|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Батырова Гульжанат Нурбергеновна |
|||||
|
Күні: |
22.11.2023ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№32 сабақ . Таңғажайып ертегілер. Алтын сақа |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжеттің дамуын болжауды, кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауды үйренеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 4 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Жүректен жүрекке» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады. «Qazmath.net» әдісі арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. Мақсаты: ұлттық құндылықты насихаттау. |
Оқушылар шеңберге тұрып « Жүректен жүрекке» ойыны және бір шумақ өлең арқылы жағымды ахуал орнатады . Ертегі елі,ғажайып ел, Бабалар арман еткен ел. Жақсы мен жаман қатар жарысып, Жақсылықтар жеңген жер! «Qazmath.net» бойынша 3 топқа бірігеді. Топқа бөлу (асықтардың түсуіне орай алшы,тәйкі,оңқа суреттері бойынша).
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы жүреді |
Жүрекше |
||
|
Өткен білімді еске түсіру Жаңа білімге ой қозғау 10 минут |
ІІ Үй тапсырмасы «Додекаэдр» әдісі арқылы тексеріледі. Сұрақтар: 1.Ұлттық ойындардың қандай түрлерін білесіңдер? 2.Өткен сабақта ұлттық ойынның қай түрімен таныстық? 3. «Орамал тастау» ойынын тақтаға шығып көрсету ұсынылады. 4. Асық атауларын атаңдар (сақа, топай, кеней, ешкімер, қойлақ) 5. Асықтың түсуіне қарай атауларын сұрау ( алшы,тәйке,шік, бүк,оңқа,шоңқа суреттер көрсетіліп балалар анықтайды) 6. Асық ойынының атауларын білесіңдер ме?(Омпы,Үштабан, Хан,Бүк,Қақпақыл,Шік) 7.Сақа дегеніміз қандай асық? (ұсақ асықтарды ату үшін таңдалған,қорғасын құйылған, салмақты ірі асық) 8.Топай дегеніміз қандай асық? (Сиырдың асығы) 9.Кеней дегеніміз қандай асық? (ұпайға тігілетін кішкентай асық) 10.Ешкімер дегеніміз қандай асық? (ешкінің асығы) 11.Қойлақ дегеніміз қандай асық? (қойдың асығы) 12.Иіру,ату,көздеуді ым-ишара,қимылмен көрсет? Ой қозғау «Сиқырлы қағаз» арқылы тақырып төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Жаңа тақырып Сабақтың тақырыбы оқушылармен бірге анықталады: Сабақтың тақырыбы: Таңғажайып ертегілер. Сабақтың мақсаты: Сюжеттің дамуын болжауды, кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауды үйренеді. 1.«Баяғы өткен заманда бір шал мен кемпір……. болыпты» немесе «Ерте, ерте, ертеде, ешкі жүні бөрте де» деп те басталады. соңында олар «сөйтіп мұратына жетіпті» үнемі жақсылықпен аяқталады.
Т.Ж 1 тапсырма:
«Суреттегі ертегі» әдісімен
Суреттегі
кейіпкерлерге қарап,ертегінің атауын тауып, қысқаша мазмұнын
айтуға тапсырма
береді. 1.Қотыр торғай 2. Алтын балта, 3. Ақбас торғай Ертегілердің үш түрі бар. Олар: 1. Хайуанаттар туралы ертегілер 2. Қиял – ғажайып ертегілер 3. Шыншыл ертегілер Қай ертегілерде ғажайып кейіпкерлер бар? -Хайуанаттар туралы ертегілерде жан жануарлар сөйлейді. -Өте дұрыс айтасыңдар,тағы? -Аладинде кілемдер ұшады -Керемет! Иә арман тілектерден ертегілер туындаған.Ал сол армандар бүгінгі күнде орындалуда. |
Оқушылар «Додекаэдр» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін сұрақ –жауап арқылы орындайды. (Жж)
«Сиқырлы қағаз»-да жасырылған сөздер туралы сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.
