|
|
«БЕКІТЕМІН» |
|||||
|
Бөлім атауы: Киім. Сән.Талғам. |
Мектеп: Нәзір Төркқұлов атындағы ІТ-мектеп-лицейі |
|||||
|
Күні: 26.09.24ж. Пәні: қазақ тілі |
Педагогтің аты-жөні: Смайыл Айнақыз Бейсенбайқызы |
|||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың ұлттық киімдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 5.4.2.1 сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мәтінді түсініп, ақпараттарды анықтайды, кейінді ықпалды дұрыс қолданады. Көптеген оқушылар: Ықпал түрлерін анықтап, ажыратады. Кейбір оқушылар: Өз пікірлерін білдіреді. |
|||||
|
Бағалау критеийлері |
|
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілікке тәрбиелеу |
|||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Киім стильдері |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 8 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Жағымды психологиялық ахуал. Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Жадырап бір қалайық! 2. Үй тапсырмасын пысықтау. «WORD WALL» бағдарламасымен https://wordwall.net/resource/78573271 сұралады. 1. Киімдерді қандай түрлерге бөлеміз? 2. Сән дегеніміз не? 3. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар қандай сөздерде араласып келеді? 4.Киім стилі дегендегі «стиль» сөзінің мағынасы қандай? 5. Ілгерінді ықпал дегеніміз не? Мысал келтір. 3. Оқушыларды кір жаятын жіпте ілінген ұлттық киімдер бейнеленген сурет қиындылары арқылы 3 топқа бөлу. 1топ- «Тақия» 2топ-«Шапан» 3топ-«Қамзол»
«Артығын алып таста» әдісі. Оқушыларға суреттер жинағын көрсету. Оларға қай суреттің қалғандарына қатысты емес екенін анықтату.
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Оқушылар көрсетілген суреттер жинағынан артығын көрсетіп, тақырыппен байланыстырады. |
ҚБ Мадақтау сөздері арқылы және «Аукцион» әдісімен бағаланады.
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||
|
Сабақтың ортасы 34 мин |
Мағынаны тану
«Қазақтың ұлттық киімдері» бейнежазбасын https://www.youtube.com/watch?v==ZRufTnHq3M4/) мұқият тыңдаңдар.
1-тапсырмада 3 топқа тыңдалым мәтіні негізінде мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау мақсатында «Ментальді карта» бойынша тапсырмалар беріледі. 1-топ «Тақия» Мәтіннен бас киім атауларын теріп жазыңдар 2-топ «Шапан» Мәтіннен ерлер киімдерін теріп жазыңдар. 3-топ «Қамзол» Мәтіннен әйелдер киімдерін теріп жазыңдар.
ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН. Жасанды интеллект арқылы «Кейінді ықпал» тақырыбын оқушыларға тыңдату. Жетек сұрақтары арқылы не түсінгендерін сұрау.
4-тапсырма. Төмендегі сөздерді орфоэпия заңдылықтарына сәйкес жазып, ықпал түрлерін анықтаңдар. Топтарға 3 сөзден беріледі. «Тақия» тобы – Ақ аю, басшы, Жанпейіс. «Шапан» тобы – Көк ала, тұз сал, Ермағанбет. «Қамзол» тобы – Боз жорға, ақ лақ, көкорай. Смайликтер арқылы кері байланыс жасалады.
6-тапсырма. Дыбыс үндестігін сақтай отырып, көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды жазыңдар. Кейінді ықпалды көрсетіңдер.
|
Бейнежазбаны тыңдайды. 1-тапсырма Дескриптор: -Бас киім атауларын теріп жазады; -Ерлер киімдерін топтастырады. -Әйелдер киімдерін топтастырады; -Өз пікірлерін білдіреді. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. 4-тапсырма Дескриптор: -Сөздерді орфоэпия заңдылықтарына сәйкес жазады. -Ықпал түрлерін анықтайды. «Смайликтер» арқылы кері бай ланыс жасайды. 6-тапсырма Дескриптор: -Көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды жазады. -Кейінді ықпалды анықтайды. |
ҚБ «Аукцион»
|
https://www.youtube.com/watch?v==ZRufTnHq3M4/ Тапсырма қағаздары Дәптер, қалам, оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс. «Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?» Бүгінгі сабақ бойынша не үйрендің, ойыңды қорытындыла. Үйге тапсырма: 7-тапсырма Ұлттық киімдердің бай мәдени мұра екені туралы өзіндік қорытындыны түсіндірмесімен жазыңдар. |
Кері байланыс парақшасы |
||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? |
|
|
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
||
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ
ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ
СОЗАҚ АУДАНЫНЫҢ БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ
«НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ АТЫНДАҒЫ ІТ-МЕКТЕП-ЛИЦЕЙ»
КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
Сабақтың тақырыбы: «Қазақтың ұлттық киімдері»
Сыныбы: 5«А»
Пәні: қазақ тілі
Пән мұғалімі: Смайыл Айнақыз Бейсенбайқызы
2024-2025 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық киімдері. АРМАН-ПВ баспасы
