойынша ұзақтығы.
-
Оқыту үшін топтастыру.
-
Болжалды нәтижені суреттеу.
-
-
Сабақ кезінде – сабақ барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
-
-
Оқытылатын материалды тексеру.
-
Сабақ нәтижесін бағалау.
-
. Сабақтан кейін.
-
Пайдаланылған әдебиеттер.
-
Қосымшалар.
1. Атаулы санат
Мамандық: 04130100 « Менеджмент» (салалар және аумақтар бойынша қолдану)
Біліктілік: 4S04130101 Менеджер
Топ: 1 Мен «А»
Оқу пәні: Математика
Бөлім: 5 бөлім. Көрсеткіштік және логарифмдік функция.
Сабақ тақырыбы: Санның логарифмі және оның қасиеттері.
2. Сабақ жоспары
2.1. Сабаққа дейін
-
Көрсеткіштік функция анықтамасын біледі;
-
Қасиеттерін біледі және графигі сала алады;
-
Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі.
2.1.1. Сабақ мақсаттары және міндеттері:
Мақсаты: Логарифмі бар өрнектердің мәндерін есептеу.Білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға жағдай жасау және функционалдық сауаттылығының даму деңгейін критериалды бағалау арқылы өлшеу.
Міндеттері: Білімділік:
1)Санның логарифмін, ондық және натурал логарифмнің мәндерін анықтайды;
2)Логарифмдік өрнектерді түрлендіру үшін логарифмдердің қасиеттерін қолданады.
Дамытушылық:
Санның логарифмін, ондық және натурал логарифмнің мәндерін табу, логарифмдік өрнектерді түрлендіру үшін логарифмдердің қасиеттерін қолданып есептер шығарып жаттығу ,білім,білік дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік:
Патриоттық сезімі, ұлттық сана-сезімі, ұлттық рухы, азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиетке баулу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Белсенді оқу әдісі: «Стоп кадр» әдісі, «Тарсия ойыны», «Ойлан,жұптас,бөліс» ,«Ашық микрофон»әдісі
Сабақтың техникалық тәсілі:
Компьютер; Интерактивті тақта.
Пән аралық байланыс: физика,экономистерге арналған математика, ағылшын тілі және орыс тілі (термин сөздерді пайдаланғанда)
Сабақтың дидактикалық жабдықталуы: мультимедиялы құралдар (дербес компьютер, проекторлы тақта, ноутбук), тақырып бойынша дидактикалық материалдар, оқушылар дайындаған тақырып бойынша презентациялар, жеке тапсырмалар, топтық тапсырмалар,электронды платформалар (quizizz)
Сабақтың барысы
|
Сабақтың сатылары |
Білімділік міндеттері |
Сабақтың мазмұны |
Уақыты, мин |
|
1. Ұйымдастыру |
Білім алушыларды сабаққа психологиялық дайындау |
Саралау тәсілі. Топтастыру.Білім алушыларға фигураларды ұсыну арқылы топтарға бөлінеді. |
3 мин |
|
2. Маңыздандыру және ынталандыру |
Жаңа білімді игеруге, алған білімді терендетуге қажетті тұғырлы білімді жоспарлау. Алдында өтілген материалды қайталау. Білім алушылардың субъективті тәжірибесін анықтау |
Үй тапсырмасын тексеру. Белсенді оқу әдісі: «Сен маған, мен саған» . Үй тапсырмасын жауаптарын дәптерлерін ауыстыру арқылы дұрыс жауаппен салыстырады. Дұрыс жауапты экранға шығарады. «Ашық микрофон» әдісі бойынша білім алушылар алдыңғы сабақты пысықтауға байланысты сұраққа жауап береді. Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. Мақсаты мен міндетін анықтау |
10 мин |
|
3. Жаңа түсініктерді және әрекет әдістерін қалыптастыру. Сабақты орындау |
Жаңа материалды Білім алушылардың қабылдауын, түсінуін, есте сақтауын қамтамасыз ету. Білім алушылардың қарастырылған материалды қабылдау әдістерін игеруін қамтамасыз ету Тапсырмалар орындау |
Белсенді оқу әдісі: «Стоп кадр» әдісі арқылы тақырыпты ашу. Білім алушыларға қысқаша бейнежазба көрсетіліп, бейнежазбаны тоқтатып-қосып отыру арқылы түсінуге уақыт беріледі,жаңа тақырыптың мазмұнын ашылады. Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы білім алушыларға сұрақтар бере отырып, ұжымдық талқылау жасайды. Белсенді оқу әдісі «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы тапсырма беріледі. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп, есепті шығарады,басқа жұптармен бөліседі. Білім алушылардың субъективті тәжірибелері жаңа материалды түсіндіру кезінде қолданылады |
30 мин |
|
4. Сабақтың орындалуын талдау |
Білім алушылардың жаңа білімді түсініп, қабылдау деңгейін анықтау |
Жеке жұмыс орындау. Саралау тәсілі: Тапсырма беріледі. Білім алушылар алған білімін есеп шығаруда қолданады, жинақтайды ,өздеріне талап қоя біледі, жауапты болуға үйренеді. Орындалған тапсырма нәтижелерін Padlet онлайн платформасы арқылы тексеру. |
20 мин |
|
5. Жаңа тақырып бойынша білім алушылардың алғашқы түсініктерін тексеру, бекіту және жүйелеу |