«Суреттегі ертегі» әдісімен Суреттегі кейіпкерлерге қарап,ертегінің атауын тауып, қысқаша ертегі мазмұнын айтады
|
Кері байланыс: Мұғалім мадақтамасымен жүреді. Өзін – өзі бағалау:
Асық арқылы бағалау». Сұрақтарға жауап берген оқушылар бір-бірден асық алады.
Дескриптор: 1.Ұлттық ойындарды атайды.ережесімен таныстырып ойынның мақсатын түсіндіреді-1б 2.Асықтың атауларын біледі,асықпен ойналатын ойындарды атайды-1 б Кері байланыс: Мадақтау арқылы «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т .б Дескриптор: 1.Суреттерден ертегі атауларын табады-1б 2.Ертегі мазмұнын біледі-1б
|
Додекаэдр Таныстырылым, асық. Ақ парақ, маркер,су, су бүркігіш құрал. Ертегі суреттері |
||
|
Сабақтың ортасы 22 мин |
Бүгін біз ертегілердің бір түрімен танысамыз.Қандай ертегіге жататынын соңынан анықтайтын боламыз. ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінмен танысу тапсырылады. Мәтінмен жұмыс: Тыңдалым ,Айтылым. «Алтын сақа» ертегісі Оқулықта берілген ертегіні «Бейнефильм» әдісі (видеороликтен көру)
(Ж.Ж) 2.тапсырма. «... ..., енді не болар еді?» әдісі (Болжау) Оқылым Оқушылардың бірі қиялмен бір ситуация айтады, қалғандары соның шешімін тауып жалғастыру керек. Мысалы, «Сонда кемпір аузын ашса, бір-ақ тісі қалыпты. Кемпір бәйтеректің түбін қаза-қаза құлатуға жақындайды .....» ары қарай не болады деп ойлайсыңдар . Мақсаты:Бұл тәсіл білім алушылардың қиялын дамытып, мидың ойлау белсенділігін арттырады. Тапсырмалар арқылы саралау. Шығарма мазмұнын толықтай еске түсіру үшін шығарманың аудио нұсқасы ұсыналады. 3 -тапсырма:Ертегі мазмұнын оқиға картасымен талдап көрейік . Топтық жұмыс: «Оқиға картасын талдау» әдісі
Жауабын салыстыр 2 топ : Кейіпкерлерге мінездеме бер.
Сергіту сәті «Ақиқат, жалған» ойыны Ал енді дайын болсақ, мұгалім оқиды оқушылар болса, дұрыс болса А белгісін қоямыз, ал қате болса,Ж белгісін қоямыз. ҮІ. Ж. «Еркін микрофон» әдісі Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма: Кейс: 1.Баланың әкесінің іс-әрекеті туралы не айтар едің? 2.Неліктен осы ертегі таңғажайып ертегіге жатады? Неге ертегі «Өткен заманда бір бай болыпты...» деген сөздермен басталады? Кейс сұрағы: Қазір осындай әкелер өмірде бар ма? Ертегідегі балаға көмек беру үшін не істер едің? (Ө.Ж) «Түртіп алу» әдісі Жазылым Дәптермен жұмыс
|
Оқушылар оқулықтан мәтінмен танысады, белсенді оқиды. Суреттегі ертегі кейіпкерлеріне постер қорғайды Жағымды, жағымсыз кейіпкер лерді ажыратады Топтық жұмыс жасайды Кестедегі мәліметтердің ақиқат немесе жалған екенін айтады. Оқушылар шығарма бойынша ойларын өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. Тапсырманы орындайды
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы жүреді. Дескриптор:
Ертегінің
мазмұнын әрі қарай болжайды-1б Дескриптор: 1.Оқиға картасын талдайды, таныстырады -1б 2.Бір-бірінің пікірін тыңдайды, берілген тапсырманы бірлесіп орындайды.-1б Ауызша қолдау Дескриптор: 1.Қатесін тауып, түзеп жаза алады-1б |
Оқулық. 112 – 115бет Әдебиеттік оқу 4 - сынып Экран https://www.youtube.com/watch?v=ME9CYREW4Mg Ертегілер слайды Ертегі кейіпкерле рінің сурет тері Оқулық Кесте Ертегі туралы слайд Суреттер Микрофон Қосымша |
||
|
Сабақты қорыту 4 минут
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға сұрақтарға ауызша жауап беруді ұсынады. Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді. 1.Ертегідегі негізгі ой жақсылықтың жеңуі? Қандай кейіпкерлер жақсылық үшін күресті? Ойлан «Қатені тап» әдісі Шырағым,өзің ал.Кәріліктен отырсам,отыра алмаймын,тұрсам,тұра алмаймын. |
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы жүреді. Дескриптор: 1.Қатесін түзеп, дұрыс жауабын айта алады-1б |
|
