Материалдар / Ашық сабақ."Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ."Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ"

Материал туралы қысқаша түсінік
масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
Авторы:
09 Сәуір 2024
54
4 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ.


Бөлімі:


Педагогтің аты-жөні:

Жумагулова У.Б

Күні:

1.12.2023ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.10 – масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: масса, салмақ және ауырлық күштерін біледі, формуласын жазады, өлшем бірлігін біледі

Көптеген оқуышылар істей алады: масса, салмақ және ауырлық күштеріне есептер шығара алады, ХБЖ-не келтіре алады

Кейбір оқушылар істей алады:  Алған білімдерін өмірде қолдана алады. Талдай алады Өз бетімен ізденеді. Идея туындата алады.

Бағалау критерийлері


1. Салмақ және ауырлық күштерін тұжырымдай алады

2.Формуланы біледі, өлшем бірлігін біледі

3.Негізгі формуланы пайдаланып есептер шығара алады

4.Өз ойларын еркін жеткізе алады

3.Шығармашылықпен айналысады

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамына сүйене отырып еңбекқорлыққа тәрбиелеу


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



5 мин.













Өткен тақырып-қа сұрақтар











5 мин











10 мин Оқулық-пен жұмыс

Топпен жұмыс

































10 мин





























Сергіту сәті

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру.

- психологиялық дайындық (Күн шуағы)







Үй тапсырмасы:

WordwalI платформасы «Дөңгелек» әдісі

  1. Күш қандай шама?

  2. И.Ньютон қай елдің ғалымы?

  3. Неліктен қозғалмай тұрған дене қозғалысқа түседі?

  4. Күш дегеніміз не?

  5. Күш – қандай әріппен белгіленеді және өлшем бірлігі қалай аталады?

  6. Күш сызбада қалай белгіленеді?


Топқа бөлу: «Сим карта» әдісі арқылы І топ: ІІ топ : ІІІ топ :

Видио көрсетілім

1-тапсырма. Сұрақ -жауап (лездемелерге жауап беру)

1. Гравитациялық күштер қалай аталады?

2.Ауырлық күш дегеніміз?

3.Массасы 1 кг кез-келген денені жер қандай күшпен тартады?

4.Ауырлық күшінің формуласы? 5.Ауырлық күші мен салмақ күшінің айырмашылығы неде?

6.Дене салмағының өлшем бірлігі?



















2 –тапсырма. 2-топқа қысқаша конспект жазындар

  1. ...................................... бүкіләлемдік тартылыс деп аталады.

  2. Ағылшын ғалымы Исаак Ньютон ....................... заңын тұжырымдады.

  3. ............................ ауырлық күші деп аталады.

  4. Денеге әрекет ететін ауырлық күшінің модулі ....................тура пропорционал. Формуласын жаз.

  5. Жер бетіндегі еркін түсу үдеуі неге тең?

  6. Дененің өзімен салыстарғанда .................................... дененің салмағы деп аталады.

Формуласын жаз.


1,3 топқа Практикалық жұмыс.

Топпен жұмыс.

1-топ: Ауырлық күшін есептеу 2топ Салмақты есептейді?

Керекті құралдар: динамометр, ағаш білеуше таразы жүктер.

.



«Саусақ қимыл» әдісі

Оқушылар оқу құралдарын түгендеп,сабаққа назарын аударады.

«Жақсы тілек- жан жылуы» оқушылар бір-бірлеріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.















Оқушылар дыбыссыз қадам жасап, 2 топқа бөлінеді.





Әр топ өздерінің абзацтарын оқиды, бір-бірімен, жұппен, топпен өзара талқылайды

 







































Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін практикалық тапсырмаларға оқушылар жауап жазады.




































Дескриптор

-Өткен бөлімдегі ережелерді қайталайды

Жалпы балл-1

ҚБ.









Дескриптор

1. Гравитациялық күштерді біледі

2.Ауырлық күшінің ережесін біледі

3. Кез-келген денені Жердің 9,8 Н күшпен тартатынын біледі 4.Ауырлық күшінің формуласын біледі

5.Күштерді ажырата алады

4.Заңдарды біледі

5.Кез-келген денені Жердің 9,8 Н күшпен тартатынын біледі

6.Өлшем бірлікті біледі

Жалпы балл-2

ҚБ






Дескриптор


1.Жоқ сөздерді толықтырады

2.Құралдарды қолданып, жұмыс жасай алады.

3.Динамометрмен ауырлық күшін өлшей алады.

4. Қорытынды жасай алады.



Жалпы баол -3

ҚБ







Үлестірме



ДК экран сұрақтар























Үлестірме қағаз





Әр топқа флипчарт , маркер, түрлі түсті фломастер







Үлестірме қағаз































Керекті құралдар: динамометр,

ағаш білеуше таразы жүктер










Сабақтың ортасы.

10 мин

Жеке жұмыс










3-тапсырма.

«Қағазға тіл бітірген-қалам» есептер шығару

3.3-жаттығу

1. Денеге әрекет ететін ауырлық күші 10кН. Ол дененің массасы қандай?


3. Жүктің массасы 10 кг. Оған қандай ауырлық күші әрекет етеді?



ЕБҚБ жеке тапсырма шамаларды белгілеу,(қосымша тапсырмалар)


Оқулықтағы есептерді шығарады


Дескриптор

1.Берілгенін жаза алады

2. ХБЖ-айналдыра алды

3. Формуланы біледі, түрлендәре алады

Жалпы балл -3

ҚБ

Слайд

Дәптермен жұмыс


Сабақтың соңы.

5 мин

Жұппен жұмыс

«Кім жылдам!» (сабақты бекіту)









Кері байланыс







Бағалау



Үй тапсырма-сы

4-тапсырма. «Кім жылдам» әдісі арқылы семантикалық карта толтыру

Шаманың

аты

Ауыр

лық

күші

Салмақ күші

Белгіленуі




Формуласы




Өлшем бірлігі





«Өзін-өзі бағалау»парағы

Бүгінгі сабақтан ұққан «3 тірек» сөз, Бүгінгі сабақтан ойға түйген «2 ұғым», Бүгінгі сабаққа қатысты «1 сұрақ», Мені қызықтырғаны «....»



«Калькулятор» әдісі



§ 16,17 оқу, жаттығу- 3.4(1,3)

Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды

















Оқушылар «Өзін-өзі бағалау» парағына өз ойларын жазып қалдырады.

Дескриптор
1.Физикалық шамалардың таңбасын біледі

2. Формула жаза алады

3.Өлшем бірліктерді анықтайды



Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!