|
Сабақ № |
Пәні: Есту қабілетін дамыту және дыбыстану |
Мектеп: «Құлағы нашар еститін балалар үшін Леңгір қосалқы мектеп-интернаты» КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Фазылбекова Г.Қ. |
||
|
Сынып: 4 «А» сынып |
Оқушылардың аты жөні: 1 Қуанышбай Ө. 2. Нұрдәулет М. |
||
|
Cабақтың тақырыбы |
«Сурет өнері». |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
4.2.1.9 ортақ тақырыптары
бойынша пайдаланылатын сөйлеу 4.1.1.4 берілген суреттер бойынша сұрақтарды қабылдап, ажырату |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Білімділік: сурет өнері туралы түсінік бере отырып, жаа тақырыпты меңгерту. Дамытушылық: сурет арқылы оқушының ой- өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту. Тәрбиелік: баланың бойына эстетикалық тәрбиені сіңдіру. |
||
|
Коррекциялық мақсаты |
Дыбыстарды, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді, суреттерді дұрыс айтуын қадағалау. Сөздік қорларын молайту. |
||
|
Құндылықтарды дамыту |
Мәдени мұраны дәріптеп, сурет салу өнеріне бейімдеу қабілеттерін дамыту. |
||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар сабақты мұғалімнің көмегімен меңгере алады. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, әдебиеттік оқу, математика, жаратылыстану. |
||
|
Көрнекіліктер |
Суреттер, кеспелер, бүктемелер, экран, дыбыстар, слайд ж/е.т.б. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
||
|
1 минут |
Ұйымдастыру сәті Сәлемдесу Психологиялық дайындық Жақсы көңіл-күй қалыптастыру |
||
|
1 минут |
Артикуляциялық жаттығулар Тыныспен жұмыс Дауыспен жұмыс |
||
|
7 минут
|
Дыбыстану бөлімі: 1-оқушы. Қуанышбай Ө.
У – дыбысын машықтау. Буындарда: Дауыстап Жәй Сыбырлап Пу- пу бу- бу лу- лу Ту- ту му- му гу- гу Ку- ку ду – ду шу – шу Ну- ну зу –зу чу- чу Сөздерде: Сөз басында Сөз ортасында Сөз соңында Уақыт сауысқан сау бол Уық тауық тау Уақ сауыт жау Уылдырық суық ту Суреттерде: Жуа, уық, сауысқан, автобус, қауын, тауық. Сөйлем бойынша сұраққа жауап бер.
С- Ш – дыбыстарын ажырату. Буындарда: Са, со, су. Буын құра. Сөздерде: Ас- аш астық- ашық Аса – аша Асан – тамаша Са – ша сақина- шашақ Ұс- ұш ұста- ұшақ Сөйлемдерді оқы. С-Ш – дыбыстарын дұрыс айт. Сәкеннің әкесі- малшы. Ол сиыр, ешкі бағады. Сәлиманың апасы сауыншы. Шырынны әкесі- жүргізуші. Ол машинамен шөп, астық тасиды. Суреттерде: Сиыр ешкі Стол әтеш Мысық тышқан Сауысқан машина Көп нүктенің орнына с-ш – дыбыстарын қойып сөздерді толықтыр. .... сабақ, ...аңырақ, ...андық, ...атушы, ...абдалы, ...опан, ...ырын, ...уақ, ...әуле, ...ілде, ...ырай, ...ақина.