||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Қол» әдісі «Қол» рефлексиясын орындауда әр саусаққа сабақ бойынша қорытынды ойларын жазып, саралау жасайды. Бас бармақ – маған ұнады, бұл – супер! Сұқ саусақ – бұған мән беру керек. Ортаңғы саусақ – бұл маған өте ұнады... Шылдыр шүмек – бұл жердегі ахуал. Кішкентай бөбек – маған жетіспеді. Сабақтан қандай білім алғандарын, не жақсы шыққанын, нені жетілдіру керектігін жазады. |
Оқушылар сабаққа «Қол» рефлексиясына сүйене отырып, кері байланыс жасайды. |
Жиналған асықтар саналады 1-асық-1баллға тең. 9-10 балл –«жоғары» 7-8 балл – «жақсы» 5-6 балл –«орташа» |
|
||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы «Алтын сақа» ертегісінің мазмұнын айтып,3 сұрақ құрастырып келу. |
|
|
|
||
БЕКІТЕМІН
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Л.О.Сариева
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тақырыбы: Таңғажайып ертегілер. Алтын сақа
Пәні : Әдебиеттік оқу
Пән иесі: Батырова Гульжанат Нурбергеновна
Ақжайық ауданы
«Ыбырай Алтынсарин атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
2023-2024 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сбақ
Ашық сбақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Батырова Гульжанат Нурбергеновна |
|||||
|
Күні: |
22.11.2023ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№32 сабақ . Таңғажайып ертегілер. Алтын сақа |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжеттің дамуын болжауды, кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауды үйренеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 4 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Жүректен жүрекке» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады. «Qazmath.net» әдісі арқылы топқа бірігуге нұсқау береді. Мақсаты: ұлттық құндылықты насихаттау. |
Оқушылар шеңберге тұрып « Жүректен жүрекке» ойыны және бір шумақ өлең арқылы жағымды ахуал орнатады . Ертегі елі,ғажайып ел, Бабалар арман еткен ел. Жақсы мен жаман қатар жарысып, Жақсылықтар жеңген жер! «Qazmath.net» бойынша 3 топқа бірігеді. Топқа бөлу (асықтардың түсуіне орай алшы,тәйкі,оңқа суреттері бойынша).
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы жүреді |
Жүрекше |
||
|
Өткен білімді еске түсіру Жаңа білімге ой қозғау 10 минут |
ІІ Үй тапсырмасы «Додекаэдр» әдісі арқылы тексеріледі. Сұрақтар: 1.Ұлттық ойындардың қандай түрлерін білесіңдер? 2.Өткен сабақта ұлттық ойынның қай түрімен таныстық? 3. «Орамал тастау» ойынын тақтаға шығып көрсету ұсынылады. 4. Асық атауларын атаңдар (сақа, топай, кеней, ешкімер, қойлақ) 5. Асықтың түсуіне қарай атауларын сұрау ( алшы,тәйке,шік, бүк,оңқа,шоңқа суреттер көрсетіліп балалар анықтайды) 6. Асық ойынының атауларын білесіңдер ме?(Омпы,Үштабан, Хан,Бүк,Қақпақыл,Шік) 7.Сақа дегеніміз қандай асық? (ұсақ асықтарды ату үшін таңдалған,қорғасын құйылған, салмақты ірі асық) 8.Топай дегеніміз қандай асық? (Сиырдың асығы) 9.Кеней дегеніміз қандай асық? (ұпайға тігілетін кішкентай асық) 10.Ешкімер дегеніміз қандай асық? (ешкінің асығы) 11.Қойлақ дегеніміз қандай асық? (қойдың асығы) 12.Иіру,ату,көздеуді ым-ишара,қимылмен көрсет? Ой қозғау «Сиқырлы қағаз» арқылы тақырып төңірегінде ой қозғайды, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Жаңа тақырып Сабақтың тақырыбы оқушылармен бірге анықталады: Сабақтың тақырыбы: Таңғажайып ертегілер. Сабақтың мақсаты: Сюжеттің дамуын болжауды, кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауды үйренеді. 1.«Баяғы өткен заманда бір шал мен кемпір……. болыпты» немесе «Ерте, ерте, ертеде, ешкі жүні бөрте де» деп те басталады. соңында олар «сөйтіп мұратына жетіпті» үнемі жақсылықпен аяқталады.
