|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Мектеп:263 Күні:16.06.2017 ж Мұғалімнің аты-жөні:Төлемісов Самат Сынып:5 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зерттеу сұрағы |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.1 Зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: |
|||||||||||||||||||||
|
● Зерттеу сұрағы мен болжамды ажырата алады |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||
|
● Зерттеудің маңызыдылығын дәлелдейді |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||
|
● Зерттеу сұрағы негізінде қорытынды жасайды. |
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
білу, түсіну |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау кретерийі |
●Зерттеу сұрағы мен бақылау әдістерін жайлы анықтайды ● Зерттеу сұрағы негізінде болжамдарды тұжырымдайды ●Зерттеу сұрағы негізінде қорытынды жасайды |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология:
Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер мен тіркестер:
Зерттеу нысаны-бұл зерттелетін нысан;зерттеу нысандары ретінде........, ......... ,........, ......... болуы мүмкін.
Зерттеу пәні – бұл нақтылық ерекшелік, ......, ....., ......., шешу үшін қажет зерттеу мен қарастыру |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, жауапкершілік, академиялық шынайылықты қалыптастыру
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану,физика, география |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар табиғатты зерттеу және бақылау әдістері жайлы мағлұмат біледі. Бақылаудың түрлерімен танысқан, тәжірибенің адам тіршілігі үшін өте құнды екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 5 минут |
Сынып ішінде сынып оқушыларының сабаққа қатысуы Ынтымақтастықты қалыптастыру «Он сұрақ» әдісі. Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі.
Сұрақ жауабына қарай оқушы стикерге қандай сөз жазылғанын табады. Сыныпты 3топқа бөлу(түрлі түсті парақтар арқылы, әр оқушы таңдаған түсі бойынша бөлініп отырады) «Ойқозғау» Менің басшылығыммен сыныпқа стақан және салқын, ыстық су әкелінеді. Оқушылар, 2 түйір қант алып оның біреуін – мұздай суға, екіншісін - ыстық суға салайық. Біз ыстық судағы қанттың тез ерігенін көреміз. Олай болса жоғары температура төменгіге қарағанда тезірек жүреді.
Осы қарапайым тәжірибе негізінде оқушыларда зерттеу сұрағын тұжырымдау және осы зерттеу сұрағы негізінде болжам жасау және тәжірибені жасап көру арқылы болжамның расталатынын немесе расталмайтындығын тексеруге болатындығы туралы түсінік қалыптастыруға болады. |
Power Point презентациясы, түрлі түсті парақтар
Стақан, су, қораптағы қант |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
3 минут
7 минут
12 минут
|
Топтық жұмыс.(Т)«Шағын топтағы жұмыстар» әдісі. Оқушылар оқулық мәтінін пайдалана отырып, зерттеудің жеке кезеңдеріне талдау жасайды. 1-топ Зерттеудің І кезеңі 2-топ Зерттеудің ІІ кезеңі 3-топ Зерттеудің ІІІ кезеңі
Мәтінмен танысады / жеке жұмыс/ Ақпараттарды талдайды /жұптық жұмыс/ Талқылап, саралап, жоба қорғайды /топтық жұмыс/ Бағалау критерийі
Жұптық жұмыс «Шапшаң қол» әдісі. Кітаптағы тірек сызбаны топқа ортаға қиындыларын тастаймын, қиындыларды тез-тез құрастырады.
Зерттеу жоспары
Болжам
Зерттеу Зерттеу Зерттеу Зерттеу
(ҚБ)«Плюс», «Минус», «Қызықты» Тақырып бойынша жұмыс жасау үшін әр кіші топқа 3 бағанды парақ беріледі, оған мәселенің оң(+), теріс(-) жақтары келешекте қолдануға болар «қызықты» жақтары жазылад
«Алгоритм» әдісі
Топ мүшелеріне кесте таратылады. Кестені сағат тілімен ауыстыра отырып толтырып шығады. (ҚБ) бірін-бірі бағалау. Тақтадан дұрыс жауабы көрсетіледі. Оқушылар бірін бірі тексеріп шығады.
Жекежұмыс(Ж) 1.Сұрақтарға жауап беріңіз. a.Берілген сурет бойынша қандай зерттеу жүргізуге болады? b.Зерттеу сұрағын анықтаңыз. c.Зерттеу сұрағы бойынша жұппен талдау жасаңыз?
Бағалау критерийі
|
Қима қағаздар
Тапсырма парақтары
Power Point презентациясы, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут |
Үй тапсырмасы: Сыныпта әлеуметтік сауалнама жүргізу жобасын дайындау
Сабақ соңында оқушылар «Аргумент» әдісі арқылы рефлексия жүргізеді: Менің сабақтағы көңіл күйім .............. болды, себебі............ Мен сабақта .......................... жұмыс жасады, себебі............... Тақырып мен үшін ........................ болды, себебі..............
