Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану 10 -сабақ
|
Бөлім |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
С.Н.Айтбаганбетова |
|||||
|
Күні: |
13.11.2025ж |
|||||
|
Сынып:3В |
Қатысушылар саны:26 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу мүшелері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыныс алу жүйесімен танысады, оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайды Эксперимент жүргізеді,нәтижесін шығарады,қорытынды жасайды. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы.
5 минут |
Ынтымақтастық атмосферасы Күннің нұрын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Жарық, жылы, нәзік әрі мейрімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. -деп бүгінгі сабағымызды бастайық. Өткен тақырыпқа шолу «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүреді. -Өткен сабақта жаратылыстану пәнінен қандай тақырыпқа тоқталып едік? -Балалар оқуға,ойнауға күш-қуатты қайдан алады? -Күш – қуат таусылса, не істеу керек? -Жеткілікті қуат алу үшін қалай тамақтану керек? -Асқорыту қайдан басталады? -Асқорыту кезінде тіл қандай қызмет атқарады? Шайнағанда тамақ қандай өзгеріске түседі? -Асқорытуға қандай ағзалар қатысады? -Тамақ ағзамызда қанша метр жол жүреді? -Асқорыту уақытын ата Қорыту.Ас қорыту жүйесі — ағзаға түскен тағамды механикалық және химиялық жолмен өңдеп, оны сіңірілетін қарапайым заттарға айналдыратын күрделі жүйе. Бұл жүйенің негізгі қызметі — ағзаны энергиямен және құрылыс материалдарымен қамтамасыз ету. «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: туған елі жерін қадірін түсіну; Ай құндылығы: әділдік және жауапкершілік айы Апталық дәйек сөз: «Жауапкершілік адамды адам етеді» |
Орындарынан тұрып,қимыл арқылы көрсетіп,хормен айтады. Сұрақтарға жауап береді. Өз пікірін дәлелдейді. |
Әр дұрыс жауап 1балл |
Макет АКТ тақта,пре зентация, үлестірмелі парақтар. |
||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ Топтық жұмыс Психологиялық дайындық. Тәжірибеге нұсқау: – Балалар, қане, бәріміз
орнымыздан тұрайық. (Балалар орындайды. 3–5 секундтан кейін мұғалім жалғастырады.) – Қандай сезімде болдыңдар? Тәжірибеге нұсқау: Оқушылар қолымызды кеудемізге қойып терең тыныс алыңдар. Не байқадыңдар? -Ал енді демді сыртқа шығарыңдар? Не өзгерді? Ал енді 5рет секір. Не өзгерді? -Сен тез қимылдағанда, жүгіргенде, секіргенде не болады? Міне, бұл – өкпенің жұмысы! Мұғалімнің қорытынды сөзі:
– Дұрыс айтасыңдар, балалар. Адам күн сайын шамамен 20 000 рет тыныс
алады. денсаулығымыздың кепілі! – Балалар, біз жаңа ғана ауасыз не болатынын
сезіндік, иә? Тыныс алу жүйесі бірнеше мүшеден тұрады. Олар бір-бірімен байланысып, ауаны ішке тартып, қайта шығарады.
Мұрын арқылы тыныс алып, демді ауыздан шығару неге дұрыс саналады? Неліктен аязды күндері осылай демалған дұрыс? Тыныс алу мүшелеріМұрын қуысы – ауаны жылытып,
тазалайтын “ауа сүзгісі”. Жұтқыншақ пен көмей – “ауа
жолындағы шлагбаум”. Кеңірдек – ауаны өкпеге жеткізетін Бронхтар мен өкпе – ауа
таралатын “ағаш бұтақтары” сияқты. Таратпа материалмен жұмыс. Оқушыларға таратпа матерал беріледі.Осы қағазға тыныс алу мүшелерінің атауларын жазу керек. Дәптермен жұмыс . |
Тәжірибеге қатысады. Сұрақтарға жауап береді,пікірін дәлелдейді. Бейнероликті қарайды,өз ойын айтады. Таратпа матералмен жұмыс жасайды. Дәптермен жұмыс жасайды. |
Бағалау критерийі Тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайды Дескриптор: Топтық жұмысқа қатысу,сұрақтарға жауап беру – 2 балл
Қарау,сұрақтарға жауап беру – 1 балл
Тапсырмаларды дұрыс орындау – 1балл Дәптермен жұмыс – 1 балл |
https://youtube.com/shorts/w-3UsV3LGx8?si=FYgVn_wjk-aiYzHK
Таратпа материал дар
Дәптер |
||
|
5 мин |
Сергіту сәті Аэродоппен,шармен,тыныс алу жаттығуына арналған шеңбермен тыныс алу жаттығуларын орындайды. |
Оқушылар тыныс алу жаттығуларын орындайды. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
15 мин |
ҚБ 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ.“Тыныс алу жүйесінің моделі”Мақсаты:Тыныс алу мүшелерінің құрылымы мен қызметін көрнекі түрде көрсету. Тапсырма:Топқа шар,түтікше,суреттер, жапсырма беріледі.Соңында топ өз моделін қорғайды (2–3 минут). 2-топ.“Мен – тыныс алу мүшесімін” (рөлдік ойын)Мақсаты:Әр мүшенің қызметін есте сақтау және түсіндіру. Тапсырма:
Мысалы:Мен мұрынмын! Ауаны
тазалаймын, жылытып, иіс сеземін! 3- топ “Дұрыс тыныс алу манызды” (сызба құрастыру)Мақсаты:Топ мүшелері дұрыс тыныс алудың маныздылылығы мен тыныс алу жолдарын қорғау туралы жазады.