Білім алушылардың жаңа білімді және іс әрекет әдістерінің негізгі мазмұнының мәнін түсінгенін тексеру білім алушыларға өздігімен жұмыс істеуге қажетті білім мен іс әрекет әдістерін бекітуді қамтамасыз ету. Білім алушылардың пән ішілік және пән аралық байланыстарды қалыптастыра білуін қамтамасыз ету |
Белсенді оқу әдісі: «Тарсия ойыны» әдісі– мaтемaтикa пәнiн oқыту үшiн әp түpлi бacқaтыpғыштap құpacтыpуғa apнaлғaн бaғдapлaмa. Білім алушыларға пазлдарға тапсырмалар жазылып беру.Пазлдарды құрастыру арқылы есептің жауабын табады. Осы бағдарламаны қолдану арқылы білім алушылардың іс-әрекетіне қарай «SWOT» талдау жүргізіледі. Оқытушыға тез тексеруге керемет мүмкіндік. Орындалған жұмыс нәтижелері бойынша білім алушылар жасаған қорытындылармен танысу; Кемшіліктеріне түзетулер жасау; Толықтыру; Объективті баға беру |
15 мин |
|
6. Рефлексия |
Білім алушылардың өз іс әрекеттерін өзінің психоэмоциялық күйі бойынша рефлексиялауға мүмкіншілік беру |
«Табыс баспалдағы» әдісі бойынша |
5 мин |
|
7. Үйге тапсырма беру |
Білім алушылардың үй жұмысын орындау әдістерін, мақсатын түсінуін қамтамасыз ету |
11 сынып, Алгебра және анализ бастамалары,13.19. А.Әбілқасымова,З.Жұмағұлова |
3 мин |
|
8. Сабақты қорытындылау |
Топтық және жеке білім алушылардың сабаққа қатысуына объективті және сапалы баға беру |
Сабақтың қорытындысын жасау |
4 мин |
|
Барлығы 90 мин |
|||
1. Ұйымдастыру сәті - 3 мин.
- білім алушылармен сәлемдесу;
- тізім бойынша оқушыларды тексеру; зейінін шоғырландыру
- аудиторияның сабаққа дайындығын тексеру.
2. Маңыздандыру және ынталандыру- 10 мин.
- жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру;
- мақсаты мен міндетін анықтау;
- өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын тексеру;
- білім алушылар алдыңғы сабақты пысықтауға байланысты сұраққа жауап береді.
3. Жаңа түсініктерді және әрекет әдістерін қалыптастыру - 30 мин
Білім алушыларға қысқаша бейнежазба көрсетіледі, бейнежазбаны тоқтатып-қосып отыру арқылы түсінуге уақыт беріледі,жаңа тақырыптың мазмұнын ашылады.
- білім алушылар үш топқа бөлініп, тапсырмалар алады, топтық жұмыс орындайды;
- берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды
- орындалған жұмыстың сапасын бағалау критериін анықтау.
Үш команда да тапсырмаларлы орындауды бір мезгілде бастайды және тапсырманы орындауға бірдей уақыт мөлшері беріледі.
Оқытушы кеңесші- бақылаушының ролін атқарады.
-
Сабақтың орындалуын талдау. 20 мин.
а) Жеке тапсырма орындау.
б) Сабақтың орындалуын талдау кезінде келесі факторлар ескеріледі:
- Орындау қадамын пайдаланады;
- тапсырманың дұрыс орындалуы;
- тапсырманы орындау жылдамдығы ;
5. Жаңа тақырып бойынша білім алушылардың алғашқы түсініктерін тексеру, бекіту және жүйелеу. 15 мин
- Пазлдарды құрастыру арқылы есептің жауабын табады.
- Осы бағдарламаны қолдану арқылы білім алушылардың іс-әрекетіне қарай «SWOT» талдау жүргізуге болады
Оқытушыға тез тексеруге керемет мүмкіндік.
|
S- «күшті жақтары» |
W- «әлсіз тұстары» |
|
Топтық жұмыста шығармашылық, танымдық, білу, түсіну процестері жақсы дамиды, сыни ойлауға үйретеді. |
Пайда болған фигуралардың тек үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш немесе домино болуында |
|
O- «мүмкіндіктері» |
T- «қатерлі тұстары» |
|
Оқытушыға тез тексеруге керемет мүмкіндік. |
жоқ. |
6. Рефлексия 5 мин
«Табыс баспалдағы» әдісі бойынша.
7. Үйге тапсырма беру. 3 мин
11 сынып, Алгебра және анализ бастамалары, А.Әбілқасымова,З.Жұмағұлова.
8. Сабақты қорытындылау. 4 мин
Әр топтың сабаққа қатысу белсенділігін, тапсырмаларды орындау сапасын ескере отырып, топтық және жеке білім алушылардың көрсеткен нәтижелер бойынша білімдерін бағалау және «Мадақтау сөз» айту.
Білім алушылардың өздерін және бір-бірлерін бағалауға мүмкіндік беру.Білім алушыларға сабақта көрсетілген белсенділіктері үшін алғыс білдіру.
Трек конспектісі
Логарифм. Ондық және натурал логарифм логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеу
, мұндағы
көрсеткіштік теңдеуін шешу тәсілін беру үшін жаңа ұғым ˗
логарифм ұғымы қарастырылады.
Логарифмнің белгіленуі: log
Логарифмнің жалпы
түрі:
а-логарифмнің
негізі,
b-логарифм таңбасының ішіндегі өрнек.
Логарифмнің жалпы түрінің оқылуы: негізі а болатын b санының логарифмі.
Анықтама: Негізі а болатын оң b санының логарифмі деп - b санына тең болатын негіздің дәреже көрсеткішін айтамыз.
Анықтама
бойынша:
яғни
. (1)