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Белгілі бір мәселелер бойынша ойланып, тұжырымдар келтіреді Көпшілік оқушылар: Осы мәселелерге қатысты зерттеу сұрағын қоя алады Кей оқушылар: Осы зерттеу сұрағы негізінде болжам тұжырымдайды
|
-Ауызша сұрақ-жауап -Топтық жұмыс -Деңгейлік тапсырмалар -Өзара бағалау
|
Оқушыларға ыстық суменжұмыс жасауы кезінде қолайсыз жағдайға ұшырамауын қадағалау;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:"Зерттеу сұрағы"5 сынып
Ашық сабақ:"Зерттеу сұрағы"5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Мектеп:263 Күні:16.06.2017 ж Мұғалімнің аты-жөні:Төлемісов Самат Сынып:5 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зерттеу сұрағы |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.1 Зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: |
|||||||||||||||||||||
|
● Зерттеу сұрағы мен болжамды ажырата алады |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||
|
● Зерттеудің маңызыдылығын дәлелдейді |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||
|
● Зерттеу сұрағы негізінде қорытынды жасайды. |
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
білу, түсіну |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау кретерийі |
●Зерттеу сұрағы мен бақылау әдістерін жайлы анықтайды ● Зерттеу сұрағы негізінде болжамдарды тұжырымдайды ●Зерттеу сұрағы негізінде қорытынды жасайды |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология:
Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер мен тіркестер:
Зерттеу нысаны-бұл зерттелетін нысан;зерттеу нысандары ретінде........, ......... ,........, ......... болуы мүмкін.
Зерттеу пәні – бұл нақтылық ерекшелік, ......, ....., ......., шешу үшін қажет зерттеу мен қарастыру |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай алу дағдысы, жауапкершілік, академиялық шынайылықты қалыптастыру
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану,физика, география |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар табиғатты зерттеу және бақылау әдістері жайлы мағлұмат біледі. Бақылаудың түрлерімен танысқан, тәжірибенің адам тіршілігі үшін өте құнды екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 5 минут |
Сынып ішінде сынып оқушыларының сабаққа қатысуы Ынтымақтастықты қалыптастыру «Он сұрақ» әдісі. Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі.
Сұрақ жауабына қарай оқушы стикерге қандай сөз жазылғанын табады. Сыныпты 3топқа бөлу(түрлі түсті парақтар арқылы, әр оқушы таңдаған түсі бойынша бөлініп отырады) «Ойқозғау» Менің басшылығыммен сыныпқа стақан және салқын, ыстық су әкелінеді. Оқушылар, 2 түйір қант алып оның біреуін – мұздай суға, екіншісін - ыстық суға салайық. Біз ыстық судағы қанттың тез ерігенін көреміз. Олай болса жоғары температура төменгіге қарағанда тезірек жүреді.
Осы қарапайым тәжірибе негізінде оқушыларда зерттеу сұрағын тұжырымдау және осы зерттеу сұрағы негізінде болжам жасау және тәжірибені жасап көру арқылы болжамның расталатынын немесе расталмайтындығын тексеруге болатындығы туралы түсінік қалыптастыруға болады. |
Power Point презентациясы, түрлі түсті парақтар
Стақан, су, қораптағы қант |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
3 минут
7 минут
12 минут
|
Топтық жұмыс.(Т)«Шағын топтағы жұмыстар» әдісі. Оқушылар оқулық мәтінін пайдалана отырып, зерттеудің жеке кезеңдеріне талдау жасайды. 1-топ Зерттеудің І кезеңі 2-топ Зерттеудің ІІ кезеңі 3-топ Зерттеудің ІІІ кезеңі
Мәтінмен танысады / жеке жұмыс/ Ақпараттарды талдайды /жұптық жұмыс/ Талқылап, саралап, жоба қорғайды /топтық жұмыс/ Бағалау критерийі
Жұптық жұмыс «Шапшаң қол» әдісі. Кітаптағы тірек сызбаны топқа ортаға қиындыларын тастаймын, қиындыларды тез-тез құрастырады.
Зерттеу жоспары
Болжам
Зерттеу Зерттеу Зерттеу Зерттеу
(ҚБ)«Плюс», «Минус», «Қызықты» Тақырып бойынша жұмыс жасау үшін әр кіші топқа 3 бағанды парақ беріледі, оған мәселенің оң(+), теріс(-) жақтары келешекте қолдануға болар «қызықты» жақтары жазылад
«Алгоритм» әдісі
Топ мүшелеріне кесте таратылады. Кестені сағат тілімен ауыстыра отырып толтырып шығады. (ҚБ) бірін-бірі бағалау. Тақтадан дұрыс жауабы көрсетіледі. Оқушылар бірін бірі тексеріп шығады.
Жекежұмыс(Ж) 1.Сұрақтарға жауап беріңіз. a.Берілген сурет бойынша қандай зерттеу жүргізуге болады? b.Зерттеу сұрағын анықтаңыз. c.Зерттеу сұрағы бойынша жұппен талдау жасаңыз?
Бағалау критерийі
|
Қима қағаздар
Тапсырма парақтары
Power Point презентациясы, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут |
Үй тапсырмасы: Сыныпта әлеуметтік сауалнама жүргізу жобасын дайындау
Сабақ соңында оқушылар «Аргумент» әдісі арқылы рефлексия жүргізеді: Менің сабақтағы көңіл күйім .............. болды, себебі............ Мен сабақта .......................... жұмыс жасады, себебі............... Тақырып мен үшін ........................ болды, себебі..............
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Белгілі бір мәселелер бойынша ойланып, тұжырымдар келтіреді Көпшілік оқушылар: Осы мәселелерге қатысты зерттеу сұрағын қоя алады Кей оқушылар: Осы зерттеу сұрағы негізінде болжам тұжырымдайды
|
-Ауызша сұрақ-жауап -Топтық жұмыс -Деңгейлік тапсырмалар -Өзара бағалау
|
Оқушыларға ыстық суменжұмыс жасауы кезінде қолайсыз жағдайға ұшырамауын қадағалау;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