Ашық сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық киімдері. АРМАН-ПВ баспасы
|
|
«БЕКІТЕМІН» |
|||||
|
Бөлім атауы: Киім. Сән.Талғам. |
Мектеп: Нәзір Төркқұлов атындағы ІТ-мектеп-лицейі |
|||||
|
Күні: 26.09.24ж. Пәні: қазақ тілі |
Педагогтің аты-жөні: Смайыл Айнақыз Бейсенбайқызы |
|||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың ұлттық киімдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 5.4.2.1 сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мәтінді түсініп, ақпараттарды анықтайды, кейінді ықпалды дұрыс қолданады. Көптеген оқушылар: Ықпал түрлерін анықтап, ажыратады. Кейбір оқушылар: Өз пікірлерін білдіреді. |
|||||
|
Бағалау критеийлері |
|
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілікке тәрбиелеу |
|||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Киім стильдері |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 8 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Жағымды психологиялық ахуал. Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Жадырап бір қалайық! 2. Үй тапсырмасын пысықтау. «WORD WALL» бағдарламасымен https://wordwall.net/resource/78573271 сұралады. 1. Киімдерді қандай түрлерге бөлеміз? 2. Сән дегеніміз не? 3. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстар қандай сөздерде араласып келеді? 4.Киім стилі дегендегі «стиль» сөзінің мағынасы қандай? 5. Ілгерінді ықпал дегеніміз не? Мысал келтір. 3. Оқушыларды кір жаятын жіпте ілінген ұлттық киімдер бейнеленген сурет қиындылары арқылы 3 топқа бөлу. 1топ- «Тақия» 2топ-«Шапан» 3топ-«Қамзол»
«Артығын алып таста» әдісі. Оқушыларға суреттер жинағын көрсету. Оларға қай суреттің қалғандарына қатысты емес екенін анықтату.
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Оқушылар көрсетілген суреттер жинағынан артығын көрсетіп, тақырыппен байланыстырады. |
ҚБ Мадақтау сөздері арқылы және «Аукцион» әдісімен бағаланады.
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||
|
Сабақтың ортасы 34 мин |
Мағынаны тану
«Қазақтың ұлттық киімдері» бейнежазбасын https://www.youtube.com/watch?v==ZRufTnHq3M4/) мұқият тыңдаңдар.
1-тапсырмада 3 топқа тыңдалым мәтіні негізінде мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау мақсатында «Ментальді карта» бойынша тапсырмалар беріледі. 1-топ «Тақия» Мәтіннен бас киім атауларын теріп жазыңдар 2-топ «Шапан» Мәтіннен ерлер киімдерін теріп жазыңдар. 3-топ «Қамзол» Мәтіннен әйелдер киімдерін теріп жазыңдар.
ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН. Жасанды интеллект арқылы «Кейінді ықпал» тақырыбын оқушыларға тыңдату. Жетек сұрақтары арқылы не түсінгендерін сұрау.
4-тапсырма. Төмендегі сөздерді орфоэпия заңдылықтарына сәйкес жазып, ықпал түрлерін анықтаңдар. Топтарға 3 сөзден беріледі. «Тақия» тобы – Ақ аю, басшы, Жанпейіс. «Шапан» тобы – Көк ала, тұз сал, Ермағанбет. «Қамзол» тобы – Боз жорға, ақ лақ, көкорай. Смайликтер арқылы кері байланыс жасалады.
6-тапсырма. Дыбыс үндестігін сақтай отырып, көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды жазыңдар. Кейінді ықпалды көрсетіңдер.
|
Бейнежазбаны тыңдайды. 1-тапсырма Дескриптор: -Бас киім атауларын теріп жазады; -Ерлер киімдерін топтастырады. -Әйелдер киімдерін топтастырады; -Өз пікірлерін білдіреді. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. 4-тапсырма Дескриптор: -Сөздерді орфоэпия заңдылықтарына сәйкес жазады. -Ықпал түрлерін анықтайды. «Смайликтер» арқылы кері бай ланыс жасайды. 6-тапсырма Дескриптор: -Көп нүктенің орнына тиісті жалғауларды жазады. -Кейінді ықпалды анықтайды. |
ҚБ «Аукцион»
|
https://www.youtube.com/watch?v==ZRufTnHq3M4/ Тапсырма қағаздары Дәптер, қалам, оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс. «Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?» Бүгінгі сабақ бойынша не үйрендің, ойыңды қорытындыла. Үйге тапсырма: 7-тапсырма Ұлттық киімдердің бай мәдени мұра екені туралы өзіндік қорытындыны түсіндірмесімен жазыңдар. |
Кері байланыс парақшасы |
||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? |
|
|
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
||
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ
ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ
СОЗАҚ АУДАНЫНЫҢ БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ
«НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ АТЫНДАҒЫ ІТ-МЕКТЕП-ЛИЦЕЙ»
КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
Сабақтың тақырыбы: «Қазақтың ұлттық киімдері»
Сыныбы: 5«А»
Пәні: қазақ тілі
Пән мұғалімі: Смайыл Айнақыз Бейсенбайқызы
2024-2025 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз

