Т.Ж 1 тапсырма:
«Суреттегі ертегі» әдісімен
Суреттегі
кейіпкерлерге қарап,ертегінің атауын тауып, қысқаша мазмұнын
айтуға тапсырма
береді. 1.Қотыр торғай 2. Алтын балта, 3. Ақбас торғай Ертегілердің үш түрі бар. Олар: 1. Хайуанаттар туралы ертегілер 2. Қиял – ғажайып ертегілер 3. Шыншыл ертегілер Қай ертегілерде ғажайып кейіпкерлер бар? -Хайуанаттар туралы ертегілерде жан жануарлар сөйлейді. -Өте дұрыс айтасыңдар,тағы? -Аладинде кілемдер ұшады -Керемет! Иә арман тілектерден ертегілер туындаған.Ал сол армандар бүгінгі күнде орындалуда. |
Оқушылар «Додекаэдр» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін сұрақ –жауап арқылы орындайды. (Жж)
«Сиқырлы қағаз»-да жасырылған сөздер туралы сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.
«Суреттегі ертегі» әдісімен Суреттегі кейіпкерлерге қарап,ертегінің атауын тауып, қысқаша ертегі мазмұнын айтады
|
Кері байланыс: Мұғалім мадақтамасымен жүреді. Өзін – өзі бағалау:
Асық арқылы бағалау». Сұрақтарға жауап берген оқушылар бір-бірден асық алады.
Дескриптор: 1.Ұлттық ойындарды атайды.ережесімен таныстырып ойынның мақсатын түсіндіреді-1б 2.Асықтың атауларын біледі,асықпен ойналатын ойындарды атайды-1 б Кері байланыс: Мадақтау арқылы «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т .б Дескриптор: 1.Суреттерден ертегі атауларын табады-1б 2.Ертегі мазмұнын біледі-1б
|
Додекаэдр Таныстырылым, асық. Ақ парақ, маркер,су, су бүркігіш құрал. Ертегі суреттері |
||
|
Сабақтың ортасы 22 мин |
Бүгін біз ертегілердің бір түрімен танысамыз.Қандай ертегіге жататынын соңынан анықтайтын боламыз. ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінмен танысу тапсырылады. Мәтінмен жұмыс: Тыңдалым ,Айтылым. «Алтын сақа» ертегісі Оқулықта берілген ертегіні «Бейнефильм» әдісі (видеороликтен көру)
(Ж.Ж) 2.тапсырма. «... ..., енді не болар еді?» әдісі (Болжау) Оқылым Оқушылардың бірі қиялмен бір ситуация айтады, қалғандары соның шешімін тауып жалғастыру керек. Мысалы, «Сонда кемпір аузын ашса, бір-ақ тісі қалыпты. Кемпір бәйтеректің түбін қаза-қаза құлатуға жақындайды .....» ары қарай не болады деп ойлайсыңдар . Мақсаты:Бұл тәсіл білім алушылардың қиялын дамытып, мидың ойлау белсенділігін арттырады. Тапсырмалар арқылы саралау. Шығарма мазмұнын толықтай еске түсіру үшін шығарманың аудио нұсқасы ұсыналады. 3 -тапсырма:Ертегі мазмұнын оқиға картасымен талдап көрейік . Топтық жұмыс: «Оқиға картасын талдау» әдісі
Жауабын салыстыр 2 топ : Кейіпкерлерге мінездеме бер.