Тыныс алу мүшелерін қорғау жолдары – Тыныс алу мүшелері әрдайым
таза ауаны қажет етеді. Қорытындылау Plikers платформасы арқылы жүзеге асады.1. Тыныс алу жүйесінің
негізгі қызметі қандай? 2. Тыныс алу жүйесіне
кіретін мүше қайсы? 3. Мұрын қуысындағы түктердің қызметі
қандай? 4. Өкпенің ішінде ауа алмасу жүретін ең ұсақ
көпіршіктер қалай аталады? 5. Тыныс алу жолының дұрыс реті
қандай? Оқушылар жауап береді. Қорытынды ой:Адам өмірі тыныс алумен тығыз байланысты. |
Тыныс алу жүйесінің моделін жасайды,қорғайды.
Тыныс алу мүшелерінің қызметін рольдік ойын арқылы көрсетеді.
Оқушылар дәрігер кеңесін тындайды.
Оқушылар кюар код арқылы жауап береді. |
Дескриптор:
Топ мүшелері тапсырманы толық орындаса -2 балл
Cұрақтарға дұрыс жауап берсе – 2 балл |
суреттер қима қағаздар. шар,түтік ше. тыныс алу мүшелері нің атаулары жазылған қима қағаз. плакат,маркер. |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Интербелсенді тақтада түсіндім,сұрағым бар,түсінбедім батырмасын басып кері байланыс жасайды.Оқу тапсырмасы: Мәтінді оқып, мазмұндау. |
Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
интербел сенді тақта |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Тыныс алу мүшелері
Ашық сабақ:Тыныс алу мүшелері
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану 10 -сабақ
|
Бөлім |
Адам |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
С.Н.Айтбаганбетова |
|||||
|
Күні: |
13.11.2025ж |
|||||
|
Сынып:3В |
Қатысушылар саны:26 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу мүшелері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тыныс алу жүйесімен танысады, оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайды Эксперимент жүргізеді,нәтижесін шығарады,қорытынды жасайды. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы.
5 минут |
Ынтымақтастық атмосферасы Күннің нұрын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Жарық, жылы, нәзік әрі мейрімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. -деп бүгінгі сабағымызды бастайық. Өткен тақырыпқа шолу «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүреді. -Өткен сабақта жаратылыстану пәнінен қандай тақырыпқа тоқталып едік? -Балалар оқуға,ойнауға күш-қуатты қайдан алады? -Күш – қуат таусылса, не істеу керек? -Жеткілікті қуат алу үшін қалай тамақтану керек? -Асқорыту қайдан басталады? -Асқорыту кезінде тіл қандай қызмет атқарады? Шайнағанда тамақ қандай өзгеріске түседі? -Асқорытуға қандай ағзалар қатысады? -Тамақ ағзамызда қанша метр жол жүреді? -Асқорыту уақытын ата Қорыту.Ас қорыту жүйесі — ағзаға түскен тағамды механикалық және химиялық жолмен өңдеп, оны сіңірілетін қарапайым заттарға айналдыратын күрделі жүйе. Бұл жүйенің негізгі қызметі — ағзаны энергиямен және құрылыс материалдарымен қамтамасыз ету. «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: туған елі жерін қадірін түсіну; Ай құндылығы: әділдік және жауапкершілік айы Апталық дәйек сөз: «Жауапкершілік адамды адам етеді» |
Орындарынан тұрып,қимыл арқылы көрсетіп,хормен айтады. Сұрақтарға жауап береді. Өз пікірін дәлелдейді. |
Әр дұрыс жауап 1балл |
Макет АКТ тақта,пре зентация, үлестірмелі парақтар. |
||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ Топтық жұмыс Психологиялық дайындық. Тәжірибеге нұсқау: – Балалар, қане, бәріміз
орнымыздан тұрайық. (Балалар орындайды. 3–5 секундтан кейін мұғалім жалғастырады.) – Қандай сезімде болдыңдар? Тәжірибеге нұсқау: Оқушылар қолымызды кеудемізге қойып терең тыныс алыңдар. Не байқадыңдар? -Ал енді демді сыртқа шығарыңдар? Не өзгерді? Ал енді 5рет секір. Не өзгерді? -Сен тез қимылдағанда, жүгіргенде, секіргенде не болады? Міне, бұл – өкпенің жұмысы! Мұғалімнің қорытынды сөзі:
– Дұрыс айтасыңдар, балалар. Адам күн сайын шамамен 20 000 рет тыныс
алады. денсаулығымыздың кепілі! – Балалар, біз жаңа ғана ауасыз не болатынын
сезіндік, иә? Тыныс алу жүйесі бірнеше мүшеден тұрады. Олар бір-бірімен байланысып, ауаны ішке тартып, қайта шығарады.
