|
Білім беру ұйымының атауы |
№25 Б.Момышұлы атындағы орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Курманиязов Асылбек Жалгасович |
|||||
|
Күні: |
19.12 |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтап, тарихи маңызына баға береді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы пысықталды: 1.Исатай неше жаста старшын болды? (21) 2.Көтеріліс неше жылға созылды? (2) 3.Жәңгір ханның қайын атасы кім? (Қарауылқожа) 4.1837 жыл 15 қараша қандай оқиға? (Тастөбе) 5.Исатай басына қанша сом ақша тігілді? (500 сом күміс ақша) 6.Исатай қай шайқаста қаза тапты? (Ақбұлақ) 7.Махамбет кімнің қолынан қаза тапты? (Баймағанбет сұлтан) МСабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау |
Кенесары Қасымұлы қозғалысы туралы бейнебаян, Кенесары суреті,Қазақстан тарихы З.Е.Қабылдинов,Ж.Н.Қалиев,А.Т.Бейсембаева «Атамұра» 2018 жыл |
||
|
Жаңа білім |
«Санадағы кинофильм» әдісі: Мұғалім оқушыларға Кенесары хан киносы бойынша үзіндіні оқиды. «Шеңберге жиналу уақыты» әдісі: 1.Патша үкіметі тартып алған жерлерді қайтару; 2.Округтерді тарату; 3.Алым-салықты жою; Зерттеу және талдау Оқушыларға қөтеріліске қатысты мәтін ықшамдап беріледі.Топтағы оқушылар мәтін мазмұнын оқып, мәтін соңында берілген тапсырмаларға жауап береді. Топ мүшелері өз жұмыстарын сынып алдында қорғап, берілген сұрақтарға жауап береді: 1 топ: «Кенесары хан»
Кенесары хан 2 топ: «Көтерілістің басталуы»
Көтерілістің басталуы 3 топ: «Көтерілістің жеңілу себептері»
Көтерілістің жеңілу себептері «Фотосуреттер» әдісі: «Тұлғалар»: Николай Губин- Әлім Ягудин- Сейдаққожа Оспанов- Басықара,Ағыбай,Иман,Бұқарбай Наурызбай- «Терминдер»: Зекет- Ұшыр- Манаптар- «Жылдар»: 1837 жыл- 1838 жыл 7 тамыз- 1841 жыл- 1843 жыл- 1844 жыл- 1847 жыл- ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. |
Оқушылар ойша киноүзіндісін елестете отырып,сабақтың тақырыбын ашады. Оқушылар шеңберге жиналып,қарама-қарсы тұрған оқушылар бір-біріне берілген тақырыптар аясында негізгі мәселелерді түсіндіреді. Дескриптор: 1.Кенесары ханға жан-жақты сипаттама береді 2.Көтерілістің басталу себептерін анықтайды 3.Көтерілістің жеңілу себептерін анықтайды Тұлғалар,терминдер,жылдар тізбесімен жұмыс жасау |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Кері байланыс.Мұғалімнің кері байланысы |
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? Үйге тапсырма:Кенесары хан туралы жазылған шығармаларды оқу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау «Хан Кене», «Қаһар»романы, «Кенесары-Наурызбай»дастаны |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
«551» әдісі бойынша сабаққа кері байланыс беріледі. |
Оқушылар 5 минут ішінде 5 ақпаратты жинап, 1 түйін сөзбен қорытындылайды. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақтың тақырыбы: "Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру"
Ашық сабақтың тақырыбы: "Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру"
|
Білім беру ұйымының атауы |
№25 Б.Момышұлы атындағы орта мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Курманиязов Асылбек Жалгасович |
|||||
|
Күні: |
19.12 |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтап, тарихи маңызына баға береді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы пысықталды: 1.Исатай неше жаста старшын болды? (21) 2.Көтеріліс неше жылға созылды? (2) 3.Жәңгір ханның қайын атасы кім? (Қарауылқожа) 4.1837 жыл 15 қараша қандай оқиға? (Тастөбе) 5.Исатай басына қанша сом ақша тігілді? (500 сом күміс ақша) 6.Исатай қай шайқаста қаза тапты? (Ақбұлақ) 7.Махамбет кімнің қолынан қаза тапты? (Баймағанбет сұлтан) МСабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау |
Кенесары Қасымұлы қозғалысы туралы бейнебаян, Кенесары суреті,Қазақстан тарихы З.Е.Қабылдинов,Ж.Н.Қалиев,А.Т.Бейсембаева «Атамұра» 2018 жыл |
||
|
Жаңа білім |
«Санадағы кинофильм» әдісі: Мұғалім оқушыларға Кенесары хан киносы бойынша үзіндіні оқиды. «Шеңберге жиналу уақыты» әдісі: 1.Патша үкіметі тартып алған жерлерді қайтару; 2.Округтерді тарату; 3.Алым-салықты жою; Зерттеу және талдау Оқушыларға қөтеріліске қатысты мәтін ықшамдап беріледі.Топтағы оқушылар мәтін мазмұнын оқып, мәтін соңында берілген тапсырмаларға жауап береді. Топ мүшелері өз жұмыстарын сынып алдында қорғап, берілген сұрақтарға жауап береді: 1 топ: «Кенесары хан»
Кенесары хан 2 топ: «Көтерілістің басталуы»
Көтерілістің басталуы 3 топ: «Көтерілістің жеңілу себептері»
Көтерілістің жеңілу себептері «Фотосуреттер» әдісі: «Тұлғалар»: Николай Губин- Әлім Ягудин- Сейдаққожа Оспанов- Басықара,Ағыбай,Иман,Бұқарбай Наурызбай- «Терминдер»: Зекет- Ұшыр- Манаптар- «Жылдар»: 1837 жыл- 1838 жыл 7 тамыз- 1841 жыл- 1843 жыл- 1844 жыл- 1847 жыл- ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. |
Оқушылар ойша киноүзіндісін елестете отырып,сабақтың тақырыбын ашады. Оқушылар шеңберге жиналып,қарама-қарсы тұрған оқушылар бір-біріне берілген тақырыптар аясында негізгі мәселелерді түсіндіреді. Дескриптор: 1.Кенесары ханға жан-жақты сипаттама береді 2.Көтерілістің басталу себептерін анықтайды 3.Көтерілістің жеңілу себептерін анықтайды Тұлғалар,терминдер,жылдар тізбесімен жұмыс жасау |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Кері байланыс.Мұғалімнің кері байланысы |
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? Үйге тапсырма:Кенесары хан туралы жазылған шығармаларды оқу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау «Хан Кене», «Қаһар»романы, «Кенесары-Наурызбай»дастаны |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
«551» әдісі бойынша сабаққа кері байланыс беріледі. |
Оқушылар 5 минут ішінде 5 ақпаратты жинап, 1 түйін сөзбен қорытындылайды. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз













