Бўлим: |
Урф -одатлар |
Ўқитувчининг исми-шарифи: |
Абдимажитова Юлдуз |
Куни: |
14.02.2025 |
Синфи: 2-Г |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
Дарснинг мавзуси: |
Сонли ифодалар |
Ўқув дастурига мос ўқув мақсадлари: |
2.2.1.4.Сонни 1-га кўпайтириш ва бўлиш холатларни харфий тенгликлар кўринишида а*1=а; а:1=а кўрсатиш 2.5.1.8.Сонли ифодалар турида ҳамма арифметик амалларга берил-ган содда масалалар ечишни, мураккаб масалаларни сонли ифода-лар ва якка амаллар турида 19 сонини чиқаришнинг моделини тузиш. |
Дарснинг мақсади:: |
Барча ўқувчилар: амаллар тартибини сақлаб ифодалар қийматини аниқлайди Ўқувчиларнинг асосий қисми: масалага қисқа шарт тузади Айрим ўқувчилар: Масалаларни мустақил еча олади |
Дарснинг бориши:
Дарснинг босқичлари/ Вақти: |
Ўқитувчининг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
Дарснинг бошланиши: Қизиқтириш 5 мин. |
Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги.Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил кўтариш машқини ўтказиш. Худди кундай чарақлаб,, Юлдуздайин ярқираб, Сувдай тоза кўнгил билан Дарсимизни бошлаймиз
|
Худди кундай чарақлаб,, Юлдуздайин ярқираб, Сувдай тоза кўнгил билан Дарсимизни бошлаймиз |
|
|
Дарснинг асосий қисми . 40 мин.
|
1-топшириқ; Ифодаларни ёзинг ва қийматини топинг.
|
Ифодаларни ёзади қийматини топади
|
Оғзаки рағбатланти-риш |
Варақлар \
|
|
2-топшириқ Сонли ифодаларни ўқинг. Амалларнинг бажарилиш тартибини аниқланг ва ифодаларнинг қийматини топинг.
|
Дескриптор: - Сонли ифодаларни ўқийди. Амалларнинг бажарилиш тартибини аниқлайди ифодаларнинг қийматини топади
|
Карсак орқали |
Дарслик |
|
3-топшириқ Гуруҳда илаш Бир-бири билан боғланган ифодаларни топинг.Уларнинг қийматини топинг
|
Дескриптор: - Бир-бири билан боғланган ифодаларни топади.Уларнинг қийматини топади
|
Бош бормоқ усули |
расмлар |
|
|
Дескриптор: - масалани ечади. Тескари масала тузади
|
Жуфтликлар бир-бирларини баҳолашади |
|
|
|
Дескриптор: -масалани ечади |
Смайликлар орқали |
|
|
6-топшириқ. Фақат тенгламаларни ёзинг. Уларнинг ечимларини топинг.
|
Дескриптор: Тенгламаларни топади. Тенгламаларни ечади |
Смайликлар орқали |
|
|
|
Дескриптор: Ифодаларни ёзади. Уларнинг қийматини топади |
Балл орқали |
|
Дарснинг якуни: 5 мин
|
Уй вазифаси
8-топшириқ.
Қайта боғланиш; смайликлар орқали
|
Уйга вазифани кундаликка ёзади |
оғзаки |
Расмлар Смайлик |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Сонли ифодалар
Бўлим: |
Урф -одатлар |
Ўқитувчининг исми-шарифи: |
Абдимажитова Юлдуз |
Куни: |
14.02.2025 |
Синфи: 2-Г |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
Дарснинг мавзуси: |
Сонли ифодалар |
Ўқув дастурига мос ўқув мақсадлари: |
2.2.1.4.Сонни 1-га кўпайтириш ва бўлиш холатларни харфий тенгликлар кўринишида а*1=а; а:1=а кўрсатиш 2.5.1.8.Сонли ифодалар турида ҳамма арифметик амалларга берил-ган содда масалалар ечишни, мураккаб масалаларни сонли ифода-лар ва якка амаллар турида 19 сонини чиқаришнинг моделини тузиш. |
Дарснинг мақсади:: |
Барча ўқувчилар: амаллар тартибини сақлаб ифодалар қийматини аниқлайди Ўқувчиларнинг асосий қисми: масалага қисқа шарт тузади Айрим ўқувчилар: Масалаларни мустақил еча олади |
Дарснинг бориши:
Дарснинг босқичлари/ Вақти: |
Ўқитувчининг ҳаракати |
Ўқувчининг ҳаракати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
Дарснинг бошланиши: Қизиқтириш 5 мин. |
Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги.Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил кўтариш машқини ўтказиш. Худди кундай чарақлаб,, Юлдуздайин ярқираб, Сувдай тоза кўнгил билан Дарсимизни бошлаймиз
|
Худди кундай чарақлаб,, Юлдуздайин ярқираб, Сувдай тоза кўнгил билан Дарсимизни бошлаймиз |
|
|
Дарснинг асосий қисми . 40 мин.
|
1-топшириқ; Ифодаларни ёзинг ва қийматини топинг.
|
Ифодаларни ёзади қийматини топади
|
Оғзаки рағбатланти-риш |
Варақлар \
|
|
2-топшириқ Сонли ифодаларни ўқинг. Амалларнинг бажарилиш тартибини аниқланг ва ифодаларнинг қийматини топинг.
|
Дескриптор: - Сонли ифодаларни ўқийди. Амалларнинг бажарилиш тартибини аниқлайди ифодаларнинг қийматини топади
|
Карсак орқали |
Дарслик |
|
3-топшириқ Гуруҳда илаш Бир-бири билан боғланган ифодаларни топинг.Уларнинг қийматини топинг
|
Дескриптор: - Бир-бири билан боғланган ифодаларни топади.Уларнинг қийматини топади
|
Бош бормоқ усули |
расмлар |
|
|
Дескриптор: - масалани ечади. Тескари масала тузади
|
Жуфтликлар бир-бирларини баҳолашади |
|
|
|
Дескриптор: -масалани ечади |
Смайликлар орқали |
|
|
6-топшириқ. Фақат тенгламаларни ёзинг. Уларнинг ечимларини топинг.
|
Дескриптор: Тенгламаларни топади. Тенгламаларни ечади |
Смайликлар орқали |
|
|
|
Дескриптор: Ифодаларни ёзади. Уларнинг қийматини топади |
Балл орқали |
|
Дарснинг якуни: 5 мин
|
Уй вазифаси
8-топшириқ.
Қайта боғланиш; смайликлар орқали
|
Уйга вазифани кундаликка ёзади |
оғзаки |
Расмлар Смайлик |
шағым қалдыра аласыз