О – дыбысын машықтандыру. Буындарда: По – по со-со бо- бо зо-зо То –то шо –шо до –до во- во Ко- ко жо-жо го- го фо- фо Буындарды бір тыныста оқы. То – то – то – то - со- со – со- со – по –по – по – по. Бо – бо – бо – бо – шо –шо –шо шо- шо - жо – жо – жо –жо – жо. Сөздерде: Қола, домбыра, қора, дос, омарта, ойын, от, жоқ, Олжас, Оспан. Суреттерде: Қоян, қой, бота, отын, ожау. Сөйлемдерде: Олжас кітап оқып отыр. Оспан озат оқушы. Бота отын тасыды. Н - дыбысын машықтау. Буындарда: Дауыстап оқы Жәй оқы. Ан ана на ана Он она но оты Ұн ұна ну ста Ән әне нә сән Сөздерде: Намыс, наубай, наурыз, нашар, нан, неше, ниет, нобай. Н – дыбысын дұрыс айт. Өлеңді оқы. Наркөз бота үнемі, Нарға ілесіп жүреді. Нағыз еңбек кепілі, Нан тіршілік тірегі. Сөйлемдерде: Көп нүктенің орнына н дыбысын қойып, сөйлемдерді оқы. А..а...ың ақ сүті... қадірле ...а...ды қорлаға... жама... адам...ың Ісі... көңілдің ай...асын. Суреттерде: Нан, сабын, бұлдірген, сабын, отын.
Есту қабілетін дамыту бөлімі: |
||
|
2 минут 2 минут 5 минут 1 минут 1 минут |
Күнделікті сөздер:
Пәнаралық байланыс: Қуанышбай Ө. Өлеңді оқы. Түрлі- түсті келбетті, Қандай әсем жер беті. Алуан бояу баулары, Аппақ басты таулары. Жасыл жайлау орманы Қырмызы гүл қырлары, Сары алтындай құмдары. Нұрдәулет М. Өлеңді оқы. Түрлі- түсті келбетті, Қанддай әсем жер беті. Жаралғандай – ақ бастан, Алып кемпірқосақтан.
Мәтін . Тақырыбы : «Сурет өнері». Айдос сурет салғанды ұнатады. Ол есейгенде сурет өнерін меңгергісі келеді. Абай ағай Айдосты қабілетін байқап, жарысқа қатыстырды. Айдостың салған суреті жүлделі орынға ие болды. Ол суретте қысқы табиғатты әсем бейнелеген. «Қысқы табиғат» суретін салғанда, түрлі- түсті қалам, гуаш, акварель, майлы бояу пайдаланды. Сұрақтар:
Тыңда, қайтала:
Математикалық тапсырма. Көбейту кестесін дұрыс айт.
ҮІ. Жалаңаш құлақпен жұмыс.
Қорытынды. Сен сабақта не істедің?
Кері байланыс: Сұрақ- жауап арқылы.
Үйге тапсырма. Пәнаралық байланыстағы өлеңді жаттау. ҮІІ. Сабақты қорытындылау. Сабақта не істедің? |
||
Күнделікті сөздер
-
Сен қай мектепте оқисың?
-
Мен құлағы нашар еститін балалар үшін Ленгір қосалқы мектеп- интернатында оқимын.
-
Сен қай сыныпта оқисың?
-
Мен 4 «А» сыныбында оқимын.
-
Саған қандай пәндер ұнайды?
-
Маған көркем еңбек, әдебиеттік оқу, математика пәндері ұнайды.
-
Көркем еңбек сабағы не үшін ұнайды?
-
Сурет салғанды, ермексаздан әр түрлі заттар жасаймын.
Пәнаралық байланыс
Қуанышбай Ө.
Өлеңді оқы.
Түрлі- түсті келбетті,
Қандай әсем жер беті.
Алуан бояу баулары,
Аппақ басты таулары.
Жасыл жайлау орманы
Қырмызы гүл қырлары,
Сары алтындай құмдары.
Нұрдәулет М.
Өлеңді оқы.
Түрлі- түсті келбетті,
Қанддай әсем жер беті.
Жаралғандай – ақ бастан,
Алып кемпірқосақтан.
Сурет өнері
Айдос сурет салғанды ұнатады. Ол есейгенде сурет өнерін меңгергісі келеді. Абай ағай Айдосты қабілетін байқап, жарысқа қатыстырды. Айдостың салған суреті жүлделі орынға ие болды. Ол суретте қысқы табиғатты әсем бейнелеген. «Қысқы табиғат» суретін салғанда, түрлі- түсті қалам, гуаш, акварель, майлы бояу пайдаланды.