.
формуланы
теңдігіне қойып, келесі тепе – теңдікті алуға
болады:
(2)
(2) теңдік негізгі логарифмдік тепе – теңдік деп аталады.
(2 ) теңдік
бойынша
Логарифмнің негізгі қасиеттеріне тоқталайық:
-
бір санының логарифмі нөлге тең, яғни
;
-
негізі а болатын а сaнының логарифмі бірге тең, яғни
;
-
көбейтіндінің логарифмі көбейткіштердің логарифмдерінің қосындысына тең, яғни
;
-
бөлшектің логарифмі алымының логарифмі мен бөлімінің логарифмінің айырымына тең, яғни
;
-
дәреженің логарифмі дәреженің көрсеткішін негіздің логарифміне көбейткенге тең, яғни

-
жаңа негізге көшу:

-

-
түбірдің логарифмі түбір астындағы өрнектің логарифмін түбір көрсеткішіне бөлгенге тең, яғни

Логарифм түрлері:
1.Негізі 10 болатын
логарифм ондық логарифм деп аталып ,былай
өрнектелінеді.
,
2.Негізі е саны болатын
логариф натулал логарифм дер аталып, былай
өрнектелінеді
.
e
Қосымша 2
«Тарсия » әдісі
-3
![]()


0


b



1
2

Қосымша 3
-
нұсқа
1. Есептеңдер:



3 нұсқа
1. Есептеңдер:



-
нұсқа
Есептеңдер:

2. 
3.

шағым қалдыра аласыз