Мұрын арқылы тыныс алып, демді ауыздан шығару неге дұрыс саналады? Неліктен аязды күндері осылай демалған дұрыс? Тыныс алу мүшелеріМұрын қуысы – ауаны жылытып,
тазалайтын “ауа сүзгісі”. Жұтқыншақ пен көмей – “ауа
жолындағы шлагбаум”. Кеңірдек – ауаны өкпеге жеткізетін Бронхтар мен өкпе – ауа
таралатын “ағаш бұтақтары” сияқты. Таратпа материалмен жұмыс. Оқушыларға таратпа матерал беріледі.Осы қағазға тыныс алу мүшелерінің атауларын жазу керек. Дәптермен жұмыс . |
Тәжірибеге қатысады. Сұрақтарға жауап береді,пікірін дәлелдейді. Бейнероликті қарайды,өз ойын айтады. Таратпа матералмен жұмыс жасайды. Дәптермен жұмыс жасайды. |
Бағалау критерийі Тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайды Дескриптор: Топтық жұмысқа қатысу,сұрақтарға жауап беру – 2 балл
Қарау,сұрақтарға жауап беру – 1 балл
Тапсырмаларды дұрыс орындау – 1балл Дәптермен жұмыс – 1 балл |
https://youtube.com/shorts/w-3UsV3LGx8?si=FYgVn_wjk-aiYzHK
Таратпа материал дар
Дәптер |
||
|
5 мин |
Сергіту сәті Аэродоппен,шармен,тыныс алу жаттығуына арналған шеңбермен тыныс алу жаттығуларын орындайды. |
Оқушылар тыныс алу жаттығуларын орындайды. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
15 мин |
ҚБ 2-тапсырма Топтық жұмыс 1-топ.“Тыныс алу жүйесінің моделі”Мақсаты:Тыныс алу мүшелерінің құрылымы мен қызметін көрнекі түрде көрсету. Тапсырма:Топқа шар,түтікше,суреттер, жапсырма беріледі.Соңында топ өз моделін қорғайды (2–3 минут). 2-топ.“Мен – тыныс алу мүшесімін” (рөлдік ойын)Мақсаты:Әр мүшенің қызметін есте сақтау және түсіндіру. Тапсырма:
Мысалы:Мен мұрынмын! Ауаны
тазалаймын, жылытып, иіс сеземін! 3- топ “Дұрыс тыныс алу манызды” (сызба құрастыру)Мақсаты:Топ мүшелері дұрыс тыныс алудың маныздылылығы мен тыныс алу жолдарын қорғау туралы жазады.
Тыныс алу мүшелерін қорғау жолдары – Тыныс алу мүшелері әрдайым
таза ауаны қажет етеді. Қорытындылау Plikers платформасы арқылы жүзеге асады.1. Тыныс алу жүйесінің
негізгі қызметі қандай? 2. Тыныс алу жүйесіне
кіретін мүше қайсы? 3. Мұрын қуысындағы түктердің қызметі
қандай? 4. Өкпенің ішінде ауа алмасу жүретін ең ұсақ
көпіршіктер қалай аталады? 5. Тыныс алу жолының дұрыс реті
қандай? Оқушылар жауап береді. Қорытынды ой:Адам өмірі тыныс алумен тығыз байланысты. |
Тыныс алу жүйесінің моделін жасайды,қорғайды.
Тыныс алу мүшелерінің қызметін рольдік ойын арқылы көрсетеді.
Оқушылар дәрігер кеңесін тындайды.
Оқушылар кюар код арқылы жауап береді. |
Дескриптор:
Топ мүшелері тапсырманы толық орындаса -2 балл
Cұрақтарға дұрыс жауап берсе – 2 балл |
суреттер қима қағаздар. шар,түтік ше. тыныс алу мүшелері нің атаулары жазылған қима қағаз. плакат,маркер. |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Интербелсенді тақтада түсіндім,сұрағым бар,түсінбедім батырмасын басып кері байланыс жасайды.Оқу тапсырмасы: Мәтінді оқып, мазмұндау. |
Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
интербел сенді тақта |
||
шағым қалдыра аласыз