Сұрақтар:
-
Айдос қандай өнерді ұнатады?
-
Абай ағай Айдосты неге қатыстырды?
-
«Қысқы табиғат» суретін салғанда қандай бояу түрлерін пайдаланды?
Тыңда, қайтала:
-
Сурет өнері
-
Гуаш
-
Акварель
-
Майлы бояу
|
Сурет өнері |
|
Айдос сурет салғанды ұнатады. |
|
Ол есейгенде сурет өнерін |
|
меңгергісі келеді. Абай |
|
ағай Айдостың |
|
қабілетін байқап, |
|
жарысқа қатыстырды. |
|
Айдостың салған суреті |
|
жүлделі ие орынға болды. |
|
Ол суретте қысқы |
|
табиғатты әсем бейнелеген. |
|
«Қысқы табиғат» |
|
суретін салғанда, |
|
түрлі- түсті қалам, гуаш, |
|
акварель, майлы бояу |
|
пайдаланды. |
Хабарландыру
08.12.2022ж сағат 14-00-де 4 «А» сыныбында «Сурет өнері» тақырыбында ашық сабақ болады.
-
Түрлі- түсті қалам
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Фазылбекова Гулжахан Курбановна01 Наурыз 2024
355
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізАшық сабақ«Сурет өнері».
Тақырып бойынша 11 материал табылдыАшық сабақ«Сурет өнері».
Материал туралы қысқаша түсінікДыбыстарды, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді, суреттерді дұрыс айтуын қадағалау. Сөздік қорларын молайту.Материалдың қысқаша нұсқасыСабақ №
Пәні: Есту қабілетін дамыту және дыбыстану
Мектеп: «Құлағы нашар еститін балалар үшін Леңгір қосалқы мектеп-интернаты» КММ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Фазылбекова Г.Қ.
Сынып: 4 «А» сынып
Оқушылардың аты жөні:
1 Қуанышбай Ө.
2. Нұрдәулет М.
Cабақтың тақырыбы
«Сурет өнері».
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
4.2.1.9 ортақ тақырыптары бойынша пайдаланылатын сөйлеу
тілі материалын, сұрақтарды, тапсырмаларды қабылдап, танып, ажырау4.1.1.4 берілген суреттер бойынша сұрақтарды қабылдап, ажырату
Сабақтың мақсаты
Білімділік: сурет өнері туралы түсінік бере отырып, жаа тақырыпты меңгерту.
Дамытушылық: сурет арқылы оқушының ой- өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: баланың бойына эстетикалық тәрбиені сіңдіру.
Коррекциялық мақсаты
Дыбыстарды, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді, суреттерді дұрыс айтуын қадағалау. Сөздік қорларын молайту.
Құндылықтарды дамыту
Мәдени мұраны дәріптеп, сурет салу өнеріне бейімдеу қабілеттерін дамыту.
Жетістік критерийлері
Оқушылар сабақты мұғалімнің көмегімен меңгере алады.
Пәнаралық байланыс
Көркем еңбек, әдебиеттік оқу, математика, жаратылыстану.
Көрнекіліктер
Суреттер, кеспелер, бүктемелер, экран, дыбыстар, слайд ж/е.т.б.
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
1 минут
Ұйымдастыру сәті
Сәлемдесу
Психологиялық дайындық
Жақсы көңіл-күй қалыптастыру
1 минут
Артикуляциялық жаттығулар
Тыныспен жұмыс
Дауыспен жұмыс
7 минут
Дыбыстану бөлімі:
1-оқушы. Қуанышбай Ө.
У – дыбысын машықтау.
Буындарда:
Дауыстап Жәй Сыбырлап
Пу- пу бу- бу лу- лу
Ту- ту му- му гу- гу
Ку- ку ду – ду шу – шу
Ну- ну зу –зу чу- чу
Сөздерде:
Сөз басында Сөз ортасында Сөз соңында
Уақыт сауысқан сау бол
Уық тауық тау
Уақ сауыт жау
Уылдырық суық ту
Суреттерде:
Жуа, уық, сауысқан, автобус, қауын, тауық.