Сергіту сәті «Ақиқат, жалған» ойыны Ал енді дайын болсақ, мұгалім оқиды оқушылар болса, дұрыс болса А белгісін қоямыз, ал қате болса,Ж белгісін қоямыз. ҮІ. Ж. «Еркін микрофон» әдісі Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма: Кейс: 1.Баланың әкесінің іс-әрекеті туралы не айтар едің? 2.Неліктен осы ертегі таңғажайып ертегіге жатады? Неге ертегі «Өткен заманда бір бай болыпты...» деген сөздермен басталады? Кейс сұрағы: Қазір осындай әкелер өмірде бар ма? Ертегідегі балаға көмек беру үшін не істер едің? (Ө.Ж) «Түртіп алу» әдісі Жазылым Дәптермен жұмыс
|
Оқушылар оқулықтан мәтінмен танысады, белсенді оқиды. Суреттегі ертегі кейіпкерлеріне постер қорғайды Жағымды, жағымсыз кейіпкер лерді ажыратады Топтық жұмыс жасайды Кестедегі мәліметтердің ақиқат немесе жалған екенін айтады. Оқушылар шығарма бойынша ойларын өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. Тапсырманы орындайды
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы жүреді. Дескриптор:
Ертегінің
мазмұнын әрі қарай болжайды-1б Дескриптор: 1.Оқиға картасын талдайды, таныстырады -1б 2.Бір-бірінің пікірін тыңдайды, берілген тапсырманы бірлесіп орындайды.-1б Ауызша қолдау Дескриптор: 1.Қатесін тауып, түзеп жаза алады-1б |
Оқулық. 112 – 115бет Әдебиеттік оқу 4 - сынып Экран https://www.youtube.com/watch?v=ME9CYREW4Mg Ертегілер слайды Ертегі кейіпкерле рінің сурет тері Оқулық Кесте Ертегі туралы слайд Суреттер Микрофон Қосымша |
||
|
Сабақты қорыту 4 минут
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға сұрақтарға ауызша жауап беруді ұсынады. Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді. 1.Ертегідегі негізгі ой жақсылықтың жеңуі? Қандай кейіпкерлер жақсылық үшін күресті? Ойлан «Қатені тап» әдісі Шырағым,өзің ал.Кәріліктен отырсам,отыра алмаймын,тұрсам,тұра алмаймын. |
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы жүреді. Дескриптор: 1.Қатесін түзеп, дұрыс жауабын айта алады-1б |
|
||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Қол» әдісі «Қол» рефлексиясын орындауда әр саусаққа сабақ бойынша қорытынды ойларын жазып, саралау жасайды. Бас бармақ – маған ұнады, бұл – супер! Сұқ саусақ – бұған мән беру керек. Ортаңғы саусақ – бұл маған өте ұнады... Шылдыр шүмек – бұл жердегі ахуал. Кішкентай бөбек – маған жетіспеді. Сабақтан қандай білім алғандарын, не жақсы шыққанын, нені жетілдіру керектігін жазады. |
Оқушылар сабаққа «Қол» рефлексиясына сүйене отырып, кері байланыс жасайды. |
Жиналған асықтар саналады 1-асық-1баллға тең. 9-10 балл –«жоғары» 7-8 балл – «жақсы» 5-6 балл –«орташа» |
|
||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы «Алтын сақа» ертегісінің мазмұнын айтып,3 сұрақ құрастырып келу. |
|
|
|
||
БЕКІТЕМІН
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Л.О.Сариева
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тақырыбы: Таңғажайып ертегілер. Алтын сақа
Пәні : Әдебиеттік оқу
Пән иесі: Батырова Гульжанат Нурбергеновна
Ақжайық ауданы
«Ыбырай Алтынсарин атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
2023-2024 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз



