Сөйлем бойынша сұраққа жауап бер.
-
Жусанның исі қандай?
-
Жусанның исі өткір.
-
Жуаның дәмі қандай?
-
Жуаның дәмі ащы.
-
Суыр қандай аң?
-
Суыр орманда мекендейтін аң.
-
Бүгін ауа- райы қандай?
-
Бүгін ауа- райы......
С- Ш – дыбыстарын ажырату.
Буындарда:
Са, со, су. Буын құра.
Сөздерде:
Ас- аш астық- ашық
Аса – аша Асан – тамаша
Са – ша сақина- шашақ
Ұс- ұш ұста- ұшақ
Сөйлемдерді оқы. С-Ш – дыбыстарын дұрыс айт.
Сәкеннің әкесі- малшы. Ол сиыр, ешкі бағады. Сәлиманың апасы сауыншы. Шырынны әкесі- жүргізуші. Ол машинамен шөп, астық тасиды.
Суреттерде:
Сиыр ешкі
Стол әтеш
Мысық тышқан
Сауысқан машина
Көп нүктенің орнына с-ш – дыбыстарын қойып сөздерді толықтыр.
.... сабақ, ...аңырақ, ...андық, ...атушы, ...абдалы, ...опан, ...ырын, ...уақ, ...әуле, ...ілде, ...ырай, ...ақина.
-
- оқушы: Нұрдәулет М
О – дыбысын машықтандыру.
Буындарда:
По – по со-со бо- бо зо-зо
То –то шо –шо до –до во- во
Ко- ко жо-жо го- го фо- фо
Буындарды бір тыныста оқы.
То – то – то – то - со- со – со- со – по –по – по – по.
Бо – бо – бо – бо – шо –шо –шо шо- шо - жо – жо – жо –жо – жо.
Сөздерде:
Қола, домбыра, қора, дос, омарта, ойын, от, жоқ, Олжас, Оспан.
Суреттерде:
Қоян, қой, бота, отын, ожау.
Сөйлемдерде:
Олжас кітап оқып отыр.
Оспан озат оқушы.
Бота отын тасыды.
Н - дыбысын машықтау.
Буындарда:
Дауыстап оқы Жәй оқы.
Ан ана на ана
Он она но оты
Ұн ұна ну ста
Ән әне нә сән
Сөздерде:
Намыс, наубай, наурыз, нашар, нан, неше, ниет, нобай.
Н – дыбысын дұрыс айт. Өлеңді оқы.
Наркөз бота үнемі,
Нарға ілесіп жүреді.
Нағыз еңбек кепілі,
Нан тіршілік тірегі.
Сөйлемдерде:
Көп нүктенің орнына н дыбысын қойып, сөйлемдерді оқы.
А..а...ың ақ сүті... қадірле
...а...ды қорлаға... жама... адам...ың
Ісі... көңілдің ай...асын.
Суреттерде:
Нан, сабын, бұлдірген, сабын, отын.
Есту қабілетін дамыту бөлімі:
2 минут
2 минут
5 минут
1 минут
1 минут
Күнделікті сөздер:
-
Сен қай мектепте оқисың?
-
Мен құлағы нашар еститін балалар үшін Ленгір қосалқы мектеп- интернатында оқимын.
-
Сен қай сыныпта оқисың?
-
Мен 4 «А» сыныбында оқимын.
-
Саған қандай пәндер ұнайды?
-
Маған көркем еңбек, әдебиеттік оқу, математика пәндері ұнайды.
-
Көркем еңбек сабағы не үшін ұнайды?
-
Сурет салғанды, ермексаздан әр түрлі заттар жасаймын.
Пәнаралық байланыс:
Қуанышбай Ө.
Өлеңді оқы.
Түрлі- түсті келбетті,
Қандай әсем жер беті.
Алуан бояу баулары,
Аппақ басты таулары.
Жасыл жайлау орманы
Қырмызы гүл қырлары,
Сары алтындай құмдары.
Нұрдәулет М.
Өлеңді оқы.
Түрлі- түсті келбетті,
Қанддай әсем жер беті.
Жаралғандай – ақ бастан,
Алып кемпірқосақтан.
Мәтін . Тақырыбы : «Сурет өнері».
Айдос сурет салғанды ұнатады. Ол есейгенде сурет өнерін меңгергісі келеді. Абай ағай Айдосты қабілетін байқап, жарысқа қатыстырды. Айдостың салған суреті жүлделі орынға ие болды. Ол суретте қысқы табиғатты әсем бейнелеген. «Қысқы табиғат» суретін салғанда, түрлі- түсті қалам, гуаш, акварель, майлы бояу пайдаланды.
Сұрақтар:
-
Айдос қандай өнерді ұнатады?
-
Абай ағай Айдосты неге қатыстырды?
-
«Қысқы табиғат» суретін салғанда қандай бояу түрлерін пайдаланды?
Тыңда, қайтала:
-
Сурет өнері, гуаш, акварель, майлы бояу.
Математикалық тапсырма.
Көбейту кестесін дұрыс айт.
ҮІ. Жалаңаш құлақпен жұмыс.
Қорытынды. Сен сабақта не істедің?
Кері байланыс:
Сұрақ- жауап арқылы.
Үйге тапсырма.
Пәнаралық байланыстағы өлеңді жаттау.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау.
Сабақта не істедің?
Күнделікті сөздер
-
Сен қай мектепте оқисың?
-
Мен құлағы нашар еститін балалар үшін Ленгір қосалқы мектеп- интернатында оқимын.
-
Сен қай сыныпта оқисың?
-
Мен 4 «А» сыныбында оқимын.
-
Саған қандай пәндер ұнайды?
-
Маған көркем еңбек, әдебиеттік оқу, математика пәндері ұнайды.
-
Көркем еңбек сабағы не үшін ұнайды?
-
Сурет салғанды, ермексаздан әр түрлі заттар жасаймын.
Пәнаралық байланыс
Қуанышбай Ө.
Өлеңді оқы.
Түрлі- түсті келбетті,
Қандай әсем жер беті.
Алуан бояу баулары,
Аппақ басты таулары.
Жасыл жайлау орманы
Қырмызы гүл қырлары,
Сары алтындай құмдары.
Нұрдәулет М.
Өлеңді оқы.
Түрлі- түсті келбетті,
Қанддай әсем жер беті.
Жаралғандай – ақ бастан,
Алып кемпірқосақтан.
Сурет өнері
Айдос сурет салғанды ұнатады. Ол есейгенде сурет өнерін меңгергісі келеді. Абай ағай Айдосты қабілетін байқап, жарысқа қатыстырды. Айдостың салған суреті жүлделі орынға ие болды. Ол суретте қысқы табиғатты әсем бейнелеген. «Қысқы табиғат» суретін салғанда, түрлі- түсті қалам, гуаш, акварель, майлы бояу пайдаланды.
Сұрақтар:
-
Айдос қандай өнерді ұнатады?
-
Абай ағай Айдосты неге қатыстырды?
-
«Қысқы табиғат» суретін салғанда қандай бояу түрлерін пайдаланды?
Тыңда, қайтала:
-
Сурет өнері
-
Гуаш
-
Акварель
-
Майлы бояу
Сурет өнері
Айдос сурет салғанды ұнатады.
Ол есейгенде сурет өнерін
меңгергісі келеді. Абай
ағай Айдостың
қабілетін байқап,
жарысқа қатыстырды.
Айдостың салған суреті
жүлделі ие орынға болды.
Ол суретте қысқы
табиғатты әсем бейнелеген.
«Қысқы табиғат»
суретін салғанда,
түрлі- түсті қалам, гуаш,
акварель, майлы бояу
пайдаланды.
Хабарландыру
08.12.2022ж сағат 14-00-де 4 «А» сыныбында «Сурет өнері» тақырыбында ашық сабақ болады.
-
Түрлі- түсті қалам
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx01.03.2024355Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі
-











